Аутор Тема: Асимилација и њене законитости  (Прочитано 8705 пута)

Ван мреже Онај с ону главу

• Шегрт
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #140 послато: новембар 25, 2019, 10:16:23 поподне »
Власи су прво у 19. веку почели да прихватају српска имена. Јон је постао Јован, Петру је постао Петар, Првул је постао Првослав. Онда су на ред дошла презимена која су прилагодили српским али имају карактеристичан влашки призвук - нпр. Јоновић, Првуловић, Барбатесковић, Владесковић и сл. Презимена су им коначно посрбљена на попису 1948.

Па не бих баш рекао то тако децидно. Ево гледам књигу крштених за насеље у Источној Србији из 1879. које покрива једно велико српско село, једно мало српско село, једно влашко село и до 1868. још једно мешовито срспко-влашко село, и каже:

"Родисѧ м҃лнецъ пола женскаго, М҄ца Юлія днè 24го, лѢта предложéннагѡ.

Ѻ҃цъ младéнца Никола Радуловичъ   Мàти же Стояна

[...] И дàно быстъ во с҄том крещéнїи младéнцѹ имѧ Фирула."

Иначе, у истој књизи има бар 15-ак различитих жена из српског насеља које се зову Сара, можда због популарности Саре Карапанџић, пријатељице и корешпонденткиње са Бечлијом, Вуком Караџићем.
« Последња измена: новембар 25, 2019, 10:21:10 поподне Онај с ону главу »

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 4267
  • I2-PH908>Y52621>FT190799, род Никшића
« Одговор #141 послато: новембар 26, 2019, 01:13:57 пре подне »
Но уистину било је Хрвата који су се борили против усташкога режима, те милиони Њемаца су се сами борили против фашистичкога режима.

Ух, да је је било милиона Немаца који су се борили против фашистичког режима, не би били неопходни Руси и западне државе да сломе фашизам у Немачкој...можда су милиони били против те власти, али нико није смео да "зуцне"...покушаји пуча од стране официра су били у доста поодмаклој фази рата, били су више из разлога неслагања са војним решењима које је Хитлер наметао ( пучисти су и сами учествовали у том рату неколико година пре тога)...Изгледа ми да су и код Хрвата и код Немаца те идеологије узеле у доминантном проценту подршку народа, а они који нису то подржавали, ћутали су...
« Последња измена: новембар 26, 2019, 01:22:10 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 4267
  • I2-PH908>Y52621>FT190799, род Никшића
« Одговор #142 послато: новембар 26, 2019, 02:00:38 пре подне »
Моја критика имала је за циљ појаснити, да такове услове не поставља народ, но власт.
Данас многи Прибалти и Украјинци обтужују русски народ за угњетавање ових у доба СССР, но ја ово видим погрешним, јер русски народ је и сам пострадао и био жртвом разних принудних рассељења
Извини Сунце, али морам да реагујем овде...Балти и Украјици су кивни на Русе због угњетавања у доба СССР...али није ту било асимилације, већ су прошли исти "третман" као и Пољаци , Чеси, Словаци, Мађари...Мислим да ову тему не треба да посматрамо само бирократски, тј. да власт намеће услове...мислим да у вези присилне асимилације пре свега народ намеће "услове" онима који су принуђени на асимилацију, а на то се власт "оглушује" тј. "аминује"...У вези асимилације Словена у источној Немачкој, она је трајала вековима, није декретом "преко ноћи", али јесте била "из нужде"
« Последња измена: новембар 26, 2019, 02:08:58 пре подне ДушанВучко »