Аутор Тема: Новогодишња ДНК недеља 2024  (Прочитано 24464 пута)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 955
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #220 послато: Март 01, 2024, 02:24:16 поподне »
Било би лепо ако би неко од њих урадио велики тест.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Мајевица

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #221 послато: Март 01, 2024, 02:32:30 поподне »
91. Марковић, Никољдан, Смолућа, Лукавац, J1-Z1828


Тестирани је навео да је старије презиме гласило Миросављевић и да су даљим пореклом из Шумадије. Етнографски је овај део Босне доста скромно обрађен, па не налазим детаљније податке о пореклу ових Марковића.

Реч је по свему судећи о подграни J1-Z1828>BY94>ZS3128, односно даљим сродницима шекуларских Радмужевића. Иако они славе Св. Јована, верујем да су им Марковићи даљи генетички рођаци. Разлика је на брзомутирајућем маркеру 439 и 458 (двострука промена). Све друге вредности срећу се и код Радмужевића.

Ова подграна је код нас присутна у Шекулару, код Срба са Косова, а током овог истраживања појавила се и на југоистоку Србије. Има је на старим налазиштима у Виминацијуму (J-BY94). Цитирам објаву раније тестираног Петровића из околине Пирота:

Поздрав, тестирани је мој млађи брат. То што је навео су ријечи ђеда који је мени испричао наше поријекло онако како су њему као дјетету причали и ја то имам негдје снимљено аудио снимком. Он је мени причао како смо по предању пре неких 160/170 можда и коју годину више дошли из, највјероватније околине Крагујевца у Смолућу илити у те територије, а да смо, ако се не варам почетком прошлог вијека промјенили презиме из Миросављевић у Марковић, јер по причи направили су неку смицалицу неком турчину, како то обично иде, и ми смо том једном Марку дали неку земљу и промјенили презиме у Марковић, а тај Марко је остао Миросављевић, то ћу морати питати ђеда када се будем чуо са њим да ми појасни да ли смо ми неки род са тим Марком, и ако јесмо, да знам који, а мислим да јесмо. Пошто то није било тако давно. Знам да је таквих прича много, али пишем не би ли вам можда којим случајем нешто значило.
И да ли може појашњење око брзомутирајућих маркере, шта су ти бројеви и шта значи то брзо мутирајући? Јер не разумијем се у ово.
Ако није мјесто овом упису на овој теми, ви га премјестите и упутите ме гдје бих могао да поставим даља питања уколико нешто не будем разумио. Хвала унапријед на одговприма.  :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5495
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #222 послато: Март 01, 2024, 02:55:54 поподне »
83. Јовановић, Никољдан, Вучак, Крушевац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити: 19=17, 391=10, 458=18, а посебно 643=9. Најближи на пројекту му је Ратковић из Доње Бејашнице код Прокупља, са којим дели све карактеристике и славу. Разликују се на једном маркеру од упоредивих 23. Самим тим му је близак и Бошковић из Ибарског Постења код Лешка. Имају две разлике на упоредива 23 маркера и деле исту славу. Зато су сва тројица сврстана у један род на Пројекту.

Можда управо због маркера 643=9, веома ретке вредности, као и због географске близине и миграционих рута, Јовановићу су можда блиски и Савић из околине Блаца, даљим пореклом из Жареве на Копаонику и Кузмановић из Јариња код Лешка. Са њима има више разлика на упоредива 23 маркера, али све укупно гледано, даља веза вероватно постоји. Такође је могућа и нека још даља веза са појединим херцеговачким породицама које претежно славе Ђурђевдан и имају карактеристику 643=9.

Нисам у литератури нашао ништа о Јовановићима, док је тестирани једино навео да су од Чокића из Вучитрна, које нисам пронашао.

