Аутор Тема: Горштаци - Српска Племена Црне Горе  (Прочитано 16865 пута)

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #140 послато: Април 25, 2021, 12:34:41 пре подне »
Још боље, усликао сам писмо директно из књиге ''Свети Петар Цетињски: Између молитве и клетве''.

To jasno odnosi na Srbe iz CG i sve Srbe u cjelini.

Цитат
Није само Холечек и Павле Ровински је слично писао. И не могу да се сложим са тобом да је питање идентитета једноставно, јер да јесте не би разни аутори на Антени М и Аналитици цитирали управо Петровиће да докажу да Црногорци нису Срби, као што и српски аутори цитирају такође Петровиће да докажу да су Црногорци Срби. Како то да цитирају исте изворе да докажу потпуно супротне тврдње? Компликовано је то питање бураз и мислим да многи професионални историчари са дипломама тога нису свесни.

Oni imaju svega par citata koji krivo protumace i ponavljaju. To nijesu inace normalni mediji vec radikalni politicki instrumenti jednog mafijaskog rezima iz CG. A istoricari koji to rade nisu ni istoricari, vec pravnici ili potpuno neskolovane osobe, poput Miroslava Cosovica ili Novaka Adzica.

Dakle kod njih postoji losa namjera, a izbjegavaju sve izvore koji im se ne svidjaju da bi vrsili svoju agendu. A njihov koncept potpuno propada pa zato oni i brzo nestaju.

Srpski istoricari ne izbjegavaju bilo kakve izvore. A jedini citat od Njegosa od njih je ono za "CG ne haje ni za nemanje ni murate itd", sto je kompletni falsifikat, odnosno lazno prezentirana. To je anegdota iz jedne zbirke o anonmnim ljudima, koji inace takmice oko prvenstva u Srpstvu.

Ali zato ta strana ce ponavljati da to je napisao Njegos i da je to bilo neko njegovo djelo, ili cak da se ikad odrekao Srpstva. Sto nista od toga nije tacno.

Цитат
То за Будимљу није написао Божидар Вуковић већ Мојсије Дечанац, као што и пише. Будимља се и јесте сматрала историјски српском земљом јер је била део средњовековне српске државе Рашке. Први пут у састав Црне Горе улази тек 1912. године.
Елита у Црној Гори заиста јесте језик називала српским народним именом, али је обичан народ много чешће користио појам ''нашки језик''.

Bozidar Vukovic je bio elita? Srpski jezik je spomenut vise puta kroz 16. i 17. po Kotoru, staroj CG, Podgorici...dakle mislim da je suludo osporiti cinjenicu da je narodu na tim prostorima bilo ocigledno jasno ko su i sta su.

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #141 послато: Април 25, 2021, 02:59:12 пре подне »
...

Свети Петар у том цитату не спомиње Србе у целини, нити Црногорце као њихов део, већ јасно пише о црногорском народу И славеносербском народу. А како тумачите овај његов други цитат: ''Ja ne znam bi li se ikakav drugi Serbin soglasio živjeti u Cernoj Gori, kako što je naš ljubazni Milutinović soglasan''? Зар је у време светог Петра једини Србин у Црној Гори био Сима од Сарајева?'

Па пазите не треба вам диплома да би сте писали текстове о историјским темама. Битно је да имате приступ литератури, односно да сте начитани и довољно интелигенције да можете да доносите нормалне и реалне закључке. Ево Предраг Марковић је доктор историјских наука па кажу да га је Дарко Шуковић унишито у емисији. Ја лично нисам гледао ту емисију јер не волим да гледам како та гњида са својим полуинформацијама прави будале од људи, али сам скоро гледао емисију на РТЦГ у којој су гостовали управо споменути Новак Аџић и Александар Стаматовић. Оно што ме је разочарало је то што је Аџић цитирао ''Летопис'' Матице српске у којем пише да су Срби и Црногорци посебни народи, а Стаматовић је остао без одговора на тај цитат. Још један доктор историје. Тај цитат црногорска страна изнова и изнова користи, а ја још не видех да се било ко од Срба нашао ко ће то  да објасни и оповргне, што је тужно.

Чак и да је реч о ''anegdoti iz jedne zbirke o anonmnim ljudima, koji inace takmice oko prvenstva u Srpstvu'' опет остаје чињеница да је Црногорац из те анегдоте назвао Стефана Немању страним освајачем и упоредио га са (ни мање ни више) Муратом.

