Аутор Тема: Порекло неуобичајених српских презимена  (Прочитано 24719 пута)

Ван мреже Сол

• Истраживач
  • Поруке: 1118
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #100 послато: јун 28, 2019, 09:58:42 поподне »
Вечерас ме један разговор подсети на презиме Берендика.

Да ли неко зна нешто више о етимолошком пореклу овог презимена?

У пДб-у, колико видех, нема ништа.

Заиста, ово презиме је вредно пажње. Могуће да је настало по туркијском племену Беренда / Berendei - печењешким федератима. (After the great Mongol invasion of 1241, some Berindeis moved to Bulgaria and others joined those who had taken refuge in Hungary)

https://en.wikipedia.org/wiki/Berendei
https://en.wikipedia.org/wiki/Chorni_Klobuky
https://bg.wikipedia.org/wiki/Беренде_(област_Перник)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 7910
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #101 послато: јул 22, 2019, 08:24:38 поподне »
Занимљиво презиме: Узур.

Презиме се јавља у пакрачком и даруварском крају, а, по свој прилици, средиште им је у селу Кусоње. Тамошњи Узури славе Ђурђевдан и Јовањдан. Најдаљи помени им досежу до 1890-их („Српске породице пакрачког и даруварског краја“, Александар Бачко, Предраг Гојковић).

У 17. веку налазимо презиме Узурлић у Зубцима у јужној Херцеговини („Зупци“, Богумил Храбак). Основа је реч – узурлија.

Ради се о турцизму. Реч узур / узура, значи „живот без рада, без посла, одмор, доколица“, „живети на узуру – живети на миру, безбрижно, у доколици“, „узуран, који угодно, безбрижно живи, беспослен, докон“, „узураш, отимач, лихвар, каматник“, „узурање, живети ништа не радећи, у доколици, комотно, одмарати се, не радити“, „узурлија, онај који угодно живи, докон човек, докоњак, беспосличар, дангуба“, итд.  („Српски рјечник“, Вук Ст. Караџић)

У историјској грађ помиње се извесни Узур-бег, као османски преговарач са србском делегацијом 1808. године, током Првог србског устанка.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #102 послато: јул 22, 2019, 09:07:58 поподне »
Презиме Чекада.

На једном гробљу видех споменик са ћириличним натписом и типичним православним крстом и ово презиме, па ме занимало одакле потиче. Међутим, већина извора упућује на словеначко и / или хрватско порекло овог презимена.

Нађох неколико људи са овим презименом. Аnton Čekada био је аустроугарски полицијски чиновник у Далмацији који је радио противно интересима устаника Невесињске пушке. Smiljan Franjo Čekada (рођен у Доњем Вакуфу у Босни) био је фрањевац и бискуп скопско-призренски у време Другог светског рата. Остао је упамћен по осуди свих злочина према цивилима у рату и покушају да спречи прогон Јевреја на подручју којим је управљао. Има још неколико људи презименом Чекада који се могу наћи на мрежи (Словенци).

Ипак, најзанимљивији је Adolf Čekada, поштански службеник у Котору, који је током Првог светског рата био на црној листи аустроугарских окупационих власти због „великосрпске пропаганде“! („Попис политички сумњивих личности са подручја Далмације, Црногорског приморја, Босне и Херцеговине у време Првог светског рата“, Василије Крестић).

На мрежи НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 4826
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
« Одговор #103 послато: јул 22, 2019, 09:52:54 поподне »
Ради се о турцизму. Реч узур / узура, значи „живот без рада, без посла, одмор, доколица“, „живети на узуру – живети на миру, безбрижно, у доколици“, „узуран, који угодно, безбрижно живи, беспослен, докон“, „узураш, отимач, лихвар, каматник“, „узурање, живети ништа не радећи, у доколици, комотно, одмарати се, не радити“, „узурлија, онај који угодно живи, докон човек, докоњак, беспосличар, дангуба“, итд.  („Српски рјечник“, Вук Ст. Караџић)

У историјској грађ помиње се извесни Узур-бег, као османски преговарач са србском делегацијом 1808. године, током Првог србског устанка.