Уколико је тестирани у могућности, било би значајно да се уради неки од напреднијих тестова.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13249
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #223 послато: Март 01, 2024, 03:04:46 поподне »
Поздрав, тестирани је мој млађи брат. То што је навео су ријечи ђеда који је мени испричао наше поријекло онако како су њему као дјетету причали и ја то имам негдје снимљено аудио снимком. Он је мени причао како смо по предању пре неких 160/170 можда и коју годину више дошли из, највјероватније околине Крагујевца у Смолућу илити у те територије, а да смо, ако се не варам почетком прошлог вијека промјенили презиме из Миросављевић у Марковић, јер по причи направили су неку смицалицу неком турчину, како то обично иде, и ми смо том једном Марку дали неку земљу и промјенили презиме у Марковић, а тај Марко је остао Миросављевић, то ћу морати питати ђеда када се будем чуо са њим да ми појасни да ли смо ми неки род са тим Марком, и ако јесмо, да знам који, а мислим да јесмо. Пошто то није било тако давно. Знам да је таквих прича много, али пишем не би ли вам можда којим случајем нешто значило.
И да ли може појашњење око брзомутирајућих маркере, шта су ти бројеви и шта значи то брзо мутирајући? Јер не разумијем се у ово.
Ако није мјесто овом упису на овој теми, ви га премјестите и упутите ме гдје бих могао да поставим даља питања уколико нешто не будем разумио. Хвала унапријед на одговприма.  :)

У том делу Босне нису забележене неке миграције овога типа (Шумадија), иако то предање/легенду не треба занемарити. Много је чешћа херцеговачка досељеничка струја.

Поједини маркери (оне цифре из сертификата) чешће мутирају од осталих, па због тога везе где су брзомутирајући маркери другачији имају више значаја, него оне где се разликују неки стабилни маркери. Као што рече Ивица, требало би неко од наших J1-Z1228 да уради дубински тест, да би видели положај на стаблу. Идеално би било Радмужевићи и још једна породица.

Ван мреже Lajbnic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 114
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #224 послато: Март 01, 2024, 03:07:23 поподне »
51. Димитријевић, Аранђеловдан, Јовац, Владичин Хан

Припада хаплогрупи I2-PH908. Главну карактеристику представља вредност 533=14. Али и поред тога нисам нашао неку јачу везу са осталима на СДНК Пројекту. Од осталих карактеристичних вредности, које нису тако ретке, издвојио бих 389II=30, 458=18, 635=22.

Тестирани није навео ком би роду могли припадати Димитријевићи. У Јовцу има доста породица које славе Аранђеловдан.

https://www.poreklo.rs/2016/11/08/poreklo-prezimena-selo-jovac-vladicin-han/

Димитријевићу предлажем WGS тест или BigY700.

Ово је трећи тестирани са славом Аранђеловдан у Јовцу и сва тројица припадају различитим гранама (I-Y3120-Север, R-Z280 и сада I-PH908). Ако сам добро избројао у селу има, или тачније било је, седам родова који славе Аранђеловдан.

Урадио сам пресек тестираних за територију општине Владичин Хан на узорку од 34 тестираних (табела СДНКП и тестирани у акцији Пчиња/Македонија 2020.). Узорак није репрезентативан али може показати неке тенденције. Нпр. веома изражен Динарик Север са скоро 18% и R1a-Z280 са 20.59%. Уочљиве су и испод-просечне вредности у односу на српски просек за старобалканске E-V13 и J2b-L283.


Општина Владичин Хан - пресек тестираних 01.03.2024., узорак: 34. Извор: табела СДНКП и тестирани у акцији Пчиња/Македонија 2020.

HGBroj testiranihProcenat
E-V13
4
11.76%
I1
1
2.94%
I2
14
41.18%
J2b
1
2.94%
N2-P189.2
1
2.94%
R1a
9
26.47%
R1b
4
11.76%
UKUPNO:
34
100.00%


HGBroj testiranihProcenat
I2-PH908
8
23.53%
R1a-Z280
7
20.59%
I2-Y3120
6
17.65%
E-V13
4
11.76%
R1b-Z2103
3
8.82%
I1-P109
1
2.94%
J2b-L283
1
2.94%
N2-P189.2
1
2.94%
R1a
1
2.94%
R1a-L1029
1
2.94%
R1b-PF7562
1
2.94%
UKUPNO:
34
100.00%

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13249
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #225 послато: Март 01, 2024, 03:31:37 поподне »
Урадио сам пресек тестираних за територију општине Владичин Хан на узорку од 34 тестираних (табела СДНКП и тестирани у акцији Пчиња/Македонија 2020.). Узорак није репрезентативан али може показати неке тенденције. Нпр. веома изражен Динарик Север са скоро 18% и R1a-Z280 са 20.59%. Уочљиве су и испод-просечне вредности у односу на српски просек за старобалканске E-V13 и J2b-L283.

