Аутор Тема: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба  (Прочитано 1456 пута)

Ван мреже на Црвeњском путу

• Познавалац
  • Поруке: 637
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #100 послато: данас у 03:55:48 поподне »
Циљ теме је био да се продискутује о генетичком наслеђу дословенског становништва код данашњих Срба, да се види који су народи, које културе и популације дале Србима тај дио генетичког наслеђа. Затим да се сагледа историјски контекст у периоду кад Срби досељавају на Балкан и како се у тај контекст може смјестити данашња српска генетичка мјешавина.

У међувремену, отишло се мало до Хималаја, то је чист offtopic, за који сам додуше сам крив.   :)

А затим се прешло на омиљену расправу о идентитетима, аутохтонистима и осталом...

Тема је одлична..., али није нужно да буде и сувопарна...

Ван мреже Зрно

• Помоћник уредника
  • Истраживач
  • Поруке: 1431
  • R1b>BY611>YZ2705>BY200954
« Одговор #101 послато: данас у 04:02:06 поподне »
Да не причамо како ниједну хаплогрупу нисмо повезали са римским војницима, а реално је да су доносили. То могу бити и неке гране које сматрамо келтским или германским, а могао је баш да их донесе римски војник.

Ван мреже drajver

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 636
« Одговор #102 послато: данас у 04:04:03 поподне »
Коју ћемо временску границу ставити за старобалканску генетику? Мислим да би требале бити две категорије. Једна је прастаробалканска генетика, пре доласка Римљана, а друга би била након њих, нпр Готи. Како временски ограничити ту другу?

У археологији се користе термини: Римски период (мислим да он може обухватити и период прије доласка Римљана) и период Сеобе народа. Колико сам видио за период Сеобе народа се узима углавном период од хунског продора, крај 4. вијека до доласка Словена, почетак 7. вијека.

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 4225
  • I2-PH908>Y52621>FT190799, род Никшића
« Одговор #103 послато: данас у 04:36:40 поподне »
Било је на оној другој теми о Словенству код Срба, приче о томе како смо ми себе доживљавали кроз историју. Мислим да је "балканство" код Срба било укорењено и у преднемањићком периоду, тј. везивање за наше подручје. Релативно брзо се изгубила веза са словенском матицом, а примање православља од Византије нас је и духовно везало за Цариград и наше подручје. Има ли неких историјских докумената који потврђују то везивање за Балкан ? (не знам од када датира оно везивање Немањића и Лицинија, па онда везивање за Трибале или Трачане, не могу да се сетим...грб прободене вепрове главе).Те ствари говоре о тенденцији везивања за овај простор током историје
« Последња измена: данас у 04:43:59 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 4225
  • I2-PH908>Y52621>FT190799, род Никшића
« Одговор #104 послато: данас у 04:51:48 поподне »
Балкански идентитет нас као Срба је нешто што имамо преко 1000 година у континуитету, док се словенство као идентитет са којим се и емотивно поистовећујемо касније јавља. Нема сумње да смо ми и пре 1000 година знали да смо Словени, али то је нешто што се подразумевало, није се толико придавао значај томе, више су се везивали за ово подручје и за духовну повезаност са Цариградом. Гравитирали смо ка истоку, а таква су и била померања, ка југоистоку. Тако да редослед неког осећања или припадности би можда био:1. Србин, 2. Балканац, 3.Словен
« Последња измена: данас у 04:56:35 поподне ДушанВучко »

На мрежи ЛукаОБ

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 166
  • G2a-L42
« Одговор #105 послато: данас у 07:11:16 поподне »
Мој субјективни доживљај јесте тај да се термин Балканац мало "накалемио", и да он сам по себи у прошлости није имао неку вриједност нити је заузимао посебно мјесто у осјећањима наших предака. Значајно је и питање када се тај израз почео уопште и користити пошто је изгледно да је турског поријекла.

Такође, сматрам да одређени дио "јавног мијења" којег ви назовите како хоћете (Аутохтонаши, људи са дијагнозом итд..) нису свјесни једне ствари. Нама је Бог дао да смо тако шаролики што се тиче хаплотипова а опет толико јединствени у традицији,култури, обичајима за разлику нпр. од Албанаца гдје постоје велике разлике између Гега и Тоска а опет мање више су по хаплотиповима јединствени.

Хтио сам рећи да нема ових наших Словена а и да нема ових наших "Старобалканаца" ко зна на шта би Срби данас личили. Мислим да смо и од Словена и од Старобалканаца узели оно најљепше и да нас то чини оним што данас јесмо са свим својим врлинама и манама. Читава ова прича ме мало подсјећа на култни филм "Нож" гдје Халил објашњава Алији ко је он заправо. Пресјечемо ли неку словенску или старобалканску струну ми више нисмо оно што се кунемо да јесмо.