Аутор Тема: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry  (Прочитано 38621 пута)

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 3827
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #200 послато: новембар 26, 2019, 05:21:13 поподне »
Зна ли се нешто о пореклу покојног Боре Тодоровића?

На Википедији нађох да му је отац из Орашца код Аранђеловца, али у самом Орашцу ја не нађох Тодоровиће.

Додуше неко је у овом чланку тј. у коментарима писао да су Тодоровићи у Орашцу https://www.poreklo.rs/2013/07/01/poreklo-plemena-rovcana/#comment-124351 потомци кнеза Теодосија Марићевића.

О Марићевића у литератури стоји:

Марићевићи (Јоксимовићи, Минићи, Вукашиновићи, Пајевићи) 60 к. Слава: св. Лука. Најстарији досељеници. Дошли много пре Устанка из Ровца (Брда). Крај у коме су њихове куће и данас се зове „Ровачки Крај“. Из ове је фамилије кнез Тодосије, позната историјска личност.

https://www.poreklo.rs/2013/08/15/poreklo-prezimena-selo-ora%C5%A1ac-aran%C4%91elovac/

Потврдио ми је један Филип Тодоровић у групи Ровца и Ровчани , пореклом из Орашца (навео је да слави Св. Луку, да су Марићевићи пореклом из Роваца, огранак Булатовића), да му је Бора даљи род:
Dusan Vuckovic Inace, nasi proslavljeni glumci Bora Todorovic i Mira Stupica (rodjena Todorovic) su iz Orasca poreklom

Тодоровић Филип Dusan Vuckovic da da😁 to mi je deda pričao davno da smo familija po ne znam kojoj liniji ali sam sve zaboravio. To mi je pricao sve pre 15god.

Dusan Vuckovic Verovatno je po muskoj, ali odvajanje je bilo mozda odmah posle Teodosija, od njegove dece ili unuka...ne znam da li je u Orascu bilo jos nekih drugih Todorovica koji su drugi rod

Тодоровић Филип Pa jeste, Teodosije je imao kolko ja znam 4 sina i od jednog Todora ide moja loza. Cak ima na Wikipediji neko je uradio dosta o mojoj i široj lozi ali me znam ko. Nije bilo u Orašcu drugih Todorovića pre.
https://www.facebook.com/groups/39758197540/?ref=bookmarks

Тако да су наше глумачке легенде Бора Тодоровић, Мира Ступица, Жика Тодоровић највероватније род Никшића
« Последња измена: новембар 26, 2019, 05:29:25 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Онај с ону главу

• Шегрт
  • Поруке: 64
  • Е, па да!
« Одговор #201 послато: децембар 07, 2019, 11:13:40 пре подне »
Иако су на нашој Википедији навели име Ратко, човек се заправо зове Радко.

На српском је Ратко као што је и Рендген тако, Хабзбурзи такође... и уопште, ми већ 150 година у књижевном језику вршимо једначење по звучности. Може да се дискутује колико је то што је Вук урадио било штетно, али просто правопис је данас такав, то нико за озбиљно не доводи у питање.

Пар људи који пишу по неким својим верзијама нестандардизованог славеносерпског ("правила бабе-Смиљане") нису мерило ни за шта.
« Последња измена: децембар 07, 2019, 11:15:20 пре подне Онај с ону главу »

Ван мреже Ojler

• Одбор за хералдику
  • Етнолог
  • Поруке: 2591
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
« Одговор #202 послато: децембар 07, 2019, 11:36:31 пре подне »
На српском је Ратко као што је и Рендген тако, Хабзбурзи такође... и уопште, ми већ 150 година у књижевном језику вршимо једначење по звучности. Може да се дискутује колико је то што је Вук урадио било штетно, али просто правопис је данас такав, то нико за озбиљно не доводи у питање.

Пар људи који пишу по неким својим верзијама нестандардизованог славеносерпског ("правила бабе-Смиљане") нису мерило ни за шта.

Да, нисам о томе размишљао... Ваљда по неком аутоматизму, рачунајући Словенце још увек у "наше", превидео сам да и њихова имена треба граматички третирати као страна. А опет, да ли би и код нас неко могао дати детету име Радко а не Ратко? Не видим зашто не. Постоје Словенци који се заиста зову Ратко, па не знам што би смо та два имена у нашем језику изједначавали. Нисам познавалац лингвистике али мени се чини да та два презимена долазе из различите основе и да самим тим не могу бити иста.
« Последња измена: децембар 07, 2019, 11:43:07 пре подне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

• Шегрт
  • Е, па да!
« Одговор #203 послато: децембар 07, 2019, 03:40:44 поподне »
Ojlerе, важећи правопис просто то тражи од нас. Код нас је и ирски премијер Leo Varadkar по правопису Вараткар.