А ко је био елита оног доба ако не Божидар Вуковић?
Што се тиче језика – сам језик јесте доста битан за идентитет, али не мора да има икакве везе са пореклом (Афроамериканцима је први језик енглески). То што су писмени људи свој језик у Црној Гори називали српским може да буде и последица тога што је простор Црне Горе дуго био интрегрисан у јединствену српску државу, а баш у том периоду је и почео да се употрбљава српски лингвоним. Свакако чињеница да су црногорски главари свој језик називали српским не негира чињеницу и да су гајили дуални идентитет.


Ван мреже Vasiljević

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #142 послато: Април 25, 2021, 01:59:06 поподне »
Ценим да је аутор хтео да спомене Млечане да би их и споменуо тим именом као што их и спомиње више пута кроз песму. Треба узети у обзир да је у питању народна песма, а да је наш народ у прошлости ословљавао католике баш под именом Латини.
Koliko se secam u pesmi se ne pominju Mlecani vec "duzd od Mlecana" i nesto kao " mletacki grad", ali cak i da se pominju to ne znaci da termini "Mlecani" i "Latini" u pesmi ne bi mogli da budu korisceni kao sinonimi. Ne znam ni za jedan slucaj u narodnim pesmama gde se za na primer Hrvate ili Ugare koristi naziv Latini.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7308
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #143 послато: Април 25, 2021, 02:21:02 поподне »
Koliko se secam u pesmi se ne pominju Mlecani vec "duzd od Mlecana" i nesto kao " mletacki grad", ali cak i da se pominju to ne znaci da termini "Mlecani" i "Latini" u pesmi ne bi mogli da budu korisceni kao sinonimi. Ne znam ni za jedan slucaj u narodnim pesmama gde se za na primer Hrvate ili Ugare koristi naziv Latini.
Не знам одакле синоним "Србин=православац" и да то монтенегрини користе да је појам напр. везан за вероисповест, а не за припадност народу, кад знамо да је термин за православца био "припадник грчке вере" ...Како сад тај спин да се примени само за ЦГ , а за друге крајеве не (да се православци у ЦГ зову Србима, а да Срби у другим крајевима буду припадници грчке вере..) само називање припадника неке религије по народу је нелогично. Може једино народ да се,назива по народу, а припадност конфесији може да се назове по стожерном етносу који је био носилац те вере, али не и по том етносу , што значи да су Срби били бележени често као припадници "грчке вере" , али не и као Грци...тако је нелогично да Срби буду именовани у ЦГ као Срби, само због вере, да је тако именовани би били као неки други, а припадници "српске вере"...
То је једна измишљотина монтенегрина који хоће да изједначе појам Србин и припадност вери, како би се дистанцирали (тј. да то што су они православци, не значи и да су Срби), тј. покушавају да изокрену нешто како њима одговара, и да примене модел који се негде није користио
« Последња измена: Април 25, 2021, 02:29:44 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #144 послато: Април 25, 2021, 03:27:06 поподне »
Koliko se secam u pesmi se ne pominju Mlecani vec "duzd od Mlecana" i nesto kao " mletacki grad", ali cak i da se pominju to ne znaci da termini "Mlecani" i "Latini" u pesmi ne bi mogli da budu korisceni kao sinonimi. Ne znam ni za jedan slucaj u narodnim pesmama gde se za na primer Hrvate ili Ugare koristi naziv Latini.

Buzdovan je preskocio ove stihove u istoj pjesmi:

"Latini se hoće začuditi
a onome srpskom odijelu,
u Latina svašta na svijetu,
oni mogu srebro pokovati,
pokovati i srebro i zlato,"

Da li sad postoji pravoslavno odijelo?  ::)

Цитат
Свети Петар у том цитату не спомиње Србе у целини, нити Црногорце као њихов део, већ јасно пише о црногорском народу И славеносербском народу. А како тумачите овај његов други цитат: ''Ja ne znam bi li se ikakav drugi Serbin soglasio živjeti u Cernoj Gori, kako što je naš ljubazni Milutinović soglasan''? Зар је у време светог Петра једини Србин у Црној Гори био Сима од Сарајева?'

Kaze da nece ici samo crnogorskom narodu vec svim Srbima uopsteno.

