Аутор Тема: Црмница  (Прочитано 17748 пута)

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 8499
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црмница
« Одговор #80 послато: март 30, 2018, 07:18:39 поподне »
Да, мапа сасвим сигурно не одсликава традиционално стање ствари што се тиче племенских области.
Већи део Црмнице данас припада подручју Општине Бар, па су се можда мало занели...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

• Модератор
  • Етнолог
  • Поруке: 2072
  • Васојевић
« Одговор #81 послато: март 31, 2018, 03:32:22 поподне »
Да, мапа сасвим сигурно не одсликава традиционално стање ствари што се тиче племенских области.
Већи део Црмнице данас припада подручју Општине Бар, па су се можда мало занели...

Занели су се мало више, мора да се неки Црмничанин одлучио за експанзију на море  :)
Иначе, комплетно подручје Црмнице припада Бару. Граница између општина Бар и Цетиње прати некадашњу границу између Црмничке нахије и Ријечке нахије.

Ван мреже Marovic

• Члан Друштва
  • Гост
  • Поруке: 5
« Одговор #82 послато: октобар 06, 2019, 11:34:13 пре подне »
Pozdrav svima,

Novi sam ovdje i htio bih da odradim test za odredjivanje haplogrupe. Koja je procedura i sta treba da uradim da bih to sproveo u djelo. Da li to moze to da se uradi u Beogradu ili mora da se ide dalje ?

Pleme Crmnica selo Boljevici lokalno Gornjaci, prezime Marovic Slava Sv. Jovan 6og Oktobra ( seoska slava je ljetnji Sveti Nikola )

Ako je u interesu grupe da odrade jos neka prezimena iz Crmnice, recite mi pa ako budem znao nekog sa tim prezimenom preporucicu mu da odradi.

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #83 послато: октобар 06, 2019, 12:22:26 поподне »
Маровићу, можеш ме контактирати на nebojsa.babic@poreklo.rs, па ћемо се о договорити о свим радњама које треба предузети за тестирање.

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #84 послато: октобар 06, 2019, 12:23:01 поподне »
Slava Sv. Jovan 6og Oktobra

И - срећна слава!

Ван мреже Marovic

• Члан Друштва
  • Гост
  • Поруке: 5
« Одговор #85 послато: октобар 06, 2019, 01:07:09 поподне »
И - срећна слава!

Hvala puno zdravo bili :) Poslao sam e-mail

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #86 послато: октобар 06, 2019, 01:09:20 поподне »
 ;)

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #87 послато: фебруар 25, 2020, 10:10:32 поподне »
Један занимљив Црмничанин, Никола Перазић.

Рођен 1840-их у Карсон Ситију у америчкој држави Невада, од родитеља досељеника из Црне Горе. Имао је три брата – Илију, Ђорђа и Петра.

Никола се 1873. године преселио у рударску колонију Пенеминд у Невади, где је отворио ресторан. Осим као ресторатер, био је познат и по незгодној нарави, коцкању и вештом баратању револвером. Једном је од неког Јеврејина Барка Ашима позајмио 47 долара (за то време поприличан износ), које је изгубио на коцки. Кад је после неког времена Јеврејин дошао по свој новац, од Николе је добио одговор да новац квари људе, но да ће му га ипак вратити. Још неколико пута Ашим је безуспешно покушавао да поврати своје доларе и на крају је ангажовао тада познатог револвераша и одметника Тома Керола. Ашим и Керол су једног дана банули у Перазићев ресторан и почела је пуцњава у којој је Никола погинуо. Био је то један од познатијих револверашких окршаја на америчком западу тог времена. Перазићев опасач и револвер данас се, уз објашњење чији су, налази у Националном музеју у Вашингтону.

Николина браћа су, како и доликује љутим Црмничанима, кренули у потрагу за убицама, да освете брата. Неколико пута су правили „сачекуше“ Ашиму, но овај се увек некако из њих спектакуларно извукао. Међутим, после неког времена, ни Ашим ни Керол се више нигде не помињу у оновременим изворима, па би се могло закључити да су Перазићи ипак, негде некако, осветили брата.

