Аутор Тема: Баштинци E-V13>Y35953>PF6784(Z21371)*  (Прочитано 292 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5216
Баштинци E-V13>Y35953>PF6784(Z21371)*
« послато: Децембар 02, 2020, 09:32:36 поподне »
Раније сам писао о грани Z16663 или како су је означили на YFullu https://www.yfull.com/tree/E-Y35953/ и њеној разноврсности на подручју Балкана. Јуче су стигли и резултати BiGY теста Баштинца из Романоваца (то је доле неименована породица из Лијевча) и припада подграни https://www.yfull.com/tree/E-PF6784/ или ФТДНА подграни E-V13>Z16663>Z21731*. Колико сам успио да видим негативан је на све низводне гране (иако могу бити сасвим сигуран тек увидом у његов бам фајл, јер му ФТДНА налог не показује јасна очитања на неке од низводних СНП-ова).
На нивоу Z21731* су, бар на YFullu, још једна Пољак и анонимини Сардињанин, па ћемо видјети да ли ће ту бити каквих помака након прослеђивања резултата YFullu. Иначе грана E-V13>Z16663>Z21731 је стара око 3000 година, и има двије географски прилично одвојене подгране: E-Y193398, заступљену на подручју Анадолије (скоро искључиво код Понтских Грка и једног Јермена) и грану Y93395 заступљену широм Европе, од Мађарске, Словачке, Чешке, Италије, Малте. Грана Y93395 је присутна и код једног узорка старе днк Визигота на подручју Каталоније из 5-6. вијека. Тај појединац има прилично јаку балканску аутосомалну генетику и није искључено да је са Визиготима дошао са Балкана. Баштинац видимо припада трећој грани и ако томе додамо и присуство гране E-V13>Z16663>Z43289 међу католицима у Херцеговини, онда западни дијелови Балкана показују извјесну разноврсност ове хаплогрупе у периоду бронзаног и Гвозденог доба.

Колико је E-V13 на нашим просторима разноврсна показује и у околини Имотског присуство рода који је E-V68>M78>Z1919>L618>V13>CTS5856>Z16663>Z43289

Ради се о породицама:

Стринић (појављиали се на пројекту и под називом Катинек), Лубина и Лизатовић

Род је рекло би се прилично локализован на подручју Имотског и колико сам успио видјети нема ближих поклапања у окружењу,а ни шире. Посљедњу мутацију Z43289 на коју је позитивно тестиран Лубина, овај род дијели још са појединцима из Норвешке, Америке, Британије. И та мутација би могла бити прилично стара, јер прва узводна Z16663 има старост од око 3900 година.

Имају све предуслове да се појаве у одјељку Родова, али их не би стављао, јер се ради о католичким породицама, засад без ближих поклапања са неким српским породицама. Међутим, с обзиром на присутност у штокавској васељени, мислим да их вриједи поменути.

Све три породице су забиљежене у матицама Имотског и околине у 18. вијеку као већ формирана презимена. Извјесне хаплотипске разлике између Стринића и Лизатовића указују на нешто већу старину овог рода. Да ли је род матичан на имотском подручју тешко је рећи јер Лизатовићи говоре о поријеклу из Бањдола код Мостара.

Лизатовићи су уједно и најраширенији. Матица им је село Крстатице код Имотског. Кажу да су од старог рода Бакић-Бањак из Бањдола код Мостара. У Крстатицама су њихови огранци још Топићи и Ивановићи. Такође од ове породице би требали бити и у Хрватској доста присутни Врдољаци ( сад да ли сви, не знам). Само презиме Врдољак настало је по мјесту поријекла Врдолу код Имотског.

Стринићи су у 18. вијеку присутни у имотским селима Локвичићима и Пролошцу.

Лубине су у 18. вијеку присутне у имотским селима Руновићу и Подосоју.

С обзиром да су све три породице присутне у имотском крају, да су разноврсни хаплотипова, рекао бих да им је старина управо ту.  Ово сам  видио на брзину, претпостављам да има оних који боље познају поријекло ових породица ( мислим на Паву прије свега).

Мени су били интересантни због присуства још једне ријетке гране хаплогрупе E-V13 на нашим просторима.

Једна српска породица из Лијевча ( нисам сигуран да ли му је резултат јавни) је позитивно тестирана на Z16663,а негативно на Z43289. Има прилично специфичан хаплотип без блиских поклапања.

Мислим да је ово значајан резултат јер показује разноврсност ове ријетке хаплогрупе на нашим просторима.  Као и све гране E-V13 и ова је прилично распршена. Занимљиво је да је присутна међу Понтским Грцима.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5216
Одг: Баштинци E-V13>Y35953>PF6784(Z21371)*
« Одговор #1 послато: Март 02, 2022, 12:46:26 поподне »
Баштинац, Лучиндан, Романовци/Градишка