Аутор Тема: Babići (Slava sv. Jovan Krstitelj)- N2 P189.2  (Прочитано 821 пута)

Ван мреже Babic2

• Почетник
  • **
  • Поруке: 22
  • N- P189.2
Babići (Slava sv. Jovan Krstitelj)- N2 P189.2
« послато: јул 20, 2019, 08:48:38 поподне »
Pokrenuo sam temu sa ciljem da prikupimo sto vise informacija o porijekla svoje porodice i saznam sto je vise moguće o migraciji  Babica koji slave sv. Jovana Krstitelja iz Pive (danas ja teritorija crne gore-iako je banjansko pivljanki rod, DNK pokazuje da rodjaka imamo samo u Plužinama na Pivskom jezeru i blizoj okolini). Danas Babica sa tom slavom ima i u Vojvodini , kolonizovani su poslije Drugog svjetskih rata iz Potkozarja u Nove Kozarce kod Kikinde na granicu sa Rumunijom. Najdalje sto sam uspio da zapisem je 6 generacija koje vode po mojoj pretpostavci do ustanka 1875. U BiH, sa akcentom na Krajinu. Takodjer akter ustanka je bio krvno blizak rodjak vojvoda Golub Babic, kao i mnogi Babici ,sto se moze pronaci u knjizi Milorada Ekmecica( Ustanak u Bosni i Hercegovini 1875. Godine). Nepoznat mi je razlog migracije u Pounje, tj Potkozarje, a po knjizi Karana ,,Pounje", stoji da nas je bilo i u Podgrmeču jedno vrijeme. Cijeni BiH sve informacije jer vise nemam ideja kuda jos da istražujem.
« Последња измена: август 13, 2019, 09:46:12 поподне Amicus »

Ван мреже Miroslav Erić

• Члан Друштва
  • Шегрт
  • Поруке: 81
Одг: Babići (Slava sv. Jovan Krstitelj)- N2 P189.2
« Одговор #1 послато: август 02, 2019, 12:43:54 поподне »
U selu Mačvanski Metković ima par kuća Babića,slave Svetog Jovana,potiču od Babića iz Mačvanskog Pričinovića po Vasiljeviću...

Ван мреже Иван Вукићевић

• Помоћник уредника
  • Памтиша
  • Поруке: 1878
  • Васојевић
« Одговор #2 послато: август 13, 2019, 09:56:49 поподне »
Цивилизовано дискутуј, у супротном нема шта да тражиш на овом форуму. Ниси на стадиону или у својој омиљеној биртији.
Такође, свака наредна порука коју напишеш са ошишаном латиницом ће бити избрисана. Научи да користиш тастатуру.

За почетак би сам могао да напишеш нешто корисно. На пример, одакле је тачно твоја породица, а не да измишљаш миграције "Babica koji slave sv. Jovana Krstitelja iz Pive". Таквих миграција није било, јер у Пиви нема Бабића који славе Св. Јована. Једини Бабићи у Пиви су живели у селима Жемчно и Горње Поље у Црквицама где их је пре било три куће, а касније само једна. Они славе Св. Стефана.

Имаш о томе код Томића, али и код Благојевића који је навео нешто више података:
Бабићи. Ни раније нијесу били бројна породица, а сад их је само једна кућа у Црквичком Пољу. По предању, поријеклом су из Бањана. Наводно, неки младић се оженио старијом дјевојком, родом од Грубача, па по томе потомци добили презиме. Од њега је Панто Бабић, који је био врло богат. Он је, кажу, од Шувалија купио Бабића омар за зобницу талијера. У задрузи је имао близу 60 чланова и држао по 6 пари волова. Његов син Вук био је један од најљепших људи у Пиви. Митар Бабић је око 1910. године купио земљу у Жеичну од Јована Кочовића и тамо се населио. Једна им је линија: Митар-Обрад-Митар-Петар-Вук. Славили оу Шћепањдан.

Ван мреже Babic2

• Почетник
  • **
  • Поруке: 22
  • N- P189.2
« Одговор #3 послато: септембар 10, 2019, 10:46:29 поподне »
Babići sa slavom sv. Jovan Krstitelj i koji su međusobno rod žive u gradovima: Sremska Mitrovica, Kostajnica ( selo Grdanovac), Novi Grad (nekada Bosanski Novi), Prijedor (selo Marini ,Trgovišta, te selo Babići kod Kozarca), selo Novi Kozarci kod Kikinde na granici sa Rumunijom, selo Mokro Polje kod Knina, selo Trubar kod Drvara. Navedena su mjesta gdje su pripadnici ovog roda koncentrisani u većem broju. Ako neko zna još, neka piše.