Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 22400 пута)

симо

• Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #80 послато: фебруар 20, 2019, 08:49:02 пре подне »
Хвала на комплимент :) Изгледа да су моји од тих Мијајлиних али волео бих сазнати од кога смо добили презимена јер изгледа да нема Рашића код Пустој Реци...?

Колико се види из литературе презиме Рашић би могло бити презиме новијег поријекла које су добили тек у Смилевићу.

Ово су изводи из рада "Пољаница и клисура" везани за овај род.

Смилевић

Урманица

симо

• Гост
« Одговор #81 послато: фебруар 20, 2019, 09:02:28 пре подне »
Укратко: Рашићи су стариначки српски род из Ђинђуше,Бојник, који су у Урманицу (Пољаница) прешли у другој половини 18. вијека, када су у Ђинђушу упали Арбанаси и претворили тамошње Србе у чифчије. Предводник те сеобе био je Мијајло, по којем је и цијели род добио име Мијајлинци.

Могуће да данас у Ђинђуши има родова повезаних са Рашићем. Нисам гледао да ли у бази имамо неког из Ђинђуше.
« Последња измена: фебруар 20, 2019, 09:07:54 пре подне симо »

Ван мреже Лука

• Уредник СДНКП
  • Писар
  • Поруке: 258
  • I2-Z17855>A16413>А20030
« Одговор #82 послато: фебруар 20, 2019, 03:01:16 поподне »
Рашић због вредности 23 на 390 може лако припадати грани A5913.

Свакако би биг ипсилон био најбоље решење, као што Милош рече.

Ван мреже Razor Burn

• Почетник
  • **
  • Поруке: 39
  • I2-PH908-Z16983>A493
« Одговор #83 послато: фебруар 21, 2019, 01:30:29 пре подне »
Колико се види из литературе презиме Рашић би могло бити презиме новијег поријекла које су добили тек у Смилевићу.

Ово су изводи из рада "Пољаница и клисура" везани за овај род.

Смилевић

Урманица
Хвала Симо на допунима. По мојој истраживања моји су од Станка (по документима мој чукундеда) али незнам како се он презивао јер како сам ја свхатио по тој књизи иде Мијајла (Мијајлиних) - Станко (Стајиних) - Риста (Деда Ристиних) - Илија (Илчинци)... Тражио сам у књизи ''Пуста Река'' али нема Рашића или Мијајлиних односно Мијајловића забележени у Ђинђуше...

Хвала на одговор и труд

Ван мреже Razor Burn

• Почетник
  • **
  • I2-PH908-Z16983>A493
« Одговор #84 послато: фебруар 21, 2019, 01:33:38 пре подне »
Рашић због вредности 23 на 390 може лако припадати грани A5913.

Свакако би биг ипсилон био најбоље решење, као што Милош рече.
Хвала на сугестима и глеадћу да сакупи новац да бих урадио додатне тестове...

Свако добро и најљепше жеље са радом. Баш сте легенде!

симо

• Гост
« Одговор #85 послато: фебруар 21, 2019, 07:15:02 пре подне »
Хвала Симо на допунима. По мојој истраживања моји су од Станка (по документима мој чукундеда) али незнам како се он презивао јер како сам ја свхатио по тој књизи иде Мијајла (Мијајлиних) - Станко (Стајиних) - Риста (Деда Ристиних) - Илија (Илчинци)... Тражио сам у књизи ''Пуста Река'' али нема Рашића или Мијајлиних односно Мијајловића забележени у Ђинђуше...

Тешко да ћеш по презимену моћи да упратиш ту везу, јер Мијајлини у Пољаници су тек по сеоби узели презиме по вођи те сеобе. Такође, вјероватно су се и у Ђинђуши презимена у међувремену промијенила.

Чини се да је у Ђинђуши од тих старих породица, веома мали дио дочекао ослобођење 1878. године, наводи се неких 10-ак породица. У студији "Пуста Река" од Јовановића, наводе се тек три стариначке породица у Ђинђуши: Илићи, Митићи Мрвешки, Здравковићи-Дундини.

симо

• Гост
« Одговор #86 послато: фебруар 22, 2019, 08:50:57 пре подне »
Ћаласан из Мратиња, Пива, проширио број маркера до 111. Припада подгрупи 561=15.

На 111 маркера чини ми се да не стоји предалеко од Суботића и имају неких заједничких карактеристичних вриједности, па не бих искључио могућност да је и Ћаласан A5913.
« Последња измена: фебруар 22, 2019, 08:57:55 пре подне симо »

Ван мреже Слатинац

• Помоћник
  • Поруке: 164
  • R1b-BY611>Z2705*
« Одговор #87 послато: фебруар 22, 2019, 07:43:22 поподне »
Јутрос се Српском ФТДНА Пројекту придружио Зековић. Није оставио детаљније податке о поријеклу, написао је само Србија/Црна Гора.
Припада хаплогрупи L-M349, роду којег је Иван означио као род Доброгорана. https://www.poreklo.rs/2017/11/19/rodovi-starobalkanskog-porekla-u-crnoj-gori/

Не знам који би ови Зековићи могли бити, најпознатији су они из Тушине, али они су већ кроз резултате двојице тестираних потврђени као R1a-M458>L1029. Не знам каква је ситуација са осталим Зековићима из Црне Горе.

