Аутор Тема: Дробњак - генетска слика и порекло породица  (Прочитано 15273 пута)

Ван мреже vojinenad

• Етнолог
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #100 послато: септембар 22, 2017, 10:11:21 поподне »
Ја их нисам повезивао са Озринићима, већ сам мислио на то да су можда старо становништво у области Озринића, које наравно није сродно Озровим потомцима. Иначе Милатовићи су генетски несумњиво блиски породицама које своје порекло везују за околину Невесиња.
Неспоразум, и ја сам схватио као да се ради о племену Озринићи, што ми је било чудно обзиром да по хаплотипу нису баш блиско сродни са њима, па сам зато питао да ли се можда то односи на село Озринићи и неко старије становништво тог села.

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 3473
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
« Одговор #101 послато: септембар 22, 2017, 10:12:07 поподне »
Та веза са Невесињем је занимљива. Питање је који талас досењеника би могли бити Милати.
Можда време Немањића (или и раније), а можда након пада Херцеговине под турску власт.

У контексту ове друге претпоставке, одмах ми падају на памет Николићи из Поповог Поља и прича форумаша Гргура о томе да су Николићи из махале села Ђеђеза у Команима (пошто не постоји друго село Николићи у дефтерима 1521/23) управо ти Николићи, потомци жупана Мирослава Немањића.

Сеобе правцем Херцеговина - Стара Црна Гора (па и подручје Комана и Љешанске нахије) нису биле ретке након пада Херцеговине под турску власт.
Морамо да изгурамо ту причу за Шупљеглава :) (шалим се наравно, фали доказ за сеобу , за сад је претпоставка , која може бити реална)...
« Последња измена: септембар 22, 2017, 10:17:03 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Кос

• Члан Друштва
  • Почетник
  • Поруке: 45
« Одговор #102 послато: фебруар 23, 2018, 03:06:48 поподне »
У току је потписивање петиције , која ће покушати да утиче и спречи изградњу мини-хидро-централа,  која би уништила јединствени еко систем најчистије реке у Европи, Буковице у Дробњаку .. више информација свакако можете добити информишући се на гуглу..   постоји свакако опција да се не види ваше име ако вам то нешто значи, потписати је могу сви без обзира на државу и пребивалиште ..

https://www.peticije24.com/197006

симо

• Гост
« Одговор #103 послато: април 11, 2018, 12:13:39 поподне »
Има ли кога од братства Златнопојасовића тестираног?

То би требале бити породице: Шљиванчани, Вукићевићи, Булићи, Кекери, Шушићи, Јегдићи (не Новљани).

Да ли су љубињски Шушићи поријеклом Златнопојасовићи ( наводно су са Сињајевине,а и слава се поклапа)? Ако јесу, то би био први наговјештај хаплогрупе Златнопојасовића.

Видим да је Иван у свом тексту писао да се зна хаплогрупа Златнопојасевића.
« Последња измена: април 11, 2018, 12:18:48 поподне симо »

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Памтиша
  • Поруке: 1693
  • Васојевић
« Одговор #104 послато: април 12, 2018, 02:06:57 поподне »

То би требале бити породице: Шљиванчани, Вукићевићи, Булићи, Кекери, Шушићи, Јегдићи (не Новљани).

Да ли су љубињски Шушићи поријеклом Златнопојасовићи ( наводно су са Сињајевине,а и слава се поклапа)? Ако јесу, то би био први наговјештај хаплогрупе Златнопојасовића.

Видим да је Иван у свом тексту писао да се зна хаплогрупа Златнопојасевића.

Да, тај резултат је једини наговештај за хаплогрупу Златнопојасевића управо из разлога које си навео, али за дефинитивну потврду ћемо морати да сачекамо да се тестира неко у матици. Други тестирани са истим презименом засигурно нема никаве везе са Дробњаком - познато је старије презиме те породице, а генетски се уклапа у род Војводића и Вукољеваковића.

Jelic

• Гост
« Одговор #105 послато: април 12, 2018, 02:08:26 поподне »
Чекамо у оквиру Херцеговаца резултат за једног Златнопојасовића из Дробњака, па ћемо знати надам се ускоро шта су.

Ван мреже Дробњак

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1104
  • I1 P109
« Одговор #106 послато: април 12, 2018, 04:16:20 поподне »
Требало би да су Златнопојасовићи Новљани. Лубурић их наводи као Новљане. Такође, наводи да су становали у Загуљу, несталом селу које се налазило код данашњег села Мљетичка, у центру дробњачке територије и да су се међупрвима населили у Дробњак из Бањана. Деле се на две гране: Шушиће и Гргуревиће-Шљиванчане. Мада и међу Шљиванчанима постоји предање да су и они некада носили презиме Шушић. Од Шљиванчана су се касније одвојили Кекери, Булићи, Вукићевићи и Јегдићи. Искрено, очекујем I1 P109.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Памтиша
  • Поруке: 1693
  • Васојевић
« Одговор #107 послато: јул 18, 2018, 08:35:44 поподне »
Тема је премештена у секцију "Српски ДНК пројекат".

Ван мреже Јанбо

• Почетник
  • **
  • Поруке: 34
« Одговор #108 послато: јул 23, 2018, 02:54:28 поподне »
Једна причица. Откако сам открио овај форум читам тако свашта што пише овде или читам литературу што има на сајту. Наравно само оно што ме занима. Углавном, моја комшиница мајчина пријатељица је пореклом из ЦГ, али никад нисам ни питао одакле. И сад пошто сам ја читао овде о племенима из ЦГ, а о томе ништа нисам знао пре па да се направим паметан, кад ми она рече одакле је нађем на мапи село и кажем ја њој, а па ти си Дробњак. Она као, не не ми смо Ускоци. Ја сад, ма који Ускоци, то је код нас било у Далмацији..А она не ми смо племе Ускоци. И опет гледам мапе и стварно има то,  :D Што се каже, свакога дана нешто научиш.