Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 197050 пута)

Ван мреже Ojler

• Одбор за хералдику
  • Етнолог
  • Поруке: 2678
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1100 послато: август 15, 2019, 04:33:53 поподне »
Да се разумемо, знам да се мислило на само порекло тог симбола, па као келтски корени, итд. Али поента је да то јесте био један од симбола нациста и навијачи партизана га, између осталог, због тога потенцирају, не због некаквих келтских гена. :) На то мислим кад кажем "махање нацистичким симболима".

Мислим да ми, као народ, имамо најмање права да се размећемо таквим симболима и да је то озбиљна девијација и најблаже речено срамота. Због свега што нам се десило од стране тих људи.

Као један од уредника овог форума сам се морао осврнути на то.

Управо тако. Важно је увек посматрати контекст. То што су неки идиоти одабрали одређени историјски симбол да их представља, само по себи не би требало да прља тај симбол. И амблем на застави НАТО пакта је у својој основи стилизовани Келтски крст, али нико томе очито не придаје значај. Верујем да ни у Индији свастика никоме не буди асоцијацију на нацисте. Но у случају навијачких група, па тако и у овом, нема сумње да се келтски крст користи како би се истакли "white pride" расистички ставови, а не некаква генетска веза са Келтима. У том смислу Вучелићева оправдања су заиста инфантилна. Као када би неки проусташа правдао истицање слова "U" тиме да то слово чини више од три процента хрватске латинице.
Kамене рабъ и госодинъ

Schützer

• Гост
« Одговор #1101 послато: август 15, 2019, 06:58:22 поподне »
Ти си очито промашо форум, што је још раније било јасно.
Da li sam ja promasio forum, to nije na tebi da odlucujes iako si koliko vidim neki administrator pa mozes da me banujes, nije problem, na ovim prostorima ljudi vole vlast a posebno da je zloupotrebljavaju.
* keltski krst nije "nacisticki simbol". To znaju i srednjoskolci.
* ko je doneo vise zla ovom svetu, diskutabilno je a nije vise ni toliko bitno. Razumem da ovo nije politicki forum i pre svega sam zainteresovan za GG dosao ovamo a ne da prosipam politicke ideje. Ako se negde provuce i nesto od licnog politickog stava, boze moj, izvinjavam se, ljudi smo, ljudi su i politicke zivotinje.

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 9403
« Одговор #1102 послато: август 15, 2019, 07:12:17 поподне »
Da li sam ja promasio forum, to nije na tebi da odlucujes iako si koliko vidim neki administrator pa mozes da me banujes, nije problem, na ovim prostorima ljudi vole vlast a posebno da je zloupotrebljavaju.

Није на мени да одлучујем да ли си си промашио форум, али је на теби да одлучујеш да ли нам је више штете нанело ово или оно? Нећу те ја бановати, али ћеш сам себе убрзо бановати уколико наставиш са сличним изјавама/испадима.

* keltski krst nije "nacisticki simbol". To znaju i srednjoskolci.

Келтски крст је као такав (без обзира што му то није основна намена) био и нацистички симбол. Навијачи га данас користе из тих побуда, а не због наводног келтског порекла (како рече Вучелић). Ти то добро знаш, а верујем и средњошколци.

* ko je doneo vise zla ovom svetu, diskutabilno je a nije vise ni toliko bitno. Razumem da ovo nije politicki forum i pre svega sam zainteresovan za GG dosao ovamo a ne da prosipam politicke ideje. Ako se negde provuce i nesto od licnog politickog stava, boze moj, izvinjavam se, ljudi smo, ljudi su i politicke zivotinje.

Ово болдовано је кључно. Потруди се да убудуће учествујеш у темама које се више тичу саме ГГ, а не оваквим стварима.

Schützer

• Гост
« Одговор #1103 послато: август 15, 2019, 07:32:13 поподне »
Naravno @Nebojsa, mozes pogledati svih mojih 30 postova pa ces videti da nicim nisam zavredeo takvo misljenje. Uostalom, mojih 44 godine, dvoje dece, ucesce u odbrani granice na KiM bi trebalo da znace da sam patriota i ozbiljan covek. Necu vise off, pozdrav i ako mi se ne bude svidelo ugasicu profil, barem to nije problem.

Ван мреже Милан Петровић

• Познавалац
  • Поруке: 658
  • I2-PH908>DYS561=15
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 8149
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

• Писар
  • Поруке: 223
« Одговор #1106 послато: октобар 12, 2019, 07:20:08 поподне »
Од целог текста само је наслов типично новинарски набуџен, а све остало зачудо с мером и без уобичајених глупости.

Ван мреже Владимир Бојановић

• Помоћник
  • Поруке: 110
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
« Одговор #1107 послато: октобар 12, 2019, 07:36:40 поподне »
Од целог текста само је наслов типично новинарски набуџен, а све остало зачудо с мером и без уобичајених глупости.
Наслов је морао бити набуџен.  ;)

Ја сам га већ двојици поделио.

