90. Вучковић, Мратиндан, Саница Горња, Кључ, I2-Y3120>PH908
О Вучковићима из Санице опшрино је писао Милан Карановић у свом раду "Саничка Жупа у Босанској Крајини".
Порекло православног становништва — Врло су избледела предања о пореклу православног становништва у Саничкој Жупи и она упућују на њихову далеку старину. За Млађене у Српским Биљанима и за Дашиће, Кајише, Кордиће и Вучковиће у Српској Саници рекну, да су „старовници и својаци од постања“.
За начин насељавања православног становништва карактеристично је предање о пореклу рода Вучковића, који су насељени у Тарбуцима, засеоку Српске Санице, управо испод помињаног друма. По том предању три брата заробе Турци у некакву боју. Да истакну давнину тога заробљења, једни веле да је то било чак у боју косовском. Сва три су брата били у служби код сарајевског паше, који је имао тимаре у Крајини. Једнога од њих пошаље паша за гладних година у Крајину по жито са свога тимара. Том приликом кад је пролазио кроз Саничку Жупу, допане му се врло положај у Тарбуцима: горе планина, а доље равнина и све згоде за насеље живљење. Замоли пашу, да му даде да се ту насели. Паша му даде у баштину од реке Санице до Челића Косе; на те земље добије и тапије. Тај се брат насели ту у Caничкој Жупи, а остала двојица остану у околини Сарајева – Вредно je упоредити ово предање о пореклу рода Вучковића у Српској Саници са заробљењем у Корјеници (кoје наводи Др Алекса Ивић'): то је био кнез одведен за једне побуне у Сарајево. Два велика и разграната рода у Корјеници, Калембери и Дракулићи, славе Св. Стевана Дечанскога, којег славе и Вучковићи у Српској Саници. Према овоме је могућно, да је тај заробљени кнез у Корјеници био предак Вучковића.
Оно што је сигурно, може се искључити генетичка веза са Калемберима, Дракулићима и осталим родовима из околине Коренице у Лици. Они припадајау хаплогрупи: R1a-Z280>YP237>YP951.
Вучковићу су међутим потенцијално блиске неке породице из Босанске Крајине са славом Стевањдан, тако да није искључено да су они управо старинци у овој области. Или нешто сатарији досељеници. Аутори су радо све ове слављенике Мратиндана из Крајине сврставали у исти род, али временом се показало да постоји више несродних групација Мратинштака на простору Крајине (Шаше-Шашићи E-V13, Дракулићи R1a, Раце I1-Z63 и др).
Савет: дубински тест BIG Y-700.