Аутор Тема: Становништво Пештера и Рашке области  (Прочитано 47898 пута)

Ван мреже отацИванДелић

• Члан Друштва
  • Гост
  • Поруке: 20
Одг: Становништво Пештера и Рашке области
« Одговор #260 послато: јануар 10, 2021, 07:25:19 поподне »
Христос се роди!

Пошто смо на теми Пештера и Бихора, занима ме да ли се на подручју Бихора игде помиње село Бежањ или Бежање.

Свештеник Иван Б. Делић

Ван мреже vidoje 013

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1104
« Одговор #261 послато: јануар 12, 2021, 08:53:11 поподне »
Христос се роди!

Пошто смо на теми Пештера и Бихора, занима ме да ли се на подручју Бихора игде помиње село Бежањ или Бежање.

Свештеник Иван Б. Делић

Није ми познато да се на подручју Би(х)ора  помиње село Бежањ или Бежање. Треба детаљно проучити  академика Милисава Лутовца, Бихор и Корита, САНУ, Београд, 1967. Читао сам је први пут  давно, не сјећам се  ранијег назива Бежањ или Бежање.  Паде ми на ум асоцијација на село  Пишање? у Доњем Бихору, које се сада зове Журене.
  У последње вријеме објављују се родословне монографије презимена из Бихора. Но те књиге се објављују  често у Сарајеву и др. тако да немам увид у њих, јер их нема у библиотекама  Србије и Црне Горе. Ваљало би погледати и ту издавачку продуцију.
  Могуће је да и постоји село, које се  звало Б(ј)ежањ или Б(ј)ежање, јер се се из Би(х)ора у мутна  ратна времена често бјежало.

Ван мреже vidoje 013

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1104
« Одговор #262 послато: јануар 12, 2021, 09:17:34 поподне »
 У попису Херцеговачког санџака  1475/77 помиње се село Бежањ  (није убицирано) са пописаних 5 кућа и 25 становника. Наведено се не односи на Би(х)ор.