Не знам да ли се неко од вас сретао до сада са презименом Лозанов?
Овог презимена је некада било у Барањи, не знам да ли га има сада, али славили су Трифундан.
Данас налетех на једном месту да овог презимена има и у Бугарској.
Па се упитах, да нису можда неки Бугари, мислим пореклом? 
Мало касним са одговором,ако ће ти значити знам за презиме Лозанић,иста је основа као и ово скраћено..не чини ми се да је бугарског или било ког другог порекла осим нашег.

Иначе,приметио сам-вероватно не први једну интересантну ствар што се презимена на ов и ев тиче.Презимена на ов и ев,патронимске основе су типична за простор Војводине,то већ и врапци на грани знају.

Чак сам утиска да се можда чешће јавља у Банату него у Срему и Бачкој,поготово Срему.Можда их има и у југоисточној Србији,новопечене македонце потомке Филипа и Олимпијаде нећу ни да помињем.
Ипак од свих територија које наш народ насељава,сличну праксу давања надимка/презимена или ближег означавања рода са наставцима ов/ев примећујем једино на простору Црне Горе.Од Марка Миљанова па на даље..доста сам таквих случајева видео,с тим што се зна скоро увек оно старо презиме-које је неретко на ић,припадност братству а ово му дође више као ближа одредница-надимак ради распознавања унутар братства.Интересантно ми је што им се надимак не завршава на ић,већ вероватно да би се намерно направила разлика између правог презимена и надимка користи се та окрњена варијанта.
Отприлике као код нас преко Дунава шпицнаме.С тим што се неретко дешава да код нас презиме и шпицнаме буду патронимски и скраћеног облика(ов/ев).
Да ли су сви -макар некада тако добијали надимак по оцу-али као скраћен облик(Милошев ,Вујадинов итд..) или је то само случајност могао би рећи неко ко је са тих простора и упућенији је од мене.