Аутор Тема: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?  (Прочитано 17421 пута)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #220 послато: Фебруар 05, 2023, 11:26:49 поподне »
Ето нама радости. Стигла и трећа теорија  ::)

 Бојим се да је ово пуно више од "теорије".. Круте чињенице, практично необориве са било чим са чим се може располагати са супротне стране.. Оно што може ово оповргнути јесу нпр. да је:
- кнез Раич Милошевић Y134578 или FT190799 а тога нема
- да је дошао из Билећке Плане и замијенио линију кнезова Плане што је немогуће и апсурдно са више аспеката.
- да је дошао недавно из Куча и замијенио линију кнезова Плане што је такођер немогуће и апсурдно са више аспеката.

 Логички мора се претпоставити да је кнез Раич потомак кнеза Плане из 1530. који је удаљен само 2 генерације а дотични потиче од влаха Лимских Никшића из 1455. практично 99-100 %.. За шта и постоје јасни докази од Отмичеве махале у Плани 1516., 1530., 1540., кнеза Отмице у селу Свињачица 1516. (које је било близу), старог ишчезлог села Отмичевца које је било село влаха Лимских Никшића 1455..
« Последња измена: Фебруар 05, 2023, 11:30:10 поподне Zor »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8548
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #221 послато: Фебруар 05, 2023, 11:52:05 поподне »
Поставља се логично питање - како то да се онда Шаранци не називају Никшићима, ако су већ оригинал? И шта би са лучинданом, који је повезница између FT190799 и дела Y134578?
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7291
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #222 послато: Фебруар 05, 2023, 11:57:07 поподне »
Ја могу да разумем да Зор хоће и неке из рода Шаранаца да придода Тарским Никшићима, али не и да њих сматра "изворним и јединим" Тарски Никшићима  :D
« Последња измена: Фебруар 06, 2023, 12:03:24 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #223 послато: Фебруар 06, 2023, 12:04:04 пре подне »
Поставља се логично питање - како то да се онда Шаранци не називају Никшићима, ако су већ оригинал? И шта би са лучинданом, који је повезница између FT190799 и дела Y134578?

 То јесте легитимно, лучиндан свакако. И ту опет долазимо до FT190799 и Y134578.

 И то јесте чудно да Шаранци не памте Никшиће, али опет исто јесте чудно да се очито приписују Билећкој Плани и Шаренцима. А знамо по документима да те Плане нису у вези. Кнез Раич Милошевић или бар његов отац је морао знати да нема везе са Билећком Планом нити Шаренцима.. Дакле очито у неком моменту је дошло до радикалне прераде наратива/предања, што није ништа необично..

 С сруге стране ако је Аличић у праву и да су Ровчани између осталог зимовали и у Плани, то значи да су имали са Тарским Никчићима и директни контакт. Што значи да се ту може увести можда и Лучиндан. Такођер знам да неки Тарски Никшићи Y134578 имају предања о Ровцима, која су могла имати овај или онај утицај.

 У случају пресудне битности Лучиндана, онда сам оставио и поменуту опцију, да су опет спахије Лимски Никшићи FT190799 а и Вукослав Никшић, док су власи E-V13.

 Генерално конеснзус је да Шаранци јесу Плањани а и оснивачи Плане, само наравно што се умијешала Билећка Плана у причу. Турски дефтери оснивање Плане јасно приписују влашком слоју Лимских Никшића.

 Имамо и Рабреновића Y134578 који не слави Лучиндан, а то село је основано од Тарских Никшића, што значи да је и он. И кнез Раич јесте приложник Добриловине која ипак јесте посвећена Св. Георгију, а Шаранци славе Ђурђевдан. Ту имамо ипак неку "релативизацију славе".

