Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 235416 пута)

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Познавалац
  • Поруке: 636
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1180 послато: јул 22, 2020, 09:01:12 пре подне »
Иста "вест" се већ годинама врти по свим могућим преживарским "новинама" и порталима. Такво новинарство не захтева труда, само "copy-recycle" и ставити што већа слова у наслову. И онако им је циљ да памћење читаоца сведу на ниво златне рибице. Идеално би било када би сваки дан објављивали исти садржај.

Нажалост, превише је таблоидних глупости око нас.
Па чак је и "памћење златне рибице" измишљотина, то није утемељено у науци.

Ван мреже Kor

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 953
  • реверзни инжињеринг историје
« Одговор #1181 послато: август 10, 2020, 01:22:47 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/ATiQqG2c1vw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ATiQqG2c1vw</a>
слатко се исмејах гледајући овај циркус.
Тужно је видети колико шабана имамо међу суграђанима. Ја о овима што су писали коментаре.

Ван мреже filipi

• Истраживач
  • Поруке: 937
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
« Одговор #1182 послато: август 10, 2020, 05:10:15 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/ATiQqG2c1vw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ATiQqG2c1vw</a>
Тужно је видети колико шабана имамо међу суграђанима. Ја о овима што су писали коментаре.
Haj dobro za shabane sto komentarisu, vec vidjeno, nego sto ovaj govornik ovoliko mlati rukama dok pokusava da objasni nesto i zasto ga voditelj gleda ovako kao da je vidio mesiju :)

Ван мреже Небо_Сав

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 167
« Одговор #1183 послато: август 10, 2020, 05:14:24 поподне »

Из исте серије: разговор Шаргића и извесне  Јелене Малешевић (археоло-г (-шкиња?!) и модни дизајнер у једном телу):
<a href="https://www.youtube.com/v/zNf_VKlMazc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/zNf_VKlMazc</a>

Шар(г)ићева слепа публика! (парафраза наслова књиге " Хомерова слепа публика"  Салинаса Прајса са  тезом о  Троји у долини Неретве. Књига је  из 1985 г. и изазвала је  много смеха у бившој Југославији средином осамдесетих. Било је пуно вицева на рачун књиге. На пример, један виц из тог времена:  Иду два Тројанца - Мујо и Хасо). 

Нисам могао да одолим да не додам неколико коментара.  Треба бити посебно талентован да  се направи овакав ехо у главама својих слушалаца. 

"...Који мелем за душу слушати овај разговор! Само да допуним  Госпођу Јелену и њен закључак са краја разговора - и ја сам размишљао како Руси у свом језику имају реч МИР за свет . Даљим размишљањем о нашем језику сам увидео да свеукупност простора у којем се налазимо ми Срби зовемо свеМИР ! Дакле ми смо цео простор замислили као мирно место ... Још једном браво за аутора и гошћу!

antares tara ...Пре недељу дана
Pridružujem se čestitkama. Dok slušah vašu fantastičnu gošću javi mi se još jedna potvrda koliko je star  i mudar naš srpski jezik. Čak i u germanskim jezicima preveden naš Svemir je Cosmos a možda je i ta reč poreklom iz srpskog jer daje u sebi odgovor na pitanje KoSmo mi Srbi iliti odakle potičemo. 💞

Milos Obilic   Пре недељу дана (измењено)

Kakva zena..  Prava Srbska majka !!! Da si mi ziva i zdrava !!! Imas od mene punu podrsku i ako ti zatreba fizikalac koji ce da ti razgrce slojeve zemlje u cilju razotkrivanja nase istorije, tu sam !!!"
« Последња измена: август 10, 2020, 05:37:43 поподне НиколаВук »

Ван мреже Одисеј

• Познавалац
  • Поруке: 774
« Одговор #1184 послато: август 10, 2020, 05:54:30 поподне »
Што рече гробар Пантелија, за велик дио наших сународника је штета што нису сународници нашим највећим непријатељима, него нама.
Ова говеда с двоцифреним КИ су се доласком интернета пустила из штала и торова, па сад ми који имамо барем грам мозга морамо да сносимо посљедице за њихове идиотарије.

Док год се не уведу државни испити за добијање права гласа, ови брави ће нам кварити углед и успут нам на власт доводити свакакве штеточине. Право гласа треба заслужити.

Ван мреже CosicZ

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 159
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
« Одговор #1185 послато: октобар 05, 2020, 05:16:39 пре подне »
https://www.portalanalitika.me/clanak/grbic-na-pragu-smo-istrazivanja-koje-ce-reci-pravu-istinu-o-nasoj-proslosti

Најава археогенетских истраживања тумула из бронзаног доба између Котора и Будве. Размишљања су на линији I2a Балканци од давнина - R1a Словени досељеници. Такође и о претходном истраживању генетског диверзитета винове лозе.

Ван мреже Bokez

• Писар
  • Поруке: 243
« Одговор #1186 послато: октобар 05, 2020, 07:13:46 поподне »
https://www.portalanalitika.me/clanak/grbic-na-pragu-smo-istrazivanja-koje-ce-reci-pravu-istinu-o-nasoj-proslosti

Најава археогенетских истраживања тумула из бронзаног доба између Котора и Будве. Размишљања су на линији I2a Балканци од давнина - R1a Словени досељеници. Такође и о претходном истраживању генетског диверзитета винове лозе.

