Аутор Тема: Ibarski Kolašin - ključ za sve seobe Srba ka današnjoj Srbiji.  (Прочитано 6713 пута)

На мрежи ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 4051
  • I2>Y52621>A25645>FT190799 род Никшића
Одг: Ibarski Kolašin - ključ za sve seobe Srba ka današnjoj Srbiji.
« Одговор #60 послато: новембар 13, 2019, 10:21:33 поподне »
тако да је "укрштање" незаобилазно. О томе би могао најбоље Дуле да посведочи :)
Тај обичај сам први пут тада видео и треба издржљивости да се испрати тај темпо :) (јер пијеш у исто време са оним са ким се "укршташ" , па ако има добру кондицију, тешко теби :) ) Негде сам то "укрштање" при наздрављању видео и раније, не сећам се, али смо једном Гиле и ја исто то видели у Крагујевцу, па су нам момци који су исто тако "укрштали", рекли да су са севера Црне Горе...Тај обичај при наздрављању, тј, испијању је изгледа мало шири од Ибарског Колашина
« Последња измена: новембар 13, 2019, 10:23:08 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Слатинац

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 224
  • R1b-BY611>Z2705*
« Одговор #61 послато: јануар 25, 2020, 09:34:51 поподне »
Леп "Политикин" чланак о Орловићима из Горњег Стрмца:

Село Павла Орловића, витеза којег је појила Косовка Девојка
Пар дана касније је и екипа телевизије Мир из Лепосавића урадила репортажу о Горњем Стрмцу. Штета само што није било мало више речи о Крлигату и засеоцима Русцу, Тинићу и Перковцу, али нема везе.
https://youtu.be/w_Uv_MCbnfI

Из Горњег Стрмца је пореклом Шабан Полужа, вођа организације Бали Комбетар. Шабанова породица припада фису Кастрати и родовски назив им је био "Стрмец" по селу Г. Стрмац, одакле су се његови преци доселили 1815. године.

У Полужу се 1855. године из Горњег Стрмца доселила још једна породица од фиса Кастрати, из истог братства којем припада Шабанова породица.

Ван мреже taradza

• Гост
  • *
  • Поруке: 1
« Одговор #62 послато: јануар 27, 2020, 11:07:37 поподне »
Пар дана касније је и екипа телевизије Мир из Лепосавића урадила репортажу о Горњем Стрмцу. Штета само што није било мало више речи о Крлигату и засеоцима Русцу, Тинићу и Перковцу, али нема везе.
https://youtu.be/w_Uv_MCbnfI

Из Горњег Стрмца је пореклом Шабан Полужа, вођа организације Бали Комбетар. Шабанова породица припада фису Кастрати и родовски назив им је био "Стрмец" по селу Г. Стрмац, одакле су се његови преци доселили 1815. године.

У Полужу се 1855. године из Горњег Стрмца доселила још једна породица од фиса Кастрати, из истог братства којем припада Шабанова породица.

Podatak odakle je i kom fisu pripada Šaban Poluža, nije potreban na ovom forumu.

Ван мреже Слатинац

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 224
  • R1b-BY611>Z2705*
« Одговор #63 послато: фебруар 02, 2020, 02:38:06 поподне »
Podatak odakle je i kom fisu pripada Šaban Poluža, nije potreban na ovom forumu.
Поштовани/а

Ви нисте меродовни да оцењујете о коме ће да се пише на овом форуму. То што се вама очигледно није свидео мој пост и што не одговара неким вашим "ставовима", е то је већ ваш проблем. Овде је било речи о селу Горњи Стрмац и ја сам само споменуо да је одатле пореклом Шабан Полужа. Споменуо сам зато, јер се нигде у литератури не спомиње да је у Г. Стрмцу било Албанаца, а сада имамо у увид да су Албанци били настањени у Стрмцу још од 18. века и да је одатле пореклом један од најпознатијих Албанаца из Дренице. Ја знам да је он за Србе ратни злочинац, а за Албанце народни херој, али шта ја ту да радим? А од вас би било лепо и културно да сте навели образложење тј. разлог због којег сматрате да дотичној особи није место на форуму Порекло. Хвала!