Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа R1а  (Прочитано 113285 пута)

Ван мреже Balder

• Помоћник
  • Поруке: 173
Одг: Y-днк хаплогрупа R1а
« Одговор #340 послато: јун 24, 2019, 07:16:41 пре подне »
Ćorovići su bili begovi, imali su hanove i bili su jako imućna porodica u Crnoj Gori. Mehmed Ćor Paša od kog potiču moguće da je bio nekakav janičar sa područja Ugarske koji je možda neko vrijeme boravio ili se školovao u Jermeniji

Муслиманско становништво Славоније је за вријеме турске управе било подједнако састојено од домаћег славонског католичког становништва које је прешло на ислам и босанских муслимана који су населили Славонију. Исламизација славонских католика је углавном захватила Пожегу и нешто мало Ораховицу, Осијек и Вировитицу. О исламизацији славонских католика свједочи хрватски бан и бискуп Шимун Eрдеди у свом извјештају краљу Фердинанду I Хабсбургшком из 1536. године: "Bijedni svijet u očajanju zbog tolikih nevolja svojevoljno, nažalost, prihvaća muhamedansku sljedbu odričući vjere Krista Spasitelja. To je dotle došlo, da i moji kmeti na dobrima oko tvrđave Sopje [у близини Вировитице] ostavljaju mene i priznaju vlast Turaka" (Мандић, Доминик, Етничка повијест, стр. 187; Лазовски, Емилиј, Monumenta Habsburgica II:313).
Међутим, у књизи Славонија: Повијест насеља и подријетло становништва Мирко Марковић за вуковарски крај пише "[...] može se utvrditi da je tijekom turske vladavine u vukovarskom kraju došlo do krupnih promjena u sastavu stanovništva. Ono se najprije brojčano smanjilo, jer je povelik broj ovdašnjih starosjedilaca odavde odselio. Umjesto njih, doselilo je ovamo nešto bosanskih muslimana [...]". При томе било би и разумно претпоставити да су се Ћоровићи или њихови преци у Славонију доселили као муслимани из Босне. Дакле има овдје неколико могућих опција. Инаће, грани R1a-YP270 која се налази узводно од YP1408 припадају од тестираних Бошњака и Малагић из Пријепоља, Ђиделија из Башића код Гацка и Кајтазовић из Пећиграда код Цазина. Али без дубљег тестирања не можемо знати под коју грану низводно од YP270 спадају.
« Последња измена: јун 24, 2019, 07:19:11 пре подне Balder »

Ван мреже Klimenta

• Почетник
  • **
  • Поруке: 28
  • E1b1b-V13-Z16988-BY4590
« Одговор #341 послато: јун 24, 2019, 04:51:23 поподне »
Sudeći po rezultatu predanje da je Mehmed Ćorpaša rodonačelnik Ćorovića došao iz Jermenije je samo mit. Ima predanje da je Mehmed u Bihor došao iz Osijeka, da li se to može uzeti za ozbiljno? Da li bi to značilo da su Ćorovići porijeklom Hrvati?
Da li imaju hrvata bliskih rođaka ili samo gore navedenih Bošnjaka?

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Памтиша
  • Поруке: 1847
  • Васојевић
« Одговор #342 послато: јун 24, 2019, 05:07:40 поподне »
Sudeći po rezultatu predanje da je Mehmed Ćorpaša rodonačelnik Ćorovića došao iz Jermenije je samo mit.

Такво предање не постоји. Све што Ћоровићи знају јесте да је Ћор-паша дошао из Славоније.
Колико сам видео на Фесбук страници коју је Климента поставио, о пореклу из Јерменије се спекулисало међу члановима Бошњачког ДНК пројекта. Касније су и сами увидели да од тога нема ништа.

Ван мреже Balder

• Помоћник
  • Поруке: 173
« Одговор #343 послато: јун 24, 2019, 06:44:14 поподне »
Sudeći po rezultatu predanje da je Mehmed Ćorpaša rodonačelnik Ćorovića došao iz Jermenije je samo mit. Ima predanje da je Mehmed u Bihor došao iz Osijeka, da li se to može uzeti za ozbiljno? Da li bi to značilo da su Ćorovići porijeklom Hrvati?
Da li imaju hrvata bliskih rođaka ili samo gore navedenih Bošnjaka?

