Аутор Тема: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике  (Прочитано 7033 пута)

Ван мреже НикПав

• Члан Друштва
  • Шегрт
  • Поруке: 68
  • E-Y20805 Никољдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #140 послато: јануар 13, 2021, 01:21:37 поподне »
Цитат
Управо тај део приче ми је најзанимљивији.

Ја не могу да тврдим 100%, али долазим до закључка да се неком рекомбинацијом преносе "мањи сегменти" кроз векове и да један исти мањи сегменти на истом месту истог хромозома има више људи на различитим местима како унутар истог народа, тако и унутар различитих народа (због разних миграција).

На Црвењском путу, одговорићу овде пошто је више у теми.

Радим мали експеримент са DNA Painter и приметио сам исту ствар као и Ви. Узимам поклапања са сегментима дужим од 6 cm и за сада има пар сегмената где се гомилају припадници одређених народа. Објавићу кад све завршим.
« Последња измена: јануар 13, 2021, 01:26:27 поподне НикПав »
Крушевица (Никољдан) , Горња Трешњевица (Лазарева субота), Манојловци / Јарменовци (Ђурђиц), Босута (Никољдан, Лучиндан), Прогоровци (Мратиндан), Трбушница (Митровдан) , Бистрица (Алимпијевдан), Вукасовци (Ђурђевдан), Средњи Бучумет (Јовањдан), Ивање (Ђурђевдан), Боринце (Младенци), Бублица (Јовањдан), Горна Мелна, Суводол, Црна Трава, Вучи Дел, Рила

Ван мреже Драган Обреновић

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 137
  • R1b-P312
« Одговор #141 послато: јануар 13, 2021, 01:46:31 поподне »
Jel opet hromozom 15 u pitanju ili neki drugi? Taj hromozom 15 je izgleda zaista specifičan:

https://dna-explained.com/2014/02/19/generational-inheritance/

This phenomenon is shown clearly in the Vannoy project where 5 cousins who descend from Elijah Vannoy born in 1786 share a very significant portion of chromosome 15.  These people are all 5 generations or more distantly related from the common ancestor, (approximate 4th cousins) and should share less than 1% of their DNA in total, and certainly no large, unbroken segments.   As you can see, below, that’s not the case.  We don’t know why or how some DNA clumps together like this and is transmitted in complete (or nearly complete) segments, but they obviously are.  We often call these “sticky segments” for lack of a better term.

Ван мреже НикПав

• Члан Друштва
  • Шегрт
  • E-Y20805 Никољдан
« Одговор #142 послато: јануар 13, 2021, 02:00:33 поподне »
Jel opet hromozom 15 u pitanju ili neki drugi? Taj hromozom 15 je izgleda zaista specifičan:

https://dna-explained.com/2014/02/19/generational-inheritance/

This phenomenon is shown clearly in the Vannoy project where 5 cousins who descend from Elijah Vannoy born in 1786 share a very significant portion of chromosome 15.  These people are all 5 generations or more distantly related from the common ancestor, (approximate 4th cousins) and should share less than 1% of their DNA in total, and certainly no large, unbroken segments.   As you can see, below, that’s not the case.  We don’t know why or how some DNA clumps together like this and is transmitted in complete (or nearly complete) segments, but they obviously are.  We often call these “sticky segments” for lack of a better term.

Није у питању 15, пошто ми се на њему гомилају баш разни народи (чак и једна Инуит жена) без икаквог смисла, те људе ни не рачунам. Слично важи и за део 16. хромозома
У питању је хромозом број 2.
Крушевица (Никољдан) , Горња Трешњевица (Лазарева субота), Манојловци / Јарменовци (Ђурђиц), Босута (Никољдан, Лучиндан), Прогоровци (Мратиндан), Трбушница (Митровдан) , Бистрица (Алимпијевдан), Вукасовци (Ђурђевдан), Средњи Бучумет (Јовањдан), Ивање (Ђурђевдан), Боринце (Младенци), Бублица (Јовањдан), Горна Мелна, Суводол, Црна Трава, Вучи Дел, Рила

Ван мреже Bane

• Познавалац
  • Поруке: 784
  • E-Z16988+BY99620+
« Одговор #143 послато: јануар 13, 2021, 02:02:23 поподне »

Радим мали експеримент са DNA Painter и приметио сам исту ствар као и Ви. Узимам поклапања са сегментима дужим од 6 cm и за сада има пар сегмената где се гомилају припадници одређених народа. Објавићу кад све завршим.

