Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2660833 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2880 послато: Јануар 09, 2017, 01:48:10 поподне »
О настанку презимена Драгићевић

              "Из таме прошлости почетком XIV века   јављају се  искрице светла  у виду докумената дубровачких и зетских архива који обзнањују постојање зетске властелинске породице Драгића потомака родоначелника са именом Драгић кореном из брда доње Зете. Зависно од извора појављују се минималне разлике у писању и изговору. У старосрпској транскрипцији и правопису пише се ДРАГИКЪ. То је патроним или деминутив од хипокристика ДРАГА+суфикс-ић. Први патроним за основу има име Драга (па произилази деминутив Драгић) а други корен име Драгић (произилази присвојно Драгићевић и говори о припадности) - нагласак на «а», те је настало  од првог  као деминутив. Додатак  -ићевић је карактеристичан за херцеговачко поднебље али се ван њега често претвара у –ичевић ( рецимо Мићић у Мичић, Гаћић у Гачић ) па је тако деминутив од имена родоначелника Драгића – Драгићевић претрпио током  постојања промене у две верзије истог порекла: Драгићевић и Драгичевић које постоје и данас, а изворно су сви ДРАГИЋЕВИЋ.
                  Варијанта Драгичевић настала је вероватно  због лакшег изговора тврдог сугласника у речи, на супрот меком самогласнику па је мање долазило до «ломљења језика» У изговору речи Драгичевић језик прати издисај који при изласку нема препреке а при изговору речи Драгићевић корен језика се повлачио назад и лепио за непце, а издисај је одлазио напред па је било лакше изговорити Драгичевић него Драгићевић. Тврдокорнима ово није сметало па зато данас имамо две верзије.
                Пре свега, морамо знати, да у тим временима код Срба презимена у данашњем смислу практично не постоје и нестална су, везана су за имена која се односе на неког „виђенијег“ из  рода.
                На овом делу Балкана  наведена су кретања  Словена  у VIII веку. Тада су се придошли Новљани поделили у две велике групе. Једна од њих зауставила се у пределу данашњег Дробњака а друга је населила бањанску висораван. Из бањанске гране током касније историје ће се јавити браћа Богдан и Грујица. Они су у самом корену данашњих  црногорских Драгићевића  и  потурчењака  Груда.  Друга грана Новљана  територију преузима од племена Крича. Одлучујућа битка одиграла се под вођством војводе Ђурјана Косовчића и кричког краља Калоке. Тада су Кричи заувек протерани на десну обалу Таре, а данас су у свим варијантама презимена Кричковић. Ови Новљани из Дробњака изнедриће Драгиће а они Драгићевиће из овог родослова. Ове две лозе  Драгићевића (херцеговачка и црногорска) нису у никаквој вези осим у евентуалним каснијим појединачним додирима. Мајка писца Данила Киша је од црногорске гране Драгићевића, а познат је кчевски харамбаша Вук Драгићевић."

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2533
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2881 послато: Јануар 09, 2017, 06:20:57 поподне »
Соколовић, по оцу од муслимана Соколовића из Коњица

Припада хаплогрупи R1b. Nevgen даје највеће шансе да припада некој од западноевропских грана (DF27, L21, U152), али како ни једна од њих нема убедљиво веће шансе од других, може се са великом сигурношћу рећи да припада њиховој родитељској грани P312. Ова грана је пронађена код припадника средњоевропске културе звонастих пехара (Bell-Beaker), а везује се и за наредне културе на тим просторима (културу поља погребних урни-Urnfield, Халштатску и Латенску), а од античких народа за Прото-Итало-Келте и из њих касније проистекла племена. На Пројекту нема превише блиских хаплотипова, једини релативно близак му је Гужвић из рода Ј са којим се разликује на 2 од 17 упоредивих маркера. Са Мучибабићем, који је у истом роду као и Гужвић, разликује се чак на 6 од 23 маркера.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2882 послато: Јануар 09, 2017, 08:44:36 поподне »
Iz knjige Ahmeta ef. Bibera, Bjelimići na vjetrometini povijesti, Izdavač: Fondacija "Lijepa riječ" Konjic, 2013.g.

