Аутор Тема: Бурмази  (Прочитано 21353 пута)

Ван мреже Zor

• Познавалац
  • Поруке: 655
Одг: Бурмази
« Одговор #200 послато: август 12, 2018, 03:41:36 поподне »
Даље постојао је мали катун Ивана сина Клакора са само 9 кућа који је љетовао у Лукавици код Сарајева, близу Трескавице, зимовали су у Островици (Острово-Столац). Лукавица није далеко од Трескавице, а код Ненковића Бурмаза се помиње 1447. и Вукота син Клакора, па могуће/вјероватно да се ради о његовом брату иако је 30 година прошло, обзиром на специфично име.

Да се исправим, није тада могао никакав катун љетовати у Лукавици код Сарајева. Ради се о катуну Лукавац на Трескавици гдје су уз катун Нинковци на Трескавици становници села Банчићи гонили стоку. (Љ.Михић Банчићи - село стогодишњака).

Ово мислим дефинитивно опредјељује мали катун Ивана Клакора као бурмашки 1477. Његова локација у Херцеговини је дакле била код Бјелојевића (Острво), пар километара југозападно од Стоца.

Ван мреже Zor

• Познавалац
  • Поруке: 655
« Одговор #201 послато: новембар 03, 2018, 11:42:05 пре подне »
 Неки од цитата из Храбаковог рада што га је Паво поставио којег нисам прије читао.:)

Ipak, prva od 1280. godine poznata
grupa katuna u Hercegovini, mada je imala zajedničko ime (Burmazi), samo
je delom bila egzogamna, tj. genetički jedinstvena. Katuni došli sa strane
od 1330. po pravilu nisu bili sa nesumnjivo zajedničkim pretkom, te se kod
njih lakše vršilo grananje.

Veoma je karakterističan
podatak da je Burmaza najpre bilo samo u jednom katwiu (koncem XIII
veka i prvih decenija sledećeg stoleća), dok se u deceniji 1366-1376. javlja
čak šest katuna koje uvršćujemo u burmasku grupu. Nije moguće da je to
uvećanje moglo nastati običnim razgranavanjem.

Burmazi su 1323. godine prebivali na samoj dubrovačkoj međi. Posle
predaje dela Astereje Dubrovniku (1357) Burmazi su bili prinuđeni da se
sele dalje na sever
. Treba ukazati na to da je reč o pridolasku velikog broja
katuna: po odluci dubrovačkog Velikog veća (od 2. jwia 1332.), nekom Vratku
dozvoljeno je da na dubrovačko područje prevede 50 katuna. U godinama 1386 91, pred turskom opasnošću, Dubrovčani su dopustili velikom broju vlaha da pređu u utvrđeni Ston.

Он изгледа није примјетио ово село Злокруси. Нисам знао да је Храбак експлицитно тврдио да Бурмази нису могли бити једнородни, ообзиром на бројност. Ја сам раније у теми дошао до неких сличних резултата без да сам читао Храбака.:)

Ван мреже Грк

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 740
« Одговор #202 послато: новембар 27, 2018, 03:29:09 поподне »
Да ли је негдје забиљежен прелазак из једног катуна у други, нпр. из катуна Бурмаза у катун Влаховића? Да ли је то била пракса у средњем вијеку?

Ван мреже Ojler

• Одбор за хералдику
  • Етнолог
  • Поруке: 2413
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
« Одговор #203 послато: новембар 27, 2018, 06:52:02 поподне »
Да ли је негдје забиљежен прелазак из једног катуна у други, нпр. из катуна Бурмаза у катун Влаховића? Да ли је то била пракса у средњем вијеку?

Знам да је било спајања и издвајања катуна. У том смислу теоријски је могуће да се нека групација прво издвојила у засебан катун па затим спојила са другим, ако се на то може гледати као на прелазак из једног катуна у други.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 740
« Одговор #204 послато: новембар 27, 2018, 08:10:17 поподне »
Хвала на одговору. Нађох неке податке о томе.