Аутор Тема: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?  (Прочитано 17420 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7291
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #120 послато: Јун 17, 2022, 11:40:43 поподне »
Што се тиче матице самих Никшића (Y190799), моје мишљење је и даље непромијењено. Мислим да су Никшићи власи манастира Мораче, и да су се као сточарско, влашко племе и род првобитно формирали и намножили негдје на планинама које су припадале манастиру Морачи, типујем на никшићку планину Лукавицу и планински комплекс о ком сам говорио. Своја стална насеља су оформили на ободима тог масива. Дакле нису ни из Жупе ни из Требјесе ни из долине Таре, већ су њихова насеља синхроно настајала на свим тим мјестима током 14. и 15. вијека.
Овде би се уклопило предање са овом опцијом о власима манастира Мораче и повезивање са Стефаном Вукановим Немањићем (као ктитором) у смислу повезивања многих родова са средњовековном властелом , у овом случају преко женске линије (тј. његове сестре), али одакле мотив о Луштици? Као мотив за предање о месту порекла, овде је могла да буде било која област (а тамо управо имамо топоним "Никшина главица" и цркву Св. Луке). Вероватно сам сам дао одговор на питање о мотиву тог дела предања, тј. исходишта Никшића по предању ( а да ли је само предање искористило тај топоним који је постојао тамо, као и цркву која постоји ту, не знам, тј. да ли је то стварно везано за нас или само коинциденција која је послужила да се цела прича "упакује" у предање ?)
« Последња измена: Јун 17, 2022, 11:50:42 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7291
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #121 послато: Јун 17, 2022, 11:55:32 поподне »
Као мотив за предање о месту порекла, овде је могла да буде било која област (а тамо управо имамо топоним "Никшина главица" и цркву Св. Луке).
Овде немамо једну индикацију за мотив за исходиште Никшића, него две (топоним са именом рода и цркву посвећену свецу који је крсна слава рода). Сувише индикативно да се уклопе те две ствари које иначе карактеришу овај род (једна би могла да послужи као "изговор" за предање, али овде имамо две које се уклапају). Значи, више ме сад занима мотив за исходиште у предању, тј. зашто баш Луштица, и да ли ове две чињенице које сам поменуо, говоре да би ту могло бити истине? (о овом друго делу предања и "сродству" са Немањићима преко Стефанове сестре, не можемо никада сазнати)
« Последња измена: Јун 18, 2022, 12:05:41 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1393
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #122 послато: Септембар 17, 2022, 08:36:11 поподне »
Сад се сетих једног Башчаревића који ми је писао пре месец дана, истичући њихово предање о пореклу од Роваца, тачније Булатовића. Имају и импозантан родослов који их доводи у везу са Булатом, па и са самим Никшом из 14. века. Морао сам искористити прилику да му објасним како стоје ствари, на шта се човек мало љутнуо. :D Наравно, нисам му поделио линк ка овој теми, из простог разлога да не би ускакао из једне бајке у другу. :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #123 послато: Септембар 17, 2022, 09:10:04 поподне »
Сад се сетих једног Башчаревића који ми је писао пре месец дана, истичући њихово предање о пореклу од Роваца, тачније Булатовића. Имају и импозантан родослов који их доводи у везу са Булатом, па и са самим Никшом из 14. века. Морао сам искористити прилику да му објасним како стоје ствари, на шта се човек мало љутнуо. :D Наравно, нисам му поделио линк ка овој теми, из простог разлога да не би ускакао из једне бајке у другу. :)

Добро, провокација ти није успела. Важно је да овде ствари иду својим током и нема "лелујања".

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5336
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #124 послато: Септембар 18, 2022, 01:02:54 поподне »
Добро, провокација ти није успела. Важно је да овде ствари иду својим током и нема "лелујања".

Свака теби част Милоше. Твој ниво толеранције мало ко има...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #125 послато: Септембар 18, 2022, 04:28:45 поподне »
Свака теби част Милоше. Твој ниво толеранције мало ко има...

Владимир је поставио најпре закључак везан за Никшиће и Тарске Никшиће и све резултате, предања, историјске изворе, прилагођава томе, односно том закључку. И понавља ту исту мантру безброј пута, да би ваљда на тај начин добила форму чињенице или истине. Дакле потпуно методолошки неисправно и то сам много пута рекао, да једноставно не видим више сврху настављати се...