Можда буде од помоћи: The Geography of Recent Genetic Ancestry across Europe

Ван мреже на Црвeњском путу

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1205
« Одговор #144 послато: јануар 13, 2021, 02:04:50 поподне »

Ја сам радила исто што и ви.

У једној варијанти сам пратила Х хромозом, у другој су била да кажем "обична" поклапања. Пропутовах читавим светом. Од Северне Европе, преко Русије, Балкана, до Турске (чак), а имам и примера да вучем грозд АС поклапања из ко зна којих дубина прошлости, а да немам повезницу међу тестиранима са Балкана, а врло често и имам (мада није правило).

Нађох 9 "дама" (оне су ми нешто биле посебно занимљиве) са којима имам поклапање на истом хромозому једног сегмента од 7-9 cm које су разбацане по различитим етносима.

Ради провере - није ме мрзело - поред највећег сегмента ма колико он био мали (ту мислим на оне од 7 cm) убацивала сам на DNA painter и оне мање "сегментиће" (па и од 1cm)  јер сам хтела да стекнем слику на којим хромозомима се јављају. Јесте споро - али ко воли да се игра са бојама и детаљима, а знатижељан је, и није тако страшно. :)

Ван мреже на Црвeњском путу

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1205
« Одговор #145 послато: јануар 13, 2021, 02:14:27 поподне »
47,1 cM

Означен ми је као Трећи до Пети рођак. По њиховој таблици постоји могућност да имамо заједничког прадеду или прабабу, а распон се протеже до пет генерација уназад.

Примјетио сам да овај исти сегмент, али са мањим бројем cM дијелим са бар још двоје тестираних са наших подручја. Крајишка су презимена у питању. Послао сам му поруку, ваљда ће одговорити.

У родослову има звучна презимена Hendrix, Bryant.  :) Још ће испасти црнац.

Е сад, није у вези са овим конкретно што сте написали. Али јесте са нечим другим.

Ту на my heritage ви и мој отац сте повезани. Скромним генетским везама. Али ипак повезани. Што мени потврђује део предања да су први досељеници села у којем је рођен из Босне.

Чини ми се да.сте добили и исте генетске групе (онај крајишки кластер).

Погледах вашу и његову процену етничке припадности. Доста се пратите (добро њему је већа јужна Европа и Грчка од вас,  а нешто мањи Балтик од вашег).
Он има и ту неку Немачку и Скандинавију.

Али јако се добро сећам да сте ви и он имали оног Zerbia који је избрисао после свој профил на Гедмечу.

Мада сам ја негде била сачувала његова поклапања
« Последња измена: јануар 13, 2021, 02:16:47 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже НикПав

• Члан Друштва
  • Шегрт
  • E-Y20805 Никољдан
« Одговор #146 послато: јануар 14, 2021, 05:12:15 пре подне »

Можда буде од помоћи: The Geography of Recent Genetic Ancestry across Europe

Хвала Бане!

Ја сам радила исто што и ви.

У једној варијанти сам пратила Х хромозом, у другој су била да кажем "обична" поклапања. Пропутовах читавим светом. Од Северне Европе, преко Русије, Балкана, до Турске (чак), а имам и примера да вучем грозд АС поклапања из ко зна којих дубина прошлости, а да немам повезницу међу тестиранима са Балкана, а врло често и имам (мада није правило).

Нађох 9 "дама" (оне су ми нешто биле посебно занимљиве) са којима имам поклапање на истом хромозому једног сегмента од 7-9 cm које су разбацане по различитим етносима.

Ради провере - није ме мрзело - поред највећег сегмента ма колико он био мали (ту мислим на оне од 7 cm) убацивала сам на DNA painter и оне мање "сегментиће" (па и од 1cm)  јер сам хтела да стекнем слику на којим хромозомима се јављају. Јесте споро - али ко воли да се игра са бојама и детаљима, а знатижељан је, и није тако страшно. :)

Код мене за сада све по старом, углавном се гомилају Балканци и јужна Италија уз нешто мало Украјинаца из околине Кривог Рога и Тернопила, Пољака и Латвијаца.