Тај Зековић се појавио и на мапи Српског ДНК Пројекта. Ради се о Албанцу Зековић (алб. Зекај) из села Црнољева код Штимља. Ево шта је А. Урошевић 1930-тих. година забележио о њима: "Зековић (8 кућа.) и – Браимовић (10 кућа.), оба од фиса Кастрата. Досељени су, кажу, из самога Скадра почетком 19. века. Појасеви уназад, бележени 1931: Фазли (60 г.), Ћеркин, Зека, Мемет. При доласку прво су се настанили у Рујцу (код Липљана), па прешли у Злокућане и најзад у Црнољеву, јер им се равница није свиђала: „поље, рђава вода, грозница, а у Црнољеви: шума, ливаде, планинска вода“."

Мада Урошевић не бележи да су српског порекла, нити да су поарбанашени Срби. Нек неко од администратора провери место порекла тестираног Зековића.

симо

• Гост
« Одговор #88 послато: фебруар 22, 2019, 07:55:31 поподне »
Тај Зековић се појавио и на мапи Српског ДНК Пројекта. Ради се о Албанцу Зековић (алб. Зекај) из села Црнољева код Штимља. Ево шта је А. Урошевић 1930-тих. година забележио о њима: "Зековић (8 кућа.) и – Браимовић (10 кућа.), оба од фиса Кастрата. Досељени су, кажу, из самога Скадра почетком 19. века. Појасеви уназад, бележени 1931: Фазли (60 г.), Ћеркин, Зека, Мемет. При доласку прво су се настанили у Рујцу (код Липљана), па прешли у Злокућане и најзад у Црнољеву, јер им се равница није свиђала: „поље, рђава вода, грозница, а у Црнољеви: шума, ливаде, планинска вода“."

Мада Урошевић не бележи да су српског порекла, нити да су поарбанашени Срби. Нек неко од администратора провери место порекла тестираног Зековића.

Зековић се јавио прије неколико дана и потврдио да је поријеклом од Зековића (Зекаја) из Црнољева код Штимља. Он сматра да je српскога поријекла што генетски подаци у неку руку и показују. По предању, поријеклом су из Скадра и припадали су племену Кастрата. Коментарисали смо у оквиру редакције Пројекта да ли постоји могућност да су Зековићи поријеклом од тзв. старих Кастрата, који су живјели на територији Кастрата прије него што је главни род Кастрата (иначе тестиран као J2b-M241>PH1751) ту доселио.

Међутим с обзиром да знамо днк старих Кастрата, ова веза засад остаје на нивоу претпоставки, као и веза са брдско-херцеговачким родом L-M349.

Ван мреже Милош

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • Поруке: 3823
  • I2-PH908>FT14Y56203>Y134578 Тарски Никшићи
« Одговор #89 послато: фебруар 22, 2019, 07:58:50 поподне »
Ћаласан из Мратиња, Пива, проширио број маркера до 111. Припада подгрупи 561=15.

На 111 маркера чини ми се да не стоји предалеко од Суботића и имају неких заједничких карактеристичних вриједности, па не бих искључио могућност да је и Ћаласан A5913.

И ја мислим да је велика вероватноћа да је A5913+ и A22312+, па чак и нека грана испод A22312. Биће замимљиво уколико Ћаласан одради BigY.

симо

• Гост
« Одговор #90 послато: фебруар 22, 2019, 08:12:23 поподне »
Међутим с обзиром да знамо днк старих Кастрата, ова веза засад остаје на нивоу претпоставки, као и веза са брдско-херцеговачким родом L-M349.

Овдје сам мислио с обзиром да  не знамо днк старих Кастрата,..

Ван мреже Razor Burn

• Почетник
  • **
  • I2-PH908-Z16983>A493
« Одговор #91 послато: фебруар 23, 2019, 06:44:50 пре подне »
Тешко да ћеш по презимену моћи да упратиш ту везу, јер Мијајлини у Пољаници су тек по сеоби узели презиме по вођи те сеобе. Такође, вјероватно су се и у Ђинђуши презимена у међувремену промијенила.

Чини се да је у Ђинђуши од тих старих породица, веома мали дио дочекао ослобођење 1878. године, наводи се неких 10-ак породица. У студији "Пуста Река" од Јовановића, наводе се тек три стариначке породица у Ђинђуши: Илићи, Митићи Мрвешки, Здравковићи-Дундини.
Hvala jos jednom na doprinos. Gledacu da uradim dodatne testove i dalje pratiti rad projekta :)

Svako dobro!