(подаци из књиге „Прилози за монографију братства Перазић“, Милисав-Мијо Перазић)

Ван мреже Radul

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1090
  • J2a-Z38463>SK1357+ Башино Село, Цетиње
« Одговор #88 послато: фебруар 25, 2020, 11:22:33 поподне »
Одлична прича, какав би био овај вестерн филм  :)
« Последња измена: фебруар 25, 2020, 11:26:13 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже CrmnicaKrnjice

• Гост
  • *
  • Поруке: 3
« Одговор #89 послато: април 11, 2020, 03:04:49 поподне »
Pozdrav svima
Novi sam član grupe i hvala na prijemu.
I ja tražim više informacija o rodoslovu Pekića iz Krnjica. Porojeklom od bratonožića.

Imam nešto malo informacija iz knjige “Krnjička legenda”, koju je napisa Špiro Pekić - Krnjičanin.
Knjiga je izdata 1998. godine u Beograd.
U knjizi je istojisko-epski spjev i opšti rodoslov od Brata - Bratonozici pa na ovamo.
Ima nešto malo informacija, ali ne puno. Knjiga ima nekih 55/56 stranica, a u stvari kad se sve sabere ima za nekih 25 maks.

O dolasku na podrucje krnjica pisac kaže:
“Poslije ubistva nekog Djurickovića u Zagarču, pop Trima, sin vojvode Radmana, po kome su nastali Radmanovici, od kojeg su postala mnoga druga bratstva, sa pet sinova, a sin Niko sa svojih pet sinova, došli su, kako je naprijed rečeno, u ove krajeve i prvo naselili ostrvo (goricu) Starčevo, blizu manastira Sv. Arhangel Mihail, u kome je vjerovatno služio i pop Trima.
Zbog brzog namnožavanja, skučenosti prostora i loših uslova života posle izvesnog vremena napustili su Starčevo - svoje naselje i preselili se u mjesto zvano Markovići, Ćipur, Mačišta i u Ribare i Porube. U Markoviće, Ćipur, Mačišta i u Ribare i danas postoje temelji - ruševine prvih naseobina potomaka vojvode Radmana i popa Trime.
Na prostoru Markovića, Donje Krnjice (Učerake) ostali su sinovi popa Trime - Marko i Vuko sa svojim potomcima, a sin Jovo i Savo sa svojim potomcima i sin Niko sa svojim sinovima - potomcima naseliše Gotnje Krnjice”

Kratak rodoslov

BRATO BRAYONOZIĆ
             |
           NIKO
             |
    LAZO (VUKALE)
             |
VUČUR-BALE-ŽIVKO-PREGO-RADMAN-RAŠKO
                                               |
                                       PEŠO - TRIMA
                                                      |
JOVO-SAVO-NIKO KRNJIČANIN-MARKO-VUKO
                            |
PEKO   - STOLE        JOLE        LUKA    JOKETA
PEKICI   STOJOVICI  JOLIČIĆI  LUKIĆI  JOKETICI

U knjizi ima rodoslov nas Pekića, Joličića i Lukića.

Piše malo o migraciji stanovništva iz Krnjica
Odelili smo se:
Na Vir: Pekića 5, stojovica 3, jolicica 1 i Joketica 1.
U Bar: Pekica 4, jolicica 5, stojovica 4, vucerakovica 3, Vukica 2, vukotića 3, pejuskovica 2, nikovica 5, premovica 1 i davidovića 2.
Na Cetinje: Pekica 1, Vukica 1, vucerakovica 3, markovica 3.
U Podgoricu: Pekica 5, jolicica 5, joketica 2, stojovica 4, vucerakovica 8 i djonkovica 1.
U Beograd: pekica 2, lukića 1, stojovica 2, joketica 2, Vukica 2, vucerakovica 2, jovovica 1 i savovica 1.
U Zemun: pekica 3 i jolicica 3
U Lovćenac: pekica 1, jovovica 1 i markovica 1.
Na Vranjinu: pekica2, stojovica 1 i joketica 1.
U Petrovac jolicica 1 i joketica 1
U Vrbas: jovovica 1
U novi sad: markovica 1
U Priboj: pekica 1
U pulu: stojovica 1
U kulu: stojovica 1
U spuž: stojovica 1
U skoplje: stojovica 1
U bosnu: lukića 2
Išli se i van granica nekadanje SFRJ.
U australiju: pekica 1
U francusku: stojovica 1
U njemacku: stojovica 1, djonkovica 1, jolicica 2
U dansku, odakle sam i ja, moj otac je otišao iz Krnjica 1968 godine.