Једна исправка, J2b-L283 са скоро 3% чак и на овако малом узорку, није исподпросечна. Код Срба се она креће око 1.5-2%. Погледао сам све резултате (необјављене, плус 23andMe) узорак је 41, а J2b износи 10%, што је доста изнад просека (J2b-M205=5%, J2b-M241=5%). Ето колико на малом узорку свега шесторица тестираних могу изменити слику. Ипак, E-V13 остаје и тад на неких 12% што јесте испод просека, посебно за наш југ.

За очекивати је да ће са растом тестираних и слика бити сличнија некој општој за Врањско Поморавље.

Ван мреже Мајевица

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #226 послато: Март 01, 2024, 03:33:22 поподне »
У том делу Босне нису забележене неке миграције овога типа (Шумадија), иако то предање/легенду не треба занемарити. Много је чешћа херцеговачка досељеничка струја.

Поједини маркери (оне цифре из сертификата) чешће мутирају од осталих, па због тога везе где су брзомутирајући маркери другачији имају више значаја, него оне где се разликују неки стабилни маркери. Као што рече Ивица, требало би неко од наших J1-Z1228 да уради дубински тест, да би видели положај на стаблу. Идеално би било Радмужевићи и још једна породица.

Опростите ако није тема за оваква питања, али да ли се могу дати неке претпоставке за одређене хаплогрупе и млађе гране, на примјер код мог брата, који се период може узети отприлике за долазак на ове просторе, српске земље? Само ме занима да ли то може бити прије 500 година или 2500 година. Знам да су то нагађања све, не очекујем тачан период, али ме занима да ли је могуће одредити некако.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13249
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #227 послато: Март 01, 2024, 04:01:11 поподне »
Опростите ако није тема за оваква питања, али да ли се могу дати неке претпоставке за одређене хаплогрупе и млађе гране, на примјер код мог брата, који се период може узети отприлике за долазак на ове просторе, српске земље? Само ме занима да ли то може бити прије 500 година или 2500 година. Знам да су то нагађања све, не очекујем тачан период, али ме занима да ли је могуће одредити некако.

Нажалост, без дубинског теста, то би било само нагађање. Ово је стабло J-Z1828: https://www.yfull.com/tree/J-Z1828/

С обзиром да је J1-BY94 пронађена на Балкану (Виминацијум) у периоду 100-200 год. нове ере, може се претпоставити да је била присутна код римског становништва тога доба. Било је приче да ће ове старе узорке пребацити временом на Yfull, што би дало одређени расплет, или бар путоказ у ком правцу трагати.

Ван мреже Мајевица

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #228 послато: Март 01, 2024, 04:13:44 поподне »
Нажалост, без дубинског теста, то би било само нагађање. Ово је стабло J-Z1828: https://www.yfull.com/tree/J-Z1828/

С обзиром да је J1-BY94 пронађена на Балкану (Виминацијум) у периоду 100-200 год. нове ере, може се претпоставити да је била присутна код римског становништва тога доба. Било је приче да ће ове старе узорке пребацити временом на Yfull, што би дало одређени расплет, или бар путоказ у ком правцу трагати.

Хвала Вам на одговорима, можда у некој скоријој будућности брат уради дубинско тестирање. Ако будем имао неких питања у будућности на којој теми могу да питам око неких нејасноћа и тако даље, да не затрпавам овдје више? Све најбоље вам желим свима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13249
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #229 послато: Март 01, 2024, 04:20:57 поподне »
Хвала Вам на одговорима, можда у некој скоријој будућности брат уради дубинско тестирање. Ако будем имао неких питања у будућности на којој теми могу да питам око неких нејасноћа и тако даље, да не затрпавам овдје више? Све најбоље вам желим свима.

Нема на чему. Може увек и овде, ово је тема где је резултат објављен. Можемо отворити и тему о овој подграни и сл. То је најмањи проблем. У принципу, један велики корак је учињен, сада полако корачате овим "генеалошким водама". Увек ће се појављивати нови тестирани, нови днк рођаци, велики тестови ће бити на акцији, итд.