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1393
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #126 послато: Септембар 29, 2022, 02:39:50 пре подне »
Да и овде објавимо резултат:

Драговић, Лучиндан, Никољац, Бијело Поље- Y134578 T+

Драговићи су староградска породица у Бијелом Пољу. Велика је вероватноћа да је и Кркаловић позитиван на ову грану.

Такође је врло вероватно да су и остале староградске породице са Лучинданом позитивне на Y134578. То свакако много говори о овој грани. Ускоро се надамо још једном резултату једне староградске бјелопољске породице са славом Лучинданом.

Потврђен:
Драговић

Индиректно потврђен:
Карличић (исељени у сјеничко поље)
Чопић (исељени у руднички крај)

Остали:
Лукић
Вукојичић
Тичевић
Да, потребно је уложити додатне напоре и са још пар WGS тестова Лучинштака покушати доћи до неког конкретнијег одговора на питање где се догодило прибраћивање? Ја и даље сматрам да се то заиста могло десити негде током 15. века и то у бијелопољској области. Што се тиче кратког списка, ту бих свакако додао и још неке нетестиране Лучинштаке из Бијелог Поља и околине: Селиће, Савиће, Тадиће, Тичевиће, Вучетиће, Вуковиће, Круниће, Андриће, Рајевиће, Бајовиће и тд. Ови последњи могу бити интересантни и због недавних SNP резултата Бајовића из Прилика код Ивањице (Y189944+, Y250780-), јер увидом у најраније дефтере за село Прилике па и у касније пописе, приметно је међу њима непостојање имена Бајо, што дефинитивно сугерише на дубљу старост презимена одн. да је оно настало у матици, што се слаже и са њиховим предањем о презимену. Наравно, и даље се надам да ћу међу овим породицама напокон пронаћи неког са мојим статусом (FТ190799+,Y189944-), мада ни Потарје још увек није скроз покривено. Ком тачно братству Тарских Никшића се прибратио један припадник Y134578, мислим да никада нећемо бити у стању да детектујемо јер видимо тек сада да постоји веома широка лепеза Y189944 родова у Средњем Полимљу и Потарју (да ли ће остати на овом броју подграна или ће се број повећати, видећемо након WGS резултата Гемаљевића, Боровине и Скерлића), па су шансе за сваку од њих рекао бих подједнаке.
« Последња измена: Септембар 29, 2022, 02:45:20 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #127 послато: Новембар 12, 2022, 10:28:37 пре подне »

Горе поменуто размимоилажење у именовању рода, могло би се, по мом мишљењу, једноставно ријешити називом: Тарски Никшићи I2-Y190065

Управо тако и јесте назив приликом објављивања... не због неке добре воље или било кога на Форуму, већ зато што и сам мислим да је постајао огранак Никшића у Потарју од којих је преузета слава и име.

Али заиста не бих да се понављам и вртим у круг. Посебно када хоби постане опсесија и све пређе на лични ниво. Немам намеру да "вичем", однисно пишем километарске постове, како бих некога убедио. Али тренутно цела прича око Никшића у Потарју је неубедљива, јер фале извори. Генетика је доказала њихово присуство у Потарју, али не и од када оно ту датира. Једино по неком мом критеријуму који испуњава услове да је потомак Никшића из касног средњег века у Потарју је Војиновић. За остале мислим да су касније миграције из Жупе и Дробњака. Што се тиче ове теме, још пре неколико месеци сам ставио тачку, али сам ето има потребу још једном да напишем шта мислим и завршавам.

Ускоро са новим вестима, пре свега око надолазећег попуста и WGS теста.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1393
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #128 послато: Новембар 12, 2022, 02:32:25 поподне »
Посебно када хоби постане опсесија и све пређе на лични ниво.
Чек, чек, морам да те подсетим на нашу последњу приватну преписку... коме су ова SNP тестирања Никшића стресна, теби или мени? :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #129 послато: Новембар 12, 2022, 03:09:22 поподне »
Чек, чек, морам да те подсетим на нашу последњу приватну преписку... коме су ова SNP тестирања Никшића стресна, теби или мени? :)

Ако мислиш на реченицу: "све саме компликације", очито ниси препознао цинизам. Да, мени је ово хоби, и у ово улазим 'ладне главе, а теби је постала опсесија и не улазиш у причу 'ладне главе, што си много пута и доказао. Термин да си "без длаке на језику", који си употребио на другој теми, није нека врлина, то се зове "недостатак аргументације у дискусији" или простије речено "некултура у конверзацији". Зато гурај своју причу, немам ништа против, али се не слажем са њом, јер једноставно од самог је почетка погрешно постављена.