Ван мреже Милан Петровић

• Познавалац
  • I2-PH908>DYS561=15
« Одговор #1108 послато: октобар 12, 2019, 07:39:21 поподне »
Али није неистинит.  :)
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 9403
« Одговор #1109 послато: октобар 17, 2019, 10:22:38 пре подне »
Kako se traume predaka prenose na sledeće generacije i gde se se “arhiviraju”

https://www.nedeljnik.rs/kako-se-traume-predaka-prenose-na-sledece-generacije-i-gde-se-se-arhiviraju/?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR19YvhmAn5LHPZf3W3jiZvOt1OMfl_SoACZ-5gNjoflpk4ATBbC9cIbKkU#Echobox=1571232201

Занимљив текс о томе колико се заправо трауме предака, путем генетике, преносе на будућа поколења. Доказано је да се преносе најмање три генерације. Последице могу бити депресија, анксиозност, страх, стрес, итд. Трауме настају углавном услед неких екстремно стресних догађаја, ратова, несрећа, силовања, итд.

Питам се колико на овим просторима, где је свако мало било ратова, има људи који су на овај начин "наследили" неке трауме.

Ван мреже Vidak

• Писар
  • Поруке: 266
« Одговор #1110 послато: октобар 17, 2019, 12:34:44 поподне »
Kako se traume predaka prenose na sledeće generacije i gde se se “arhiviraju”

https://www.nedeljnik.rs/kako-se-traume-predaka-prenose-na-sledece-generacije-i-gde-se-se-arhiviraju/?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR19YvhmAn5LHPZf3W3jiZvOt1OMfl_SoACZ-5gNjoflpk4ATBbC9cIbKkU#Echobox=1571232201

Занимљив текс о томе колико се заправо трауме предака, путем генетике, преносе на будућа поколења. Доказано је да се преносе најмање три генерације. Последице могу бити депресија, анксиозност, страх, стрес, итд. Трауме настају углавном услед неких екстремно стресних догађаја, ратова, несрећа, силовања, итд.

Питам се колико на овим просторима, где је свако мало било ратова, има људи који су на овај начин "наследили" неке трауме.

Rekao bih da se traume prenose sa roditelja na djecu, zbog načina kako istraumirani roditelji podižu djecu a ne puzem gena. Nekog uticaja možda imaju hormoni koje luči trudnica tokom trudnoće. Kroz tri generacije se uticaj trauma razvodnjava ako se ne jave neke nove traume. Ako je neko doživio traume ali je i uspio da ih prevaziđe radom na sebi neće prenijeti prokletstvo na sledeću generaciju. A u pravu si da je naše društvo jako istraumirano.

Ван мреже Србин

• Помоћник
  • Поруке: 137
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
« Одговор #1111 послато: октобар 17, 2019, 04:11:43 поподне »
Нисам упућен у механизам наслеђивања појединих стања, мада се добро сећам ове старије контроверзне студије везане за наслеђивање страшних сећања са оца на сво потомство (оба пола) у најмање две генерације. Наравно у питању су лабораторијски мишеви - не људи.

Друга студија новијег датума заснована на људским испитаницима донела је провокативан закључак да очева епигенетска структура стечена током живота (до дана зачећа) утиче на потомство.

Интересантно да се све врти око очева, при чему се тиче потомства оба пола.

Ван мреже filipi

• Познавалац
  • Поруке: 773
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
« Одговор #1112 послато: новембар 18, 2019, 11:22:35 поподне »
Gasi internet, pronadjen Bosnjak ciji preci zive 30 000 godina kod Ilijasa 8)

Ispod stećka u Kopošićima kod Ilijaša na kojem piše da je tu sahranjen "knez bosanski Batić", nadjen je skelet nad kojem je podvrgnuta DNK analiza. Radi se o Y-DNA haplogrupi I2a.
Potomci ove haplogrupe zive na podrucju Bosne ~30,000 godina. To je ujedno i jedina haplogrupa nastala na području Evrope i najveću koncentraciju ima na području Bosne i Herzegovine.

Takodje je pronadjen brokatni plašt protkan tankim nitima od pozlaćenog srebra. Fragmenti plašta su izuzetno dobro očuvani te predstavljaju najveći nalaz srednjovjekovnog platna u arheološkom kontekstu na području Bosne i Hercegovine. Tkanina je izvorno bila ljubičaste boje, a na njoj se primjećuju izvezene predstave lavova ili grifona.

Ван мреже Број 1

• Уредник
  • Етнолог
  • Поруке: 2406
« Одговор #1113 послато: децембар 03, 2019, 08:07:36 пре подне »
Свака част на одрађеном маркетингу.