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Уредник СДНКП
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 243
  • N2
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #230 послато: Март 01, 2024, 05:38:54 поподне »
У том делу Босне нису забележене неке миграције овога типа (Шумадија), иако то предање/легенду не треба занемарити. Много је чешћа херцеговачка досељеничка струја.

Морам се кратко укључити у дискусију, у вези са овим детаљем. Не бих олако искључивао могућност таквог правца миграција у сјевероисточној Босни. Најприје, тестирани (ја сам узимао узорак па смо имали прилику да детаљније продискутујемо) је о досељењу причао више као о појединачном догађају, него као о некој широј сеоби, а појединачне миграције свакако не можемо искључити. Даље, искуство ми говори да су у већини случајева достојније повјерења конкретније приче, о неуобичајеним правцима досељења, него уопштене приче о Херцеговини и Црној Гори (често настале из пуког осјећаја срамоте због непознавања сопственог поријекла). Морам скренути пажњу и на резултат Михајловића из Чађавице Доње (Е-В13), који је имао предање о досељењу у Семберију из Шумадије, које је практично и потврђено, јер су му два најближа генетска сродника управо из Шумадије. Треба узети у обзир и велики број Ј2б М205 Сембераца и Мајевичана, без изузетка сви са предањем о прекодринском досељењу и одређеним поклапањима у Шумадији, као и велики број семберских Ј2б М241 без јасне матице у Старој Херцеговини, али са поклапањима у околини Смедерева и у Старом Влаху.

Све ово указује на комплексност питања поријекла становништва овог дијела Босне, али, надам се, идемо ка расвјетљавању свега тога.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 911
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #231 послато: Март 01, 2024, 06:31:44 поподне »
Имамо фамилију Шумадинац из околине Сарајева која мислим да негује причу о пореклу управо из Шумадије како им и презиме каже .  Иако није баш североисточна Босна говори о могућој струји досељавања из Шумадије у Босну.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13249
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #232 послато: Март 01, 2024, 09:08:46 поподне »
Морам се кратко укључити у дискусију, у вези са овим детаљем. Не бих олако искључивао могућност таквог правца миграција у сјевероисточној Босни. Најприје, тестирани (ја сам узимао узорак па смо имали прилику да детаљније продискутујемо) је о досељењу причао више као о појединачном догађају, него као о некој широј сеоби, а појединачне миграције свакако не можемо искључити. Даље, искуство ми говори да су у већини случајева достојније повјерења конкретније приче, о неуобичајеним правцима досељења, него уопштене приче о Херцеговини и Црној Гори (често настале из пуког осјећаја срамоте због непознавања сопственог поријекла). Морам скренути пажњу и на резултат Михајловића из Чађавице Доње (Е-В13), који је имао предање о досељењу у Семберију из Шумадије, које је практично и потврђено, јер су му два најближа генетска сродника управо из Шумадије. Треба узети у обзир и велики број Ј2б М205 Сембераца и Мајевичана, без изузетка сви са предањем о прекодринском досељењу и одређеним поклапањима у Шумадији, као и велики број семберских Ј2б М241 без јасне матице у Старој Херцеговини, али са поклапањима у околини Смедерева и у Старом Влаху.

Све ово указује на комплексност питања поријекла становништва овог дијела Босне, али, надам се, идемо ка расвјетљавању свега тога.

То су ипак издвојени случајеви. У највећој мери је то све го Херцеговац по Семберији и Мајевици. :D То што неки нису знали одакле су тачно, не искључује њихово порекло из тих крајева, што је негде и днк резултатима потврђено.

Добар пример тих нехерцеговачких сеоба су можда ови J2b-M241 које си навео. За сада немају јасну матицу у тим крајевима. Ови M205 већ нису добар пример. Они су, као и већина динарских M205, старохерцеговачког порекла, али имају днк рођаке по Старом Влаху и Шумадији (миграције).

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Уредник СДНКП
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 243
  • N2
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #233 послато: Март 01, 2024, 10:50:24 поподне »
То су ипак издвојени случајеви. У највећој мери је то све го Херцеговац по Семберији и Мајевици. :D То што неки нису знали одакле су тачно, не искључује њихово порекло из тих крајева, што је негде и днк резултатима потврђено.

Добар пример тих нехерцеговачких сеоба су можда ови J2b-M241 које си навео. За сада немају јасну матицу у тим крајевима. Ови M205 већ нису добар пример. Они су, као и већина динарских M205, старохерцеговачког порекла, али имају днк рођаке по Старом Влаху и Шумадији (миграције).

