Аутор Тема: Архив Војводине у Новом Саду  (Прочитано 1258 пута)

Ван мреже Тромеђа

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 200
  • R1a M458
Одг: Архив Војводине у Новом Саду
« Одговор #20 послато: јун 09, 2018, 11:53:41 пре подне »
Ово су већ неке конкретне ствари ,хвала на овоме.Једно што ме буни је то да се на сајту налазе католичке матице Вршца-а он је уз Белу Цркву и Темишвар припадао тзв. Temes megye.Могуће је да ће та збирка ,обзиром да се део.Тамишке жупаније тј.Temes megye налази у Србији,обухватати та места док се за Румунски део Тамишке жупаније не бих нешто надао,као ни за Чанадако-Арадску жупанију.

Мислим да се сигурно односи и на места у Србији која су припадала Тамишкој жупанији. Не би ме чудило да су укључена и места у Румунији (а била су у склопу Тамишке жупаније). Не знам. Погледаћу кад будем отишао у Архив.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/Сремска_жупанија

Ту је и Сремска жупанија која се налази у Србији,па би из логичних разлога ако не сада ,онда у некој будћности требала да се нађе у овој Дигиталној Збирци матица.

Сремска жупанија сигурно има.
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 871
  • I2-PH908-Z16983>A493 (Динарска Јужна) Никољдан
« Одговор #21 послато: јун 09, 2018, 12:01:45 поподне »
Мислим да се сигурно односи и на места у Србији која су припадала Тамишкој жупанији. Не би ме чудило да су укључена и места у Румунији (а била су у склопу Тамишке жупаније). Не знам. Погледаћу кад будем отишао у Архив.

Сремска жупанија сигурно има.
Ја сам им тим.поводом послао.мејл али сам се сетио у петак да пошаљем па ћу морати мало.да сачекам док не стигне оодговор.За Срем увиђам да постоји један проблем о коме смо.дискутовали на теми Црквене матичне књиге.Једноставмо немају све матице дигитализоване ,тако да једна озбиљна грађа као што је она за православни Сланкамен који је покривен од 1777-1910.године није могућ.преглед преко компјутера већ преглед старих матица.Један део матица буде у цркви а други део у архиву,тако да ј то проблем са којим се нисам.сусретао у другим архивима,а био сам у неколико.њих.
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #22 послато: јун 09, 2018, 12:03:46 поподне »
Ако избаце макар какав списак са местима и не дај Боже времнским оквиром грађе то ће решити проблем сваког нагађања. :)
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже Тромеђа

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 200
  • R1a M458
« Одговор #23 послато: јун 09, 2018, 12:06:51 поподне »
Ја сам им тим.поводом послао.мејл али сам се сетио у петак да пошаљем па ћу морати мало.да сачекам док не стигне оодговор.За Срем увиђам да постоји један проблем о коме смо.дискутовали на теми Црквене матичне књиге.Једноставмо немају све матице дигитализоване ,тако да једна озбиљна грађа као што је она за православни Сланкамен који је покривен од 1777-1910.године није могућ.преглед преко компјутера већ преглед старих матица.Један део матица буде у цркви а други део у архиву,тако да ј то проблем са којим се нисам.сусретао у другим архивима,а био сам у неколико.њих.

Дигитализација се односи на матичне књиге из 18. и 19. века. Наравно да фале године. Негде више негде мање. То сам се и сам могао уверити кад сам прошле године ишао у Архив Војводине да гледам матичне књиге за Бачку Паланку.
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #24 послато: јун 09, 2018, 12:21:37 поподне »
Дигитализација се односи на матичне књиге из 18. и 19. века. Наравно да фале године. Негде више негде мање. То сам се и сам могао уверити кад сам прошле године ишао у Архив Војводине да гледам матичне књиге за Бачку Паланку.
Сажем се ал у Митровици нису имали.ниједан цд већ.све матице што имају морају да се листањем старих књига гледају.Сви цд-ови(знам за буђановачке матице и део.сурдучких)се налазе у матичним.црквама али не и архиву Сремске Митровице.Необична ситуација.
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже Rimidalv

• Писар
  • Поруке: 354
« Одговор #25 послато: јун 09, 2018, 12:22:20 поподне »
Архив Војводине чува матичне књиге за период 1826-1895. Тада је био пропис у Хабзбуршкој монархији да се један примерак књига даје држави. Дакле те књиге које су код њих нису одузимане од цркава.
Насеља која су била под војном управом нису потпадала под овај пропис, тако да за та насеља, поседују књиге тек од 1873. године када је почело развојачење Војне границе.

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #26 послато: јун 09, 2018, 05:59:58 поподне »
Архив Војводине чува матичне књиге за период 1826-1895. Тада је био пропис у Хабзбуршкој монархији да се један примерак књига даје држави. Дакле те књиге које су код њих нису одузимане од цркава.
Насеља која су била под војном управом нису потпадала под овај пропис, тако да за та насеља, поседују књиге тек од 1873. године када је почело развојачење Војне границе.
https://www.familysearch.org/search/catalog/450353?availability=Family%20History%20Library
У суштини та сва насеља би се поклапала са овим насељима која се налазе у пописима земље из 1828.године-без тих места која су потпадала.под војну управу.

Ипак.ово су јако.значајне информације јер би то значило да је увек постојала резерва матица уколико би оригибал нестао,био.уништен итд.
Поводом.тога ,замолио бих само.неког ко.буде ишао.у скорије време.да погледа да ли у Збирци матица подтојеи матице за села Беегиш,Војку и Сурдук у Срему(пошто су била под војном.управом као део 9.Петроварадинске регименте ,уколико матице постоје оне почињу од укидања Војне Границе 1873.године)-јер атице које сам ја гледао су свакако.из периода млађег од 1873.године.Ту бих мпгао наћи сигурно још 1-2генерације за сваку породицу у тим местима,ако матице тих места уопште и имају у поменутој Збирци матица.
« Последња измена: јун 09, 2018, 06:01:31 поподне Делија »
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
« Одговор #28 послато: јун 20, 2018, 05:20:16 поподне »
Овако стоје ствари за архив Војводине-наиме Матичне књиге за Срем не постоје у Архиву Војводине, ни за једно сремско  место.

Мене везано за матице јужног Баната ,где у дигитализованим матицама у архиву Панчева постоје рупа у матицама,између осталог интересује Старчево..у архиву Војводине постоји грађа у распону : Православни Срби -1827-1828, 1873-1880, 1890; Римокатолици – 1873-1890.

Такође су нагласили да за места у граници(Црепаја итд) матице почињу од 1873.године али с по примеру Старчева види да није баш тако .
Лакше ће бити када све буде доступно преко интернета,сад је једино решење или отићи на слепо или посмати мејл и припремити се унапред.

У сваком случају уз ову иницијативу и коектан,брз и конкретан одговор на свако.постављено питање ,мислим да им се не може ништа замерити. :)
Смрти нема,има сеоба !