PRECI U NAMA - GENETIČKO BLAGO BOSNE I HERCEGOVINE 

<a href="https://www.youtube.com/v/v9JtHYP3oRQ&amp;feature=share" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/v9JtHYP3oRQ&amp;feature=share</a>

;D

Има ли каквих информација - докле су стигли са овим подухватом: http://preci-u-nama.mladinska.ba/

Ван мреже filipi

• Познавалац
  • Поруке: 773
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
« Одговор #1114 послато: децембар 03, 2019, 01:28:56 поподне »

Ван мреже Милан Петровић

• Познавалац
  • I2-PH908>DYS561=15
« Одговор #1115 послато: децембар 03, 2019, 01:41:50 поподне »
Не може да се прочита. О чему се ради?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Црнчевић

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 273
  • Пивско-бањански (N1a) N2>P189.2>FGC28483-
« Одговор #1116 послато: децембар 03, 2019, 02:58:34 поподне »
Не може да се прочита. О чему се ради?

Слика се може наћи на фб групи Sva Bosna, која маркетиншки подржава издавачку дјелатност Младинске књиге и рад подухвата: http://preci-u-nama.mladinska.ba/ о којем је малоприје писао Број 1. Слика би требала представљати детаљ предавања Дамира Марјановића са скупа одржаног у Кракову 2012. на тему DNA Analysis of Skeletal Remains of Bosnian Medieval Royal Family?

Односно, уколико сам добро разумио пропратни текст, I2a хаплогрупа је карактеристична скелетним остацима краљевске гробнице на Бобовцу и испитиваном скелету који је лежао под Згошћанским стећком?
Да ли би се тако могло закључити да је хаплогрупа Котроманића I2a?

Ван мреже Црнчевић

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 273
  • Пивско-бањански (N1a) N2>P189.2>FGC28483-
« Одговор #1117 послато: децембар 03, 2019, 08:10:18 поподне »

Текст поред слике је одсјечен са десне стране приликом постављања на фб страници Сва Босна, међутим смисао се може јасно назријети из сљедећег, видљивог остатка:

"Prije par godina, tačnije ... 2010 ǀ 2011 godine, rea... projekat iniciran entu... ekipe koju je okupilo udruženj... (predvođeno Feridom Sokolovi... nazivom Tajna zgošćanskog st... arheologa predvođen Lidijom ... je prilikom ispitivanja lokalitet... između ostalih arheoloških ar... pronašao i veliki broj skeleta ... antropološki „obradila” antro... Klonovska. Od toga, najvažniji... od najbolje očuvanih) skeleta... muškoj osobi korpulentne g... skelet se i povezuje sa zna... Zgošćansim stećkom koji s... atriju Zemaljskog muzeja i koj... prenesen još prilikom otvaranj... tačnije početkom 20. stoljeća. ... C14 ustanovljeno je da skele... najvjerovatnije iz 13. stoljeć... netičkom analizom utvrđeno ... autosomalni DNK profil i Y S... te da pripada haplogrupi I2a. ... usporedbom DNK profila usta... je preliminarna vjerovatnoća ... rodbinske povezanosti ovoga s... skeletom muške osobe prona... lokaciji Bobovca, koji potječe ... jeća i za kojega se, na osnovu d... informacija, pretpostavlja da... jednom od bitnijih članova sr... kovne bosanske kraljevske ... I za taj skelet je potvrđeno da... haplogrupi I2a."

Овдје је г. filipi заиста био у праву када је примјетио ово "фемкање" око објављивања археогенетског резултата Котроманића, или је то постала само ствар  "маркетиншког" тренутка или начина како такав изузетан и значајан научни податак презентовати широј јавности у региону?

Neki Bosnjacki portlali i stranice na drusrvenim mrezama su objavili da se radi o I2a Hg ali kao Marjanovic nece da to objavi.Urnebesno je sto urednici tih portala jos su u 2003 godini sto se tice haplogrupa,pa navode da je I2a staroilirska Hg i predslovenska koju nose Bosnjaci uglavnom :)

Ван мреже Милан Петровић

• Познавалац
  • I2-PH908>DYS561=15
« Одговор #1118 послато: децембар 03, 2019, 08:20:06 поподне »
Они би некако да I2a није то што јесте или ако је могуће да бар код Бошњака није иста као код других. Али...
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Познавалац
  • Поруке: 502
« Одговор #1119 послато: децембар 04, 2019, 03:10:04 пре подне »
Погледао сам на нету и нисам нашао тачно поменути текст. Ипак, пар текстова о теми:
2010.
https://www.nezavisne.com/kultura/pozornica/Otkrica-o-steccima-na-filmu/66420
https://www.nezavisne.com/kultura/pozornica/Prave-skice-za-repliku-zgoscanskog-stecka/67523
2012.
https://ba.ekapija.com/event/554042/prezentacija-naucnih-saznanja-do-kojih-se-doslo-u-projektu-tajna-zgoscanskih-stecaka#

Удружење грађана које се помиње је регистровано као: U.K.N. "Art-Sef" Visoko, Bare 6