Све у свему, желим ти сву срећу у даљем раду и што више поборника твоје теорије, која ће за мене увек бити неодржива, јер је методолошки погрешна. Жив био!

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1393
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #130 послато: Новембар 13, 2022, 11:03:51 пре подне »
Ако мислиш на реченицу: "све саме компликације", очито ниси препознао цинизам. Да, мени је ово хоби, и у ово улазим 'ладне главе, а теби је постала опсесија и не улазиш у причу 'ладне главе, што си много пута и доказао. Термин да си "без длаке на језику", који си употребио на другој теми, није нека врлина, то се зове "недостатак аргументације у дискусији" или простије речено "некултура у конверзацији". Зато гурај своју причу, немам ништа против, али се не слажем са њом, јер једноставно од самог је почетка погрешно постављена.

Све у свему, желим ти сву срећу у даљем раду и што више поборника твоје теорије, која ће за мене увек бити неодржива, јер је методолошки погрешна. Жив био!
Не мислим на ту већ на ову: "Jos uvek gajim nadu u Spajica da je sa Jovanovicem i Vasiljevicem. Jos kada bi Becanovic tu upao, najzad bi bilo nesto opipljivo i nesto sto sam potrefio. Ovako samo stres..." ;) Извини али не препознајем цинизам и из разлога што си чврсто веровао у везу Спајића и Бечановића само на основу једне вредности на маркерима, у презиме Рејаковић у Никшићу које си измислио и у жупско порекло Васиљевића из Чумића. Немам ништа против различитих мишљења, али начин на који си представио своја предубеђења, претпоставке и на крају како си нестао са теме након добијених резултата Спајића, Бечановића, Скерлића и Шундића из Васиљевића, не иду паралелно са озбиљном методологијом и приступом тематици 'ладне главе.

А неко ко критикује друге и њихов начин рада, требао би прво да види себе и своју методологију рада. А каква је твоја методологија била свих ових година, тачније од 2016.? Најпре, ниси реализовао ниједно планско ни циљано тестирање родова са славом Лучиндан у матичним областима, ниси искористио мрежу сарадника ни њихов утицај на терену у циљу прибављања доброг узорка (могао си јер си дугогодишњи члан Порекла), ниси организовао нити једно WGS и SNP тестирање Никшића у циљу профилизације племена, да би дошао до одговора на питање: да ли су Никшићи на Тари заиста засебан генетски род у односу на остале Никшиће? Ајде што си се оглушио о моја упозорења, то могу да схватим, али теби није био довољан ни истоимени назив племена Никшић у Оногошту и на Тари, ни мишљења и констатације свих ранијих истраживача да се ради о очито истородним припадницима једног племена, није ти било довољно ни оно једно SNP тестирање Васиљевића из Чумића код Крагујевца (FT190799>Y189944*) које си спровео, када си отворено писао да се очито ради о потомку Тарских Никшића, да своје превремене ставове додатно преиспиташ уз максималну обазривост, као што је то обавеза сваког озбиљног истраживача, већ си се брже-боље потрудио да своје жеље и предубеђења реализујеш и да свој род презентујеш као засебан род Тарски Никшићи у односу на Никшиће, у књизи Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине (странице 681-683.).