 Као што рекох 1540. Плањани јесу Лимски Никшићи, имплицитно по Раичу и почетком 17 в., али 1689. у Добриловинском катастиху евидентно нису. Мислим да се и ту сигурно крије дио одговора на ово питање.
« Последња измена: Фебруар 06, 2023, 12:08:33 пре подне Zor »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #224 послато: Фебруар 06, 2023, 12:08:20 пре подне »
Ето нама радости. Стигла и трећа теорија  ::)

Ово је изгледа ноћ пуног месеца, или нека друга загонентна појава која утиче на психу... судећи по форуму  :D 

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #225 послато: Фебруар 06, 2023, 12:18:44 пре подне »
Ја могу да разумем да Зор хоће и неке из рода Шаранаца да придода Тарским Никшићима, али не и да њих сматра "изворним и јединим" Тарски Никшићима  :D

 Нико не спори да су Шаранци Плањани, али идеја о Плањанима је била потпуно погрешно вођена и постављена, заснована на предањима, која дефтери обарају.

 Дефтери кажу да Плањани јесу сигурно Тарски Никшићи, и то овај јужни влашки слој. Y134578 такођер сигурно јесу Тарски Никшићи.

 На крају крајева већина влашких племена простора данашње ЦГ носе несловенску генетику (а негдје и источнобалканско-словенску). Зашто су уопште нпр. Никшићи власи са словенском генетиком, и овакво нешто може дати одговор на то питање. Обично је морало бити додира и са Власима или статусним власима који потичу од Влаха.

 Лично име Никша се може потенцијално и сматрати влашким, наиме суфикс -ша је био чест код влашких група (и у Хрисовуљама), а среће се и у Румуна, нпр. посебно Компша.
« Последња измена: Фебруар 06, 2023, 12:21:50 пре подне Zor »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7291
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #226 послато: Фебруар 06, 2023, 12:22:48 пре подне »
Нико не спори да су Шаранци Плањани, али идеја о Плањанима је била потпуно погрешно вођена и постављена, заснована на предањима, која дефтери обарају.

 Дефтери кажу да Плањани јесу сигурно Тарски Никшићи, и то овај јужни влашки слој. Y134578 такођер сигурно јесу Тарски Никшићи.

 На крају крајева већина влашких племена простора данашње ЦГ носе несловенску генетику (а негдје и источнобалканско-словенску). Зашто су уопште нпр. Никшићи власи, и овакво нешто може дати одговор на то питање.

 Лично име Никша се може потенцијално и сматрати влашким, наиме суфикс -ша је био чест код влашких група, а среће се и у Румуна, нпр. посебно Компша.
Ту се сад поставља питање када су Никшићи имали влашки статус? Ако је по Синишиној процени (власи манастира Морача), то је већ половина 13. века, тако да је то доста раније. То значи да је неке конекције било још раније, 12ти век, можда и пре, и не бих то везивао за те процесе касније у Потарју
« Последња измена: Фебруар 06, 2023, 12:31:58 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #227 послато: Фебруар 06, 2023, 12:36:04 пре подне »
Ту се сад поставља питање када су Никшићи имали влашки статус? Ако је по Синишиној процени (власи манастира Морача), то је већ половина 13. века, тако да је то доста раније. То значи да је неке конекције било још раније, 12ти век, можда и пре, и не бих то везивао за те процесе касније у Потарју

 Ми имамо из 1477. јасне кандидате нумеро уно за влахе манастира Мораче а то нису Никшићи..

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7291
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #228 послато: Фебруар 06, 2023, 12:36:17 пре подне »
А тај суфикс "ша" је доминантан у дубровачком подручју, где је иначе и било Влаха (та конекција словенског и влашког становништва је била раније)
« Последња измена: Фебруар 06, 2023, 12:42:36 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #229 послато: Фебруар 06, 2023, 01:22:14 пре подне »
Бојим се да је ово пуно више од "теорије".. Круте чињенице, практично необориве са било чим са чим се може располагати са супротне стране.. Оно што може ово оповргнути јесу нпр. да је:
- кнез Раич Милошевић Y134578 или FT190799 а тога нема
- да је дошао из Билећке Плане и замијенио линију кнезова Плане што је немогуће и апсурдно са више аспеката.
- да је дошао недавно из Куча и замијенио линију кнезова Плане што је такођер немогуће и апсурдно са више аспеката.

