Аутор Тема: Срби у аустроугарској војсци  (Прочитано 3320 пута)

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 4944
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #40 послато: август 25, 2018, 09:22:58 поподне »
Сазнао сам детаљније податке о Стајићу кога сам спомињао - није из Опова већ из Сефкерина (у Опову му је ваљда заведена крштеница и остале ствари) а крсна слава му је била Никољдан.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1090
  • I2-PH908-Z16983>A493 (Динарска Јужна) Никољдан
« Одговор #41 послато: август 25, 2018, 09:25:40 поподне »
Сазнао сам детаљније податке о Стајићу кога сам спомињао - није из Опова већ из Сефкерина (у Опову му је ваљда заведена крштеница и остале ствари) а крсна слава му је била Никољдан.
Мислим да је то слава и код Стајића Доловаца,пише то.код Ердељановића у књизи Срби у Банату ал.ми.кије при руци. :)
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #42 послато: август 25, 2018, 09:31:34 поподне »
Мислим да је то слава и код Стајића Доловаца,пише то.код Ердељановића у књизи Срби у Банату ал.ми.кије при руци. :)

У сваком случају, информације о даљем пореклу су да су дошли из јужне Србије, из врањског краја око 1760, жена која је то истраживала је успела да дође до имена од свог чукундеде, а мисли да је наврдеда тај који се преселио у Банат.

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #43 послато: август 28, 2018, 01:46:35 поподне »
У сваком случају, информације о даљем пореклу су да су дошли из јужне Србије, из врањског краја око 1760, жена која је то истраживала је успела да дође до имена од свог чукундеде, а мисли да је наврдеда тај који се преселио у Банат.

Занимљиво је ово што си написао јер по први пут за једну породицу која је дуго у Банату постоји траг до пређашњег места порекла.Када сам гледао матице Црепаје за 1790.годину(архивски радници уопште не знају да имају грађу за тај период па су они означили да књиге крштених почињу 1798,умрлих и венчаних 1820.године) јавља се доста презимена за које пише одакле су пореклом..јер је тада током Кочине Крајине доста породица ,углавном из Шумадије прешло у Банат.Тако имамо Војновиће/Војиновиће-данас Војнове/Војинове за које пише да су из Гроцке..то чак ни Ердељановић не наводи у својим записима.

Иначе теже мало да је у питању наврндеда..зависи наравно од тога када је та жена рођена,али би то пре био курђуп или сукурдов него наврндеда. :)
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #44 послато: август 28, 2018, 02:04:05 поподне »
Иначе теже мало да је у питању наврндеда..зависи наравно од тога када је та жена рођена,али би то пре био курђуп или сукурдов него наврндеда. :)

Жена је 1950. годиште а отац ју је добио у позним годинама, с обзиром да је био младић када је почео Први светски рат. Можда је и неки старији од наврдеде, мада је она то подробно проучила у црквеним списима из Опова па с обзиром на све наведено, није искључено да је баш наврдеда у питању.  ;)

Ван мреже Јанбо

• Почетник
  • **
  • Поруке: 43
« Одговор #45 послато: август 28, 2018, 02:10:34 поподне »
Мени су оба прадеда били у АУ војсци што ме мало нервира! Један је погинуо кажу код Чачка негде ваљда, а други је био само коњовођа неком лекару па не знам ни колико је акције видео, али ми је баба причала да је он научио да пише и чита тамо код тог типа, па је и њих децу кући научио. Ћирилица само. Баба је била 1914. годиште и латиницу није знала уопште.
Сећам се њених прича, да су после рата ти што су се вратили причали о злочинима по Србији шта су видели и радили чак и неки Срби заједно са Хрватима.

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #46 послато: август 28, 2018, 02:29:52 поподне »
Жена је 1950. годиште а отац ју је добио у позним годинама, с обзиром да је био младић када је почео Први светски рат. Можда је и неки старији од наврдеде, мада је она то подробно проучила у црквеним списима из Опова па с обзиром на све наведено, није искључено да је баш наврдеда у питању.  ;)

Е па добро онда,неуобичајено је помало али верујем. ;)
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже Гаџић Црнчевић

• Почетник
  • **
  • Поруке: 48
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
« Одговор #47 послато: новембар 22, 2018, 08:49:40 поподне »
Моја два прадједа Јован (Мијо) и Стојан(Мијо)  Црнчевић из Рељина села/Гламоч ,су били војници АУ регименти.Оба су погинула (један се води као нестао, а други је подлегао ранама у болници у Боргу/сј.Италија).Интересантно је да су командири (од најнижег чина до највишег), били невјероватно одани ћесару.врло ријетко , готово да нема официра (односи се и на најниже) који је пребјегао или се предао русима или српској војсци.Са обичним војницима је баш супротно, ако је постојала могућност, велики број  је то искористио.Да ли су ови први имали неку плату (новац) или друге привилегије, немам појма , предпостављам- да.Такође је интересантно да из мог села из богатих кућа нико није мобилисан, док из сиромашних сви који су могли (ето понавља се).Сама структура јединица у АУ војсци је била таква да одговара територијалном принципу, због великог броја нација и језика.Нижи официри су били са територије са које је јединица регрутована, искључиво због комуникације говором.