Sokolovići, prezime je nastalo po nadimku Sokol - uzgajivači ptica sokolova koje su koristili u lovu. Po svoj prilici, oni su doselili iz Soko-Banje (Srbija), nakon predaje tih gradova kneževini Srbiji 1862. godine i naselili se u selo Sopot.

Шта знам, ово делује мало натегнуто, али можда је и тачно, уз ограду да је Сокобања ослобођена 1833. и из ње су мухамеданци отишли наредне 1834. године, што већ има смисла да се неко у међувремену населио чак и на далекој Неретви.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2883 послато: Јануар 09, 2017, 09:08:29 поподне »
Свакако занимљива комбинација на маркеру 385 (13-14). Нема таквих R1b хаплотипова код нас превише, или бар нисам наилазио на њих по базама. Соколовић има једно поклапање на северу Италије, што одговара овоме о чему прича Милан.

Сама прича о пореклу делује мало нереално, али све је могуће када су у питању наши муслимани.

Мала сугестија: можда треба уписати "муслиман" поред имена. Јесте да је у питању Коњиц, али Соколовића је било и Срба, па може доћи до забуне. Једино ако тестирани инсистира да буде другачије, онда у реду.


Ван мреже Soko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2884 послато: Јануар 09, 2017, 10:18:56 поподне »
Pozdrav svima, evo da se prikljucim raspravi vezano za mene (Sokolovic).

Posto se ne razumem puno u genetiku (planiram ozbiljnije da se aktiviram na tom polju), da li moze neko malo detaljnije da mi objasni od kojeg naroda poticem? Mozda nisam postavio pitanje ispravno, ali da li moze na osnovu R1b da se suzi na odredjene narode?

Takodje puno bi mi znacilo ako neko od starijih clanova moze da me uputi gde i na koje nacine mogu malo bolje da saznam/istrazim nesto o svom poreklu?

Sto se tice reci musliman, meni licno ne smeta, ali ja, kao ni moj otac nismo muslimani vec pravoslavci. A moj deda nikad nije klanjao, nije bio komunista ali nije pridavao znacaj religiji. A valjda su svi Sokolovici i dalje Srbi bez obzira na religiju koja je kasnije zamenjena islamom, osim onih koji su se radjali i odrastali u Turskoj (tj u kojima ima turske krvi)? Uglavnom ako je zbog lakseg razvrstavanja bolje da se upise pored imena nije problem.

Svaki komentar je dobrodosao. Hvala unapred!

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8547
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2885 послато: Јануар 09, 2017, 10:30:01 поподне »
Има ли икаквих индиција да би и род J (Гужвић и Мучибабић) у табели СДК могао да припада грани P312? Било би добро да нам Соко појасни порекло својих Соколовића, да ли су староседеоци у Коњицу или Херцеговини уопште? Надам се да не грешим, али мислим да смо код ових родова (Ј и Ј2 у табели за R1b хаплогрупу) на добром трагу ка хаплогрупи предсловенског становништва Херцеговине (могуће Илири?). Гужвићи јесу из Славоније, али имају предање, колико сам пронашао на форуму, да су се тамо населили у 17. или 18. веку из Босне. Мучибабићи се у свом крају рачунају као староседеоци, тј. ни они а ни њихови суседи немају предање да су се они однекуд доселили. Још једино остаје да видимо за Соколовиће из Коњица.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Soko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2886 послато: Јануар 09, 2017, 10:41:14 поподне »
Moj otac je odrastao u Beogradu, a njegov otac Muhamed Sokolovic je rodjen u Konjicu. Problem je u tome sto je on (deda) uveliko ziveo u Francuskoj kada sam se ja rodio i nikad ga nisam upoznao, tako da vrlo malo znam o njemu. Ono sto znam jeste da su njegovi roditelji isto iz Konjica (otac Mehmed - masinovodja u Konjicu ubijen od Ustasa i majka Almasa Sokolovic) i da jos uvek neki Sokolovici zive u Konjicu. Nazalost dublju istoriju porodice ne znam.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2887 послато: Јануар 09, 2017, 10:49:02 поподне »
Добродошао Соколе!

