Науке и научне дисциплине > Историја

Однос Тесле и Пупина

(1/8) > >>

Делија:

--- Цитат: Број 1  октобар 21, 2019, 11:10:31 поподне ---Нађите кандидата Пупина, тестираћемо га.
Иначе, потпуно је сувишно (да не кажем нешто грубље) помињање Тесле, посебно у овом контексту "није за наш народ урадио готово ништа". Објективно гледано - Тесла ради и радиће за наш народ док год он (народ наш) постоји.

--- Крај цитата ---

Договорено.  :)
Можда сам мало грубље написао-прегрубо да не бих био схваћен као да нападам Теслу. То ми није био циљ, већ сам хтео да кажем како је по мени Пупин неправедно занемарен и заборављен иако је за Србе и српство чинио све што може, а  ради поређења сам узео Николу Теслу који није крио своје порекло-али чињенично није у хуманитарном и политичком смислу (рецимо лобирање ради мобилизације Срба у Америци за време Првог Светског рата, давање новца ради школовања на десетине хиљада ученика, давање новца како би се сиромашне девојке могле удати и основати породицу, да не причам да смо ми у Банату део Србије а не Румуније управо његовом заслугом) помагао наш народ као што је то Пупин чинио. Свакако ми тај део коментара није био потребан, слажем се. Наравно да су сама његова достигнућа и чињеница да се изјашњавао као Србин велика ствар и да је за нас веома битно.

Ако занемаримо научна достигнућа, Пупин је урадио небројано много конкретних ствари-за наш народ у виду донација како би се оснивале српске породице и како би се наш народ описмењавао. Мислим да је што се тога тиче у великој предности у односу на велик-ако не и највећи део наших великана, а нажалост не само да је  заборављена та његова хуманост и љубав према свом народу, већ је готово и он сам заборављен.

Platin:
Пупин је наш далеко најбољи лобиста још од свог доба. Много је учинио за све нас, а ми имамо прилику да му се некако одужимо.
Књиге за Идвор би требало да су преживеле, тако да можемо да досегнемо барем до 1900 и неке, па да се "накалемимо" на савременике.

Пупин је, за разлику од Тесле, био одличан у јавности и имао је дара за такве послове иако се у основи бавио науком. Тесла је после Другог светског рата пуштен да буде популаран, а практично су сви остали склоњени у страну. Ми данас такође поново откривамо и Миланковића, који је у многим областима живота и рада дао непоновљиве доприносе.

Делија:

--- Цитат: Platin  октобар 22, 2019, 12:06:22 пре подне ---Пупин је наш далеко најбољи лобиста још од свог доба. Много је учинио за све нас, а ми имамо прилику да му се некако одужимо.
Књиге за Идвор би требало да су преживеле, тако да можемо да досегнемо барем до 1900 и неке, па да се "накалемимо" на савременике.

Пупин је, за разлику од Тесле, био одличан у јавности и имао је дара за такве послове иако се у основи бавио науком. Тесла је после Другог светског рата пуштен да буде популаран, а практично су сви остали склоњени у страну. Ми данас такође поново откривамо и Миланковића, који је у многим областима живота и рада дао непоновљиве доприносе.

--- Крај цитата ---

То сам хтео рећи.  :)
Чак и боље од тога-почињу 1779.године.
https://www.arhivpancevo.org.rs/%d1%84%d0%be%d0%bd%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b8-%d0%b8-%d0%b7%d0%b1%d0%b8%d1%80%d0%ba%d0%b5/%d1%86%d1%80%d0%ba%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b5-%d0%bc%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b5-%d0%ba%d1%9a%d0%b8%d0%b3%d0%b5/%d0%b8%d0%b4%d0%b2%d0%be%d1%80-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%be%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d0%b0-%d1%86%d1%80%d0%ba%d0%b2%d0%b0/

Зрно:
Пупин је био велики научник. Истовремено и масон, улизица, члан СНС-а, или не знам шта још. Зато је боље прошао од Тесле. Треба га тестирати у сваком случају. А да, био је и амерички човек.

Делија:

--- Цитат: Зрно  октобар 22, 2019, 12:39:47 пре подне ---Пупин је био велики научник. Истовремено и масон, улизица, члан СНС-а, или не знам шта још. Зато је боље прошао од Тесле. Треба га тестирати у сваком случају. А да, био је и амерички човек.

--- Крај цитата ---

Мислим да није згодно збијати овакве пошалице,ако је ово што си написао уопште шала.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију