Аутор Тема: Срби у Банату : од средњег века до данашњих дана  (Прочитано 7649 пута)

Ван мреже papabubadiop

• Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Срби у Банату : од средњег века до данашњих дана
« Одговор #80 послато: новембар 05, 2018, 09:59:41 пре подне »
Poštovani,
da li bi neko mogao da mi kaže nešto više ili da me uputi na literaturu u kojoj bih mogao da saznam nešto o doseljavanju Srba u selo Čavoš?

To  je današnje selo Grăniceri u Rumuniji, odmah pored našeg sela Jaša Tomić - nekada Modoš.

Koliko znam, trebalo bi da su Srbi, među kojima i moji preci porodica Markov, došli u Čavoš po razvojačenju Pomoriške vojne granice, ali ne znam detalje, da li odmah po razvojačenju ili posredno preko budućeg kikindskog distrikta.

Dakle, voleo bih da saznam iz kojih mesta i kada su Srbi došli u Čavoš, iz kojeg su se kasnije raselili pre svega u Samoš, ali i u druga mesta.
Hvala unapred!

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1093
  • I2-PH908-Z16983>A493 (Динарска Јужна) Никољдан
« Одговор #81 послато: новембар 24, 2018, 04:14:20 поподне »
Пар сличица са јучерашњег обележавања 170 година од Српско-Мађарског рата и стварања Српског Војводства у Народном Музеју у Панчеву.

Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #82 послато: новембар 24, 2018, 07:31:16 поподне »
http://digital.bms.rs/ebiblioteka/pageFlip/reader/index.php?type=publications&id=1511&m=2#page/1/mode/2up

Бој Срба са Маџарима 1848/9 издата у Београду 1850.године.
Смрти нема,има сеоба !

На мрежи Азот

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 302
« Одговор #83 послато: децембар 04, 2018, 04:58:22 поподне »

На мрежи Азот

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #84 послато: фебруар 11, 2019, 10:02:01 поподне »

« Последња измена: фебруар 11, 2019, 10:03:44 поподне Азот »

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #85 послато: април 28, 2019, 01:14:25 пре подне »
Poštovani,
da li bi neko mogao da mi kaže nešto više ili da me uputi na literaturu u kojoj bih mogao da saznam nešto o doseljavanju Srba u selo Čavoš?

To  je današnje selo Grăniceri u Rumuniji, odmah pored našeg sela Jaša Tomić - nekada Modoš.

Koliko znam, trebalo bi da su Srbi, među kojima i moji preci porodica Markov, došli u Čavoš po razvojačenju Pomoriške vojne granice, ali ne znam detalje, da li odmah po razvojačenju ili posredno preko budućeg kikindskog distrikta.

Dakle, voleo bih da saznam iz kojih mesta i kada su Srbi došli u Čavoš, iz kojeg su se kasnije raselili pre svega u Samoš, ali i u druga mesta.
Hvala unapred!

Срби у Банату од Јована Ердељановића- само у форми чланка где су наведени родови из Чавоша по протоколу из прве 2 деценије 19.века и током прве две деценије 20.века. Оно.што се зна јесте да је само 34 дома забележено.током прве две деценије 19.века али без породице Марков што говори у прилог томе да се порпдица иселила у Сечањ или раније или да се у Чавошу презивала друкчије у одноау на данашње презиме Марков. Од породица које субзабележене у најстаријим Домовним Протоколима Чавоша следеће породице славе Аранђеловдан : Петровићи,Испас, Бокшанов из Пардања.
Мој савет истражи матичне књиге Самоша у архиву и погледај има ли матичних књига или Домовних Протокола у цркви у Самошу !

https://www.poreklo.rs/2012/09/30/poreklo-prezimena-selo-modoš-danas-jaša-tomić-gornji-banat/

« Последња измена: април 28, 2019, 01:17:50 пре подне Делија »
Смрти нема,има сеоба !

На мрежи Азот

• Члан Друштва
  • Писар

На мрежи Азот

• Члан Друштва
  • Писар
« Одговор #87 послато: август 31, 2019, 11:40:39 пре подне »

Из старог Панчевца

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #88 послато: октобар 27, 2019, 01:09:08 поподне »
Међу иконама има и таквих које су од светаца појединих сеоских фамилија, и то веома старих, које су вероватно  донели још кад су се доселили (на пример Дракулића: Стефан Дечански, веома стара, а више ње друга, новија, из 1865). Све су то врло старе иконе,
на дебелим дрвеним даскама или таблама, очевидно из давнашњих време-на. Дакле, биће да су донесене из старе постојбине, као домаће иконе.
Ово је белешка Јована Ердељановића из књиге Срби у Банату везана за банатско насеље Ченту. Говори о старини икона у кућама Банаћана. Ово није први пут да сам чуо да постоје породице које у својим кућама имају врло старе иконе.
Тако рецимо, иако још нисам имао прилику да видим, једна моја презимењакиња тврди да у нашој старој кући у Црепаји постоји икона Светог Николе-наше крсне славе, која је стара око 200 година.
Лично, најстарије иконе у Срба имао сам прилику да видим у манастиру Каленић. Тамо се у њиховом архиву држе иконе Светог Георгија и Аранђела Михаила старе око 170 година (из периода око 1850.године)

Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже vojislav.ananic

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1230
« Одговор #89 послато: октобар 27, 2019, 01:44:56 поподне »
Наша породична икона Св. Георгија, донета је са Баније када је мој деда 1920. колонизирао у Банат, стара је ту између 150 и 180 година (зависно да ли се разлика међу прецима рачуна 25 или 30 година - ја сам четврти у родослову, а имам и сина и унука који је шести). Знам смо да ју је купио мој прадеда Ђура. Још увек је у оригиналном раму. И Цвијић је говорио да приликом сеоба, Срби са собом носе и иконе патрона њихове породице.