Аутор Тема: Илири  (Прочитано 24452 пута)

Ван мреже сɣнце

• Познавалац
  • Поруке: 424
  • I-S17250>Y4882>A1328
Одг: Илири
« Одговор #200 послато: април 04, 2019, 07:33:57 поподне »
Овде се по страни гура лингвистика, односно албански језик, који је сатем. Дакле његов долазак је са истока, никако не може бити са запада. Тражећи неку супстратну хаплогрупу која је донела тај језик, нашли смо R1b-BY611. Дакле није искључено да је друга хаплогрупа супстратна или је можда и нестала, али за сада је ова хг најбољи кандидат.

Нисам уверен да је албански тзв. сатем језик. Можеш ли или може ли ми нетко навести примере сатемовања у албанском?

Ван мреже НиколаВук

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • Поруке: 4322
  • I2-PH908>Y52621, род Никшића
« Одговор #201 послато: април 04, 2019, 08:22:11 поподне »
Нисам уверен да је албански тзв. сатем језик. Можеш ли или може ли ми нетко навести примере сатемовања у албанском?

Сатемски је језик, али има неких специфичности што се тиче лабиовелара који нису прошли кроз потпуну сатемизацију. Додуше, читао сам да чак и словенски и балтски језици имају неких непотпуних сатемизација. Нисам потпуно сигуран да ли је то одлика сатемизације, али албански је већину гласова "С" у латинским позајмљеницама претварао у "Ш", нпр. striga-shtriga, hasta-heshta, Scodra-Shkodra, итд.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • Поруке: 3454
  • I2-PH908>Y56203>Y134578 Тарски Никшићи
« Одговор #202 послато: април 04, 2019, 08:37:17 поподне »
Сатемски је језик, али има неких специфичности што се тиче лабиовелара који нису прошли кроз потпуну сатемизацију. Додуше, читао сам да чак и словенски и балтски језици имају неких непотпуних сатемизација. Нисам потпуно сигуран да ли је то одлика сатемизације, али албански је већину гласова "С" у латинским позајмљеницама претварао у "Ш", нпр. striga-shtriga, hasta-heshta, Scodra-Shkodra, итд.

Мислим да је у албанском кентумско K, заправо Th, које је блиско балтословенском Ш-С. Реч "сто" није адекватан код албанског, јер је позајмљеница из латинског (centum-qind). Свакако и друге одлике о којима смо причали и раније, прото-албански језик некако померају ка унутрашњости Балкана.

Ван мреже НиколаВук

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
« Одговор #203 послато: април 05, 2019, 12:36:58 пре подне »
Мислим да је у албанском кентумско K, заправо Th, које је блиско балтословенском Ш-С. Реч "сто" није адекватан код албанског, јер је позајмљеница из латинског (centum-qind). Свакако и друге одлике о којима смо причали и раније, прото-албански језик некако померају ка унутрашњости Балкана.

Овоме у прилог иде и истраживање које је још 2008. године покренуо Аустријски научни институт (FWF) у вези са "староалбанским језиком" (албанским од првих писаних помена у 16. веку до 18. века). Један од његових закључака:

"However, they can also shed light on the reciprocal relationship between Albanian and its neighbouring languages. The researchers are following various leads which suggest that Albanian played a key role in the Balkan Sprachbund. For example, it is likely that Albanian is the source of the suffixed definite article in Romanian, Bulgarian and Macedonian, as this has been a feature of Albanian since ancient times."

https://www.fwf.ac.at/en/research-in-practice/project-presentations-archive/2008/old-albanian-living-legacy-of-a-dead-language/

Ван мреже Sergius

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 466
  • I2-PH908
« Одговор #204 послато: април 05, 2019, 12:45:52 поподне »
Тражећи неку супстратну хаплогрупу која је донела тај језик, нашли смо R1b-BY611.

R1b PF7562 је такође у игри.

R1b BY611 ми дјелује стварно мало разноврсна и млада код Албанаца, да би била носилац албанског супстрата. Свакако да то није случај ни код R1b PF7562, али она ми дјелује и некако изолованија у филогенетском стаблу R1b хаплогрупе, а такав је и албански језик у односу на друге индоевропске језике. Свакако се не може рећи да су сви R1b PF7562 - Албанци, јер је она - formed 6400 ybp, TMRCA 5700 ybp.

Ова хаплогрупа баш изгледа једна велика мистерија. Значило би кад би њени носиоци Албанци урадили дубља тестирања. Ко зна гдје је све она "прикривена", јер видјели смо да смо Морачане сматрали њеним припадницима, док се СНП тестом није показало да су R1b U152.

Ван мреже НиколаВук

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
« Одговор #205 послато: април 05, 2019, 10:38:27 поподне »
R1b PF7562 је такође у игри.

R1b BY611 ми дјелује стварно мало разноврсна и млада код Албанаца, да би била носилац албанског супстрата. Свакако да то није случај ни код R1b PF7562, али она ми дјелује и некако изолованија у филогенетском стаблу R1b хаплогрупе, а такав је и албански језик у односу на друге индоевропске језике. Свакако се не може рећи да су сви R1b PF7562 - Албанци, јер је она - formed 6400 ybp, TMRCA 5700 ybp.

Ова хаплогрупа баш изгледа једна велика мистерија. Значило би кад би њени носиоци Албанци урадили дубља тестирања. Ко зна гдје је све она "прикривена", јер видјели смо да смо Морачане сматрали њеним припадницима, док се СНП тестом није показало да су R1b U152.

Мислим ипак да се та грана R1b хаплогрупе може везати најпре за најстарије ИЕ досељенике на Балкану, вероватно још из времена енеолита (бакарног доба), који су накнадно прешли у Анадолију и тамо формирали Хетите, Лувијце и остале, док су се на Балкану асимиловали са новијим ИЕ досељеницима, из времена бронзаног и гвозденог доба (међу тим досељеницима су били и преци Прото-Албанаца). Албански и поред својих специфичности не показује неку ближу везу са анадолском породицом ИЕ језика којој су припадали хетитски и лувијски, а која је сама по себи била врло архаична и вероватно прва одвојена од заједничког ИЕ стабла, што се слаже и са раном раздвојеношћу PF7562 у односу на остале гране.

Ван мреже Зрно

• Помоћник уредника
  • Истраживач
  • Поруке: 1183
« Одговор #206 послато: април 06, 2019, 12:34:42 пре подне »
Ма јесте, све је тако фино објашњиво. Све се слаже - језици и историја и хаплогрупе. Видимо то на примеру Мађара и Баскијаца.

Ван мреже НиколаВук

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
« Одговор #207 послато: април 06, 2019, 02:56:06 поподне »
Ма јесте, све је тако фино објашњиво. Све се слаже - језици и историја и хаплогрупе. Видимо то на примеру Мађара и Баскијаца.

То је зато што смо сконцентрисани само на Y-ДНК, а код језика је понекад важнији мтДНК.  ;) Не каже се безвезе - матерњи језик.  :) Ипак, за PF7562 се врло јасно види веза са хетитско-лувијским популацијама, што би требало да потврде и археогенетска истраживања којих ће вероватно бити.