Твоје произвољне и субјективне констатације најбоље обарају управо генетске анализе, са утврђеним бројним подгранама Никшића изван средњовековног Оногошта, које су у савршеној корелацији са наводима једног од највећих оријенталиста на нашим просторима, Ахмета Аличића у Сумарни попис санџака Босна из 1468-69. године:

"Niksići su vlaška nahija u području vilajeta Je-
leč, iz kojeg su se Vlasi gotovo u cjelini pomje-
rili i odbjegli u nahiju Onogošt i tu formirali
nahiju Nikšić pored Onogošta. Tu se razvilo
kasnije gradsko naselje Nikšić. "

Није ово моја опсесија, досадићу и Богу и народу док не признаш своје грешке у погрешно постављеној теорији и превременим закључцима и штети коју си направио са њима у књизи Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине, а уколико то не учиниш остаћеш сам у својим маштањима, чак је и драјвер на индиректан начин признао да је твој род прибраћен оригиналним (Тарским) Никшићима:
Не знам зашто инсистираш на генетичкој чистоти Никшића. Примање других генетичких родова у своје окриље, говори о широкогрудости Никшића. Значи да нису били ксенофоби, као Озринићи нпр. Требаш те своје прибраћене Никшиће да прихватиш као саплеменике, а не да их називаш "луцидним и перфидним".

А да не инсистирам ни на каквој "чистоти Никшића" и да нисам ксенофобичан, доказује мој коментар који сам оставио пре драјверове критике:
Никада и нигде нисам тврдио да су Никшићи били хомоген род, можда су у временима настајања првих, низводних SNP мутација испод FT190799 они то и били, али касније су им се свакако неки други родови прибраћивали/призећивали. Такав је случај био и са родом I2-PH908>Y56203>Y134578>Y190065.
« Последња измена: Новембар 13, 2022, 11:12:25 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1393
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #131 послато: Новембар 13, 2022, 11:06:28 пре подне »
Дакле, кратак резиме би био следећи: Никшићи су један, јединствени генетички род који је у средњем веку био присутан у Старом Расу одн. у околини Новог Пазара, Средњем Полимљу, Потарју и Жупи Оногошт и чијих припадника и данас има у поменутим областима и шире. Основни филогенетски низ рода Никшића је I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621, уз изоловане млађе SNP мутације из 12. и 13. века: FT190799 и Y189944. Оне уједињују све припаднике рода изворних Никшића, док је друга, једнако битна, заједничка карактеристика свих припадника генетског рода Никшића крсна слава Лучиндан. Генетске анализе су обориле предање једног дела Никшића о Грбљу као матици рода, као и претпоставке неких истраживача (Шобајић, Лубурић, Ђурђев..), да су Тарски (Лимски) Никшићи досељени из средњовековног Оногошта, данашњег града Никшића. Темељи погрешних закључака и недовољно доброг информисања о пореклу Тарских Никшића леже у томе што су истраживачима недостајала усмена предања о њима, припадника са славом Лучиндан на простору Потарја и средњег Полимља, која су нестајала из разлога опште разуре Тарских Никшића и њихове одмазде током 17. и почетком 18. века од стране Османлија и настајања других, измишљених предања, најчешће оних о пореклу од Ровчана, у циљу њиховог даљег опстанка на овим просторима. Дубинске анализе су управо откриле нетачност таквих предања, као и северну разноврсност и разгранатост Никшића у односу на Оногошт и тамошње Никшиће, претежно у припадницима који се налазе на нивоу Y189944 и испод Y189944, па би матицу настанка ове SNP мутације требало тражити управо међу пописаним Никшићима у деловима нахије Јелеч, из најранијих турских дефтера 15. века. Током средњег века, било је случајева саплемењивања и прибраћивања других родова Никшићима. Један од њих је био и припадник рода I2a-PH908>FT14506>Y56203>Y134578>Y190065, који се прибратио/призетио једном изворном Никшићу, највероватније током 15. века, преузевши том приликом крсну славу Лучиндан. Од тог момента овај род се грана у оквиру племена Никшић, у почетку је то највероватније било негде у околини Бијелог Поља, одакле су се касније његови потомци раширили на ток реке Таре. Из свега горе наведеног, овај род не може бити именован под називом Тарски Никшићи I2a-PH908>FT14506>Y56203>Y134578(>Y190065). До њихове пуне генетичке профилизације може се доћи једино путем будућих тестирања, не само рода I2a-Y134578>Y190065 већ и осталих припадника I2a-Y134578, које карактеришу различите крсне славе (име овог рода је непознато).
« Последња измена: Новембар 13, 2022, 11:09:08 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #132 послато: Новембар 13, 2022, 11:42:57 пре подне »
Не мислим на ту већ на ову: "Jos uvek gajim nadu u Spajica da je sa Jovanovicem i Vasiljevicem. Jos kada bi Becanovic tu upao, najzad bi bilo nesto opipljivo i nesto sto sam potrefio. Ovako samo stres..." ;) Извини али не препознајем цинизам и из разлога што си чврсто веровао у везу Спајића и Бечановића само на основу једне вредности на маркерима, у презиме Рејаковић у Никшићу које си измислио и у жупско порекло Васиљевића из Чумића. Немам ништа против различитих мишљења, али начин на који си представио своја предубеђења, претпоставке и на крају како си нестао са теме након добијених резултата Спајића, Бечановића, Скерлића и Шундића из Васиљевића, не иду паралелно са озбиљном методологијом и приступом тематици 'ладне главе.

