Аутор Тема: Selo Gornji Graci  (Прочитано 4224 пута)

Ван мреже Гаџић Црнчевић

• Почетник
  • **
  • Поруке: 48
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Selo Gornji Graci
« Одговор #60 послато: мај 24, 2019, 12:09:01 поподне »
Листа губитака бр.586 (Verlustliste Nr.586), https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0586/6/LOG_0013/
Овдје је грешка Аутич (Антић)  Симон (прије би могао бити Симеун, него Симон-далматинска верзија).
Пробај у SUCHEN/Search укуцати Graci, па види резултате, потом можеш и за Gradce.
Такође можеш тражити презимена, али без квачица (ч,ш,ћ).То су подаци из Ратног архива АУ у Бечу, грешке у нашим именима су могућа јер програм за препознавање текста је дигитализовао те старе спискове.
Ја сам имао одеђени успјех од три , пронашао сам чак и мјесто и датум сахране за двојицу, као и име свештеника приликом покопа.

Ван мреже Андрић

• Писар
  • Поруке: 241
  • I2-PH908
« Одговор #61 послато: јул 25, 2019, 02:05:26 поподне »
Малиновића има у Прибељи у Гламочу, врло пасиван крај ,љети суша, зиме преоштре (подно Виторога) па сеоба у Граце, није чудна.
Нађох нека презимена везана за Граце у аустријским списковима губитака:
1.Вишекруна,  вјероватно дошли из Тичева, Грахово ( У то вријеме Тичево и Преодац су припадали Гламочу)
2.Вујиновић,
3.Копања,
4.Калас, можда грешка од Караћ
5.Гњатић
Такође нађох и Антић Симеун, син Ђуре, 1884 год, 17. пјешадијска регимента (пук) из Клагенфурта (први батаљон из Љубљане, остала три из Клагенфурта) умро као војник 21.7.1916 године.

Ovi iz Pribelje slave svetog Nikolu, a iz Gornji Graca slave svetog Vasilija Velikog, to znači da veza otpada. Vjerovatnije je da su došli ili iz Gerzova ili Marinkovaca kod Bosanskog Grahova u Gornje Grace.
"Народност ми Србинска, Ум и душа славјанска." - Петар II Петровић Његош

Ван мреже Андрић

• Писар
  • I2-PH908
« Одговор #62 послато: јул 25, 2019, 02:07:20 поподне »
Малиновића има у Прибељи у Гламочу, врло пасиван крај ,љети суша, зиме преоштре (подно Виторога) па сеоба у Граце, није чудна.
Нађох нека презимена везана за Граце у аустријским списковима губитака:
1.Вишекруна,  вјероватно дошли из Тичева, Грахово ( У то вријеме Тичево и Преодац су припадали Гламочу)
2.Вујиновић,
3.Копања,
4.Калас, можда грешка од Караћ
5.Гњатић
Такође нађох и Антић Симеун, син Ђуре, 1884 год, 17. пјешадијска регимента (пук) из Клагенфурта (први батаљон из Љубљане, остала три из Клагенфурта) умро као војник 21.7.1916 године.

Višekrune iz Donjih Graca jesu negdje iz Unca. Ima Kopanja i Kalaša u Gornjim Gracima. Gnjatića mislim da ima u Donjim Gracima. Kopanja je najviše bilo u Glamoča i to sa istom slavom Nikoljdan, pa je sasvim sigurno da su otuda negdje došli.
« Последња измена: јул 25, 2019, 02:11:04 поподне Андрић »

Ван мреже Андрић

• Писар
  • I2-PH908
« Одговор #63 послато: јул 25, 2019, 02:23:16 поподне »
Višekrune iz Donjih Graca jesu negdje iz Unca. Ima Kopanja i Kalaša u Gornjim Gracima. Gnjatića mislim da ima u Donjim Gracima. Kopanja je najviše bilo u Glamoča i to sa istom slavom Nikoljdan, pa je sasvim sigurno da su otuda negdje došli.

Po popisu iz 1991 godine bilo je Kopanja i Vujanovića u Gornjim Gracima, međutim radi se o grešci vjerovatno, pošto ih nikad nije bilo tamo.

Ван мреже Змијање

• Почетник
  • **
  • Поруке: 46
  • I2-PH908
« Одговор #64 послато: јул 25, 2019, 06:01:27 поподне »
Pregled krsnih slava po prezimenima u Gornjim Gracima:
Alimpijevdan: Kićanović, Stančević
Časne Verige: Džaja
Đurđevdan: Andrić, Antić, Budiša, Gromilić, Kalaš, Kaurin, Kežić, Kićanović, Lazendić, Radumilo
Jovanjdan: Čegar
Nikoljdan: Gvero, Pejić, Radić, Rožić, Serdar, Štrbac, Tomić, Vidić, Vučković
Pantelijevdan: Tomić
Trivunjdan: Amidžić, Malešević, Šipraga
Vasilijevdan: Kovačević, Malinović
"Ко се стиди свог поријекла, вазда рћa довијека!" - Петар II Петровић Његош

Ван мреже Андрић

• Писар
  • I2-PH908
« Одговор #65 послато: август 29, 2019, 03:12:52 поподне »
Izumrla prezimena u Gornjim Gracima:
Nikoljdan: Maglić ( spominju se u šematizmu iz 1882 godine u ovom selu i poslije drugog svjetskog rata su izumrli)
Stevanjdan: Ubiparip (ne spominju se u šematizmu iz 1882 godine u ovom selu i takođe su poslije drugog svijetskog rata izumrli)