Drugi citat je jasan, da nijedan Srbin ne bi bez pritiska odlucio da zivi na ljuti kamen, Srbi crnogorci zive tamo zbog prisile okolnosti i turaka.


Цитат
Па пазите не треба вам диплома да би сте писали текстове о историјским темама. Битно је да имате приступ литератури, односно да сте начитани и довољно интелигенције да можете да доносите нормалне и реалне закључке. Ево Предраг Марковић је доктор историјских наука па кажу да га је Дарко Шуковић унишито у емисији. Ја лично нисам гледао ту емисију јер не волим да гледам како та гњида са својим полуинформацијама прави будале од људи, али сам скоро гледао емисију на РТЦГ у којој су гостовали управо споменути Новак Аџић и Александар Стаматовић. Оно што ме је разочарало је то што је Аџић цитирао ''Летопис'' Матице српске у којем пише да су Срби и Црногорци посебни народи, а Стаматовић је остао без одговора на тај цитат. Још један доктор историје. Тај цитат црногорска страна изнова и изнова користи, а ја још не видех да се било ко од Срба нашао ко ће то  да објасни и оповргне, што је тужно.


Treba diploma da bi imao legitimitet da strucno i javno baviti istorijom.

Debata je nesto drugo, u tome su druge vjestine koje nemaju veze sa profesijom istoricara ili naucne struke. Mogao je doci najbolji hirurg na svijetu u emisiju, pa bi Darko Sukovic mogao da ga poklopi sa vestim verbalizacijom, ad-hominimima, skrecenjem tema i druge manipulacije.

To sto ti tvrdis, da Sv. Petar u tim pismama nije osjecao sebe Srbinom, i da je egzistiralo neka fantomska nesrpska crnogorska nacija u 17. i 18. vijeku je veoma problematicno zbog vise razloga:

1. Da je to ikako bilo slucaj, postojala bi neka paralelna kultura ili politicka snaga koja bi zastupila to osjecanje koje tvrdis da je bilo.
2. Tvrdis da Sveti Petar Cetinjski, Petar II Petrovic Njegos, itd itd su bili šizofreni. Posto u jednom pismu pisu da su Srbi, a u drugom razdvajaju crnogorce od ostalih Srba.


Цитат
Чак и да је реч о ''anegdoti iz jedne zbirke o anonmnim ljudima, koji inace takmice oko prvenstva u Srpstvu'' опет остаје чињеница да је Црногорац из те анегдоте назвао Стефана Немању страним освајачем и упоредио га са (ни мање ни више) Муратом.

Ne naziva ga "stranim osvajacem" nego kao napadac. Mora se uzeti u obzir da crnogorac u anegdoti ima 16. godina, i da je ovo prikaz klasicne gordosti crnogoraca.

Ali nemoj se nasjedati na zabludu da "cim kritikuje ili ocrni nekog srpskog vladara, Srbin nije!". Evo danas neki Srbi tvrde da je Brankovic bio junak, da je Knez Lazar ili Marko Kraljevic bio izdajnik, a eto ipak su nekako Srbi...


Цитат
А ко је био елита оног доба ако не Божидар Вуковић?
Што се тиче језика – сам језик јесте доста битан за идентитет, али не мора да има икакве везе са пореклом (Афроамериканцима је први језик енглески). То што су писмени људи свој језик у Црној Гори називали српским може да буде и последица тога што је простор Црне Горе дуго био интрегрисан у јединствену српску државу, а баш у том периоду је и почео да се употрбљава српски лингвоним. Свакако чињеница да су црногорски главари свој језик називали српским не негира чињеницу и да су гајили дуални идентитет.

Valjda je tog doba elita je bila crkva, posto feudalaca nije bilo.

A koji dualni identitet je imao Bozidar Vukovic?  :D

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #145 послато: Април 25, 2021, 03:49:14 поподне »
Тај цитат о Немањи и Мурату је обични фалсификат, не можда у цјелини, али јесте сигурно у овој форми у којој је познат . Никако није Његош могао Немању прогласити окупатором Црногораца, кад у том периоду Црна Гора није постојала, а Петровићи се на католичку Дукљу никад нису позивали нити је помињали, помињу само Зету са њеним династијама. Зашто би Његош бранио римокатолике (који су за њега јеретици и непријатељи српства и православља) од човјека који је утемељио православну варијанту хришћанства и захваљујући коме су Црногорци , гледано из тачке гледишта православног вјерника, спашени од пакленог огња.
Нити би Његош као један владика назвао једног великог православног светитеља окупатором, поготово зато што би Црна Гора припала католичком културном кругу да није било Немањића (а онда би у 19.вијеку била похрваћена као што су похрваћени и анационални католици из БИХ).

