Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 22395 пута)

Ван мреже Банска крајина

• Помоћник
  • Поруке: 104
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #160 послато: април 23, 2019, 12:03:33 пре подне »
Ових дана двојица мојих Банијаца наручила су тестове на 111 маркера преко компаније FTDNA. Ријеч је о људима који нису раније тестирани. У питању су Перенчевић из Острожина код Вргинмоста (крсна слава Ђурђевдан) и Радојчић из Љубине код Двора (крсна слава Јовањдан).

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 9055
« Одговор #161 послато: мај 09, 2019, 06:39:35 поподне »
Српском ДНК пројекту на ФТДНА приступио Перовић I1-M253. Претпоставка је да су пореклом из Трешњева (Цуце). Резултат не иде у прилог томе. Убацих га тренутно без локације, а I1 админи би на основу хаплотипа можда могли одредити ком роду припада.

Ван мреже Zarko Obradovic64

• Почетник
  • **
  • Поруке: 48
« Одговор #162 послато: мај 10, 2019, 09:50:07 пре подне »
Мислим да Грабежа има и у Лици.

Ван мреже Банска крајина

• Помоћник
  • Поруке: 104
« Одговор #163 послато: јун 05, 2019, 01:55:39 поподне »
Ових дана двојица мојих Банијаца наручила су тестове на 111 маркера преко компаније FTDNA. Ријеч је о људима који нису раније тестирани. У питању су Перенчевић из Острожина код Вргинмоста (крсна слава Ђурђевдан) и Радојчић из Љубине код Двора (крсна слава Јовањдан).

Узорци Перенчевића и Радојчића стигли су у Хјустон. Процјена је да ће Перенчевићев резултат бити познат између 24.06.2019. и 08.07.2019. године, док је процјена да ће Радојчићев резултат бити познат између 15.07.2019. и 29.07.2019. године. Надамо се профилисаним родовима.

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
« Одговор #164 послато: август 06, 2019, 10:24:25 поподне »
Српском пројекту на ФТДНА приступио је Шабановић из Бијелог Поља

Шабановић, муслиман, Бијело Поље, I1-P109>FGC22045

Тестирани се поптуно уклапа у род Дробњака, а најближи му је Албанац из Кичева (Македонија), са којим има поптуно поклапање на 37 маркера. Осим тога, са Касалицом и Бараћем 2 разлике на 37 маркера, са Шеатом, Грбовићем, Јакшићем и Вемићем по три, итд.

Миљанићи:

"Šabanović, Seštica (Rožaje) u Škalji ogranak Nukovića iz Meduna (Kuči); Bijelo Polje i područna Bistrica, Vilusi, Nikšić ogranak Nenadovića kod Nevesinja, u drugim mjestima na području Nikšića, jesu od Nenadovića iz Gacka; Božurov Do (Piva) gdje su došli iz Prekotarja; Grahovo (Nikšić); Cetinje; Bijela, Herceg-Novi; Bar i susjedni Mide; Lješkopolje (Podgorica) i susjedne Buronje, od kojih su u Vraki (Skadar), porijeklom sa Čeva (Cetinje), srodnici Stojkića; Herceg-Novi; Stabal (Bijelo Polje), srodnici Hodžića u Godijevu i Mušovićima u Bijelom Polju, doseljenici iz Goduše (Pljevlja)."

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Памтиша
  • Поруке: 1735
  • Васојевић
« Одговор #165 послато: август 06, 2019, 11:43:00 поподне »
Српском пројекту на ФТДНА приступио је Шабановић из Бијелог Поља

Шабановић, муслиман, Бијело Поље, I1-P109>FGC22045

Тестирани се поптуно уклапа у род Дробњака, а најближи му је Албанац из Кичева (Македонија), са којим има поптуно поклапање на 37 маркера. Осим тога, са Касалицом и Бараћем 2 разлике на 37 маркера, са Шеатом, Грбовићем, Јакшићем и Вемићем по три, итд.