У сваком случају кад би се реализовало добро би било. Мало ме чуди да професор генетике који предаје у Канади није упознат да И2 што је овдје је учествовала у словенској етногенези. Међутим као што му је одговорио Шпанац  генетичар у тексту дај да видимо шта ћемо наћи, мада тешко да ће наћи већу разноврсност и старије гране И2 на балкану у односу на оне међу Источним и Западним словенима.

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 8838
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #1187 послато: октобар 05, 2020, 07:27:57 поподне »
Одлично је што ће бити спроведено овакво археогенетско истраживање. Закључке ће, наравно, извести свако за себе, по вољи и (дневнополитичким) нахођењима. Битно је да добијемо резултате.

Професору Грбићу свака част, али би морао мало да се генетички "апдејтује" у односу на нека истраживања од пре 5-6-7-8 година.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Скардус

• Помоћник
  • Поруке: 129
  • I2а1а-М26/L-158
« Одговор #1188 послато: октобар 06, 2020, 09:23:57 пре подне »
Професору Грбићу свака част, али би морао мало да се генетички "апдејтује" у односу на нека истраживања од пре 5-6-7-8 година.
Без бриге. Зна он шта тражи, зашто тражи и где тражи.
Камо среће да има још пуно сличних најава истраживања. Зато, нема места цинизму и ниподаштавању.
« Последња измена: октобар 06, 2020, 10:04:32 пре подне Amicus »

Ван мреже drajver

• Уредник СДНКП
  • Истраживач
  • Поруке: 1316
« Одговор #1189 послато: октобар 06, 2020, 10:31:07 пре подне »
Чим прочитам овакву реченицу знам колико је сати:
"Naime, rad Regueiro et al. / Gene 498 59–67 (2012) pokazuje da je najčešći Y hromozom marker u modernoj populaciji u Srbiji I2a, i ova I-grupa je bila dominantna u neolitskoj populaciji Evrope i u populaciji Lepenskog Vira. Slovenski marker je R1a. On je prisutan u modernoj populaciji našeg stanovništva, ali „stari“ genotip I2a je gotovo dvostruko češći, te rad zaključuje da imamo „visoku paleolitizaciju“ Y hromozoma na ovoj teritoriji. Sličan zaključak donosi i rad Sarac et al. American Journal of Human Biology 28: 837–845 (2016), takođe pokazujući da I2a je dominantan haplotip Y hromozoma u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini."

Једино горе од игнорисања генетике код наше научне заједнице, јесте површно бављење истом. Ту су посљедице далеко трајније, јер научно упакована глупост може да преживи деценије и да се поново рађа. 

Ван мреже Одисеј

• Познавалац
  • Поруке: 774
« Одговор #1190 послато: октобар 06, 2020, 10:42:23 пре подне »
Без бриге. Зна он шта тражи, зашто тражи и где тражи.
Камо среће да има још пуно сличних најава истраживања. Зато, нема места цинизму и ниподаштавању.

Наравно. Погледај само како се зноје руке од страха овима што се спрдају аутохтонистичкој теорији. Дрхте, јер знају да њихове лажи ускоро падају у воду. Кад буду тестирани остаци балканског становништва из античког периода, па кад буде пронађено на стотине појединаца рођених прије Христа који су И2-ПХ908, тад ће ови бечко-ватикански плаћеници да погну главу.
И мораће се јавно извинити Јовану Деретићу, Дејану Лучићу, Шарићу и осталим храбрим људима који су годинама били исмијавани само зато што су говорили истину.

Ко се задњи смије, најслађе се смије!

Ван мреже Sneki

• Почетник
  • **
  • Поруке: 32
« Одговор #1191 послато: октобар 14, 2020, 02:30:17 пре подне »
Знам да сам читала негде разговор о томе како Порекло треба да има свој канал, да прави клипове, емисије, да се опреми студио, и како је то скупо и компликовано организовати, сад не могу да нађем тему.

Елем, Порекло може промовисати своја сазнања и утицати на садржаје клипова расписивањем конкурса и награђивањем најбољих, најквалитетнијих и најзанимљивих клипова на тему генетичке генеалогије.

Сигурно има младих ученика/ученица и студената/студенткиња који имају жељу да постану успешни јутјубери и које истовремено занима историја и генеалогија.

Наградни фонд од неколико стотина евра и промовисање клипова и канала од стране Порекла и чланова удружења су довољни за почетак.
Прво место 20 000, две награде по 10 000, неколико утешних по 5 000 мислим да би биле довољна мотивација, не само за омладину.

То би такође могао испасти видљив пр догађај и могла би се уприличити емисија, можда чак и мини-свечаност од доделе награда.

Не знам колики су трошкови опремања студија, куповине опреме можда је то и исплативије, али овај мој предлог се може реализовати у кратком року и са мање од 1000 евра.

Ван мреже Милан Петровић

• Познавалац
  • Поруке: 761
  • I2-PH908>DYS561=15 Род Зорића
« Одговор #1192 послато: октобар 14, 2020, 05:01:24 пре подне »
Ма, све осим студија од 10.000 евра је неозбиљно. Сачекати да донатори одраде своје, па у шопинг.
Догодине у Холштајну!