Друго, Летопис Матице Српске је писао доста неспретно о свему томе што си навео, али је ипак Србље и Црногорце, заједно с Бошњацима и Бугарима убројао у славеносрпски народ. А у Бошњаке је убројао Босанце свих вјера.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #146 послато: Април 25, 2021, 04:06:39 поподне »
Све што дукљани могу доказати јесте да су Црногорци, али само они прави из четири нахије, имали, ето, некакав јаче изражени засебан идентитет унутар ширег општесрпског , те некакве, али мршаве претпоставке да се развију у засебну нацију. Али и такво тумачење изискује бројне менталне акробације и извртање научних чињеница. И чак ни такво тумачење не може од Црногораца из 17.и 18.вијека направити некакве несрбе, већ само "модификоване" Србе који су усљед политичких околности и засебног културолошког развоја донекле постали хетеродоксни у поимању свог изворног идентитета.

Довољна је народна епика као доказ. Гдје се тамо помињу Бодин и Дукља, Војислављевићи и Туђемили?
Једва се помиње и Зета, изузев Ивана Црнојевића чији је култ био јак због заслуга око градње манастира.
Али зато сви оплакују Косово, величају Немањиће, Лазара и Милоша.


Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #147 послато: Април 25, 2021, 06:01:29 поподне »
Да додам још један детаљ.
Замислимо на моменат да је тачна ова теорија коју заступа Ћосовић, те да Црногорци нису Срби.
Примијенимо онда исти тај критеријум који користе Ћосовић и његови неистомишљеници, али на Брђане и Старохерцеговце.
Е ту већ имамо на стотине историјских докумената у којима се ове двије групе јасно разликују. Разликују их и сами Црногорци, као и Брђани, разликују их Петровићи. Брђане и Херцеговце унутар црногорских граница не разликују једино извањци (као рецимо Вук Караџић, који Куче назива Црногорцима), као што ни лаик не разликује етничке Кинезе - Хане од народа Џуанг, Мјао, Бај и осталих народа Кине (лаик само разликује Ујгуре, Тибетанце и Монголе од "правих" Кинеза).
Ако су Црногорци посебна нација, онда су и Брђани различита нација од Црногораца.

Проблем је што се Срби просто ложе на црногорско име, јер је то име за њих симбол некакве расне супериорности. Па се зато Срби из Куча, Васојевића и Дробњака поносе Петровићима, биткама које су водили Срби из Катунске нахије и уопште историјом Срба из четири нахије, тј. све то сматрају својим регионалним идентитетом.
За мене су Свети Петар Цетињски и Његош битни као Срби и светосавски православци, а не као Катуњани и Староцрногорци. Као што ми је Ава Јустин битан као Србин, а не као Јужносрбијанац.

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #148 послато: Април 25, 2021, 10:27:08 поподне »
Koliko se secam u pesmi se ne pominju Mlecani vec "duzd od Mlecana" i nesto kao " mletacki grad", ali cak i da se pominju to ne znaci da termini "Mlecani" i "Latini" u pesmi ne bi mogli da budu korisceni kao sinonimi. Ne znam ni za jedan slucaj u narodnim pesmama gde se za na primer Hrvate ili Ugare koristi naziv Latini.

Искрен да будем нисам сигуран ни колико су Угари и Хрвати присутни у нашим епским песмама. Ипак ево део текста из загребачких ''Народних новина'' из 1859. године где за становништво Босне пише да је српског колена, а да се верски дели на: Турке, Латине и Србе.




Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #149 послато: Април 25, 2021, 10:28:47 поподне »
Не знам одакле синоним "Србин=православац" и да то монтенегрини користе да је појам напр. везан за вероисповест, а не за припадност народу, кад знамо да је термин за православца био "припадник грчке вере" ...Како сад тај спин да се примени само за ЦГ , а за друге крајеве не (да се православци у ЦГ зову Србима, а да Срби у другим крајевима буду припадници грчке вере..) само називање припадника неке религије по народу је нелогично. Може једино народ да се,назива по народу, а припадност конфесији може да се назове по стожерном етносу који је био носилац те вере, али не и по том етносу , што значи да су Срби били бележени често као припадници "грчке вере" , али не и као Грци...тако је нелогично да Срби буду именовани у ЦГ као Срби, само због вере, да је тако именовани би били као неки други, а припадници "српске вере"...
То је једна измишљотина монтенегрина који хоће да изједначе појам Србин и припадност вери, како би се дистанцирали (тј. да то што су они православци, не значи и да су Срби), тј. покушавају да изокрену нешто како њима одговара, и да примене модел који се негде није користио

Па већ су наведени Холечек и Ровински као аутори који су навели да се појам ''Србин'' у Црној Гори употребљавао као верски. Симо Матавуљ је исто писао да су се на приморју ''Србин'' и ''православац'' тумачили као синоними. У претходном коментару сам поставио исечак из загребачких новина где се ''Србин'' исто користи као назив за православце у Босни. Француски пуковник Жак Луј Виала је након свог боравка у Црној Гори књигу 1820. године о њој и Црногорцима, а српско име је користио само када је писао о обреду, свештеницима и генерално о религији, а ни једном у народном смислу. Зато та тврдња да се ''Србин'' користио као синоним за православце није баш без основа.


Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #150 послато: Април 25, 2021, 10:29:32 поподне »
...

Не могу да верујем да кажете да је цитат јасан, а онда спомињете ''Србе Црногорце'' који се у њему нигде не спомињу. Да будемо искрени: да се у оба цитата уместо Срба и Славеносрба спомиње било који други народ (Хрвати, Немци, Руси...) ми ови расправу о њима не би смо ни водили, јер свима би све било јасно и нико не би правио проблем. Међутим пошто се у њима прави разлика између Црногораца и Срба (Славеносрба) онда мора да постоји неко ''али'', неко додатно образложење и убацивање замишљених речи да би се доказало да свети Петар није баш 100% мислио то што је написао.
Хирург нема везе са темама које Шуковић покреће у својим емисијама, историчари имају. И ето Шуковић није дипломирани историчар, па се опет често догоди да ''поклопи'' у емисији професионалне историчаре зато што је или начитан или су га његови пајтоси добро припремили.
Ја не говорим о ''несрпској црногорској нацији'' у 17. и 18. веку, ја говорим о тадашњем дуалном идентитету из којег је касније настао црногорски етнос.
Стефан Немања није никакав изјданик или ''неки српски владар'', већ српски светац који је стављен у исту раван са Муратом, главним антагонистом косовског циклуса којег Срби презиру.
Божидар Вуковић је био писмен и образован човек који је говорио више језика, штампао књиге када је мало ко у свету и знао да штампарија постоји... Ако он није елита већ репрезент обичног човека свога времена онда нећу више ни реч о њему да додам.
Нисам рекао да је Божидар Вуковић гајио дуални идентитет. Ја се све време држим периода Петровића Његоша.

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #151 послато: Април 25, 2021, 10:33:23 поподне »
...

Не можете рећи да је неки документ фалсификат само зато што вам се не свиђа његов садржај који не одговара вашем наративу. Дигитално издање ''Голубице'' у којој је изнесена та анегдота је доступно на страници библиотеке Матице српске. Чак је испод насловаи наведено да је у питању истинит догађај.
http://digital.bms.rs/ebiblioteka/pageFlip/reader/index.php?type=publications&id=5446&m=2#page/24/mode/2up

Аутор ''Летописа'' је правилно користио терминологију у складу са временом у ком је живео. Тачно је разликовао народну поделу од порекла. По њему су славеносербски народи сви који поистекли од словенског племена Срба, односно народи који су прихватили словенски карактер од Срба. То се најбоље види у делу текста који је посветио Бугарима за које каже да су словенски карактер примили на Балкану мешајући се са Словенима који су ту већ живели.
http://digital.bms.rs/ebiblioteka/pageFlip/reader/index.php?type=numerated&id=51&m=2#page/82/mode/1up

То што је записано у ''Летопису'' се поклапа и са оним што је записао Холечек: да се људи у Црној Гори по народној припадности изјашњавају као Црногорци и да тврде да су једно тело са Србима.