Миљанићи:

"Šabanović, Seštica (Rožaje) u Škalji ogranak Nukovića iz Meduna (Kuči); Bijelo Polje i područna Bistrica, Vilusi, Nikšić ogranak Nenadovića kod Nevesinja, u drugim mjestima na području Nikšića, jesu od Nenadovića iz Gacka; Božurov Do (Piva) gdje su došli iz Prekotarja; Grahovo (Nikšić); Cetinje; Bijela, Herceg-Novi; Bar i susjedni Mide; Lješkopolje (Podgorica) i susjedne Buronje, od kojih su u Vraki (Skadar), porijeklom sa Čeva (Cetinje), srodnici Stojkića; Herceg-Novi; Stabal (Bijelo Polje), srodnici Hodžića u Godijevu i Mušovićima u Bijelom Polju, doseljenici iz Goduše (Pljevlja)."

Вероватно је у питању следећи тестирани:

Шабановић, Стубло, Бијело Поље, хаплогрупа I1

Лутовац је за њих зa њих забележио следеће:
Шабановићи (20 к.), који кажу да су род са Хоџићима из Годијева и Мушовићима из Годуше. Они су свакако бихорски староседеоци.

Мушовићи из Годуше такође потичу из Годијева, тако да је матица ових братстава у том селу.

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
« Одговор #166 послато: август 21, 2019, 07:47:08 поподне »
Српском ДНК пројекту на FTDNA приступио је:

Видовић, Јовањдан? Бијељина, Република Српска, I2-PH908

Тестирани има најближа поклапања са Дробњаком из Пријепоља и Хуремовићем из Бијељине, па вероватно припада подграни PH3310>A20333  https://www.yfull.com/tree/I-PH3310/

Према предању, Видовићи потичу из Корита крај Билеће. Старије презиме - Сворцан.

Ван мреже Лука

• Уредник СДНКП
  • Писар
  • Поруке: 258
  • I2-Z17855>A16413>А20030
« Одговор #167 послато: август 21, 2019, 07:56:53 поподне »
Према предању, Видовићи потичу из Корита крај Билеће. Старије презиме - Сворцан.

Утврђена хаплогрупа код Видовића не иде у прилог овом предању.

Делује да је Видовић због комбинације 13-15 на 385 заиста близак Дробњаку.

Ван мреже Bojan

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 118
  • ПХ908>А20333
« Одговор #168 послато: август 21, 2019, 08:03:03 поподне »
Утврђена хаплогрупа код Видовића не иде у прилог овом предању.

Делује да је Видовић због комбинације 13-15 на 385 заиста близак Дробњаку.
Ја имам осјеќај да ближег " matcha" нисам имао. Очекујем биг у за пар мјесеци па ќе,надам се бити материјала рад и ширење гране.Али о том потом.

Ван мреже Bojan

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • ПХ908>А20333
« Одговор #169 послато: август 21, 2019, 08:08:06 поподне »
Српском ДНК пројекту на FTDNA приступио је:

Видовић, Јовањдан? Бијељина, Република Српска, I2-PH908

Тестирани има најближа поклапања са Дробњаком из Пријепоља и Хуремовићем из Бијељине, па вероватно припада подграни PH3310>A20333  https://www.yfull.com/tree/I-PH3310/

Честитке Видовиќу на резултатима и прикључењу пројекту.Занимљиво ј и да нас слава повезује.Надам се да ниј случајност.

Ван мреже Bojan

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • ПХ908>А20333
« Одговор #170 послато: август 21, 2019, 11:20:07 поподне »
Ја имам осјеќај да ближег " matcha" нисам имао. Очекујем биг у за пар мјесеци па ќе,надам се бити материјала рад и ширење гране.Али о том потом.
Сад мало боље погледах Видовиќеве маркере и разлике које имамо на 67 маркера су се углавном десиле на брзомутирајуќим маркерима.Ми заправо имамо једну разлику на стабилнијим маркерима.Вјероватно ќу сад бубнути ,али није ми први пут,мислим да смо озбиљни родјаци.А и географска близина неспорна,мислим на Билеќа-Шавник.

