Аутор Тема: Бугари  (Прочитано 41359 пута)

Ван мреже Грoф

• Помоћник
  • Поруке: 101
Одг: Бугари
« Одговор #200 послато: март 27, 2018, 11:12:10 поподне »
Kad pričamo o izgledu evo navesću jedan primjer, u Lici se nađe po neki čojek koji liči na mongola ili azijata.
Većinom su im u školi kačili nadimak Kinez.

Zanči i taj Krasimir bi da je kojim slučajem zaluta u Liku dobio nadimak Kinez.

Ван мреже vojinenad

• Етнолог
  • Поруке: 2211
« Одговор #201 послато: март 27, 2018, 11:33:20 поподне »
Kad pričamo o izgledu evo navesću jedan primjer, u Lici se nađe po neki čojek koji liči na mongola ili azijata.
Većinom su im u školi kačili nadimak Kinez.

Zanči i taj Krasimir bi da je kojim slučajem zaluta u Liku dobio nadimak Kinez.
Изгледа да има доста истине у томе што наводиш, мој добар пријатељ је по оцу пореклом из Српских Моравица, и заиста је косоок, због чега је имао у школи надимак "Кинез". Нешто ту има.....?! :-\

На мрежи Златан

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 417
  • Y: E-V13>А18833>А9739
« Одговор #202 послато: јун 20, 2019, 09:37:41 пре подне »
Што се тиче Бугара и њиховог потенцијалног присуства у источној Србији, имам једно питање.

Ко поседује књигу порекла презимена "Млава, Хомоље, Звижд", могао је да запази да скоро свако друго село има породице/род који зову "Бугари".

- Ради ли се овде првенствено о Србима који су једноставно дошли из тог правца, те добили такав прозив?
- Или је можда реч о етничким Бугарима који су због разних сила прилика бежећи од Турака кренули ка западу?

Има ли овде неког општег става?

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 5081
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
« Одговор #203 послато: јун 20, 2019, 09:52:21 пре подне »
Што се тиче Бугара и њиховог потенцијалног присуства у источној Србији, имам једно питање.

Ко поседује књигу порекла презимена "Млава, Хомоље, Звижд", могао је да запази да скоро свако друго село има породице/род који зову "Бугари".

- Ради ли се овде првенствено о Србима који су једноставно дошли из тог правца, те добили такав прозив?
- Или је можда реч о етничким Бугарима који су због разних сила прилика бежећи од Турака кренули ка западу?

Има ли овде неког општег става?

Углавном је у питању надимак за људе који су живели у крајевима близу бугарског етничког простора. Слични надимци су постојали и за друге крајеве, нпр. Швабе за Пречане (Србе преко Дунава и Саве), Цинцари за људе из Македоније, Арнаути за оне из Старе Рашке и Косова и Метохије итд. Мада не искључујем могућност да се у појединачним случајевима ради о правим Бугарима, нпр. онима који су се у Србију досељавали са простора Централнобалканских планина, али такви случајеви нису чести.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

• Писар
  • Поруке: 223
« Одговор #204 послато: јун 20, 2019, 10:29:48 пре подне »
Углавном је у питању надимак за људе који су живели у крајевима близу бугарског етничког простора. Слични надимци су постојали и за друге крајеве, нпр. Швабе за Пречане (Србе преко Дунава и Саве), Цинцари за људе из Македоније, Арнаути за оне из Старе Рашке и Косова и Метохије итд. Мада не искључујем могућност да се у појединачним случајевима ради о правим Бугарима, нпр. онима који су се у Србију досељавали са простора Централнобалканских планина, али такви случајеви нису чести.

Баш тако. И данас неки Србе са Косова и Метохије зову Шиптари.  :(

Колико ја знам, било је исељавања из Бугарске, из пограничних крајева, у Србију, у другој половини 19. века (Има то у књизи Насељавање Кнежевине Србије). Али питање је шта би ти људи рекли за себе у то доба, да ли су Срби или Бугари, или нешто треће?

А више пута сам имао прилике да чујем да су неки Бугари насељавани у Србију због баштованства у току 19. века, али не знам колико је то тачно.
« Последња измена: јун 20, 2019, 10:32:20 пре подне Јосиф из Трбушнице »

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 3915
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
« Одговор #205 послато: јун 20, 2019, 01:26:07 поподне »

А више пута сам имао прилике да чујем да су неки Бугари насељавани у Србију због баштованства у току 19. века, али не знам колико је то тачно.
Књаз Милош их је насељавао у околини Крагујевца, (слив Лепенице, низводно од Крагујевца), због баштованства...да ли су сви они Бугари или "Бугари", не знам, али има оних у околини Крагујевца који тврде да су бугарског порекла (један познаник ми је једном приликом рекао да је Бугарин пореклом,  порекло му је из Јовановца, али презиме сам му заборавио), тако да можда има и правих Бугара, али има и Срба из пограничних крајева који су у народу тако називани...
« Последња измена: јун 20, 2019, 01:32:01 поподне ДушанВучко »