Аутор Тема: R1b-PF7562 („старија источна R1b“)  (Прочитано 8876 пута)

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 4902
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
Одг: R1b-PF7562 („старија источна R1b“)
« Одговор #80 послато: новембар 08, 2018, 02:37:02 поподне »
У вези са резултатом Дракулића који је коментарисан на теми "Српски ДНК пројекат на FTDNA":

Наш Симоновић R1b из пројекта, на 37 маркера има поклапање -4 са Дракулићима. Како је ово ретко презиме, вероватно су у питању Дракулићи из Лике. То је она група R-BY16680, у којој имамо родове који славе Мратиндан (Симоновићи, Исаковићи и једна породица из Срема), иначе славу личких Дракулића.

У Крајини, овој подграни R1b припадају банијски Момићи и Булати, као и Шестићи из Лакташа. Они што славе Мратиндан присутни су углавном на подручју Војводине (Банат и Срем), Мачве и Крајине (Дракулићи), па ће бити да постоји нека веза из периода Војне крајине.

...примећујем да њихово презиме потиче од карактеристичног личног имена Дракул или Дракула, које је источно-романског (влашког) порекла. Пошто се и ова грана R1b-PF7562 хаплогрупе нешто чешће јавља на источном и централном Балкану, може ли се претпоставити да Дракулићи по мушкој линији представљају праве средњовековне Влахе, не само у сталешком већ и у етничком смислу? Наравно, не сматрам да се тај идентитет очувао све до 17. века када се први пут помињу на простору Лике, али је могао постојати у време касног средњег века, у њиховој "предличкој" фази.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Војислав Симоновић

• Члан Друштва
  • Гост
  • Поруке: 14
    • http://симоновић.срб/
« Одговор #81 послато: децембар 18, 2018, 09:58:55 поподне »
Бићу слободан да изнесем свој правац размишљања поводом BY16680.
Све мање верујем да су нам преци живели у Старој Србији, Црној Гори, у Херцеговини тек не... па да су с неком од сеоба у 17. и 18. веку насељавали хабсбуршке  војне крајине дуж 45. паралеле.
Све више ми се намеће (хипо)теза да су се давни преци носиоца ове подгрупе Р1б можебити одавно "спустили" из украјинских степа преко Карпата на простор римске Доње Паноније (алтернатива су Горња Мезија или Дакија) још и пре доласка Римљана или након тога, нпр. као припадници неког од сарматских племена, попут Језига. У том случају, могли су и хришћанство примити веома рано. Узгред, култ Светог Мартина (Мратиндан - Исаковић, Симоновић и један скривени) и Светог Димитрија (Митровдан - Момић и Булат) у Доњој Панонији од 4. века био је израженији него у било ком другом подручју. 

Ван мреже goranilic

• Почетник
  • **
  • Поруке: 28
« Одговор #82 послато: фебруар 19, 2019, 07:06:25 поподне »
Tek sada sam pogledao tabelu haplogrupa na dnk.poreklo i vidim da postoji BY16680 rod A - 7 familija ( na zalost ja sam jedini za sada koji pripada rodu B). Da li bi neko ko se razume u razvoj HP grupa, genalogiju, istoriju mogao da mi kaze koja je vremenska distanca izmedju Roda A i Roda B? Da li su ova dva roda razdvojena samo na osnovu markera? Hvala i ziveli!
Zdravo zivo svima.
Jos u oktobru sam postavio ovo pitanje, pa kako niko nije odgovorio, pokusao sam da razumem i proucim ali bez uspeha. Ne razumem koju vezu imam sa rodom A (na osnovu tabele DNK poreklo)? Ako se gledaju markeri nemam bas neke podudarnosti, tj nemam nikakve veze. Da li neko moze da mi objasni razliku, kao i slicnost imedju roda A i B na grani BY16680?
Sto vise pokusavam da nadjem vezu sve mi je manje logicno!?!? :-[
R-BY133177

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Памтиша
  • Поруке: 1847
  • Васојевић
« Одговор #83 послато: фебруар 19, 2019, 11:59:25 поподне »
Zdravo zivo svima.
Jos u oktobru sam postavio ovo pitanje, pa kako niko nije odgovorio, pokusao sam da razumem i proucim ali bez uspeha. Ne razumem koju vezu imam sa rodom A (na osnovu tabele DNK poreklo)? Ako se gledaju markeri nemam bas neke podudarnosti, tj nemam nikakve veze. Da li neko moze da mi objasni razliku, kao i slicnost imedju roda A i B na grani BY16680?
Sto vise pokusavam da nadjem vezu sve mi je manje logicno!?!? :-[

Разлике се могу видети поређењем хаплотипова. Род Б (коме тренутно припада само један тестирани) се разликује од модалног хаплотипа рода А на чак 12 од 23 маркера који се раде у ДНК центру код нас што је заиста велико одступање. На 111 маркера је разлика још упечатљивија. Може се слободно рећи да ова два рода сигурно нису имала заједничког претка у скорије време.

Да би се прецизно одредила временска удаљеност ова два рода, потребно је да по један припадник оба рода уради BigY или неки други тест тог типа.