Владика Василије у својој историји о Црној Гори спомиње Дукљу, док свети Петар пише да је Црна Гора и пре Немањића имала своје владаре. Иако су све то споменули тек успут (јер очигледно ни сами довољно нису знали о томе) види се да су били свесни да је на простору Црне Горе и пре Немањића постојала нека држава која је имала своје владаре.
А што се тиче народне епике, Бодина, Туђемила... па ако ћемо искрено ни становници Србије немају неко сачувано сећање на владаре и догађаје пре Немањића.

Тачно је да се често правила разлика између Црногораца, Брђана и Херцеговаца, али је исто тако тачно да су Црногорци гледали на њих као на себи веома блиске и да су желели да их интегришу у своју државност, па и идентитет (поготово Брђане).
Још 1757. године Братоножић Јован Балевић пише: ''Crnogorci - razne provincije i pogranične slavenosrpske narode - k sebi ubrajaju: Kuče, Bratonožiće, Donje i Gornje Vasojeviće, Pipere, Rovčane, Moračane, Bjelopavliće, pravoslavce srpskoga naroda a u stvari turske podanike.''
И не задржава се на томе већ иде и корак даље: ''Na isti način oni k sebi ubrajaju i katolike: Hote, Klimente, Grude, Tuze, Škrivale, Huze, Malteze, Kastrate i ostale, koji po svom broju nadmašuju Crnogorce.''

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 334
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #152 послато: Април 26, 2021, 12:53:46 пре подне »
Па већ су наведени Холечек и Ровински као аутори који су навели да се појам ''Србин'' у Црној Гори употребљавао као верски. Симо Матавуљ је исто писао да су се на приморју ''Србин'' и ''православац'' тумачили као синоними. У претходном коментару сам поставио исечак из загребачких новина где се ''Србин'' исто користи као назив за православце у Босни. Француски пуковник Жак Луј Виала је након свог боравка у Црној Гори књигу 1820. године о њој и Црногорцима, а српско име је користио само када је писао о обреду, свештеницима и генерално о религији, а ни једном у народном смислу. Зато та тврдња да се ''Србин'' користио као синоним за православце није баш без основа.



То што се појам "Србин" користио, а и данас се негде користи, као синоним за православца не искључује српски етнички идентитет Црногораца. Напротив, појачава га. Јер ако је православац=Србин, то значи да на том подручју нема другог православног народа сем Срба.

Питам се, како то да се за православна вјера назива баш српском, ако је, по монтенигерским теоретичарима, "црква у ЦГ није била део српске Цркве", све док је нису отели и укинули српски окупатори 1918? ;)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7308
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #153 послато: Април 26, 2021, 01:14:00 пре подне »
Па већ су наведени Холечек и Ровински као аутори који су навели да се појам ''Србин'' у Црној Гори употребљавао као верски. Симо Матавуљ је исто писао да су се на приморју ''Србин'' и ''православац'' тумачили као синоними. У претходном коментару сам поставио исечак из загребачких новина где се ''Србин'' исто користи као назив за православце у Босни. Француски пуковник Жак Луј Виала је након свог боравка у Црној Гори књигу 1820. године о њој и Црногорцима, а српско име је користио само када је писао о обреду, свештеницима и генерално о религији, а ни једном у народном смислу. Зато та тврдња да се ''Србин'' користио као синоним за православце није баш без основа.


