Анкета

Да ли је неки ваш предак убио Турчина због кога је морао да се одсели?

Јесте
Није
Непознато

Аутор Тема: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу  (Прочитано 18994 пута)

Ван мреже Свевлад

• Памтиша
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #160 послато: октобар 26, 2017, 12:15:37 пре подне »
Говорим ти из искуства. Од свих мојих познаника, ниједног не чух да оптужи локалне конвертите за злочине почињене над Србима у османском периоду, штовише, многи учени Срби амнестирају домаће конвертите и сву кривицу сваљују на Турке из Анадолије. И дан данас, од многих људи чујем да кад виде неку турску серију кажу како наше жене гледају потомке оних који су Србе по Србији, Црној Гори и Босни убијали, третирали као грађане другог реда и силовали им жене. Јесте у Стамболу била стационирана централна власт, али већина муслиманске популације на српским етничким просторима била је домаћег поријекла. И злочине су над Србима углавном вршили ти локални конвертити. Никако не сматрам да је неки данашњи Бошњак или исламизирани Албанац крив за злочине неког свог претка нити да је он у обавези да моли за опроштај потомке неког кога је њихов предак убио (генерализацију мрзим), али је проблем што они нама желе наметнути колективну кривицу што смо у борби за слободу ратовали против њих, оптужујући нас не само да смо над њима починили геноциде, него и да смо се њима "недужнима" светили за злочине  које су почини анадолски Турци. Желе нам наметнути колективну кривицу, па је управо зато битно да знамо истину, како бисмо могли аргументима осујетити монструозну теорију неких њихових пропагандиста (у првом реду Фатмира Алиспахића) о урођеној и колективној геноцидности Срба.

Знају скоро сви Срби да је у Османском царству на снази било шеријатско право, али не знају да шеријатско уређење подразумијева хилафет, тј. исламску теократију у којој не постоје нације и која своје грађане искључиво дијели у вјерске скупине. Већина Срба мисли да су етнички Турци били нека привилегована каста у тој држави, те да сви злочини почињени над хришћанима иду њима на душу. А кад погледамо царски двор, тамо Турака скоро и да није било. Султана је скоро сваког родила хришћанска робиња, скоро сва висока чиновничка елита (паше) била грчког, албанског и словенског поријекла итд. Османско царство је било изразито толерантно на националној основи, али нетолерантно на вјерској.
А Србе нико није напао нити им нанио зло због тога што су Срби нити због тога што имају свијетлу боју коже, него због тога што су немуслимани.

Потписујем све што си написао.  Бошњачки шовинисти користе Турке (Анадолце) као неку врсту штита.  Како би скинули кривицу са својих предака говоре да су за сво зло које су Срби доживели у Османском царству криви Анадолци.  А заправо за сва или скоро сва зла које наш народ преживео у то време су криви конвертити из нашег народа.  Нису долазили Анадолци на српски етнички простор да пале цркве и манастире, да набијају на колац, да силују жене и да продају људе у робље, то су углавном радили они који нису знали ни једну реченицу турског и чија су се презимена углавном завршавала на ић.  Ја просто не могу да верујем да велики део нашег народа стварно мисли да су Срби вековима били угњетени од неких Турака из Анадолије.  У нашим крајевима Анадолаца скоро да није било (можда је неки случајно залутао), а чак ни Анадолци немају пуно везе за изворним Огуз Турцима, али то је посебна тема.     
« Последња измена: октобар 26, 2017, 12:17:32 пре подне Свевлад »

На мрежи Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 7173
  • I1 P109 FGC22045
« Одговор #161 послато: новембар 01, 2017, 10:15:08 поподне »
Одосте господо изван теме, молим да се вратите, а ове последње коментаре ћу изместити.

Хвала на разумевању. 8)

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 7899
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #162 послато: новембар 01, 2017, 10:29:15 поподне »
"Свакодневни живот у Османском царству"  :D
Браво ти га за наслов, Амико!
Сликовито.
Између шаргија, туфахија и клинаца под нокте.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Amicus

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 7173
  • I1 P109 FGC22045
« Одговор #163 послато: новембар 01, 2017, 10:34:05 поподне »
"Свакодневни живот у Османском царству"  :D
Браво ти га за наслов, Амико!
Сликовито.
Између шаргија, туфахија и клинаца под нокте.

Све је обухваћено! ;D

Ван мреже Ковачевић

• Гост
  • *
  • Поруке: 16
    • Ковачевићи из Коретишта
« Одговор #164 послато: март 18, 2018, 06:12:50 поподне »
О мојима је забележено у једној књизи:
"Поуздано се зна да су због зулума од Турака морали да беже из Прилепа, јер су из освете убили неколико Турчина. Турци су им запросили сестру, али су се они послужили лукавством, тако што су прихватили ту просидбу, па кад су дошли по њихову сестру, оставили су их на конак, понапили их и убили, а затим су побегли из прилепског краја, где су иначе били веома богати, јер су у то време имали воденицу од девет витла, за коју кажу да још данас постоји. Тако су се три брата доселила на Косово и Метохију још 1600. године, живећи у неколико села Косовског Поморавља. ..."

Ван мреже spahibija

• Помоћник
  • Поруке: 153
« Одговор #165 послато: мај 06, 2018, 12:08:21 пре подне »
За мене су то већином митови. Сматрам да је тога било, али у мјери у којој се спомиње у предањима сигурно не. Симптоматично је то што се у предањима скоро никада не истичу негативне стране, увијек се то негдје склони са стране и покушава да се оповргне или се евентуално труди својски да се нађе разлог и оправдање за неко лоше дјело.
Код мене постоји предање да је мој наврђед убио агу у селу Тасовчићи и побјегао у село Опличићи на женино имање. Удаљеност између ова два села износи мање од 10 км, оба су под турском влашћу у то вријеме. Богами, као да је побјегао у Америку, а не пар километара даље. Као да су тадашњи Турци и власт дебили који нису у стању ухватити и осудити било ког преступника у цијелом срезу или нахији, а камоли у два сусједна села. Што би ми рекли: "ниђе везе". Биће да се нешто замјерио аги, па га је овај измлатио и ишћерао из Тасовчића, па мој предак не имајућу гдје да оде, појави се у оближњем селу на женином имању. 

Да не скрећем с теме, то ме подсјети на причу коју сам чуо од више људи како је Хитлер служио војску у Калиновику и још ту добио први чин. И то људи озбиљно причају и мисле. Као да човјек није најпознатија свјетска историјска личност о којој се вјероватно зна сваки дјелић живота. И наравно да то нема нигдје записано, осим у нашим митовима.
« Последња измена: мај 06, 2018, 12:11:11 пре подне spahibija »

Ван мреже Romanijski

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 432
  • I2 DS PH908>A5913>A22312>BY152858
« Одговор #166 послато: мај 06, 2018, 08:56:55 поподне »
 Ja neumijem uopšteno, pa ću o mojim precima. Priču o krvnoj osveti i seobama čuosam kao dijete.
Ali to mi je zvučalo kao neka istoriska priča i dasmo doselili iz Vrbe pored Gacka. Veza između porodica postojala je do 1941. i onda prekid stradanje i u Hercegovini i na Romaniji. Hercegovci kada su  pisali knjigu o Subotićima tačno navode Lazara , ali neznaju gdje je odselio.
I još  jedan detalj interesantan da je korak između generacija do mene oko 33 godine.