Аутор Тема: Генетско поријекло Срба  (Прочитано 169742 пута)

На мрежи Милан Петровић

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 296
  • I2-PH908
Одг: Генетско поријекло Срба
« Одговор #720 послато: децембар 27, 2018, 01:48:03 пре подне »
Да ли српске R1a-Z280>Y2613>Y2608 има још негде у централној или источној Европи, односно има ли је тамо где се претпоставља да су Срби били пре доласка на Балкан?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Locked

• Помоћник
  • Поруке: 184
« Одговор #721 послато: децембар 27, 2018, 03:24:13 поподне »
Да ли српске R1a-Z280>Y2613>Y2608 има још негде у централној или источној Европи, односно има ли је тамо где се претпоставља да су Срби били пре доласка на Балкан?

Колико знам, конкретно те мутације Y2608 нема, али све су оне млађе у односу на оне међу Балтима и Источним Словенима. Најстарији R1a-Z280 пронађен је близу Балтичког мора, самим тим логично изгледа да је то једна од мутација проширених Културом врпчасте керамике.

На мрежи Милан Петровић

• Члан Друштва
  • Писар
  • I2-PH908
« Одговор #722 послато: децембар 27, 2018, 04:10:02 поподне »
Колико знам, конкретно те мутације Y2608 нема, али све су оне млађе у односу на оне међу Балтима и Источним Словенима. Најстарији R1a-Z280 пронађен је близу Балтичког мора, самим тим логично изгледа да је то једна од мутација проширених Културом врпчасте керамике.
На теми о Лужичким Србима Ананић наводи :

Цитат
Лужичке Србе су сачињавала бројна племена, од којих су били најзначајнији Милчани и Срби, па Ободрити, Љутићи, Велети, Гломачани, Стодорани и др.

Мислим да има логике претпоставити да, ако R1a-Z280 није заступљен међу Лужичанима, онда мора бити заступљен међу потомцима неких од ових осталих наведених племена. Неки од њих су морали бити у тој групи која се спустила на Балкан.

Успут, јесу ли Гломачани Гламочани?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Locked

• Помоћник
  • Поруке: 184
« Одговор #723 послато: децембар 27, 2018, 04:18:30 поподне »
На теми о Лужичким Србима Ананић наводи :

Мислим да има логике претпоставити да, ако R1a-Z280 није заступљен међу Лужичанима, онда мора бити заступљен међу потомцима неких од ових осталих наведених племена. Неки од њих су морали бити у тој групи која се спустила на Балкан.

Па има логике, али ту обрати пажњу више на R1a-М458, јер Z280 генерално није превише заступљена међу зап. словенима. Колико знам, Теслина R1a-М458 се може пронаћи код Лужичких Срба, то сам негдје читао, што потврђује то о чему ти говориш. А Z280 је генерално слабо заступљена међу Западним Словенима.

Цитат
Успут, јесу ли Гломачани Гламочани?

Сасвим је јасно да се ријечи подударају, да ли су баш то ти Гломачани који су се населили на простор Гламоча, не бих знао рећи. Мислим да је то неутврдиво али сродност је сасвим видљива.

На мрежи Милан Петровић

• Члан Друштва
  • Писар
  • I2-PH908
« Одговор #724 послато: децембар 27, 2018, 05:04:44 поподне »
Сасвим је јасно да се ријечи подударају, да ли су баш то ти Гломачани који су се населили на простор Гламоча, не бих знао рећи. Мислим да је то неутврдиво али сродност је сасвим видљива.
Свакако, мислио сам на сам назив. Чини ми се да сам на једној мапи словенских племена са севера Чешке видео и Дечане.
Догодине у Холштајну!