Аутор Тема: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)  (Прочитано 1767 пута)

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 4826
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
Одг: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)
« Одговор #20 послато: децембар 08, 2018, 06:19:39 поподне »
Сплетом околности сам упознао једну рођаку чији је отац родом из Љепојевића, од тамошњих Вукосављевића. Она је у доброј мери допунила моја сазнања. Њен деда се звао Добросав, прадеда се звао Драгиша а чукундеда Јосип. Деда Добросав је рођен 1913. године; на основу тога сам претпоставио да би њен чукундеда Јосип могао бити рођени брат мог наврдеде Аврама. Једна од индикација ми је и то да обојица носе имена по старозаветним пророцима. Она се још распитала код оца и сазнала да они памте да је чукундеда Јосип имао двојицу браће, од којих је један отишао пут Јежевице негде током или при завршетку Српско-турског рата; то би могао бити Аврам, што ћу надам се ускоро сазнати. Такође, рођени брат њеног деде је имао сина Божидара који је отишао у Јежевицу код мог прадеде Милутина и помагао му у сеоским пословима и радовима; Милутин га је изузетно ценио, малтене га је посинио и желео је да му препише добар део иметка, али се ту умешала прабаба Живка и то спречила.  :) Ту причу сам чуо од стрица, а ова новооткривена рођака ми је сада открила његово име, које стриц није упамтио; Божидар се на крају скућио у Чачку, где би требало да и даље живе неки од његових потомака.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #21 послато: децембар 16, 2018, 02:58:04 поподне »
Сплетом околности сам упознао једну рођаку чији је отац родом из Љепојевића, од тамошњих Вукосављевића. Она је у доброј мери допунила моја сазнања. Њен деда се звао Добросав, прадеда се звао Драгиша а чукундеда Јосип. Деда Добросав је рођен 1913. године; на основу тога сам претпоставио да би њен чукундеда Јосип могао бити рођени брат мог наврдеде Аврама. Једна од индикација ми је и то да обојица носе имена по старозаветним пророцима. Она се још распитала код оца и сазнала да они памте да је чукундеда Јосип имао двојицу браће, од којих је један отишао пут Јежевице негде током или при завршетку Српско-турског рата; то би могао бити Аврам, што ћу надам се ускоро сазнати. Такође, рођени брат њеног деде је имао сина Божидара који је отишао у Јежевицу код мог прадеде Милутина и помагао му у сеоским пословима и радовима; Милутин га је изузетно ценио, малтене га је посинио и желео је да му препише добар део иметка, али се ту умешала прабаба Живка и то спречила.  :) Ту причу сам чуо од стрица, а ова новооткривена рођака ми је сада открила његово име, које стриц није упамтио; Божидар се на крају скућио у Чачку, где би требало да и даље живе неки од његових потомака.

Добио сам потврду, дакле наврдеда Аврам је имао двојицу рођене браће, Јосипа (који је чукундеда моје новооткривене рођаке) и једног који се вероватно звао Милутин. У њеној фамилији је остало предање да је око 1878. Аврам отишао за Јежевицу, а да је Милутин отишао у Ниш (?). Са Милутином је изгубљен сваки контакт, док су се Аврамови и Јосипови потомци барем неко време и даље посећивали и остали "на вези".

Ван мреже Пеђа Р

• Гост
  • *
  • Поруке: 2
« Одговор #22 послато: март 06, 2019, 04:57:47 поподне »
Пронашао сам још једне могуће рођаке. У селу Врба код Краљева има неких Вукосављевића са славом Лучиндан који су се ту доселили током 18. века "од Пазара".

Поштовани,

Моја мајка је од Вукосављевића из Врбе који славе св. Луку. Према истраживању једног даљег рођака од пре двадесетак година, у тој породици су била четири брата: Јован (рођен 1805), Лука (1806), Стефан (1820) и Евђо (1822). Јован је са супрулом Станицом имао троје деце: Ђурђију (1839), Елисавку (1844) и Анђелка (1851-1894). Моја мајка је Анђелкова чукун-унука.

Не знам да ли се било који од ових података уклапа у постојећу слику Вукосављевића, али било би лепо да се сазна нешто више пошто тренутно не знамо ни када ни одакле су тачно дошли. Истражићемо мало детаљније овог пролећа остале расположиве податке, али ово знамо за сада, уз још неке податке о генерацијама између Јована и данашњег времена.

Поздрав,
Пеђа

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #23 послато: март 06, 2019, 05:24:31 поподне »
Поштовани,

Моја мајка је од Вукосављевића из Врбе који славе св. Луку. Према истраживању једног даљег рођака од пре двадесетак година, у тој породици су била четири брата: Јован (рођен 1805), Лука (1806), Стефан (1820) и Евђо (1822). Јован је са супрулом Станицом имао троје деце: Ђурђију (1839), Елисавку (1844) и Анђелка (1851-1894). Моја мајка је Анђелкова чукун-унука.

Не знам да ли се било који од ових података уклапа у постојећу слику Вукосављевића, али било би лепо да се сазна нешто више пошто тренутно не знамо ни када ни одакле су тачно дошли. Истражићемо мало детаљније овог пролећа остале расположиве податке, али ово знамо за сада, уз још неке податке о генерацијама између Јована и данашњег времена.

Поздрав,
Пеђа

Хвала на јављању Пеђа. С обзиром на славу и наведено предање о досељењу "од Пазара", претпостављам да и преци ваше мајке потичу из Љепојевића или неког села у близини и да представљају изданак једне раније миграције (можда из 18. века). Да ли вам је познато у ком временском периоду су се Вукосављевићи доселили у Врбу?

Ван мреже Пеђа Р

• Гост
  • *
  • Поруке: 2
« Одговор #24 послато: март 06, 2019, 05:48:40 поподне »
Да ли вам је познато у ком временском периоду су се Вукосављевићи доселили у Врбу?

Поздрав,
За сада не. 1839. године је Јован наведен као глава породице у Врби (према истраживању тог, сада покојног рођака), тако да су дошли сигурно пре тога, али још увек не знамо колико дуго пре. Пробаћемо то да откријемо у наредних неколико месеци, у самом селу и архивима у Краљеву. Уколико ви имате неки податак који би могао да помогне, био бих веома захвалан.
Све најбоље,
Пеђа

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #25 послато: март 06, 2019, 07:54:12 поподне »
Поздрав,
За сада не. 1839. године је Јован наведен као глава породице у Врби (према истраживању тог, сада покојног рођака), тако да су дошли сигурно пре тога, али још увек не знамо колико дуго пре. Пробаћемо то да откријемо у наредних неколико месеци, у самом селу и архивима у Краљеву. Уколико ви имате неки податак који би могао да помогне, био бих веома захвалан.
Све најбоље,
Пеђа

На овој теми сам изложио све што тренутно знам о пореклу мојих Вукосављевића. Свакако ћу вам јавити ако дођем до неких нових сазнања и то поделити са другима на овој теми. Поздрав и хвала на новим подацима!