А неко ко критикује друге и њихов начин рада, требао би прво да види себе и своју методологију рада. А каква је твоја методологија била свих ових година, тачније од 2016.? Најпре, ниси реализовао ниједно планско ни циљано тестирање родова са славом Лучиндан у матичним областима, ниси искористио мрежу сарадника ни њихов утицај на терену у циљу прибављања доброг узорка (могао си јер си дугогодишњи члан Порекла), ниси организовао нити једно WGS и SNP тестирање Никшића у циљу профилизације племена, да би дошао до одговора на питање: да ли су Никшићи на Тари заиста засебан генетски род у односу на остале Никшиће? Ајде што си се оглушио о моја упозорења, то могу да схватим, али теби није био довољан ни истоимени назив племена Никшић у Оногошту и на Тари, ни мишљења и констатације свих ранијих истраживача да се ради о очито истородним припадницима једног племена, није ти било довољно ни оно једно SNP тестирање Васиљевића из Чумића код Крагујевца (FT190799>Y189944*) које си спровео, када си отворено писао да се очито ради о потомку Тарских Никшића, да своје превремене ставове додатно преиспиташ уз максималну обазривост, као што је то обавеза сваког озбиљног истраживача, већ си се брже-боље потрудио да своје жеље и предубеђења реализујеш и да свој род презентујеш као засебан род Тарски Никшићи у односу на Никшиће, у књизи Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине (странице 681-683.).

Твоје произвољне и субјективне констатације најбоље обарају управо генетске анализе, са утврђеним бројним подгранама Никшића изван средњовековног Оногошта, које су у савршеној корелацији са наводима једног од највећих оријенталиста на нашим просторима, Ахмета Аличића у Сумарни попис санџака Босна из 1468-69. године:

"Niksići su vlaška nahija u području vilajeta Je-
leč, iz kojeg su se Vlasi gotovo u cjelini pomje-
rili i odbjegli u nahiju Onogošt i tu formirali
nahiju Nikšić pored Onogošta. Tu se razvilo
kasnije gradsko naselje Nikšić. "

Није ово моја опсесија, досадићу и Богу и народу док не признаш своје грешке у погрешно постављеној теорији и превременим закључцима и штети коју си направио са њима у књизи Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине, а уколико то не учиниш остаћеш сам у својим маштањима, чак је и драјвер на индиректан начин признао да је твој род прибраћен оригиналним (Тарским) Никшићима:
А да ме инсистирам ни на каквој "чистоти Никшића" и да нисам ксенофобичан, доказује мој коментар који сам оставио пре драјверове критике:

Спајића сам са Јовановићем и Васиљевићем управо ја "открио" и прогнозирао и они су највероватније Ускоци или Требјешани, насељени у Прошћењу или околини почетком 18. века. Бечановић ће се већ некоме придружити, ствар је у томе да је плански тестирано много Никшића изван Жупе. Када се још родова из Жупе тестира видеће се јаснија слика, јер се не може на основу једног или два резултата доносити закључци какве си донео. То што немаш парњаке у Жупи, не значи да их неће бити, а и да их не буде, опет то не искључује Жупу као матицу, као што и непостојање неких грана PH908 у источним Карпатима не искључују ту област као матицу. Презиме Рејаковић се јавља у списку жртава из другог светског рата. И исто важи, то што их данас нема, не значи да их раније није било. Са тема сам нестао због твог начина комуникације, а не због резултата или било чега другог. И тако ће бити и у будуће. Ово пишем баш из тог разлога, што си тај део погрешно схватио. Што се Аличића тиче, не бих да трошим речи. Још једно "бирање трешања" и погрешна интерпретација, уз то што и сам Аличић је врло "проблематичан", посебно код убицирања места. 