Муслимани Осијека i ширег подручја Славоније тј. Пакрачко-Церничког и Пожешког санџаката су били потомци домаћег католичког становништва које је примило ислам и муслиманских досељеника из Босне тј. Бошњака. Могло је ту наравно бити и нешто мање правих Турака. Уколико су преци Мехмеда Ћор паше били старинци тог подручја онда су највјероватније били Хрвати. Можда и Мађари. Мислим да је мало тешко, а и проблематично дефинисати једно "обично становништво" у 16. i 17. стољећу етнички, јер је питаље колико је сељачко становништво у том времену било "етнички опредјељено" или уопште свјестно свог "хрватства", "бошњаштва", "српства", "мађарства" итд. Неке врсте племенског идентитета је једино било у академским, аристократским и црквеним круговима.
Нажалост не знам ако се та грана или нека грана узводно од ње појављује међу Хрватима, јер база Хрватског ДНК пројекта на FTDNA није доступна широј јавности.   

Ван мреже Klimenta

• Почетник
  • **
  • Поруке: 28
  • E1b1b-V13-Z16988-BY4590
« Одговор #344 послато: јун 24, 2019, 09:53:04 поподне »
Такво предање не постоји. Све што Ћоровићи знају јесте да је Ћор-паша дошао из Славоније.
Колико сам видео на Фесбук страници коју је Климента поставио, о пореклу из Јерменије се спекулисало међу члановима Бошњачког ДНК пројекта. Касније су и сами увидели да од тога нема ништа.

Ipak mislim da je postojalo predanje da je Mehmed jermenac :

Izvor : Etnicki Procesi i struktura stanovnistva Novog Pazara - dr. Ejup Musovic
na sajtu https://www.bihor-petnica.com/dzemat-lozna/ pise isto.

P.S. U Pazaru imamo par porodica koje po predanju govore da su starosedeoci Novog Pazara i da su potomci turaka npr. Hadziibrahimovici, Sarenkapici itd. nekako imam neki osecaj da se njihove haplogrupe ne bi nista razlikovale od ostalih. Covek kad uzme da cita neke starije knjige u vezi porijekla crnogorskih muslimana ispada da je 90% anadolsko.
« Последња измена: јун 24, 2019, 10:01:16 поподне Klimenta »

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Памтиша
  • Васојевић
« Одговор #345 послато: јун 24, 2019, 10:48:52 поподне »

Ово је свакако кључна реченица:
Није без основа претпоставка да је Мехмед-ћор паша син Ћор Али-паше, исламизираног Јерменина, који се 1667. помиње као босански везир.

Пошто су обојица паша у имену имала ћор, не чуди да је неко лансирао теорију о њиховом сродству. По мом мишљењу, да би се нека теорија назвала предањем, потребно је да је укорењена барем код једног дела братства, што овде није случај већ су неки Ћоровићи само начули да постоји и та теорија.

Ван мреже Voljen od Boga

• Истраживач
  • Поруке: 917
  • I-Y4460*
« Одговор #346 послато: јун 25, 2019, 11:52:13 поподне »

То није усмено предање Ћоровића, него нагађање неких историчара.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

• Истраживач
  • I-Y4460*
« Одговор #347 послато: јун 26, 2019, 12:02:24 пре подне »
Муслимани Осијека i ширег подручја Славоније тј. Пакрачко-Церничког и Пожешког санџаката су били потомци домаћег католичког становништва које је примило ислам и муслиманских досељеника из Босне тј. Бошњака. Могло је ту наравно бити и нешто мање правих Турака. Уколико су преци Мехмеда Ћор паше били старинци тог подручја онда су највјероватније били Хрвати. Можда и Мађари. Мислим да је мало тешко, а и проблематично дефинисати једно "обично становништво" у 16. i 17. стољећу етнички, јер је питаље колико је сељачко становништво у том времену било "етнички опредјељено" или уопште свјестно свог "хрватства", "бошњаштва", "српства", "мађарства" итд. Неке врсте племенског идентитета је једино било у академским, аристократским и црквеним круговима.
Нажалост не знам ако се та грана или нека грана узводно од ње појављује међу Хрватима, јер база Хрватског ДНК пројекта на FTDNA није доступна широј јавности.   

Људи у та доба су знали своје етничко поријекло, чак су по том поријеклу препознавани унутар отоманске администрације и војске. Да би се то знало довољно је пажљивије прегледат турске "сапунице". Османлије нису правили разлику између раса и етноса, могао си бити било ко и било какве боје коже. Све шта је требало је да се прилагодиш да је ова планета Алахова а да њом (у име Алаха) управља султан. Исламизираи Мађари, Ујђури, су препознати по својим презименима унутар бошњачког корпуса (Палош, Нуракић, ...). Ћоровићи нису поријеклом Ујђури, нити некакви јерменци већ домаћи бегови!