Ван мреже vidoje 013

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1054
« Одговор #171 послато: август 22, 2019, 07:31:33 пре подне »
 Шта је написао Хуремовић из Бијељине о даљем поријеклу?  Презиме Уремовић, односно Хуремовић присутно је у Горњем Бихору. Да није Хуремовић - Бијељинац пресељеник из Бихора у Црној Гори?

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
« Одговор #172 послато: август 22, 2019, 08:44:21 пре подне »
Шта је написао Хуремовић из Бијељине о даљем поријеклу?  Презиме Уремовић, односно Хуремовић присутно је у Горњем Бихору. Да није Хуремовић - Бијељинац пресељеник из Бихора у Црној Гори?

Мала је вероватноћа да су из Бихора. Судећи по поклапањима, пореклом су вероватно негде из Старе Херцеговине. Презиме Хуремовић је често код БиХ муслимана.

На мрежи Милош

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • Поруке: 3823
  • I2-PH908>FT14Y56203>Y134578 Тарски Никшићи
« Одговор #173 послато: август 22, 2019, 09:33:22 пре подне »

Цитат
Хуремовић, нема славу, Јања, Бијељина

Тестирани је навео могуће даље порекло из Мачве или Братоножића (?).

Тачније даље порекло је из Мачванског Прњавора...

Ван мреже Bojan

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • ПХ908>А20333
« Одговор #174 послато: август 22, 2019, 11:01:09 пре подне »
Он човек трага као и веќина нас.Покушао је да " врбује" тестираног из Бихора да настави са тестирањем али није успио.Тај је мислим на бошњачком пројекту.Нема много извора о Хуремовиќима.Ја сам само нашао за ове из Бихора да су из Братоножиќа.И да је било неких избјеглица из Херцег Новог у Скадар током 15.вијека.Сад ствари које су занимљиве за нас јесу да Ердељановиќ помиње неке Дробњаке из Трпеза Јовањштака који су се раделили по Златибору и шире по Србији.Хуремовиќи су из Трпеза,Бихор.Даље,мој род повезују са Каљевиќима хаплотипом,не и предањем а њих опет са Пиперима,који су реко би јако повезани са Братоножиќима.Неки од уредника предвиѓају да ја са Хуремовиќем делим и низводније гране,а то ќемо сазнати за пар мјесеци.

Ван мреже Bojan

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • ПХ908>А20333
« Одговор #175 послато: август 22, 2019, 11:15:54 пре подне »
Мала је вероватноћа да су из Бихора. Судећи по поклапањима, пореклом су вероватно негде из Старе Херцеговине. Презиме Хуремовић је често код БиХ муслимана.
Не би ја исључио ни једну могуќност.Па чак и мале вероватноќе.Ово је наука и ту нема збора,али морам вам реќи шта ми инстикт каже. Предвиѓам да нам је стара старина негде у Албанији у неким словенским џеповима.

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
« Одговор #176 послато: септембар 11, 2019, 09:04:25 поподне »
Српском днк пројекту на FTDNA приступио је:

Стојановић, старије презиме Бошковић, Аранђеловдан, Горње Неродимље, Урошевац, R1a-M458>A11460

Стојановић је тестиран још раније, у склопу истраживања на Косову и Метохији

Преци тестираног су пореклом из Врбештице у Сиринићкој Жупи. Одатле су се иселили средином 19. века у Српски Бабуш, Урошевац, а потом прешли 1878. године у Горње Неродимље.

Стојановићу су генетски најближи Аксићи из Витине (3 разлике на 37 маркера), као и један тестирани из Ђаковице, и један из Штрпца, Конески из Западне Македоније, итд. Дакле веома раширен род на простору Косова и Метохије/Македоније. Већина ових породица слави Аранђеловдан.
« Последња измена: септембар 11, 2019, 09:44:28 поподне Небојша »