Аутор Тема: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције  (Прочитано 104757 пута)

Ван мреже Грк

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 753
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #600 послато: јануар 31, 2019, 08:34:10 поподне »

Нарочито би то ваљало да буду хаплотиви који се разликују од модала по питању споромутирајућих маркера. Мене је рецимо доста заинтригирала та разлика између тебе и Михића. С обзиром да ти имаш доста велико поклапање са Ружићима на 23 маркера, поставлља се онда питање како то да су Михићи и Ружићи цело време практично живели једни поред других у истом селу. То не би требала бити просто случајност.

И мене ово занима? Једном сам ово спомињао, али ме Кор није разумио.
Да ли се ради о случајности кад се зна да су живјели једни крај других, или постоји могућност да су код Михића маркери измутирали толико да квари слику о блиском сродству?

Ван мреже Kor

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 814
  • реверзни инжињеринг историје
« Одговор #601 послато: фебруар 05, 2019, 01:46:38 поподне »
Управо је то оно о чему сам говорио када су у питању проблеми око прорачуна старости заједничког претка. Статистички, што већи узорак имамо, то ће бити већа прецизност. Али када се узорци посматрају појединачно, онда може да дође до великих одступања. Другим рачима, закони статистике у глобалу важе али могу довести до забуне у појединим случајевима. Било би добро када би се нашао још неко ко има хаплотип сличан тестираном Михићу.

Ван мреже radon

• Познавалац
  • Поруке: 577
« Одговор #602 послато: март 24, 2019, 07:16:18 поподне »
Jedno vreme, na ovoj temi smo razgovarali o mogućem poreklu prezimena Sinobad. Ideje su bile vrlo raznolike, od mogućeg balkano-romanskog do istočnomediteranskog porekla. Na internetu sam pronašao još jednu mogućnost. Moguće je da se radi o srpskom obliku talijanskog imena Sinibaldo/Sinibado koje potiče od germanskog ličnog imena Sebald. U Venecije je postojao kult Svetog Sebalda koji je u italijanskoj verziji glasio San Sinibaldo

https://drive.google.com/file/d/1ukgHv_6pWVXLounyYsWna8rFZ59_U9xP/view?usp=sharing

https://en.wikipedia.org/wiki/Sebaldus