 Логички мора се претпоставити да је кнез Раич потомак кнеза Плане из 1530. који је удаљен само 2 генерације а дотични потиче од влаха Лимских Никшића из 1455. практично 99-100 %.. За шта и постоје јасни докази од Отмичеве махале у Плани 1516., 1530., 1540., кнеза Отмице у селу Свињачица 1516. (које је било близу), старог ишчезлог села Отмичевца које је било село влаха Лимских Никшића 1455..

Хвала Zor на илустрацији. Некада се ствари боље виде на слици када се прикажу, то је дефинитивно.

За Плањане да су претече Шаранаца сам и сам много пута говорио, па самим тим и Раич Милошевић, један од првих приложника манастира Добриловине. Такође сам и за Колашиновиће скоро сигуран да су Бјелопавлићи, и да се главнина њих одселила у данашњи И. Колошин, чијем су имену и кумовали и давали кнежеве. У самој области Бијелопавлића поред села Петрушиновић, постајало је и село Колашиновић (могуће да су та два села заселила два брата Петрушин и Колашин). Дакле што се тиче Потарја током Новог века, стање би било овакво:

Плањани- E-V13, род Шаранаца
Колашиновићи- E-V13, род Бјелопавлића
Тарски Никшићи- I2-Y134578
Вранеши-  I1-P109, род Дробњака

Што се славе тиче речено је да само део Тарских Никшића слави Лучиндан. Осим Рабреновића, имамо и Виријевиће са Аранђеловданом. Знамо да се у Добриловинском катастиху спомиње село Виријевиће, данашњи Стевановац код Мојковца. Дакле рекло би се да је оригинална слава Y134578 рода управо Аранђеловдан. Мада имамо појединце, који су Y134578 и који славе Ђурђевдан:Крвавац (Пљевља), Савић (Дервента), и нешто удаљенији (1000 година TMRCA) Грковић из Липика.

Да пређем на влашка села из пописа 1455. Види се да су 3 од 4 између Мојковца и Колашина, али и једно у непосредној близини Бијелог Поља... Крушево. Могуће да је баш ту био неки FT190799, заслужан за име нахији и славу међу делом  рода Y134578. Крушево је и најближе селима за које се може рећи да су матица Y134578: Церово, Обод, Лепенац, Бистрица и Сиге. Једино је Липово било јужније. И нова села која се јављају у каснијим пописима претежно гравитирају ка Крушеву. Изгледа да је баш ту, у непосредној близини Крушева у месту Љетине била царина Пашајита, кога је служио Вукослав Никшић. Дакле и даље мислим да је неки Никшић као влах, био на том простору, а да је можда баш Крушево то место.

Што се генетике влаха тиче на том простору, поставио бих једно питање... Шта ако се покаже да је род Y134578 из источнијих крајева и да има везе са Власима, у генетичком смислу?
« Последња измена: Фебруар 06, 2023, 01:36:35 пре подне Милош »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5202
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #230 послато: Фебруар 06, 2023, 08:27:30 пре подне »
Ми имамо из 1477. јасне кандидате нумеро уно за влахе манастира Мораче а то нису Никшићи..

Елаборирај мало ово.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2400
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #231 послато: Фебруар 06, 2023, 11:21:22 пре подне »
Хвала Zor на илустрацији. Некада се ствари боље виде на слици када се прикажу, то је дефинитивно.

За Плањане да су претече Шаранаца сам и сам много пута говорио, па самим тим и Раич Милошевић, један од првих приложника манастира Добриловине. Такође сам и за Колашиновиће скоро сигуран да су Бјелопавлићи, и да се главнина њих одселила у данашњи И. Колошин, чијем су имену и кумовали и давали кнежеве. У самој области Бијелопавлића поред села Петрушиновић, постајало је и село Колашиновић (могуће да су та два села заселила два брата Петрушин и Колашин). Дакле што се тиче Потарја током Новог века, стање би било овакво:

Плањани- E-V13, род Шаранаца
Колашиновићи- E-V13, род Бјелопавлића
Тарски Никшићи- I2-Y134578
Вранеши-  I1-P109, род Дробњака

Што се славе тиче речено је да само део Тарских Никшића слави Лучиндан. Осим Рабреновића, имамо и Виријевиће са Аранђеловданом. Знамо да се у Добриловинском катастиху спомиње село Виријевиће, данашњи Стевановац код Мојковца. Дакле рекло би се да је оригинална слава Y134578 рода управо Аранђеловдан. Мада имамо појединце, који су Y134578 и који славе Ђурђевдан:Крвавац (Пљевља), Савић (Дервента), и нешто удаљенији (1000 година TMRCA) Грковић из Липика.