За почетак прочитај текст на еупедији о хаплогрупи R1b.

http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1b_Y-DNA.shtml


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2888 послато: Јануар 09, 2017, 10:54:15 поподне »
Sto se tice reci musliman, meni licno ne smeta, ali ja, kao ni moj otac nismo muslimani vec pravoslavci. A moj deda nikad nije klanjao, nije bio komunista ali nije pridavao znacaj religiji. A valjda su svi Sokolovici i dalje Srbi bez obzira na religiju koja je kasnije zamenjena islamom, osim onih koji su se radjali i odrastali u Turskoj (tj u kojima ima turske krvi)? Uglavnom ako je zbog lakseg razvrstavanja bolje da se upise pored imena nije problem.

Нису сви наши муслимани српског порекла. То је ваљда јасно. Има муслимана и у ЦГ, по Санџаку, итд. Они су у последњих 100-200 година често селили у БиХ.

То није толико битно, колико миграције. Овде се последњих неколико стотина година православци, католици и муслимани мешају углавном међу собом, па су стога ти подаци прилично битни. Због тога код Срба у пројекту постоји одељак са крсном славом, код припадника исламске вероисповести пише муслиман, итд., итд.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2889 послато: Јануар 09, 2017, 10:57:19 поподне »
Није толико битно за само порекло Соколовића, али 1903. се помињу Сабит и Авдо Соколовић, дрворезбари из Коњица.

Извор: Орјентални салон: из збирке Етнографског музеја у Београду

Ван мреже Soko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2890 послато: Јануар 09, 2017, 11:04:05 поподне »
Добродошао Соколе!

За почетак прочитај текст на еупедији о хаплогрупи R1b.

http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1b_Y-DNA.shtml

Hvala!

Цитат
Нису сви наши муслимани српског порекла. То је ваљда јасно. Има муслимана и у ЦГ, по Санџаку, итд. Они су у последњих 100-200 година често селили у БиХ.

То није толико битно, колико миграције. Овде се последњих неколико стотина година православци, католици и муслимани мешају углавном међу собом, па су стога ти подаци прилично битни. Због тога код Срба у пројекту постоји одељак са крсном славом, код припадника исламске вероисповести пише муслиман, итд., итд.

Ma nije problem, ako je lakse zbog orijentacije, neka se slobodno unese.


Inace jedna ispravka koliko vidim na ovom nalazu koji sam dobio meni pise da je YGATAH4  12, a u tabeli na sajtu pise 11, ako sam ja to dobro zapazio. Ne znam da li to nesto menja.


Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2533
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2891 послато: Јануар 09, 2017, 11:20:48 поподне »
Pozdrav svima, evo da se prikljucim raspravi vezano za mene (Sokolovic).

Posto se ne razumem puno u genetiku (planiram ozbiljnije da se aktiviram na tom polju), da li moze neko malo detaljnije da mi objasni od kojeg naroda poticem? Mozda nisam postavio pitanje ispravno, ali da li moze na osnovu R1b da se suzi na odredjene narode?

Takodje puno bi mi znacilo ako neko od starijih clanova moze da me uputi gde i na koje nacine mogu malo bolje da saznam/istrazim nesto o svom poreklu?

Sto se tice reci musliman, meni licno ne smeta, ali ja, kao ni moj otac nismo muslimani vec pravoslavci. A moj deda nikad nije klanjao, nije bio komunista ali nije pridavao znacaj religiji. A valjda su svi Sokolovici i dalje Srbi bez obzira na religiju koja je kasnije zamenjena islamom, osim onih koji su se radjali i odrastali u Turskoj (tj u kojima ima turske krvi)? Uglavnom ako je zbog lakseg razvrstavanja bolje da se upise pored imena nije problem.

Svaki komentar je dobrodosao. Hvala unapred!

Поздрав Соколовићу!