Ја управо и рекох да Марковић врло лако може бити појединачни случај чија је прича о доласку са истока вјеродостојна.

Људе који не знају ништа о свом поријеклу поменух у контексту тога да је уопштена прича о поријеклу из Херцеговине често била замјена за стварно познавање свог поријекла. То што генетика накнадно потврди тако нешто, не мијења чињеницу да је неко прије тога лупетао када је причао о поријеклу. Навешћу своју породицу као примјер. Нисмо имали никакво конкретно предање о поријеклу. Да је неко од мојих 1969. Кајмаковићки рекао да смо из Херцеговине то не би било утемељено ни на чему. Конкретна прича се очигледно изгубила са генерацијом мог чукундеде. То што  је генетика показала да смо Бањани, што ћу можда на крају доћи и до реконструкције читавог "пута" од Херцеговине до Батковића не мијења чињеницу да мој деда и мој отац нису знали за било шта од тога.

Што се осталог тиче, можда се само не разумијемо у погледу тога шта Ви, а шта ја, сматрамо досељењем из Херцеговине. Не оспоравам ја да смо сви негдје и некада кренули из Херцеговине, али ако тестирани каже да су његови у тренутно мјесто (односно оно око 1900.) дошли из Шумадије, то не негира даље херцеговачко поријекло, али исто тако указује да је претходна етапа сеобе била можда до Шумадије. Не видим шта би било лоше у томе да се и томе посвети дужна пажња. Ево, ја међу тестиранима имам доста Ј2б М205 и ок, Херцеговци су у основи, али ти Херцеговци кажу да су у Семберију стигли из Мачве. Хоћу ли ја њима рећи да су то глупости и да су дошли право из Херцеговине? А људи без изузетка причају исту причу, без обзира да ли славе Никољдан или Мратиндан, да ли су на Мајевици или у Семберији. Наравно да нећу. Тражићу објашњење за њихов пут досељења од Херцеговине преко Мачве до Семберије, покушати да схватим и друштвене процесе који су их покретали и да свему, колико је могуће, дам неки временски оквир. То је све. У том правцу је ишао и мој коментар за Марковића. Ок, из Херцеговине је, али зашто би то искључивало да су његови преци у претпоследњој етапи сеобе живјели у Шумадији, тим прије што се ради о релативно касној и вјероватно појединачној миграцији...

Ван мреже Lajbnic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 114
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #234 послато: Март 02, 2024, 01:17:42 поподне »
Једна исправка, J2b-L283 са скоро 3% чак и на овако малом узорку, није исподпросечна. Код Срба се она креће око 1.5-2%. Погледао сам све резултате (необјављене, плус 23andMe) узорак је 41, а J2b износи 10%, што је доста изнад просека (J2b-M205=5%, J2b-M241=5%). Ето колико на малом узорку свега шесторица тестираних могу изменити слику. Ипак, E-V13 остаје и тад на неких 12% што јесте испод просека, посебно за наш југ.

За очекивати је да ће са растом тестираних и слика бити сличнија некој општој за Врањско Поморавље.

У праву си, ја сам гледао у односу на целу J2b заборављајући да је J2b-M205 доминантнија. У сваком случају, пријатно сам се изненадио да има 40-ак тестираних из Владичиног Хана, мислио сам да је тај број доста мањи, што ми је на крају и дало идеју да урадим ову статистику, иако је то наравно далеко од валидног узорка. Нешто се и не сећам да је било неких статистика за општине на југу Србије па је и то био један од разлога. Међутим, заиста ме изненадила овако јак проценат I2, посебно Дин Севера и R1a-Z280, некако сам очекивао више старобалканских грана имајући у виду старину планинских села посебно на левој обали Мораве на потезу Грделица-планина Облик која су у турским пописима у 16. и 15. веку била поприлично насељена (пример: село Репиште је са 120 домова на попису 1570. у Врањском кадилуку било друго по бројности одмах иза села Старац код Прешева).

Небојша, може ли информација о тим тестиранима из Влад. Хана са 23andMe, нисам успео да их пронађем на теми? Можеш и на ПП да не затрпавамо тему овде.