Можда су Турци ту реч преузели из латинског (преко Византије?), јер и у енглеском постоји реч usury са значењем "зеленаштво, лихварство", потекла од латинског usura ("позајмљивање новца").
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #104 послато: јул 22, 2019, 09:58:51 поподне »
Можда су Турци ту реч преузели из латинског (преко Византије?), јер и у енглеском постоји реч usury са значењем "зеленаштво, лихварство", потекла од латинског usura ("позајмљивање новца").

Могуће. Можда је у основи свих тих речи латинско usus = употреба, коришћење.

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #105 послато: јул 23, 2019, 04:00:50 поподне »
Презиме Пердух.

Видим по литератури да је презиме из Босне (Змијање), где постоји и Пердухово село.

Пердуха (или - Пердува, како се може нађи по грађи) има у околним селима, а њихово матично место се често наводи и као Пердуово.

Једино ми није јасно шта тачно значи ово презиме.

Ван мреже Лука

• Уредник СДНКП
  • Писар
  • Поруке: 282
  • I2-Z17855>A16413>А20030
« Одговор #106 послато: јул 23, 2019, 04:13:35 поподне »
Презиме Пердух.

Видим по литератури да је презиме из Босне (Змијање), где постоји и Пердухово село.

Пердуха (или - Пердува, како се може нађи по грађи) има у околним селима, а њихово матично место се често наводи и као Пердуово.

Једино ми није јасно шта тачно значи ово презиме.

Околина Гламоча тачније. Мислим да је крсна слава овог рода Марковдан.

Ван мреже Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 7177
  • I1 P109 FGC22045
« Одговор #107 послато: јул 24, 2019, 12:54:55 поподне »
На мејл нам се јавила једна госпођа са веома необичним презименом - Туцкешић.

Све што сам успео наћи о том презимену јесте да се претежно јавља код Срба на подручју Босне и Херцеговине.

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #108 послато: јул 24, 2019, 02:05:42 поподне »
Амико, потпуно сам испустио из вида постојање ове теме, па сам постављао постове о презименима на тему "Ретко име".
Па, ако није проблем, пребаци те постове овде.
Сви су скорашњи, ту негде на последње две странице.

Ван мреже Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • I1 P109 FGC22045
« Одговор #109 послато: јул 24, 2019, 02:20:05 поподне »
Амико, потпуно сам испустио из вида постојање ове теме, па сам постављао постове о презименима на тему "Ретко име".
Па, ако није проблем, пребаци те постове овде.
Сви су скорашњи, ту негде на последње две странице.

Пребачено, Небо! ;)

Ван мреже Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • I1 P109 FGC22045
« Одговор #110 послато: јул 24, 2019, 02:26:58 поподне »
На мејл нам се јавила једна госпођа са веома необичним презименом - Туцкешић.

Све што сам успео наћи о том презимену јесте да се претежно јавља код Срба на подручју Босне и Херцеговине.

У питању је верзија презимена Туцикешић, које се јавља у Пискавици код Бање Луке, славе Св. Јована.

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #111 послато: јул 24, 2019, 02:53:05 поподне »
Пребачено, Небо! ;)

Захваљујем, Амико.

Ово Чекада баш и не спада у "неуобичајена српска презимена", но добро, сви смо ми наши, а и онај Адолф из Котора нам даје за право.

Ван мреже Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • I1 P109 FGC22045
« Одговор #112 послато: јул 24, 2019, 03:45:15 поподне »
Захваљујем, Амико.

Ово Чекада баш и не спада у "неуобичајена српска презимена", но добро, сви смо ми наши, а и онај Адолф из Котора нам даје за право.

То си у праву, али не инститираш, онда нека остане овде. :)

Ван мреже Гаџић Црнчевић

• Почетник
  • **
  • Поруке: 48
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
« Одговор #113 послато: јул 30, 2019, 01:21:09 поподне »
Околина Гламоча тачније. Мислим да је крсна слава овог рода Марковдан.
Није околина Гламоча, него село Пердуви, изворно презиме Пердув, каснијим накарађењем Пердух и село Пердухово.Иначе село је веома старо има чак у ближој околини гробља са масивним плочама-мраморја.У селу поред Пердува, постоје и Пејић, Клинац (касније Јовановић),Смиљанић,и у новије вријеме Црнчевић(Кебићи из Рељиног села) и Чегар (Стекеровци/Црни Врх).
« Последња измена: јул 30, 2019, 01:25:26 поподне НиколаВук »