Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 264518 пута)

Ван мреже на Црвeњском путу

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 876
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1600 послато: септембар 12, 2020, 04:09:05 поподне »
Је ли беше оваХГособена за Груде?

Не знам! Много је то широко J- M172.

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Етнолог
  • Поруке: 2168
  • Васојевић
« Одговор #1601 послато: септембар 13, 2020, 11:26:55 пре подне »
Човек се изјашњава као Албанац и то је једино битно. Да се презива Абази а не Абазовић, не би смо о њему сада ни разговарали.

Ма може он да се изјашњава и као Црно-Бели Позитивни Џедај ако жели, немам ништа против. То је његово пуно законом загарантовано грађанско право. Мени је овде Дритан као Дритан потпуно небитан.

Оно што ми је интересантно јесте то да се неко, чији је отац из Мркојевића, изјашњава као Албанац, а не као Црногорац, Муслиман или Бошњак (што је најновији тренд, који додуше није узео већег маха у том крају). Тамо су почетком 20. века живели искључиво муслимани не-Албанци. Село Печурице је у сред Мркојевића, не граничи се са албанским подручјима код Улциња (Подможура и Анамали) и у континуитету на пописима има или црногорску или муслиманску већину.

Ван мреже Одисеј

• Познавалац
  • Поруке: 743
« Одговор #1602 послато: септембар 13, 2020, 11:54:21 пре подне »
Мркојевићи су Срби (поријеклом свакако, мада чисто сумњам да се неко од њих данас тако сматра), ако му је отац одатле, онда је свакако српског поријекла.

Ова моја и Дританова заједничка пријатељица каже за себе да није Албанка, него муслиманка, али да су се њени албанизовали. Очигледно је да жели рећи да изворно припада популацији која чини модерну бошњачку нацију. Политички некоректно ако се изразимо, она је албанофона Српкиња исламске вјере. Нећу да одајем детаље, њена приватност ми је приоритет, само ћу рећи оно што ни она сама не крије - да је генетика потврдила (брат јој се је тестирао) да је то што је рекла истина - поријекло по мушкој лози јој је дефинитивно српско.