Аутор Тема: Порекло неуобичајених српских презимена  (Прочитано 21280 пута)

Ван мреже Миловић

• Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #80 послато: новембар 22, 2018, 11:40:13 поподне »
Поздрав свима.
Да ли неко зна нешто о Керлецима (Шипово/Јањ/Стројице село Липовача). Славе св. Глигорија.

Ван мреже Милош Н.

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 175
  • Јунаке, Зубин Поток / Бјелопавлић
« Одговор #81 послато: новембар 22, 2018, 11:51:51 поподне »
Данас сам наишао на једно чудно, Делипара ?
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 7675
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #82 послато: новембар 22, 2018, 11:57:06 поподне »
Поздрав свима.
Да ли неко зна нешто о Керлецима (Шипово/Јањ/Стројице село Липовача). Славе св. Глигорија.

Презиме Керлец постоји у том крају, него не могу наћи ништа конкретније о њиховом пореклу.

Која би ово слава требало бити "Св. Глигорије"? Свети Григорије Богослов? Или...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Гаџић Црнчевић

• Почетник
  • **
  • Поруке: 32
  • I1-M253, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
« Одговор #83 послато: мај 17, 2019, 08:08:07 пре подне »
Симиџије из околине Гламоча славе Јовањдан и пореклом су Црнчевићи.

О Црнчевићима из тог краја се каже следеће:

"Радичићи, Кебићи и Гаџићи су Црнчевићи и били су у селу и почетком 19. века. Славе Св. Јована. Старо им је презиме Милошевићи. Њихов предак Дмитар имао је „стање“ у Брајићима, где су сада Шавије. Ту је имао и своју земљу. • Више села Главица била је црква, којој су на Ускрс дошли Турци Лијевљани. Кид су они' хтели узети Дмитрову снаху," Дмитар убије Турчина и побегне у околину Дрниша ; други Дмитрови рођаци побегну преко Горе на Кључу (Бања Луци). Два-три Црнчевића остану и, да би остали живи, даду беговима „Пилиповићима" своје тапије и постану њихови кмети. На њихово имање у Брајићима бегови наместе Шавије из Вагана, а они пређу у Подградину."

(КУПРЕШКО, ВУКОВСКО, РАВНО И ГЛАМОЧКО ПОЉЕ, БОРИВОЈЕ К. МИЛОЈЕВИЋ)

С обзиром на славу и старије презиме (Црнчевић), лако може бити да припадате хаплогрупи N2-P189.2. Имамо тестиране Црнчевиће из Северне Далмације који носе ову хаплогрупу и славе Јовањдан.

Код Срба из Босанске Крајине, презиме Симиџија јавља се искључиво у околини Гламоча. Најбројини су били у Хасићима (13 чланова 1991.)

Поздрав Синиша,
ја мало (коју годину закаснио), али да мало додам зачина на презиме Симиџија.У дијелу села гдје сам рођен , а које (?) припада другом селу (Ваган) је домицилно гламочко мјесто свих Симиџија (ваљда је на турском симит-бијели хљеб).Њихова веза са Црнчевићима је упитна (ја и моји је не знамо), такође нема везе између Радичића, Гаџића и Кебића, засигурно уназад 300 година.Симиџије из Грахова за себе веле да потичу од Црнчевића (Црнчевићи постоје у Дрнишу (тестирани N1 P189.2, и знатно су бројнији од Црнчевића у Рељином селу или Красинцу(такође тестирани I1-M253).Кебиће сам заинтересовао , а очекујем и Симиџије, да ураде тестирање , па да будемо "на чистац".
поздрав
Жељко Гаџић Црнчевић
« Последња измена: мај 17, 2019, 08:21:22 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Милош Н.

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 175
  • Јунаке, Зубин Поток / Бјелопавлић
« Одговор #84 послато: мај 19, 2019, 10:51:56 пре подне »
Чуо сам за презиме Бабинац и Зубац?
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Твртко

• Члан Друштва
  • Шегрт
  • Поруке: 67
  • G2a-L497
« Одговор #85 послато: мај 19, 2019, 11:52:48 пре подне »
Зубци су један читав род из Требиња. Више различитих породица припада том роду и углавном су из Херцеговине. Припадају ја мислим хаплогрупи И2-ПХ908 али нисам сигуран.

Ван мреже Сол

• Истраживач
  • Поруке: 1092
« Одговор #86 послато: јун 28, 2019, 09:58:42 поподне »
Вечерас ме један разговор подсети на презиме Берендика.

Да ли неко зна нешто више о етимолошком пореклу овог презимена?

У пДб-у, колико видех, нема ништа.

Заиста, ово презиме је вредно пажње. Могуће да је настало по туркијском племену Беренда / Berendei - печењешким федератима. (After the great Mongol invasion of 1241, some Berindeis moved to Bulgaria and others joined those who had taken refuge in Hungary)

https://en.wikipedia.org/wiki/Berendei
https://en.wikipedia.org/wiki/Chorni_Klobuky
https://bg.wikipedia.org/wiki/Беренде_(област_Перник)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