Да пређем на влашка села из пописа 1455. Види се да су 3 од 4 између Мојковца и Колашина, али и једно у непосредној близини Бијелог Поља... Крушево. Могуће да је баш ту био неки FT190799, заслужан за име нахији и славу међу делом  рода Y134578. Крушево је и најближе селима за које се може рећи да су матица Y134578: Церово, Обод, Лепенац, Бистрица и Сиге. Једино је Липово било јужније. И нова села која се јављају у каснијим пописима претежно гравитирају ка Крушеву. Изгледа да је баш ту, у непосредној близини Крушева у месту Љетине била царина Пашајита, кога је служио Вукослав Никшић. Дакле и даље мислим да је неки Никшић као влах, био на том простору, а да је можда баш Крушево то место.

Што се генетике влаха тиче на том простору, поставио бих једно питање... Шта ако се покаже да је род Y134578 из источнијих крајева и да има везе са Власима, у генетичком смислу?
Покушавам да упратим све ово па ми реци Милоше шта конкретно мислиш под источнијим крајевима?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #232 послато: Фебруар 06, 2023, 11:28:09 пре подне »
Покушавам да упратим све ово па ми реци Милоше шта конкретно мислиш под источнијим крајевима?

Тимочка крајина и околина...

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #233 послато: Фебруар 06, 2023, 04:47:37 поподне »
Хвала Zor на илустрацији. Некада се ствари боље виде на слици када се прикажу, то је дефинитивно.

За Плањане да су претече Шаранаца сам и сам много пута говорио, па самим тим и Раич Милошевић, један од првих приложника манастира Добриловине. Такође сам и за Колашиновиће скоро сигуран да су Бјелопавлићи, и да се главнина њих одселила у данашњи И. Колошин, чијем су имену и кумовали и давали кнежеве. 

 Да увидио сам да ми треба илустрација да бих боље сагледао слику. Онда након што сам завршио са селима из дефтера прешао сам на катастих из твог чланка и ту сам уочио Раича Милошевића и рекао себи, па малоприје сам утврдио да су житељи Плане власи Лимски Никшићи. Онда сам нашао податке о Билећкој Плани итд.

 За Колашиновиће нисам баш истраживао али изгледа логично. Брат очевог оца (који је и основао гимназију у Бијелом Пољу) је писао докторску дисертацију о говору и нарјечју Ибарског Колашина. :)

Да пређем на влашка села из пописа 1455. Види се да су 3 од 4 између Мојковца и Колашина, али и једно у непосредној близини Бијелог Поља... Крушево. Могуће да је баш ту био неки FT190799, заслужан за име нахији и славу међу делом  рода Y134578. Крушево је и најближе селима за које се може рећи да су матица Y134578: Церово, Обод, Лепенац, Бистрица и Сиге. Једино је Липово било јужније. И нова села која се јављају у каснијим пописима претежно гравитирају ка Крушеву. Изгледа да је баш ту, у непосредној близини Крушева у месту Љетине била царина Пашајита, кога је служио Вукослав Никшић. Дакле и даље мислим да је неки Никшић као влах, био на том простору, а да је можда баш Крушево то место.

 Слажем се, у ствари имамо индикацију о томе. Наиме прве спахије су Степан син Никшића који држи Бистрицу, те очито његов син Владко син Степана који држи Церово и Сигу. Бистрица и Церово су у непосредној близини Крушева и Љетина.

  Остали спахије њих шест који држе по двојица три села, не изгледају родословно повезани.