Ван мреже fruska

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #235 послато: Март 11, 2024, 03:59:49 поподне »
66. Тадић, Јовањдан, Јарак, Сремска Митровица, J1-ZS9949


Тадић припада код нас најраширенијој J1 подграни, односно роду Влаховића (Херцеговина), или Синобада (Крајина). Краћи текст о овом роду: https://www.poreklo.rs/2021/05/07/hercegovina-kao-matica-krajiskih-rodova-haplogrupa-j1-m267/

Генетички постоји потпуно поклапање са Мандрапама (Никољдан) из околине Чапљине. Од њих је родом Свети новомученик Вукашин из Клепаца. Осим тога, Тадићима су блиски и Бабићи (Никољдан) из Поткозарја, Јањатовићи (Јовањдан) из Лике и Срема, као и Радовићи из Велике Врањске код Шапца. Вредности које спајају све ове породице су 13-20 на 385ab и 26 на 481.

Тестирани је као предање навео одломак из књиге о пивским Тадићима и потенцијалној вези са Тадићима из Лаћарка. Извеснија је међутим веза са крајишким Јовањштацима, због природне везе између Крајине и Срема.

Ово изнад је написано за мене. Небојша ми је ово и мало
 још појаснио....
ЈА тек сада приметио. На мом "сертификату о тестирању " пише J1-ZS4416
Ако је то исто(слично јесте :) ) молим да ми се мало појасни а ако није.....читам доста али ми је све још јако , јако, конфузно.
И на dnk.poreklo.rs за нене је уписано J1-ZS9949, ем не знам материју ем сам збуњен.





Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13249
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #236 послато: Март 11, 2024, 04:20:46 поподне »
Ово изнад је написано за мене. Небојша ми је ово и мало
 још појаснио....
ЈА тек сада приметио. На мом "сертификату о тестирању " пише J1-ZS4416
Ако је то исто(слично јесте :) ) молим да ми се мало појасни а ако није.....читам доста али ми је све још јако , јако, конфузно.
И на dnk.poreklo.rs за нене је уписано J1-ZS9949, ем не знам материју ем сам збуњен.

Нема неке велике мистерије, ZS4416 је узводно од ZS9949 (погледати стабло: https://www.yfull.com/tree/J-ZS4416/). Пракса се је да се на сертификату уписује увек узводнији SNP, због поузданости, иако је сигурно да припадате низводној ZS9949.

Ван мреже fruska

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #237 послато: Март 11, 2024, 08:07:24 поподне »
На моју жалост ја то још не рзумем и ако се трудим.
Глупо питање:
Шта је узводно а шта низводно у овом случају ?
Зар не би требало да су низводно нове модификације односно да је узводно старије?
Односно ако си у старијој групи онда си у њој а можда јеси а можда ниси у другој.
Да ли су сви који су 9949 сигурно 4416?
Чему служи папир у којем пише 4416 ако се то не пише у бази порекла?
Да ли су снп линијски један за другим или се рачва?
Где по Вама има добро објашњење ове целе приче, група, снпова ....

Хвала
« Последња измена: Март 11, 2024, 08:15:29 поподне fruska »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 955
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #238 послато: Март 11, 2024, 09:23:32 поподне »
На форуму има доста тога о твојој хаплогрупи. Само укуцај J-ZS4416 или J-ZS9949. Такође има и о маркерима неколико тема. Мора да се претражује и чита, није лако у почетку.

Подледај ово Yfull стабло:

https://www.yfull.com/tree/J-ZS4416/

То су резултати појединаца који су урадили тестове целог генома или BigY. Тој грани сугурно припадаш. Коментар твог резултата каже да вероватно припадаш низводној (млађој) грани J-ZS9949. Има је на том стаблу што сам поставио, тамо где су заставе са ових простора. Коментар подвлачим, јер да би били сигурни мораш да урадиш велики тест негде (Данте Лабс или слично).
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже fruska

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #239 послато: Март 11, 2024, 11:34:43 поподне »
Да ли то значи да сам сврстан у 9949 само зато што је утврђено за више наших особа на "великом тесту" да су та група па  се сада сви наши стврставају ту?
Да ли би на тесту могло да будем и zs4452 ( на ставлу са линка су ту неки Грк ,Холанђанин ..)
Хвала на појашњењима