У извору си и навео "комбинацију" коју сам већ поменуо: "Србин-грчке вере" То тумачење Ровинског, то не знам да ли је он мислио на тај начин, на који га интерпретирају сада како желе, а не како је он мислио...Србин јесте био појам који се поистовећује са православљем, али у смислу да је Србин-православац, а не да је неки припадник другог народа који је православне вероисповести, означаван као Србин...то нигде нисам видео...Србин је народносни , а не религиозни појам, и не видим у овим изворима ништа што може да се другачије протумачи..."грчка вера" то је био појам који се везивао за вероисповест, а не Србин, или "српска вера"
Не постоји извор где се наводи, "Црногорац , српске вере", постоји само- Србин, који означава припадност народу, и постоји "Србин-грчке вере" , тј. Србин-православац
« Последња измена: Април 26, 2021, 01:19:51 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7308
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #154 послато: Април 26, 2021, 01:43:33 пре подне »
У извору си и навео "комбинацију" коју сам већ поменуо: "Србин-грчке вере" То тумачење Ровинског, то не знам да ли је он мислио на тај начин, на који га интерпретирају сада како желе, а не како је он мислио...Србин јесте био појам који се поистовећује са православљем, али у смислу да је Србин-православац, а не да је неки припадник другог народа који је православне вероисповести, означаван као Србин...то нигде нисам видео...Србин је народносни , а не религиозни појам, и не видим у овим изворима ништа што може да се другачије протумачи..."грчка вера" то је био појам који се везивао за вероисповест, а не Србин, или "српска вера"
Не постоји извор где се наводи, "Црногорац , српске вере", постоји само- Србин, који означава припадност народу, и постоји "Србин-грчке вере" , тј. Србин-православац
Онда си навео "српски монах"...па шта је спорно, монах је Србин...овде у овом извору је тенденциозно стављен егалитет у смислу "српско-грчки" , мешање баба и жаба, и начин на који су странци навели неке ствари, лако се могу злоупотребити..."Serbian Greek ritual"... напр. ово неком ко жели да исконструише нешто тако, може да буде да је егалитет српски и грчки појам у смислу вероисповести...ако је егалитет, па нек нађу Грке који нису Грци, кад већ хоће да кажу како има Срба који нису Срби...нек нађу где се у изворима користио појам "Грк" у смислу вероисповести ("грчка црква, грчки обред" да, али "Грк"-не)..као што се то није користило, није се ни користио појам "Србин" у слислу вероисповести...то се подразумевало, али није означавало религиозну припадност , кад се тако наслови, него народносну...
« Последња измена: Април 26, 2021, 01:51:29 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7308
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #155 послато: Април 26, 2021, 02:08:21 пре подне »
Па већ су наведени Холечек и Ровински као аутори који су навели да се појам ''Србин'' у Црној Гори употребљавао као верски. Симо Матавуљ је исто писао да су се на приморју ''Србин'' и ''православац'' тумачили као синоними. У претходном коментару сам поставио исечак из загребачких новина где се ''Србин'' исто користи као назив за православце у Босни. Француски пуковник Жак Луј Виала је након свог боравка у Црној Гори књигу 1820. године о њој и Црногорцима, а српско име је користио само када је писао о обреду, свештеницима и генерално о религији, а ни једном у народном смислу. Зато та тврдња да се ''Србин'' користио као синоним за православце није баш без основa
Добро...може ли цитат од некога од њих где се појам "Србин" користи као верски искључиво, са оградом да то није народносни појам?  Не где се то подразумева као синоним, не где је наведено "српски монах", него извор где се децидно наводи да се појам Србин не односи на народну, него на религиозну припадност...ово све остало је само "произвољно" тумачење...
« Последња измена: Април 26, 2021, 02:12:06 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #156 послато: Април 26, 2021, 02:12:56 пре подне »
У извору си и навео "комбинацију" коју сам већ поменуо: "Србин-грчке вере" То тумачење Ровинског, то не знам да ли је он мислио на тај начин, на који га интерпретирају сада како желе, а не како је он мислио...Србин јесте био појам који се поистовећује са православљем, али у смислу да је Србин-православац, а не да је неки припадник другог народа који је православне вероисповести, означаван као Србин...то нигде нисам видео...Србин је народносни , а не религиозни појам, и не видим у овим изворима ништа што може да се другачије протумачи..."грчка вера" то је био појам који се везивао за вероисповест, а не Србин, или "српска вера"
Не постоји извор где се наводи, "Црногорац , српске вере", постоји само- Србин, који означава припадност народу, и постоји "Србин-грчке вере" , тј. Србин-православац

У књизи француског пуковника која је посвећена Црногорцима, њиховој историји и (тадашњој) садашњости ни једном се не спомиње да су Црногорци српске народности или српског порекла. Придев ''српски'' се користи САМО када се спомиње конфесија. Да, тачно је да се овде ''Грк'' користи као синоним уопштено за православца, али ''Србин'' се по свему судећи односи на припадност посебном обреду и Цркви, у овом случају Српској Православној Цркви. Сам аутор указује на то да постоје разлике између српског и уобичајеног грчког обреда.



Али да оставимо по страни шта су писали странци и да погледамо шта су писали домаћи људи. Рецимо Марко Миљанов Поповић.