Ван мреже Voljen od Boga

• Истраживач
  • I-Y4460*
« Одговор #348 послато: јун 26, 2019, 12:05:33 пре подне »

Izvor : Etnicki Procesi i struktura stanovnistva Novog Pazara - dr. Ejup Musovic
na sajtu https://www.bihor-petnica.com/dzemat-lozna/ pise isto.

P.S. U Pazaru imamo par porodica koje po predanju govore da su starosedeoci Novog Pazara i da su potomci turaka npr. Hadziibrahimovici, Sarenkapici itd. nekako imam neki osecaj da se njihove haplogrupe ne bi nista razlikovale od ostalih. Covek kad uzme da cita neke starije knjige u vezi porijekla crnogorskih muslimana ispada da je 90% anadolsko.

Муслимани који своје поријекло налазе у Турској су најчешће исламизирани католици, ћафири, а има их богумилског поријекла.
Мехмед паша Ћоровић није добио спахилук у Бихору него је био поријеклом из Бихора који је ратовао и у Славонији.
« Последња измена: јун 26, 2019, 12:08:34 пре подне Voljen od Boga »

Ван мреже Voljen od Boga

• Истраживач
  • I-Y4460*
« Одговор #349 послато: јун 26, 2019, 12:14:40 пре подне »
Ово је свакако кључна реченица:
Није без основа претпоставка да је Мехмед-ћор паша син Ћор Али-паше, исламизираног Јерменина, који се 1667. помиње као босански везир.

Пошто су обојица паша у имену имала ћор, не чуди да је неко лансирао теорију о њиховом сродству. По мом мишљењу, да би се нека теорија назвала предањем, потребно је да је укорењена барем код једног дела братства, што овде није случај већ су неки Ћоровићи само начули да постоји и та теорија.

Не претјеруј те, Ћоровићи су R1а хаплогрупа. Иване, охани мало!

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Памтиша
  • Васојевић
« Одговор #350 послато: јун 26, 2019, 06:19:23 поподне »
Не претјеруј те, Ћоровићи су R1а хаплогрупа. Иване, охани мало!

Не разумем на шта мислиш.

Ван мреже Voljen od Boga

• Истраживач
  • I-Y4460*
« Одговор #351 послато: јун 26, 2019, 10:44:59 поподне »
Не разумем на шта мислиш.

Иване, све је ово јако занимљиво, али и јако бизарно. Добит ћемо ми информацију о томе којег смо географског поријекла, и без "Порекла", само се треба стрпит. Није уреду дискувати нечије судбине, подваљивати СНП маркере како би се добила виша заинтересованост за тестирање, убјеђивати људе у немогуће, и водити политику преко биолошких елемената који су минорни за једно љутско  биће.

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Памтиша
  • Васојевић
« Одговор #352 послато: јун 26, 2019, 10:49:32 поподне »
Иване, све је ово јако занимљиво, али и јако бизарно. Добит ћемо ми информацију о томе којег смо географског поријекла, и без "Порекла", само се треба стрпит. Није уреду дискувати нечије судбине, подваљивати СНП маркере како би се добила виша заинтересованост за тестирање, убјеђивати људе у немогуће, и водити политику преко биолошких елемената који су минорни за једно љутско  биће.

И даље не знам о чему причаш. Шта сам то конкретно рекао да је "претерано" или "бизарно"?

Ван мреже Voljen od Boga

• Истраживач
  • I-Y4460*
« Одговор #353 послато: јун 26, 2019, 11:02:19 поподне »
И даље не знам о чему причаш. Шта сам то конкретно рекао да је "претерано" или "бизарно"?

Не може се Иване јавно манипулисат податком чији се извор и тачност незна! Не може се трач, или подвала, узимат као повод за научну расправу.

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 4902
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
« Одговор #354 послато: јун 27, 2019, 07:09:12 пре подне »

Немој ти нас оптуживати за нешто што радите ти и твоји пајташи са БДП-а, просто нисмо иста категорија ни у каквом смислу. Држи се теме која је постављена и не политичари, иначе ће ти све поруке тог типа бити обрисане.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Voljen od Boga

• Истраживач
  • I-Y4460*
« Одговор #355 послато: јун 27, 2019, 12:22:40 поподне »
Немој ти нас оптуживати за нешто што радите ти и твоји пајташи са БДП-а, просто нисмо иста категорија ни у каквом смислу. Држи се теме која је постављена и не политичари, иначе ће ти све поруке тог типа бити обрисане.

Какве ја везе имам са БДП?