Као што написах раније, грана R1b-P312 којој припадаш се везује пре свега за (Прото) Итало-Келтска племена централне Европе, а на наше просторе су је донела највероватније келтска племена Халштатске и Латенске културе, почевши од отприлике 1200 п.н.е. Што се тиче истраживања порекла, најбоље је да погледаш дигиталну библиотеку на нашем сајту, где можеш наћи велики број књига и студија које се баве становништвом Херцеговине:

http://www.poreklo.rs/2014/01/05/digitalna-biblioteka-portala-poreklo/

Што се тиче ознаке поред презимена, ми уписујемо муслиман/католик када је прилично сигурно да се тестирани тако изјашњавају, а ја на основу твог имена нисам био баш сигуран да си муслиман. :) Ознаку православац ретко уписујемо, већ само славу, а за тестиране који немају никакву ознаку се углавном подразумева да су православци, али им се не зна слава. Наравно, ако ти желиш можемо уписати и православац.

Ван мреже Soko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2892 послато: Јануар 09, 2017, 11:55:30 поподне »
Поздрав Соколовићу!

Као што написах раније, грана R1b-P312 којој припадаш се везује пре свега за (Прото) Итало-Келтска племена централне Европе, а на наше просторе су је донела највероватније келтска племена Халштатске и Латенске културе, почевши од отприлике 1200 п.н.е. Што се тиче истраживања порекла, најбоље је да погледаш дигиталну библиотеку на нашем сајту, где можеш наћи велики број књига и студија које се баве становништвом Херцеговине:

http://www.poreklo.rs/2014/01/05/digitalna-biblioteka-portala-poreklo/

Што се тиче ознаке поред презимена, ми уписујемо муслиман/католик када је прилично сигурно да се тестирани тако изјашњавају, а ја на основу твог имена нисам био баш сигуран да си муслиман. :) Ознаку православац ретко уписујемо, већ само славу, а за тестиране који немају никакву ознаку се углавном подразумева да су православци, али им се не зна слава. Наравно, ако ти желиш можемо уписати и православац.

Iskreno svejedno mi je sta pise. :)

E sad mi je malo jasnije, nego nisam razumeo kakvi su ovo zvonasti pehari Bell-Beaker i kultura polja pogrebnih urni.

Inace da li nesto menja ovaj jedan broj u YGATAH4? Ova slika koju sam okacio u prethodnom komentaru je slika rezultata iz DNK laboratorije i tu sam primetio da se taj broj razlikuje od onog sto se nalazi u tabeli sa sajta.

Jos jedno pitanje, vidim da neki clanovi imaju sva polja popunjena u tabeli, te me zanima da li su oni radili jos neku analizu koja preciznije utvrdjuje poreklo i ako jesu koja je to analiza i gde moze da se uradi?

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2533
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2893 послато: Јануар 10, 2017, 12:30:38 пре подне »
E sad mi je malo jasnije, nego nisam razumeo kakvi su ovo zvonasti pehari Bell-Beaker i kultura polja pogrebnih urni.

Inace da li nesto menja ovaj jedan broj u YGATAH4? Ova slika koju sam okacio u prethodnom komentaru je slika rezultata iz DNK laboratorije i tu sam primetio da se taj broj razlikuje od onog sto se nalazi u tabeli sa sajta.

Jos jedno pitanje, vidim da neki clanovi imaju sva polja popunjena u tabeli, te me zanima da li su oni radili jos neku analizu koja preciznije utvrdjuje poreklo i ako jesu koja je to analiza i gde moze da se uradi?

Култура звонастих пехара и култура поља погребних урни су неке од култура које се везују за Прото-Итало-Келтска племена централне Европе, а припадници тих племена су доминантно били носиоци гране P312, односно њених подграна U152, DF27, L21 и још неких мањих. Култура звонастих пехара је најстарија, а касније је редом наслеђује још неколико култура, о којима више можеш прочитати овде:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0_%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%85_%D0%BF%D0%B5%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B0

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0_%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D1%85%D1%83%D0%BC%D0%BA%D0%B8

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0_%D0%BF%D0%BE%D1%99%D0%B0_%D1%81%D0%B0_%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B0

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D0%BB%D1%88%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0

Није никаква грешка у питању, вредност на маркеру YGATAH4 се увек смањује за један код узорака који су тестирани у београдској лабораторији да би се ускладила са резултатима са FTDNA.