Штавише и Facebook би требало да буде фејзбук, али пошто је већина српских корисника који су се пробили до статуса некаквих администратора и сличних глупости тамо гомила тупаве и неписмене балавурдије па се тобоже "одомаћило", а по пар лингвиста (с чим се многи не слажу) и зато што је од речи face а не phase, толерише се ово правописно насиље да "с" и "б" стоје једно поред другог у српском.

Али то (фејсбук) врло је редак изузетак. Чак се и за само име језика прописује једначење (иако сам Вук Караџић, на ког се позивају они који прописују облик "српски", често то није чинио).

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BE_%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B0%D1%80
« Последња измена: децембар 07, 2019, 03:42:26 поподне Онај с ону главу »

Ван мреже Мића

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 199
  • R1b-PF7562
« Одговор #204 послато: децембар 07, 2019, 04:23:22 поподне »
Ojlerе, важећи правопис просто то тражи од нас. Код нас је и ирски премијер Leo Varadkar по правопису Вараткар.

Штавише и Facebook би требало да буде фејзбук, али пошто је већина српских корисника који су се пробили до статуса некаквих администратора и сличних глупости тамо гомила тупаве и неписмене балавурдије па се тобоже "одомаћило", а по пар лингвиста (с чим се многи не слажу) и зато што је од речи face а не phase, толерише се ово правописно насиље да "с" и "б" стоје једно поред другог у српском.

Али то (фејсбук) врло је редак изузетак. Чак се и за само име језика прописује једначење (иако сам Вук Караџић, на ког се позивају они који прописују облик "српски", често то није чинио).

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BE_%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B0%D1%80

Рекао бих да ме сећање добро служи, али ипак проверих: према важећем правопису властита именице страног порекла представљају изузетак од једначења по звучности:

Цитат
Odstupanje od jednačenja suglasnika po zvučnosti

U određenim slučajevima postoje odstupanja od tog jednačenja:

1) kada se zvučno d nađe ispred bezvučnog s ili š, na primer: brodski, gradski, odstojanje, odstupanje, podsvest, predsoblje, odšetati, odškrinuti, odštampati, podšiti, predškolski;

2) kada se zvučno đ nađe ispred bezvučnog s, na primer: Ljuboviđa – ljuboviđski, vođa – vođstvo; taj suglasnik se vrlo retko nalazi u takvom položaju, tako da se ne može govoriti o nekom sistemskom pravilu;

3) u složenim rečima, ukoliko bi se jednačenjem dobila dva ista suglasnika čijim bi se daljim uprošćavanjem došlo do neprihvatljive okrnjenosti prvog formata, na primer: podtačka (ne pottačka ili potačka), predtakmičenje (ne prettakmičenje ili pretakmičenje), podtekst (ne pottekst ili potekst), subpolaran (ne suppolaran ili supolaran);

4) u novijim tuđicama vrlo često ne dolazi do jednačenja, na primer: dragstor, gangster, jurisdikcija, nokdaun, pingpong;

5) u vlastitim imenicama stranog porekla, na primer: Mekdonald, Pitsburg, Vašington.

(
Веза : https://www.opsteobrazovanje.in.rs/srpski-jezik/gramatika/glasovne-promene/jednacenje-suglasnika-po-zvucnosti/
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

• Шегрт
  • Е, па да!
« Одговор #205 послато: децембар 07, 2019, 06:09:54 поподне »
Рекао бих да ме сећање добро служи, али ипак проверих: према важећем правопису властита именице страног порекла представљају изузетак од једначења по звучности:

(
Веза : https://www.opsteobrazovanje.in.rs/srpski-jezik/gramatika/glasovne-promene/jednacenje-suglasnika-po-zvucnosti/

Па заправо цитат то не подржава. Не важи у свим властитим именицама. Додуше, важи у неким "које су се одомаћиле" тако написане -- накарадно, тј не заиста по правопису страног језика а не ни по правопису српског у последње време.

Али у сваком случају традиционално није тако, па се име Röntgena на српском пише како треба тј са "д" а не са "т", исто као и апарат назван по њему, као што се и Хабзбурзи пишу са "з" а не са "с" (ове примере сам већ навео, уосталом).

По мени зато и треба имена писати искључиво у оригиналу на латиници (правопис дозвољава обе варијанте, али тврди да је уобичајеније транскрибовати, што је врло релативно) а могуће је чак убацивати их таква, латинична и у оригиналу, и у ћирилицу.

Међутим онда настаје проблем докле ићи са оригиналима. Само за латиницу? И за грчки? И за још неко писмо? Тја...