Аутор Тема: Поријекло Јаковљевића-Јакића (Равнице, Нови Град), Никољдан  (Прочитано 357 пута)

Ван мреже filipjako

• Гост
  • *
  • Поруке: 5
Oво је први пут да почињем тему на овом форуму, тако да се надам да исправно објављујем овај пост и да је стављен у категорију гдје треба да буде...

Моје име је Филип Јаковљевић, имам 20 година и долазим из Шведске, гдје сам рођен и одрастао. Добио сам Y-ДНК резултате (37 маркера) прије неколико дана и носиоц сам I2 хаплогрупе, или I-P37 (I-PH908) ако ћемо бити прецизнији. Детаљније информације о мојим резултатима можете пронаћи на овом линку:

https://minfil.com/afa7s9c6n1/B468573_YDNA_DYS_Results_20190409_csv

Разлог због којег сам то урадио је истраживање о мом поријеклу. Иначе, мој генерални циљ са тиме је прецизно истраживање даљег, географског поријекла као и породичне историје (без "теорија завјере" 😉).

Када је у питању моје поријекло, цитираћу оно што сам написао у упитнику када сам постао члан Порекла прије неколико дана:

"Најстарији познати предак је Ђурађ Јакић (звани Ђуко), чије презиме је наше старо презиме и за кога се каже да је рођен око 1830. године. Сматра се да је у Равницама (село у општини Нови Град, Република Српска) дошао заједно са женом и дјецом са Баније под нејасним околностима, јер је тачан временски период (касније од 1860. године након рођења његовог сина Стевана) и разлог за њихово насељавање непознато. Презивали смо се Јакић најкасније до 1882. године (Шематизам Православне Митрополије и Архидијецезе Дабро-Босанске). Душан (рођен око 1890. године), Стеванов син, је највјероватније био тај који је преузео/први који је носио презиме Јаковљевић по очевој линији. То се претпоставља, осим по њихове године рођења заједно са годином објављивања шематизма, јер постоји документација коју је написао један од Душанових синова, Рајко, који потврђује да се Стеван изјаснио као Јакић (а не као Јаковљевић), док се Душаново име и презиме (Јаковљевић) налази на спомен-плочи са именима погинулих бораца НОВЈ и жртава фашизма током Другог свјетског рата на Козари. Није познато зашто је презиме промијењено од Јакић до Јаковљевић и није ми познато да смо икада мијењали славу. Име Јакић је и даље присутно у селу до данас, но само у смислу братства на неки начин, јер је то име по које су потомци Ђурада познати. У Равницама се налазе укупно три братстава које носе презиме Јаковљевић: Јакићи (на врх брда, Никољдан), Сламари (уз саму цесту, Тривуњдан) i Кентале (уз брдо код Ђенића и Пашића, Ђурђевдан). Познато је да ниједно братство није повезано са другим по крви. Међутим, према шематизму су Сламари једини од три братства који су изворни Јаковљевићи. О удаљеном поријеклу, прије Ђурђа који се наводно населио са Баније, било је честих (али без основа) спомињања да су Јакићи дошли у овај дио Балкана из Херцеговине или Црне Горе."

Ако помаже, испод овај дио текста имате линк са споменутим документом који је написао мој покојни прастриц, Рајко Јаковљевић. У документу је такође нацртано породично стабло и моја линија иде овако: Филип (ја)-Ненад-Војин-Душан-Стеван-Ђурађ.

https://minfil.com/98o1r9cbn2/Porodica_Jakovljevic-Jakic_pdf

И не знам колико је сигурно истраживати искључиво на основу презимена (поготово патроними), но када погледам податке о Јакићима, видим да у Старој Херцеговини има неких Јакића. Сада, ови Јакићи славе Ђурђевдан и пошто су тих Јакићи повезани са тестираним Вемићима кроз предање (не знам колико је легитимна ова теорија), они би требали да буду носиоци I1 хаплогрупе која је типична за Дробњаке... или? Пошто потичу од Милошевића из села Плана код Билеће, који су се доселили у Дробњаку, нису "прото-Дробњаци”. Постоји наравно исти мит о поријеклу код дробњачких Вемића, јер су наводно сродни са дробњачким Јакићима, но мислим свакако да би ово било вриједно провјеравати кроз ДНК јер нема тестираних, дробњачких Јакића.

Но ипак, да у Херцеговини постоји ограничена количина I1 хаплотипа (што претпостављам да је углавном дошло кроз миграције ”прото-Дробњака”), да нема Милошевића са I1 хаплогрупом у бази, да су 5 од 8 тестираних Милошевића припадници I-PH908 хаплотипа, и да су једини Милошевићи (Јовањдан) са ”сличном” славом (преслава дробњачких Јакића је Yсјековање главе св. Јована Крститеља, нешто што они до дан данас славе иако углавном прислужују племенску славу св. Ђорђа) носиоци I-PH908 хаплотипа, cу све веома сумњиви тачке...

Свјестан сам исто о Јакићима из Маглаја и Сарајева који славе Никољдан према шематизму, но морало бих се прикупити више информација о њима да бих се могао донесити неки закључaк o потенцијалне везе, а у овом тренутку нисам могао наћи никакве знакове да су они уопште присутни тамо данас (као што нема знакова да су Јакићи данас присутни у Равницама због промјена презимена...).

Неке друге, разне ствари о којима сам добио информације откако сам узео Y-ДНА тест су:

1. Информације од корисника "Банска крајина" у порукама, везанe за Банију и аустроуграских војних архива. Корисник, који посједује доста информација о овим архивама, је навео да се Јакићи помињу на Банији у аустријским војним списковима из 1772., 1807. и 1819. године, но да је само ријеч о католицима. Дакле, нема православних Јакића у Банији прије 1819. године. Сада се поставља питање да ли је Банска теорија уопште тачна. Наравно, такође је могуће да је боравак у Банији био кратак за једну или двије генерације и да је неки православни Јакић дошао послије 1819. године. Постоји и војна документација од 1820. године до укидања Војне крајине, но за њено прегледање је потребно ићи у архиве у Бечу и Загребу. Пошто је Ђурађ Јакић (најстарији познати предак) родјен...