Хаплотипови у табели имају различит број попуњених поља/маркера у табели у зависности од тога где су тестирани, тако нпр. београдска лабораторија тестира 23 маркера, што је отприлике неки минимум, док FTDNA има тестове који тестирају 37, 67 и 111 маркера. Више о тим тестовима можеш видети овде:

https://www.familytreedna.com/y-dna-compare.aspx

Ван мреже Soko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2894 послато: Јануар 10, 2017, 12:45:42 пре подне »
Hvala, sad mi je dosta jasnije :)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2533
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2895 послато: Јануар 10, 2017, 01:01:21 пре подне »
Има ли икаквих индиција да би и род J (Гужвић и Мучибабић) у табели СДК могао да припада грани P312? Било би добро да нам Соко појасни порекло својих Соколовића, да ли су староседеоци у Коњицу или Херцеговини уопште? Надам се да не грешим, али мислим да смо код ових родова (Ј и Ј2 у табели за R1b хаплогрупу) на добром трагу ка хаплогрупи предсловенског становништва Херцеговине (могуће Илири?). Гужвићи јесу из Славоније, али имају предање, колико сам пронашао на форуму, да су се тамо населили у 17. или 18. веку из Босне. Мучибабићи се у свом крају рачунају као староседеоци, тј. ни они а ни њихови суседи немају предање да су се они однекуд доселили. Још једино остаје да видимо за Соколовиће из Коњица.

Моје мишљење је да и Гужвић и Мучибабић врло вероватно припадају грани P312. Тешко је на мањем броју маркера утврдити дубљу подграну, али гледајући данашњу заступљеност, од свих подграна за наше хаплотипове је најлогичније да припадају грани U152. Слажем се да би поменути родови врло лако могли представљати остатке предсловенског становништва, само би прво требали утврдити ко су "прави" Илири, ови P312-Келти из Источног Халштата, или делимично индоевропизовано староседелачко становништво Балкана (доминантно E-V13 плус источна R1b-Z2103, PF7562 и сл.).

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2896 послато: Јануар 10, 2017, 01:05:21 пре подне »
Кад смо већ код R1b и босанско-херцеговачких муслимана...
Видим у табели да за моје Спахиће нису унешени подгрупа и SNP а тај податак имам на основу урађеног "Western Atlantic Modal Haplotype" теста на FTDNA: R-DF103 (U152>L2>DF103, дакле подгрупа итало-галског огранка).
Молим да се унесе.
Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2897 послато: Јануар 10, 2017, 01:15:40 пре подне »
Кад смо већ код R1b и босанско-херцеговачких муслимана...
Видим у табели да за моје Спахиће нису унешени подгрупа и SNP а тај податак имам на основу урађеног "Western Atlantic Modal Haplotype" теста на FTDNA: R-DF103 (U152>L2>DF103, дакле подгрупа итало-галског огранка).
Молим да се унесе.
Узгредбуди, најближе поклапање Спахићима је извесни Robert Lloyd Davis, са разликом 3 на 67 маркера. И остали су 99% острвљани или њихови потомци у САД, у нашој табели су Спахићи издвојени као род "О" без ближих поклапања.
Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2533
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2898 послато: Јануар 10, 2017, 01:44:02 пре подне »
Кад смо већ код R1b и босанско-херцеговачких муслимана...
Видим у табели да за моје Спахиће нису унешени подгрупа и SNP а тај податак имам на основу урађеног "Western Atlantic Modal Haplotype" теста на FTDNA: R-DF103 (U152>L2>DF103, дакле подгрупа итало-галског огранка).
Молим да се унесе.

Жељко, хвала на информацији, додат је податак о SNP-у, само што сам уместо DF103 ставио аналогну мутацију S14469, пошто DF103 не постоји на Yfull стаблу.

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2899 послато: Јануар 10, 2017, 01:53:31 пре подне »
Срба Драгичевића је било на простору Северне Далмације (околина Обровца).
Нешто ме и даље копкало ово презиме Драгићевић и сетих се...
Релативно смо блиски по аутосомалу (FTDNA) а преко Карана (који су њихов род и још ближи нама Јарићима).
Карани су иначе I1, има их код нас у табели.
Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи