Аутор Тема: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry  (Прочитано 34334 пута)

Ван мреже Sergio

• Памтиша
  • Поруке: 1741
  • Y-DNA: I2-PH908* | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #140 послато: октобар 09, 2017, 01:45:20 поподне »
Ако је то неко предање о пореклу из Црне Горе заиста присутно, онда је несумњиво Србин из Хрватске.

Потенцијални Е-V13? :)
« Последња измена: октобар 09, 2017, 01:47:06 поподне Sergio »

Jelic

• Гост
« Одговор #141 послато: октобар 09, 2017, 01:46:12 поподне »
Потенцијални Е-V13? :)

Свакако, због оних Маљковића на пројекту чини ми се. :)
« Последња измена: октобар 09, 2017, 01:50:42 поподне Лука »

Ван мреже Sergio

• Памтиша
  • Поруке: 1741
  • Y-DNA: I2-PH908* | mtDNA: K1a-C150T
« Одговор #142 послато: октобар 09, 2017, 01:51:34 поподне »
Свакако, због оних Маљковића на пројекту чини ми се. :)

Имам Маљковиће у широј фамилији. Рођена сестра мог деде (по мајци) је удата за неког Маљковића. Мислим да су они Личани колонизовани у Бачку после Другог светског рата.
« Последња измена: октобар 09, 2017, 01:52:18 поподне Лука »

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 9056
« Одговор #143 послато: октобар 09, 2017, 01:54:51 поподне »
Чини ми се да сам пропустио то да објавим, али на 23andMe постоји John Malkovich I2a-Dinaric. Од осталих података су ту: Malkovich, Hammond", "Sacramento, Roseville".

Сећам се да сам упоређивао са његовим местом порекла и да се подаци нису слагали, па вероватно зато нисам објавио. Сада када видим да је са ових простора пореклом, не би ме чудило да је то он. :)

Ван мреже Sergius

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 478
  • I2-PH908>Y99196
« Одговор #144 послато: октобар 09, 2017, 01:55:18 поподне »
Гаврило Принцип из филма "Свети Георгије убива аждаху" - Душко Мазалица - I2-PH908 :-)

<a href="https://www.youtube.com/v/yKIaDvrSCUo" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/yKIaDvrSCUo</a>
« Последња измена: октобар 09, 2017, 01:59:12 поподне Лука »

симо

• Гост
« Одговор #145 послато: октобар 09, 2017, 02:03:11 поподне »
Душан Узелац у монографији о Метку у Лици помиње Малковича. Не знам да ли је имао неке податке више, али пише да је Малкович од личких Маљковића.

"Све породице Маљковића српске народности славе крсну славу Св. Јована, а што је најверодостојнији доказ да, поред истог презимена, имају заједничко порекло и припадају истом племену, без обзира где данас живе. Ове породице дале су бројне исељенике како широм Југославије тако и по свету, као на пример што је Џон Малкович (у енглеском језику, такође, не постоји слово „љ“), амерички глумац из Холивуда, затим песник Ђуро Маљковић и Сузана Маљковић из Торонта."

Међутим, у Хрватској постоје, додуше малобројни Малковићи и Срби и Хрвати. Хрвати су, што је интересантно сконцентрисани у Жумберку и не бих искључио да су од тамошњих Срба, а Срба Малковића чини ми се да има у Славонији.

симо

• Гост
« Одговор #146 послато: октобар 09, 2017, 02:08:20 поподне »
Сад видим, он је ипак од ових Хрвата Малковића из Озља, Жумберак. Остаје дакле могућност да је даљим поријеклом од жумберачких Срба.

симо

• Гост
« Одговор #147 послато: октобар 09, 2017, 02:12:56 поподне »
Нађох сљедећи податак:

"Doduše jamačno nije ni John Malkovich imao namjeru oduzeti fotelju ozaljskoj gradskoj službenici kad je prije nekoliko godina bez najave i pratnje došao u ozaljsku gradsku upravu tražeći informacije o svojim korijenima, o zaseoku Malkovići na Žumberku, iz kojeg je njegov djed otišao u Ameriku.
Otpremljen je neobavljena posla, kao kakav balavac koji je promašio adresu. Anegdota kaže da su se tek koji sat poslije, kad se među službenicima pročulo da neki John Malkovich traži selo i kuću na Žumberku, dali u potragu za iznenadnom strankom, pronašli ga u obližnjem kafiću i zbilja mu pomogli utvrditi odakle je u Ameriku otišao njegov djed.
Nakon tog iskustva, John se, koliko je poznato, više nije javljao u djedov rodni kraj."

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 3543
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
« Одговор #148 послато: октобар 09, 2017, 02:26:15 поподне »
Гаврило Принцип из филма "Свети Георгије убива аждаху" - Душко Мазалица - I2-PH908 :-)

<a href="https://www.youtube.com/v/yKIaDvrSCUo" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/yKIaDvrSCUo</a>
Они су огранак Адамовића, а Адамовићи Богуновића, Св. Јован...али је питање која је изворна хаплогрупа Богуновића, пошто има више хаплогрупа код њих

Ван мреже aleksandar I

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 835
  • I2-Z16982
« Одговор #149 послато: октобар 09, 2017, 02:30:07 поподне »
Хрвати су, што је интересантно сконцентрисани у Жумберку и не бих искључио да су од тамошњих Срба, а Срба Малковића чини ми се да има у Славонији.

Да су коријени Џона Малковича у Жумберку тврди и Ратко Дмитровић (Крст на крижу). Прилично је информисан.
Е сад не могу да се сјетим, али нешто је он помагао око манастира на Косову.

Ван мреже aleksandar I

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 835
  • I2-Z16982
« Одговор #150 послато: октобар 09, 2017, 02:36:34 поподне »
Да су коријени Џона Малковича у Жумберку тврди и Ратко Дмитровић (Крст на крижу).

Или ће прије бити Бела Крајина. Знам да је у том контексту помињао и Ратка Полича!

симо

• Гост
« Одговор #151 послато: октобар 09, 2017, 02:36:53 поподне »
Да су коријени Џона Малковича у Жумберку тврди и Ратко Дмитровић (Крст на крижу). Прилично је информисан.
Е сад не могу да се сјетим, али нешто је он помагао око манастира на Косову.

Несумњиво је да су му преци или Хрвати католици или Жумберчани гркокатолици. У нашој библиотеци пронађох спомен једне Малковићке у списку вјештица 1749. године из Прибића,а одатле су и Малковичеви. Прибић је и данас гркокатоличка парохија.

"Pervu valuje Mare Prusovku iz prek Kamenice spod Metlike, spod Komende kmetica. Bara Ferljanka iz Varostovec, kmetica gospe Jelačićke. Mare Galezi, kmetica gospona Jelačića, spod Vivodine. Anna Peterlin spod Vivodine, kmetica gospona Jelačića. Kate Malkovićka, iz Pribićke fare, gospona suca Gojmerca kmetica. Mare Jurkovićka sprek Kupe, kmetica gospona Petricia vu selu pri Kalu, kak se k Sveticam ide. Item druga Mare Prusovka iz sela Jaškova, kmetica kak štima zpod Ribnika. Bare Benkovićka, kmetica spod Svetic iz sela Benković zvanoga. Dora nekakvoga vlaha žena, koj se je pri njoj priženil iz Dražić prek Kupe, kmetica pod Ribnik. I da ih već nezna, valuje."

Ван мреже Дробњак

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1106
  • I1 P109
« Одговор #152 послато: октобар 09, 2017, 05:22:00 поподне »
Ево шта страница www.ethnicelebs.com каже о пореклу Џона Малковича:
  His father was of Croatian descent. His mother had French, English, German, and Scottish ancestry. John’s Croatian ancestors lived in Ozalj, Karlovac County. His mother’s Choisser ancestors were originally French-Canadian settlers who moved to Illinois.

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Rimidalv

• Писар
  • Поруке: 382
« Одговор #153 послато: октобар 09, 2017, 05:43:49 поподне »
Душан Узелац у монографији о Метку у Лици помиње Малковича. Не знам да ли је имао неке податке више, али пише да је Малкович од личких Маљковића.

"Све породице Маљковића српске народности славе крсну славу Св. Јована, а што је најверодостојнији доказ да, поред истог презимена, имају заједничко порекло и припадају истом племену, без обзира где данас живе. Ове породице дале су бројне исељенике како широм Југославије тако и по свету, као на пример што је Џон Малкович (у енглеском језику, такође, не постоји слово „љ“), амерички глумац из Холивуда, затим песник Ђуро Маљковић и Сузана Маљковић из Торонта."

Међутим, у Хрватској постоје, додуше малобројни Малковићи и Срби и Хрвати. Хрвати су, што је интересантно сконцентрисани у Жумберку и не бих искључио да су од тамошњих Срба, а Срба Малковића чини ми се да има у Славонији.

Узелац је у дотичној монографији морао да наведе референце за неке ствари, па и за ову.
Мало ми задаје главобољу са ненавођењем извора.

Ван мреже Nebo

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 7795
  • I2a S17250 A1328
« Одговор #154 послато: фебруар 09, 2018, 07:06:37 поподне »
Ето, оде још један наш сјајни глумац, у најбољим годинама:

Небојша Глоговац (1969 - 2018)

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drustvo/3032908/preminuo-nebojsa-glogovac.html

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9D%D0%B5%D0%B1%D0%BE%D1%98%D1%88%D0%B0_%D0%93%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Ojler

• Одбор за хералдику
  • Етнолог
  • Поруке: 2418
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
« Одговор #155 послато: фебруар 09, 2018, 07:23:19 поподне »
Ето, оде још један наш сјајни глумац, у најбољим годинама:

Небојша Глоговац (1969 - 2018)

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drustvo/3032908/preminuo-nebojsa-glogovac.html

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9D%D0%B5%D0%B1%D0%BE%D1%98%D1%88%D0%B0_%D0%93%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86

Не знам када ме је последњи пут нечија смрт тако погодила а да човека нисам познавао...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1106
  • I1 P109
« Одговор #156 послато: март 23, 2018, 12:38:38 поподне »
Некако смо заобишли Предрага Ејдуса.

И ако је глумио у гомили домаћих филмова и серија, нигде није носио главну улогу, колико ја знам. Али зато је у позоришту остварио запажене улоге као Кир Јања, Наполеон и у Глембајевима, као Игњат Глембај.
Ејдус је рођен у Београду 1947. године од оца Јеврејина и мајке Српкиње. По његовој причи, породица Ејдус, тачније његови баба и деда, доселили су се у Београд 1909. године из данашње Летоније и били су први стоматолози у нашој престоници.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Jelic

• Гост
« Одговор #157 послато: март 28, 2018, 03:38:10 поподне »
Зна ли се нешто о пореклу покојног Боре Тодоровића?

На Википедији нађох да му је отац из Орашца код Аранђеловца, али у самом Орашцу ја не нађох Тодоровиће.

Додуше неко је у овом чланку тј. у коментарима писао да су Тодоровићи у Орашцу https://www.poreklo.rs/2013/07/01/poreklo-plemena-rovcana/#comment-124351 потомци кнеза Теодосија Марићевића.

О Марићевића у литератури стоји:

Марићевићи (Јоксимовићи, Минићи, Вукашиновићи, Пајевићи) 60 к. Слава: св. Лука. Најстарији досељеници. Дошли много пре Устанка из Ровца (Брда). Крај у коме су њихове куће и данас се зове „Ровачки Крај“. Из ове је фамилије кнез Тодосије, позната историјска личност.

https://www.poreklo.rs/2013/08/15/poreklo-prezimena-selo-ora%C5%A1ac-aran%C4%91elovac/

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 3543
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
« Одговор #158 послато: март 28, 2018, 05:06:56 поподне »
Зна ли се нешто о пореклу покојног Боре Тодоровића?

На Википедији нађох да му је отац из Орашца код Аранђеловца, али у самом Орашцу ја не нађох Тодоровиће.

Додуше неко је у овом чланку тј. у коментарима писао да су Тодоровићи у Орашцу https://www.poreklo.rs/2013/07/01/poreklo-plemena-rovcana/#comment-124351 потомци кнеза Теодосија Марићевића.

О Марићевића у литератури стоји:

Марићевићи (Јоксимовићи, Минићи, Вукашиновићи, Пајевићи) 60 к. Слава: св. Лука. Најстарији досељеници. Дошли много пре Устанка из Ровца (Брда). Крај у коме су њихове куће и данас се зове „Ровачки Крај“. Из ове је фамилије кнез Тодосије, позната историјска личност.

https://www.poreklo.rs/2013/08/15/poreklo-prezimena-selo-ora%C5%A1ac-aran%C4%91elovac/
Oво је из чланка о Мири Ступици:
Rođena je kao Miroslava Todorović u Gnjilanu, gde su joj roditelji, profesori matematike, službovali u gimnaziji. Bila je prvo od četvoro dece Radomira Todorovića, rodom iz Orašca, i Danice, rođene Stanišić iz Livna.

Njeni biografi beleže da su dva brata, Predrag i Zoran, umrli sa svega dve i tri godine, a nekoliko godina potom je rođen treći brat - Bora Todorović, proslavljeni srpski glumac.
http://www.riznicasrpska.net/ponossrpstva/index.php?topic=196.0

Odakle ste krenuli u život?

■ Otac Radomir Todorović je iz ustaničkog Orašca, a majka Danica Stanišić je rođena u Livnu. Sreli su se na beogradskom univerzitetu, zavoleli i uzeli. Prvo mesto službovanja bilo je Gnjilane. Tu sam se rodila 17. avgusta 1923. godine. Posle dođoše još dva dečaka, Predrag i Zoran. Obojica su, jedan od dve, a drugi od tri godine, umrli. Nekoliko godina kasnije stigao je moj treći brat Bora Todorović. A potom opet nesreća. Umro nam je otac. Imao je samo trideset sedam godina.

Gde ste se našli mir?

■ Majka se zaposlila u Aranđelovcu. U ovaj grad smo, nas troje, došli sirotinjski, na volovskim kolima... Majka je radila i, uz posao, davala deci časove iz francuskog, srpskog i matematike... Ja sam išla u školu, a Bora je "čuvao" iznajmljeni kućerak. Nas dvoje smo učili život direktno. Niko nam ga nije prevodio.
« Последња измена: март 28, 2018, 05:10:03 поподне ДушанВучко »

Jelic

• Гост
« Одговор #159 послато: март 28, 2018, 05:09:13 поподне »
Oво је из чланка о Мири Ступици:
Rođena je kao Miroslava Todorović u Gnjilanu, gde su joj roditelji, profesori matematike, službovali u gimnaziji. Bila je prvo od četvoro dece Radomira Todorovića, rodom iz Orašca, i Danice, rođene Stanišić iz Livna.

Njeni biografi beleže da su dva brata, Predrag i Zoran, umrli sa svega dve i tri godine, a nekoliko godina potom je rođen treći brat - Bora Todorović, proslavljeni srpski glumac.
http://www.riznicasrpska.net/ponossrpstva/index.php?topic=196.0

Нема сумње да је Бора тј. Борин отац из Орашца код Аранђеловца, али да ли је од ових који су огранак Марићевића, питање је.