(1/2)

Ван мреже filipjako

• Гост
  • *
Одг: Поријекло Јаковљевића-Јакића (Равнице, Нови Град), Никољдан
« Одговор #1 послато: април 17, 2019, 06:00:27 поподне »
...око 1830. године, претпоставлјам да би архиве од негдје око 1847 до 1860, који се наводно налазе у Бечу и/или у Загребу, тачно дао одговор на Банском предању.

2. Информације од корисника "Милош" на тему ”Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту”, на крају странице 344, које слиједе: "Јаковљевић има карактеристичне маркере DYS385=14-16, DYS458=18. Нема нека блиска поклапања, јер су сва на упоредивих 16 или 18 маркера. Има потпуна поклапања на 16 упоредивих маркера са тестиранима у САНУ истраживању са истока Србије и златиборског краја, али је упитна ова веза. Две разлике има на 18 упоредивих маркера са двојицом Херцеговаца, где један слави Ђурђевдан, а други Јахура Никољдан, као и тестирани. Рекао бих да му је Јахура близак, како због славе, тако и због самог хаплотипа. Он је из околине Љубиња, па је можда то и стара матица Јаковљевића.". Проблем са Јахурима је да смо само тестирани на 17 заједничких маркера. Дакле, нека анализа на тих 17 маркера је веома нестабилна.

3. ДНК у бази од неки Алексић из Опутним Рудинама (село Видне код Никшића, Игњатијевдан), вјероватно припадник малешевског племена, чији се резултати подудара са мојим (осим на неким маркерима који брзо мутирају, значи могуће је да имамо истог претка у задњих 300-500 година). Постоји такође неки ”Адам Мајкл Алексић Рајкмeн” (Adam Michael Aleksich Ryckman) на ФТДНА (FamilyTreeDNA) са киме сам се спарио. Његов најстарији познати предак је ”Обрен Самјуел Алексић” (Obren Samuel Aleksich), рођен 1880. године и преминуо 1939. године. Тражио сам у америчким архивама за тог Обрена и постоји само један. Taj Обрен je изјавио "Црна Гора" као мјесто одакле потиће. То што је свакако веома интересантно је да Малешевци исто воде своје поријекло из околине Билеће - као споменути Јакићи из Дробњака.

Испод овога имате резултате од Јахуре и Алексића. Још нисам успио да добијем резултате од Адама но претпостављам да су резултати из базе на ДНК Порекло исти као његови јер су 37 маркера као на ФТДНА.

https://minfil.com/C9bfa3fbn6/Ska_rmavbild_2019-04-17_kl._17.12.05_png
https://minfil.com/Ieb4a0fana/Ska_rmavbild_2019-04-17_kl._17.12.48_png

Било каква помоћ са смјерницама и новим закључцима, теорије о даљег поријекла, гдје тражити додатне информације итд. би била изузетно цијењена, тако да можете слободно поставити све овдје што би могао бити корисно.

Мој е-маил је filipjako99@gmail.com ако би неко желио да ме лично контактира.

Поздрав свима вама и све најбоље
Филип Јаковљевић

(2/2)

Ван мреже Банска крајина

• Помоћник
  • Поруке: 104
« Одговор #2 послато: април 17, 2019, 09:57:18 поподне »
1. Информације од корисника "Банска крајина" у порукама, везанe за Банију и аустроуграских војних архива. Корисник, који посједује доста информација о овим архивама, је навео да се Јакићи помињу на Банији у аустријским војним списковима из 1772., 1807. и 1819. године, но да је само ријеч о католицима. Дакле, нема православних Јакића у Банији прије 1819. године. Сада се поставља питање да ли је Банска теорија уопште тачна. Наравно, такође је могуће да је боравак у Банији био кратак за једну или двије генерације и да је неки православни Јакић дошао послије 1819. године. Постоји и војна документација од 1820. године до укидања Војне крајине, но за њено прегледање је потребно ићи у архиве у Бечу и Загребу. Пошто је Ђурађ Јакић (најстарији познати предак) родјен...

(1/2)

Филипе, чисто да будемо прецизни. То што православних Јакића нема у поменутим списковима, то не значи да их на Банији није било у то вријеме, већ једноставно да нису евидентирани у тим списковима.

Ван мреже filipjako

• Гост
  • *
« Одговор #3 послато: април 18, 2019, 01:28:08 поподне »
Филипе, чисто да будемо прецизни. То што православних Јакића нема у поменутим списковима, то не значи да их на Банији није било у то вријеме, већ једноставно да нису евидентирани у тим списковима.

Хвала на појашњењу. У сваком случају, мислим да би споменуте архиве из негде између *1848. и 1860. године могле дати добре индикације о пребивалиште православних Јакића, јер постоји предак познат по имену (Ђурађ Јакић, рођ. око 1830) који је наводно живио тамо у то вријеме и који је био војно способан у то вријеме (претпостављам да је војна обавеза била општа и лична за све способне мушкарце од 18. године статости). Не бих ни искључио неке друге теорије у вези Јакића у Банији, као нпм. покатоличавање (што би била дефинитивна ствар ако католички Јакићи имају исти Y-ДНК) па враћање у православље након емиграције појединца, што не би било превише нереално (иако си раније поменуо у порукама да се то ријетко дешавао у то вријеме) ако је тај појединац био свјестан о своје поријекло.