 Обзиром да је Владко већ спахија 1455, претпоставимо да је зрео и да има 30-так година, то одмах Степана Никшића ставља у контекст потенцијалног сина Вукослава Никшића. А видимо и да касније 1471.+ и праунук Пашајита држи то подручје, вјероватно ни то није случајност..
 Такођер, Степан је Никшић није син Никше, као што су други спахије уписани у том облику "син од". Дакле овдје имамо патронимик, те је и сам Степан син човјека који је Никшић, односно врло могуће Вукослава Никшића. То дефинитивно упућује на FT190799 као и патронимик Никшић сам по себи.

 У овом случају имамо практично један род тј. особу и његове најближе сроднике. А остали спахије могу бити како Никшићи тако и локалци. Па Карличић нпр. може чак потицати и од једног од њих.


Што се генетике влаха тиче на том простору, поставио бих једно питање... Шта ако се покаже да је род Y134578 из источнијих крајева и да има везе са Власима, у генетичком смислу?

 Онда су свакако имали и ту фазу. Мада тешко обзиром да је грана узводна препознатљива по 19=14, а таквих хаплотипова нема међу Румунима и Цинцарима, осим оног Олђе који је и радио NGS, но ти си спомињао да би могао бити и српског поријекла. А и није баш близак тарским Никшићима.

 Но Плањани као власи и са условно "локалном" генетиком изгледају као потенцијални шириоци влашког начина живота и статуса у том подручју, па и на Никшиће с којима су очито имали неку везу, иако је од бар друге половине 17. в више нису имали. Имали су и четврто село јужније 1455. али није било насељено, међутим јесте касније (зато сам ставио "P").

Елаборирај мало ово.

 Поставио сам у теми о Никшићима, да род Љешњана Војинића ту има везу, но и нисам узео неке чињенице у обзир које сад јесам. Обзиром на њих Никшићи јесу главни кандидат за влахе манастира Мораче или бар јачи од Љешњана.
« Последња измена: Фебруар 06, 2023, 04:55:54 поподне Zor »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #234 послато: Фебруар 06, 2023, 05:23:39 поподне »

 Онда су свакако имали и ту фазу. Мада тешко обзиром да је грана узводна препознатљива по 19=14, а таквих хаплотипова нема међу Румунима и Цинцарима, осим оног Олђе који је и радио NGS, но ти си спомињао да би могао бити и српског поријекла. А и није баш близак тарским Никшићима.


Нисам мислио на Олђу, већ на Фунтуњеровића из Манастириице код Кладова, а који поседује све одлике за грану Y134578. Имаћемо ускоро његов WGS резултат. Такође имамо из тог подручја и Милошевића из Беле Паланке, као и двојицу тестираних са предањем о Јабланици-Пчињи. И Милошевићев WGS резултат ускоро очекујемо.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #235 послато: Фебруар 06, 2023, 10:52:54 поподне »
Нисам мислио на Олђу, већ на Фунтуњеровића из Манастириице код Кладова, а који поседује све одлике за грану Y134578. Имаћемо ускоро његов WGS резултат. Такође имамо из тог подручја и Милошевића из Беле Паланке, као и двојицу тестираних са предањем о Јабланици-Пчињи. И Милошевићев WGS резултат ускоро очекујемо.

 То је занимљиво. Баш сам гледао хаплотипове силних Хрвата I-Y56203 из оне студије од 1100, и од преко 20 само пар имају 635=24 што одређује и Y134578 ниво, дакле изгледа да су удаљени.

 Тај изгледа као сигурни Влах, а и дошли су из Влашке по предању, док Милошевић је негдје од Бабушнице. Могуће да су ипак Y134578 "више власи" од Никшића.

 Утврђује се све више српско-румунских веза и код I-S17250, као да су мигрирале са раним влашким групама.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #236 послато: Фебруар 06, 2023, 11:19:56 поподне »
То је занимљиво. Баш сам гледао хаплотипове силних Хрвата I-Y56203 из оне студије од 1100, и од преко 20 само пар имају 635=24 што одређује и Y134578 ниво, дакле изгледа да су удаљени.