Треба бити искрен и признати да појам ''Србин'' кроз историју није имао увек само једно значење, да се појам није односио само на етничку припадност већ је некад означавало и верску припадност (што је вероватно многе католике и муслимане одбило од Српства, јер ''они нису прави Срби), некада се термин односио искључиво на становнике географске уже Србије, а некада се користио и као географско-историјски термин за становнике територија некадашње немањићке државе (Католичка Црква је то чинила).
Дакле веома је битно обратити пажњу на контекст у историјским документима када се спомињу ''Срби''. То се односи и на записе Петровића Његоша које данас цитирају и Срби и Црногорци да би доказали шта су Петровићи били, а шта нису.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7308
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #157 послато: Април 26, 2021, 08:10:45 пре подне »
Добро, можемо да кажемо да се користио појам у контексту вере, као што је Миљанов рекао "вере турске, српске и латинске", имамо и појам "грчка вера" ...да ли Србе треба стављати у исти контекст са Латинима, Турцима, Латинима и Грцима кад је у питању претпоставка да припадник те вере и не значи припадност том народу? Шта разликује појам Србин од ових појмова? Па језик: Припадници "латинске, турске и грчке вере" не морају нужно бити Италијани, Турци или Грци, уколико им матерњи језик није латински, турски или грчки, а припадника "српске вере" нема ван српског говорног подручја

Ван мреже Мардарије Корнећанин

  • Уредник СДНКП
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 75
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #158 послато: Април 26, 2021, 10:32:24 пре подне »
Замолио бих господина Буздована да се мало измести из контекста у који се удубио читајући мемоаре којекаквих Француза, били они пуковници или собарице. На питања која се њему чине сложена одговор је знао сваки чобанин, док их је било, и у Загарчу и у Лепеници једнако.

Ако нам је истина о неком питању важна, потребно је да се одмакнемо и погледамо контекст времена и места. Све те дилеме које је већ данима излагао много пре и много више се односе на настанак и одржање идентитета националног имена Бугара, па затим Грка, Румуна, Албанаца и тако даље...њихове географске, историјске и културолошке одреднице под много су већим знаком питања него српске, а нисам приметио (уз ограду да то и не пратим) да се они исцрпно тиме баве.

Већина нас је имала среће, још кад смо били мали знали смо свој правац.

Господине Буздоване, ако нисте били те среће, а интересује вас национално одређење људи с простора Црне Горе, више него из свих књига научићете ако посетите рецимо Грбаљ на недељу дана, и мало поразговарате са људима који нису начитани али богами знају свој правац.

По мени, претерано преиспитивање којим се бавите у претходним објавама делује ми непотребно и мазохистички, али ако већ имате такве склоности посетите и Цетиње и тада би вам ситуација у ЦГ постала још јаснија. Овако, само замарате све нас, непотребно.


Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 967
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #159 послато: Април 26, 2021, 12:26:19 поподне »
Замолио бих господина Буздована да се мало измести из контекста у који се удубио читајући мемоаре којекаквих Француза, били они пуковници или собарице. На питања која се њему чине сложена одговор је знао сваки чобанин, док их је било, и у Загарчу и у Лепеници једнако.

Ако нам је истина о неком питању важна, потребно је да се одмакнемо и погледамо контекст времена и места. Све те дилеме које је већ данима излагао много пре и много више се односе на настанак и одржање идентитета националног имена Бугара, па затим Грка, Румуна, Албанаца и тако даље...њихове географске, историјске и културолошке одреднице под много су већим знаком питања него српске, а нисам приметио (уз ограду да то и не пратим) да се они исцрпно тиме баве.

Већина нас је имала среће, још кад смо били мали знали смо свој правац.

Господине Буздоване, ако нисте били те среће, а интересује вас национално одређење људи с простора Црне Горе, више него из свих књига научићете ако посетите рецимо Грбаљ на недељу дана, и мало поразговарате са људима који нису начитани али богами знају свој правац.

По мени, претерано преиспитивање којим се бавите у претходним објавама делује ми непотребно и мазохистички, али ако већ имате такве склоности посетите и Цетиње и тада би вам ситуација у ЦГ постала још јаснија. Овако, само замарате све нас, непотребно.


Море Мардарије пусти чоека да објави још које папирче (читај, полуистине или фалсификате), ионако све то знамо напамет.

Мене лично не замара, напротив, увесељава ме чињеница да неко не жели да буде оно што су му били преци :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.