Не треба све схватати дословно. Као да народ и аутор чланка знају разлику појединих ботаничких термина. Иду логиком: закопава се у земљу - дакле семе је
Колико пута сам чуо људе који "саде" кромпир.
Иначе, могуће је тулипане гајити из семена, али је процес дуготрајан јер треба неколико година док биљка процвета.
Hvala za informaciju. Ne sumnjam da su biljke kroz milione godina razvijale delove organizma s nekim smislom, dakle ako uopšte imaju cvet onda je to verovatno zato da bi nastalo seme, koje ima smisao da se poseje i nastavi vrstu. Međutim iz raznih razloga neke biljke su mnogo posle nastanka semena kao fenomena biljnog carstva "odlučile" da im se više isplati da se šire na drugi način (korenjem koje se grana, lukovičicama oko glavne lukovice isl.).
Što se tiče korišćenja narodnih naziva, naprotiv -- mislim da baš treba shvatiti doslovno. Krompir se zapravo objektivno govoreći ne seje nego sadi, čak i kad se krtola starog preseče na pola i stavi u zemlju. Ali iako neki tu prave grešku i kažu da se krompir "seje", jer stari krompir doživljavaju kao plod u kojem je klica, to se ne radi za lukovice, iako se lukovice lale i krokusa isto potpuno zakopavaju u zemlju, a svi kažu da se sade. Uostalom, reč "sejati" ima veze sa rečju "seme" i ne samo na srpskom, nego i npr. na engleskom "sow" + "seed" idr indoevropskim jezicima, a slično je i u drugim porodicama jezika (oblik reči je naravno drugačiji, ali su pojmovi za seme i sejanje slični).