Аутор Тема: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки  (Прочитано 8093 пута)

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1107
  • I2-PH908-Z16983>A493 (Динарска Јужна) Никољдан
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #20 послато: јануар 05, 2019, 08:11:02 поподне »
  Делија браво!
 Увијек сам тврдио да су Банаћани ( посебно банатска војна граница - регименте, додјела земље и др)  црквене књиге рођених, венчаних, умрлих, у великој предности, јер имају писане трагове ...
 Неки  други имају само предања.

Хвала Видоје !  :)
Уопште нисте погрешили у својим тврдњама. Јако пуно се може сазнати и то широм Баната, по мени највише у односу на све друге српске крајеве. Сиромашни смо што се тиче предања о пореклу јер организација међу породицама није племенска па се предања и имена предака тешко чувају али зато постоји брдо и матица и протокола, војних пописа па чак и литературе у којој предњаче Срета Пецињачки, Душан Поповић, Јован Ердељановић и проучавањем свега тога може се доћи до фантастичних и неочекиваних ствари.
Ово важи за цео Банат па чак и северне крајеве Баната изнад Зрењанина који су јако добро покривени матицама и пописима, а у једном тренутку је и тај крај био војна граница да би се током друге половине 18.века она померила јужније.

Банаћани могу много тога наћи, ово поготово важи за имена директних предака..наравно треба доста среће а све зависи од пароха који је водио матичне књиге. Што се тиче оповачких пароха и Опова као првог места у које су моји преци дошли из Панчева 1764-1767, захваљујући опширном вођењу података (нпр. Михаил Максима Панчевца и Максим Животе Панчевца, Пантелија Поповић Панчевац) могу да кажем да сам на тај начин открио 2 директна претка ( 8. и 9. колено), такође и прво презиме које није топонимско па чак ни патронимско (иако уз топонимско презиме и његову прву варијанту имам и два патронимска презимена).
Оно што је пак тешко пронаћи за људе са топонимским презимена у Банату су прва презимена пре тог на ски, шки, чки..мени су звезде биле наклоњене што би се рекло тако да сам и до тог сазнања дошао.
« Последња измена: јануар 05, 2019, 08:14:40 поподне Делија »
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже Азот

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 309
« Одговор #21 послато: јануар 05, 2019, 10:41:44 поподне »
Браво!  :)

Ван мреже Златан

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 455
  • Y: E-V13>А18833>А9739
« Одговор #22 послато: јануар 06, 2019, 12:08:47 пре подне »
Ова група презимена се углавном појављује у Војводини и у другим словенским земљама и гради се додавањем наставка -ски у мушком роду (много чешће код нас) или -ска у женском (уобичајено код Руса као и код Пољака), који означавају припадност.

Да се само кратко осврнем на ово, јер сваке године одређено време проведем у Белорусији.

Упркос чињеници да сви данашњи савременици, потомци све три групе (Руса, Белорусија и Украјинаца), живе на територијама ових данашњих држава, изворно гледано постоје нека основна правила, по коме се људи тамо распознају или тачније речено, распознају своје корене.

Презимена на -ов/-ев/-ин су најкарактеристчнија за Русију: Петров, Алексејев, Денисов, Ватутин, Путин...
Презимена на "-ко" су класична за Украјину: Саленко, Кличко, Парашенко...
Белоруси су углавном препозатљиви због презима на "-вич": Богданович, Мартинович, Кунцевич, Андрушкович...
И најзад, Пољаци су веома препознатљиви под -ски/шки.

Треба ипак рећи је становништво за време Руске Империје и СССР толико измешано да је о овоме горе могуће говорити само као о неком старом правилу, јер се на сваком кораку срећу и контра примери.

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #23 послато: август 03, 2019, 10:04:19 поподне »

И најзад, Пољаци су веома препознатљиви под -ски/шки.

Ово за ски ми је познато да је веома често код Пољака као и виц (wicz). Ипак за завршетак презимена на шки нисам чуо па ме занима неки пример таквог презимена. :)
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже на Црвeњском путу

• Познавалац
  • Поруке: 589
« Одговор #24 послато: август 04, 2019, 08:32:36 пре подне »
Ово за ски ми је познато да је веома често код Пољака као и виц (wicz). Ипак за завршетак презимена на шки нисам чуо па ме занима неки пример таквог презимена. :)

Не знам код Пољака, али код нас у Војводини имамо презимена на - шки или  су у ствари на - ки (?):

Борђошки (досељени из Рашке)

(презиме настало по пустари Борђош крај Тисе код Чуруга)

https://www.ravnoplov.rs/jedan-od-prepisa-dusanovog-zakonika-cuvan-je-u-stanisicu-i-somboru

Пакашки

Шта и било у основи Пакашки - пакаш?

« Последња измена: август 04, 2019, 08:36:58 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #25 послато: август 05, 2019, 10:46:20 поподне »
Не знам код Пољака, али код нас у Војводини имамо презимена на - шки или  су у ствари на - ки (?):

Борђошки (досељени из Рашке)

(презиме настало по пустари Борђош крај Тисе код Чуруга)

https://www.ravnoplov.rs/jedan-od-prepisa-dusanovog-zakonika-cuvan-je-u-stanisicu-i-somboru

Пакашки

Шта и било у основи Пакашки - пакаш?

За та презимена знам и она су топонимска и јављају се код Себа првенствено у Банату али и у Бачкој. Али за Пољаке и наставак шки нисам чуо.
Убеђен сам био да су презимена на чки типична исто за крајеве Војне Крајине (од Баната до Славоније-западно од Славоније нисам чуо) али су ме демантовали са једним нашим у Старој Србији/Јужној Србији-данас С.Македонији који се презива на чки..наравно да је у питању топонимско презиме које су ондашњи виђенији људи (четничке војводе) често узимали. Пример је нпр.четнилки војвода  Бабунски и има их још свакао.
Смрти нема,има сеоба !