Ван мреже Romanijski

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 412
  • I2 DS PH908>A5913>A22312>BY152858
« Одговор #92 послато: фебруар 23, 2019, 10:57:29 пре подне »
И ја мислим да је велика вероватноћа да је A5913+ и A22312+, па чак и нека грана испод A22312. Биће замимљиво уколико Ћаласан одради BigY.
Прво велико хвала за анализу. Ја чак типујем на заједничког претка на не више од 320 година. И ово ће се разријешти у току године, евентуално да Yful=320+144.
После остају за провјеру тестирањем двије фамилије Будимлије (муслимани у БиХ) и Субота из Дрниша. Да се провјери предање Ћаласана и навод из Турског Тефтера. Ако се покаже тачном веза са Субота билоби попуњено 700 година уназад.
Тиме би овај низ био довршен у великој мјери. (наравно ниједан неће бити 100% комплетиран).
У четвртак мора да се залије да лоза напредује...  ;) ;) ;)

симо

• Гост
« Одговор #93 послато: фебруар 26, 2019, 09:29:33 пре подне »
На Српском FTDNA се још од прије неког времена налази тестирани Fuller (R1b, чека резултате BigY700). На Пројекту смо га прихватили, јер са мајчине стране има српско личко поријекло, али га нисмо разврставали у табели јер по очевој линији није Србин, тако да је његова Y-днк ирелевантна за Српски ДНК Пројекат.

Међутим има једна занимљивост везана за Fuller-а. Он је директни потомак по мушкој линији једног од путника са Mayflower-a, Edward Fuller-a.
https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Fuller_(Mayflower_passenger)

Ов не бих ни примјетио да Fuller на свом FTDNA налогу нема ознаку Mayflower Descendent, што би требало да значи да је генетички потврђен потомак колониста са Mayflower-а. Очигледно Society of Mayflower Descendent има неку врсту договора са FTDNA у проналажењу и потврди аутентичних становника Плимутске колоније.
« Последња измена: фебруар 26, 2019, 09:31:44 пре подне симо »

симо

• Гост
« Одговор #94 послато: фебруар 26, 2019, 09:53:21 пре подне »
Да додам још да је тестирани Фулер по тој линији предака потомак свештеника John Lothropp-а (1584–1653), од којег директно води поријекло више познатих појединаца у Америци: предсједници САД Бушови, Делано Рузвелт, Грант, глумци Клинт Иствуд, Брук Шилдс, Кевин Бејкон и још доста других.

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Lothropp

Ван мреже Лука

• Уредник СДНКП
  • Писар
  • Поруке: 258
  • I2-Z17855>A16413>А20030
« Одговор #95 послато: фебруар 26, 2019, 10:58:17 поподне »
Српском ДНК пројекту на ФТДНА приступио је Дувњак, по свему судећи R1a-YP4278. Ово је потврда за Дувњаке, будући да их има и на 23andMe:

Дувњак, Мратиндан, Купрес, R1a-Z280>CTS1211

Паво и ја смо коментарисали Дувњаке из Средње Босне овде. И они из Бугојна су R1a. Значи ови из Купреса славе Мратиндан и досељении су изгледа из Доњег Малована. Они у околини Ливна су пореклом од ових из Купреса.

Чини се да су Дувњаци са потеза Купрес-Бугојно доминантно R1a. Имамо, осим њих, тестиране и Дувњаке из околине Сарајева (E-M35), а постоје и Дувњаци католици из Зенице на 23andMe (I1-M253).

Поред Дувњака, пројекту је приступио и Добрашиновић из Црне Горе, Q-L245, кластер Братоножића.
https://www.poreklo.rs/2014/05/24/o-plemenima-bratstvima-rodovima-s-osvrtom-na-bubanje/

Оно што би за ове Дувњаке могло бити занимљиво је то да је у околини Травника до скорије прошлости живео род са презименом Баљак (слава Мратиндан). Према предању, ови Баљци су старином из Баљака код Дувна (Томиславграда).

Ван мреже Теократија

• Почетник
  • **
  • Поруке: 27
    • Theocracy Now
« Одговор #96 послато: март 01, 2019, 12:17:22 поподне »
Ја сам негативан на ПХ908 и испала нека необична ДИН Н грана тако да ме је то мало изненадило.

Ван мреже Милош Н.

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 178
  • Јунаке, Зубин Поток / Бјелопавлић
« Одговор #97 послато: март 01, 2019, 05:52:19 поподне »
Ја сам негативан на ПХ908 и испала нека необична ДИН Н грана тако да ме је то мало изненадило.

Доста често испадне нешто што и не очекујеш.  ;D
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Atlantische

• Уредник СДНКП
  • Истраживач
  • Поруке: 1239
  • G2a-L42>YSC33
« Одговор #98 послато: март 05, 2019, 12:37:44 пре подне »
Готова је нова тура Big Y-700 резултата. Укратко, видим да се Тутњевић води као PH908 и да има велики број поклапања, док ће Добрашиновићеви резултати вероватно у току дана моћи да се детаљније погледају.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Дервента

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 133
  • I2-PH908-FT16449
« Одговор #99 послато: март 05, 2019, 01:38:40 пре подне »
Е и ја сам неки "истраживач", да не би Атлатише ја не бих ни отворио резултате (Тутњевић). Ево сам отворио добру Ужичку ракију да наздравим пошто ми је нестало моје Посавске овдје у бијелом свијету.