Српском ДНК пројекту на ФТДНА приступио је
Дувњак, по свему судећи
R1a-YP4278. Ово је потврда за Дувњаке, будући да их има и на 23andMe:
Дувњак, Мратиндан, Купрес,
R1a-Z280>CTS1211Паво и ја смо коментарисали Дувњаке из Средње Босне овде. И они из Бугојна су R1a. Значи ови из Купреса славе Мратиндан и досељении су изгледа из Доњег Малована. Они у околини Ливна су пореклом од ових из Купреса.
Duvnjaka Srba je u bugojanskoj općini bilo samo u selu Vedro Polje. To su Duvnjaci u parohiji Bugojno koje spominje šematizam iz 1882. sa slavom Nikoljdan. To bi ukazivalo da nisu od ovih kupreških koji slave Mratindan. U XX stoljeću nije bilo rodova na Duvnu koji su slavili Mratindan pa je starina ovih Duvnjaka nerazjašnjena. Imam jednu knjigu o Malovanu od Koste Duvnjaka u kojoj on slaže priču tom kako su se njegovi prezivali Tvrtkovići i kako su naravno potomci Kotromanića i Nemanjića i slično(uključujući neoborive dokaze kao to što mu je jednom prilikom čovjek čije je ime zaboravio na šalteru u banci autoritativno rekao da su svi Srbi u Bosni koji slave Mratinjdan potomci Nemanjića).
Nikoljdan, kao jedno od najčešćih slava, praznuje nekoliko srpskih rodova na Duvnu. Trećina svih Duvanjskih Srba, u stvari. To uključuje Karane i Milisave kao dva najveća srpska roda, ali i Bilanoviće koji tu žive bar 300 godina sudeći po spomeniku na pravoslavnom groblju u Mandinom Selu s datumom smrti 1746.
Чини се да су Дувњаци са потеза Купрес-Бугојно доминантно R1a. Имамо, осим њих, тестиране и Дувњаке из околине Сарајева (E-M35), а постоје и Дувњаци католици из Зенице на 23andMe (I1-M253).
Поред Дувњака, пројекту је приступио и
Добрашиновић из Црне Горе,
Q-L245, кластер Братоножића.
https://www.poreklo.rs/2014/05/24/o-plemenima-bratstvima-rodovima-s-osvrtom-na-bubanje/