Повезују их са текстилима пронађеним у Аустрији, у оквиру халштатске културе старијег гвозденог доба. Конкретно се мисли на панталоне од тартана и тунику од твила.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tartan
https://en.wikipedia.org/wiki/Twill
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_Wayland_BarberЊихова ношња, а посебно текстил , може указивати на заједничко порекло са индоевропским неолитским техникама израде одеће или уобичајену текстилну технологију на ниском нивоу.
Цхарцхан човек је носио црвену твилл туника и Тартан "хеланке". Стручњак за текстил Елизабетх Ваиланд Барбер, који је испитиваала тканину у стилу тартана, распраљала је о сличностима између ње и фрагмената извађених из рудника соли повезаних са халштатском културом .
Утврђено је да је текстил пронађен уз мумије раног европског типа текстила заснован на блиским сличностима са фрагментарним текстилом пронађеним у рудницима соли у Аустрији, који потиче из другог миленијума пне. Антрополог Irene Good, специјалиста за рани евроазијски текстил, приметила је да плетени дијагонални кепер узорак указује на употребу прилично софистицираног разбоја и рекла да је текстил „најисточнији познати пример ове врсте технике ткања“.
A лепотица Лоулан је имала одећу од вуне и крзна. Капуљача јој је направљена од филца и у себи има перо. Носилац је грубе анкле-висок мокасине направљене од коже , са крзном споља. Сукња јој је била направљена од коже, са крзном изнутра за топлину. На себи је и вунену капу. Према Елизабети Барбер, ова одећа указује да је умрла током зиме.
Имала је и плетену торбицу и чешаљ (додуше коса јој је била заражена вашкама) који је изгледа имао двоструку функцију (служио је и за ткање).