Да приведем крају, када се дају одговори на она питања које сам поставио на теми о Никшићима, јасно је где је матице, колико год се упињали.

Што се тиче мог мишљења о Тарским Никшићима, поновићу ако треба и сто пута, да би били егал:

- један род у влашком статусу насељен у области између Бијелог Поља и Мојковца, где је део поданика преузео славу и назив. Током 17. века све те родове налазимо, као и данас њихове остатке у и око Бијелог Поља и Мојковца.

- Дакле матица Никшићима је Жупа, Тарским Никшићима је Потарје и генетички се могу одвојити, јер им генетика и извор првог реда то даје за право, и никакве ту злоупотребе нема. Ако има правих Никшића међу Тарским Никшићима, то је на нивоу статистичке грешке (споменух могућност за Војиновића).

Поновићу још једном: матица Никшића је Жупа. Крајем 14. или почетком 15. века као османски федерат у влашком статусу или крамар насељава се Никшић са породицом, чији поданици у селима којима је управљао, преузимају славу и назив Никшићи, који се преноси на име нахије. Исељавање из Жупе креће још од краја 14. века, најпре у суседне области, а током новог века и шире. Остало је историја...

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1393
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #133 послато: Новембар 13, 2022, 12:12:41 поподне »
Жао ми је, твој "кљајевићизам" је разоткривен и шупље теорије које немају генетска покрића.  ;)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5493
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #134 послато: Новембар 13, 2022, 12:46:34 поподне »
Жао ми је, твој "кљајевићизам" је разоткривен и шупље теорије које немају генетска покрића.  ;)

Веруј ми, Аличић није ништа бољи од Кљајевића...

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3452
  • Васојевић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #135 послато: Новембар 13, 2022, 09:29:44 поподне »
Веруј ми, Аличић није ништа бољи од Кљајевића...

Када је у питању убицирање насеља, заиста се може упоредити са Кљајевићем и његовим лупетањем о пореклу породица. Исто као што је Кљајевић повезивао братства истих презимена, тако и Аличић налази насеља истог имена у удаљеним подручјима и проглашава их за насеља са пописа. Што се тиче убицирања насеља у Херцеговини, Аличић је обавио веома лош посао. Бројни су примери где је насеља смештао десетинама километара изван подручја нахија којима су припадала, само због тога што их није нашао тамо где су се заиста налазила. Сумњам да је ишта бољи посао обавио у областима које су још даље од Босне, попут Рашке.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1393
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #136 послато: Новембар 13, 2022, 09:42:48 поподне »
Када је у питању убицирање насеља, заиста се може упоредити са Кљајевићем и његовим лупетањем о пореклу породица. Исто као што је Кљајевић повезивао братства истих презимена, тако и Аличић налази насеља истог имена у удаљеним подручјима и проглашава их за насеља са пописа. Што се тиче убицирања насеља у Херцеговини, Аличић је обавио веома лош посао. Бројни су примери где је насеља смештао десетинама километара изван подручја нахија којима су припадала, само због тога што их није нашао тамо где су се заиста налазила. Сумњам да је ишта бољи посао обавио у областима које су још даље од Босне, попут Рашке.
Тешко да се ико може упоредити са великим лупеталом и преписивачем Кљајевићем, а ни његова струка са Аличићем није упоредива. Што се тиче убицирања насеља, слажем се да је Аличић имао грешака у својим радовима, укључујући и у раду Сумарни попис санџака Босна из 1468-69. године, али што се тиче убицираних села која су држали Никшићи у овом делу нахије Јелеч одн. у околини Новог Пазара, може се рећи да је урадио добар посао јер је већина ових села успешно убицирана. Делим линк ка тој страници: https://pdfslide.net/documents/sumarni-popis-sandzaka-bosna-iz-1468-69-godine.html?page=17


Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #137 послато: Јануар 31, 2023, 12:00:31 пре подне »
Цитат
Јер , 19 . јуна 1399. године као изасланик Пашајита ( турски војни заповједник и намјесник скопског крајишта ) долази у Дубровник његов „ склав ” Вукосав Никшић, највјероватније припадник групације Никшића из Потарја .

