Аутор Тема: Nepoznati grb  (Прочитано 1732 пута)

Ван мреже Trubadur

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Nepoznati grb
« послато: Децембар 14, 2017, 10:09:13 пре подне »
Grb sam video na nozu pronadjenom u semberskom selu Popovi. Da li neko zna kome je pripadao?

https://ibb.co/jJ4eLR


Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1311
Одг: Nepoznati grb
« Одговор #1 послато: Децембар 14, 2017, 11:15:21 пре подне »
Grb sam video na nozu pronadjenom u semberskom selu Popovi. Da li neko zna kome je pripadao?

https://ibb.co/jJ4eLR

Изгледа као шпански грб - Краљевина Кастиља, Леон, Арагон и Наварра (ланци у облику сунчевих зрака))

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Trubadur

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Nepoznati grb
« Одговор #2 послато: Децембар 14, 2017, 11:49:34 пре подне »
Starno izgleda slicno. Noz je inace pronadjen pre drugog svetskog rata tokom oranja. Ko zna kako je tu zavrsio.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Nepoznati grb
« Одговор #3 послато: Децембар 14, 2017, 12:39:36 поподне »
Баш занимљива прича. Можеш ли нам Трубадуру рећи нешто више о том ножу? Ко га је пронашао? Да ли је налаз објављен? Где се данас налази, у музеју или приватној колекцији? Ово је безмало значајно откриће.



Ван мреже Trubadur

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Nepoznati grb
« Одговор #4 послато: Децембар 15, 2017, 06:10:34 пре подне »
Noz je pronadjen od strane dede moje rodice prilikom oranja njive u semberskom selu Popovi. Pronadjen je pre drugog svetskog rata. Noz je zavrsio kod moje rodice, nazalost nisam vise u kontaktu sa njom i ne znam sta se desilo sa nozem.
Noz je bilo zute boje ali ne od zlata, mozda mesing ili pozlata. Nije bio ratni noz, duzine 15cm-20cm.
Gore pomenuti grb je bio na jednoj strani drske dok se na drugoj strani drske nalazilo elipsasto udubljenje, kao da je bio dragi kamen.
Cuo sam price da se nekada davno u Popovima nalazio katolicki samostan, a kako su spanci katolici mozda je to neka veza.
« Последња измена: Децембар 15, 2017, 06:17:51 пре подне Trubadur »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Nepoznati grb
« Одговор #5 послато: Децембар 15, 2017, 10:18:20 пре подне »
Noz je pronadjen od strane dede moje rodice prilikom oranja njive u semberskom selu Popovi. Pronadjen je pre drugog svetskog rata. Noz je zavrsio kod moje rodice, nazalost nisam vise u kontaktu sa njom i ne znam sta se desilo sa nozem.
Noz je bilo zute boje ali ne od zlata, mozda mesing ili pozlata. Nije bio ratni noz, duzine 15cm-20cm.
Gore pomenuti grb je bio na jednoj strani drske dok se na drugoj strani drske nalazilo elipsasto udubljenje, kao da je bio dragi kamen.
Cuo sam price da se nekada davno u Popovima nalazio katolicki samostan, a kako su spanci katolici mozda je to neka veza.

Мислим да је време Трубадуре да напишеш једно срдачно писмо својој рођаки, и предложиш да се о том ножу напише неки рад. У супротном, све ће на неодређено време остати на овој приложеној реконструкцији грба, и за науку неће бити од веће користи. Ако се пак негде објави, то ће подићи вредност и самом предмету, а успут ће се можда сазнати и више о њему, његовој историји, можда се назре и коме је могао припадати. То би био прилог за све, и за науку, и за Семберију, и везе ових простора са Шпанијом, а на крају, и за власника, јер би поред предмета имао и неко валидно научно објашњење уз њега. Тако бих ја урадио, или бар покушао да урадим, да сам на твом месту. ;)