 Тај изгледа као сигурни Влах, а и дошли су из Влашке по предању, док Милошевић је негдје од Бабушнице. Могуће да су ипак Y134578 "више власи" од Никшића.

 Утврђује се све више српско-румунских веза и код I-S17250, као да су мигрирале са раним влашким групама.

Изгледа да иде у том правцу.

Само једна исправка, за Y134578 је одређујућа 643=11, док 635=24, иако иде у пакету са 643=11, јавља и код појединаца из других подграна Y56203, попут Полића, док је 643=11 стабилна за Y134578...
« Последња измена: Фебруар 06, 2023, 11:22:49 поподне Милош »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #237 послато: Фебруар 07, 2023, 11:49:33 пре подне »
Иначе пут који је водио из Жупе до Колашина ишао је преко Бара Бојовића (налази се између Лукавице и Мале Лукавице), затим Веље Дубоко, Љешње, Осреци. Пут је ту jе вероватно прелазио Морачу и настављао за Колашин. Ако  је Никшићима на Лукавици била летња испаша, реално је да су се зими спуштали у Жупу, а и да су држали тај пут. То је омогућило и насељавање Ровце, кроз чију територију је тај пут пролазио. Опција да је човек који је имао први мутацију FT190799 рођен у том пределу ми је мање реална од тога да је дошао већ формиран род, а да је матица у Приморју, између Стона и Боке, али не искључујем ни прву опцију.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #238 послато: Фебруар 07, 2023, 05:28:46 поподне »
Нисам превише упућен у ову (Тарски) Никшићи тематику али можда би у светлу нове теорије коју је изнио Zor овај пасус из Етнографије Павла Ровинског могао бити од користи:

"Не можемо да не поменемо једно мјесто близу Колашина,у троуглу ријека Таре и Плашнице.Овдје је било 7 турских кућа,чији зидови и сада стоје.Ови су се Турци звали Хрвати,али су некуд одселили прије последњег рата.Нико не зна одакле су били родом и зашто су се звали Хрватима"

Обзиром да постоји неки консензус на овом форуму да је изворна матица Никшића негде у јужној Хрватској,на потесу Стон-Бока или чак нека острва у јужној Далмацији,  можда би ово "Хрвати" могло значити да су неки исламизовани Никшићи на подручју Колашина очували предање о доласку из тих крајева?Па им је,не желећи да се изједначавају са Турцима а ни да признају српско порекло,најлакше било да себе називају Хрватима,одакле су наводно дошли?

Ако је то био случај, ту би се могла остварити та нека симбиоза Шаранаца и Никшића о којој пише Zor.Иако није навео о којем је селу реч,у том троуглу који чине Тара и Плашница налазе се села Рогоборе и Дријенак,ка о и заселак Бојићи.Све је то јако близу Плане,рекао бих овалш  на прву неких 3-5 км судећи по мапама .Неким пречицама сигурно и мање.Довољно близу да се остваре одређени утицаји једних на друге. ...Претпостављам да је напуштање тог села од стране тих "Хрвата" био пре Црногорско-Турског рата 1876-1878.
Не знам да ли је неко у међувремену истраживао порекло ових "Хрвата". И ако је евентуално утврђено о којим се породицама ради да ли у светлу ГГ истраживања могу да се повежу са (Тарским)Никшићима...
« Последња измена: Фебруар 07, 2023, 05:40:18 поподне Симеон Волос »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7291
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #239 послато: Фебруар 07, 2023, 05:57:38 поподне »
Не може то да тим да има везе, јер се евентуална веза са дубровачким подручјем односи на најкасније прву половину 13. века, а вероватније на још ранији период ( с обзиром да су већ у време изградње манастира Морача били формиран род). Ту мене више занима како су се премештали манастирски власи, да ли неким декретом, и да ли би могао да се нађе неки извор у вези манастира Морача, са ког подручја су довели своје влахе половином 13. века (као што постоји веза Стон-Бијело Поље)
« Последња измена: Фебруар 07, 2023, 06:02:47 поподне ДушанВучко »