Ako neko ima više informacija bio bi više nego zahvalan.i ako neko želi čitavu knjigu, potrudit ću se da je skeniram.

Pozdrav

Ван мреже Иван Вукићевић

• Модератор
  • Етнолог
  • Поруке: 2072
  • Васојевић
« Одговор #90 послато: април 11, 2020, 06:55:57 поподне »
Андрија Јовићевић је доста детаљно обрадио братства из Крњица у свом раду о Црногорском приморју и Крајини:

Он за попа Триму не наводи да је Радманов потомак, нити да је живео у Загарачу, већ да се доселио директно из Братоножића - конкретно из Тримовог Дола на Пелевом Бријегу по коме је поп изгледа и добио надимак Трима. Занимљиво је чути да постоји и другачије предање у Крњицама.

Јован Ердељановић је у раду о Старој Црној Гори забележио следеће:
Радмановићи знају, да су од Радмана и Ћупићи у Загарачу, а тврде, да су им од старине рођаци и Балевићи у Братоножићима, Крњичани у црногрској Крајини и Поповићи у Зети.

Радмановићи дакле знају за сродство са Крњичанима, али не и да су њихов огранак (барем према цитату изнад).

Иначе, генетика је оборила предање Радмановића према коме потичу од Балевића. Први припадају грани L1b-M349, а други грани Q2-BZ3000. И једна и друга грана су изузетно ретке на нашем подручју.

Било би добро да се тестира неко из Крњица па да видимо коме су Крњичани генетички сродни.
« Последња измена: април 11, 2020, 06:57:35 поподне Иван Вукићевић »

Ван мреже CrmnicaKrnjice

• Гост
  • *
« Одговор #91 послато: април 11, 2020, 07:20:15 поподне »
hvala na odgovoru.
cim budem mogao, postavit cu slike ove knjige sto imam

pozdrav

Ван мреже CrmnicaKrnjice

• Гост
  • *
« Одговор #92 послато: април 13, 2020, 11:32:02 поподне »
Dobro vece
Molim vas moze li neko da mi objasni kako se postavljaju slike na forum?
Kad kliknem na ikonicu ubaciti sliku imam samo kodove IMG sa zagradicama i nista vise od opcija.

Hvala.

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 4491
  • I2-Y52621>Y189944, род Никшића, Гојаковића
« Одговор #93 послато: април 13, 2020, 11:36:08 поподне »
Dobro vece
Molim vas moze li neko da mi objasni kako se postavljaju slike na forum?
Kad kliknem na ikonicu ubaciti sliku imam samo kodove IMG sa zagradicama i nista vise od opcija.

Hvala.
Kликнеш на прву иконицу десно од  f (црвено обојено) и између копираш слику (писаће ти "img" "img", па између копираш)
« Последња измена: април 13, 2020, 11:42:37 поподне ДушанВучко »

На мрежи Ojler

• Одбор за хералдику
  • Етнолог
  • Поруке: 2953
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
« Одговор #94 послато: април 13, 2020, 11:44:31 поподне »
Kликнеш на прву иконицу десно од  f (црвено обојено) и између копираш слику

Па није баш "само". Директно подизање слика овде на форум није могуће. Слика мора претходно бити негде постављена, а на форуму копираш само линк до слике. Ако хоћеш да поделиш неке своје слике онда их мораш претходно подићи на неки од сајтова за ту намену, на пример https://imgur.com/upload?beta. Када тамо подигнеш слику, линк на слику који ти изгенерише Imgur сајт поставиш у поруку онако како ти је објаснио Душан.
Kамене рабъ и госодинъ