 Обзиром да је субаша Никшића из друге половине 15 в. (и држалац мог села) Ахмед ипак био син Иса-бега Исхаковића чини се да је то јасна индикација да Вукослав Никшић из 1399. заиста јесте био Тарски Никшић јер је био изасланик/"роб" Пашајита, прадједа субаше Никшића.. Не видим неке јасније доказе да Исхак и Иса нису били истородни са Пашајитом, више се своди на то да су били важни на овим просторима па су "морали потицати од неке локалне властеле" као Косача и сл.

 Чини се да су они можда и најранији сарадници Османлија на овим просторима. Далеко прије пада Деспотовине Србије или Босне. :D
« Последња измена: Јануар 31, 2023, 12:06:48 пре подне Zor »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1393
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #138 послато: Јануар 31, 2023, 01:21:41 пре подне »
Обзиром да је субаша Никшића из друге половине 15 в. (и држалац мог села) Ахмед ипак био син Иса-бега Исхаковића чини се да је то јасна индикација да Вукослав Никшић из 1399. заиста јесте био Тарски Никшић јер је био изасланик/"роб" Пашајита, прадједа субаше Никшића.. Не видим неке јасније доказе да Исхак и Иса нису били истородни са Пашајитом, више се своди на то да су били важни на овим просторима па су "морали потицати од неке локалне властеле" као Косача и сл.

 Чини се да су они можда и најранији сарадници Османлија на овим просторима. Далеко прије пада Деспотовине Србије или Босне. :D
Не знам колико пратиш новости о дубинским, генеалошким истраживањима Никшића, али као неко ко репрезентује старе Никшиће са Лима и Таре и чији преци су живели на простору Бијелог Поља, имам обавезу обавестити те да си промашио тему. А тема је ова: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg183036#msg183036 Мало сам се у задње време расписао о Срезојевићима и Жупљанима, али на жалост многих, доказано је да су ти изворни Тарски (Лимски) Никшићи о којима пишеш, укључујући наравно и старе влахе цркве Св. Петра и Павла код Бијелог Поља ("локална властела"), припадници FT190799 подграна. Никакво досељење Никшића из Оногошта у Средње Полимље и Потарје током 14. или 15. века никада није ни било, старост, разноврсност и распрострањеност FT190799 подграна а посебно Y189944 су такве спекулације најбоље обориле: https://www.yfull.com/tree/I-FT190799/ као и најновији SNP резултати па и предање за које сам сазнао ових дана, да су моји Бојановићи FT190799>FT190854 даљим пореклом из Бијелог Поља. О свему томе као и о наредним акцијама информиши се ових дана на правом месту, дакле на теми о Никшићима.

А то да ли смо били најранији сарадници Османлија, па шта и да јесмо? :D Ипак је познато, мање-више, да су Тарски Никшићи доживели стравична разарања током 17. века, управо од Османлија.  ;)
« Последња измена: Јануар 31, 2023, 01:30:02 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7291
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Тарски Никшићи - I2-Y134578 или I2-FT190799?
« Одговор #139 послато: Јануар 31, 2023, 01:29:33 пре подне »
Обзиром да је субаша Никшића из друге половине 15 в. (и држалац мог села) Ахмед ипак био син Иса-бега Исхаковића чини се да је то јасна индикација да Вукослав Никшић из 1399. заиста јесте био Тарски Никшић јер је био изасланик/"роб" Пашајита, прадједа субаше Никшића.. Не видим неке јасније доказе да Исхак и Иса нису били истородни са Пашајитом, више се своди на то да су били важни на овим просторима па су "морали потицати од неке локалне властеле" као Косача и сл.

 Чини се да су они можда и најранији сарадници Османлија на овим просторима. Далеко прије пада Деспотовине Србије или Босне. :D
Ја бих ту можда видео Кургаше као потенцијално прве исламизоване Никшиће у Бијелом Пољу (можда већ у 15. веку)
« Последња измена: Јануар 31, 2023, 01:31:38 пре подне ДушанВучко »