Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 25974 пута)

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 4885
  • I2-PH908>FT14506>Y52621, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #40 послато: новембар 06, 2018, 12:41:01 поподне »
Наш Симоновић R1b из пројекта, на 37 маркера има поклапање -4 са Дракулићима. Како је ово ретко презиме, вероватно су у питању Дракулићи из Лике. То је она група R-BY16680, у којој имамо родове који славе Мратиндан (Симоновићи, Исаковићи и једна породица из Срема), иначе славу личких Дракулића.

У Крајини, овој подграни R1b припадају банијски Момићи и Булати, као и Шестићи из Лакташа. Они што славе Мратиндан присутни су углавном на подручју Војводине (Банат и Срем), Мачве и Крајине (Дракулићи), па ће бити да постоји нека веза из периода Војне крајине.

Ово сам пропустио. Када је тестиран Дракулић и где могу да му се виде маркери?
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

• Гост
« Одговор #41 послато: новембар 06, 2018, 12:43:49 поподне »

Не могу да се виде маркери, резултати Дракулића се виде само у поклапањима Симоновића. Тј.маркери постоје, али Дракулић није члан ниједног пројекта.

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 9222
« Одговор #42 послато: новембар 06, 2018, 12:44:30 поподне »

Јутрос смо тек сазнали, тако да ниси пуно у заостатку. ;) Честитке, то ти је беше фамилија?

Тестиран је преко FTDNA. Види се само у оним општим поклапањима. Нема га у пројектима, па не видимо маркере. Писао сам му у вези тога, па очекујем одговор.

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #43 послато: новембар 06, 2018, 12:51:10 поподне »
Не могу да се виде маркери, резултати Дракулића се виде само у поклапањима Симоновића. Тј.маркери постоје, али Дракулић није члан ниједног пројекта.

Јутрос смо тек сазнали, тако да ниси пуно у заостатку. ;) Честитке, то ти је беше фамилија?

Тестиран је преко FTDNA. Види се само у оним општим поклапањима. Нема га у пројектима, па не видимо маркере. Писао сам му у вези тога, па очекујем одговор.

Да, бака по мајци је од личких Дракулића, старином из села Врановача код Коренице. Ок, хвала на информацијама момци, било би добро када би тестирани поделио и маркере са нама.  :) Делом дакле припадам и тој занимљивој "старој источној" R1b; како стоје ствари са лоцирањем матице BY16680 родова на овим просторима? Дракулићи имају предање да су у Лику дошли из Корјенића у Херцеговини, зато сам очекивао да ће бити или PH908 или YSC33, чак има један тестирани Каламбер који би требало том роду да припада а он је Y2608. Све прогнозе испадоше погрешне.  ;) Не знам да ли овај резултат иде у прилог пореклу Дракулића из Херцеговине?

симо

• Гост
« Одговор #44 послато: новембар 06, 2018, 01:01:13 поподне »
Да, бака по мајци је од личких Дракулића, старином из села Врановача код Коренице. Ок, хвала на информацијама момци, било би добро када би тестирани поделио и маркере са нама.  :) Делом дакле припадам и тој занимљивој "старој источној" R1b; како стоје ствари са лоцирањем матице BY16680 родова на овим просторима? Дракулићи имају предање да су у Лику дошли из Корјенића у Херцеговини, зато сам очекивао да ће бити или PH908 или YSC33, чак има један тестирани Каламбер који би требало том роду да припада а он је Y2608. Све прогнозе испадоше погрешне.  ;) Не знам да ли овај резултат иде у прилог пореклу Дракулића из Херцеговине?

Изгледа да су крајишки Мратинштаци прилично хетерогени, досад их има бар три хаплогрупе. Што се тиче евентуалног поријекла из Херцеговине за Дракулиће, засад нема назнака да је хаплогрупа R1b-PF7562 присутна у Херцеговини.

У сваком случају треба видјети Дракулићев хаплотип, па ће се онда моћи рећи више.

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 9222
« Одговор #45 послато: новембар 06, 2018, 01:08:50 поподне »

Причу о Корјенићима је пренео Карановић, ослањајући се на писање Дедијера о херцеговачким Корјенићима. Касније су прављене паралеле и на основу сличног имена, Кореница - Корјенићи. Генетска веза изгледа не постоји, а као што рече Синиша, међу "Мратинштацима" у Крајини постоје бар четири хаплогрупе. R1a-Z280 Калембери, R1b Дракулићи, E-V13 Шашићи, а имамо и I2-PH908 међу необјављеним резултатима.

симо

• Гост
« Одговор #46 послато: новембар 06, 2018, 02:01:00 поподне »
Што се Дракулића тиче, они су били једна од кнежевских породица личких Срба. Веома су рано забиљежени, још приликом једне од првих сеоба на аустријско тло 1611. године. Тад се једна група Срба настањена у околини Удбине (Павичић наводи и конкретно мјесто Подлапац) преселила у Брлог. Међу њима су били и Дракуле/Дракулићи. Кнез Јован Дракулић ће предводити повратну сеобу једног дијела брлошких Срба на кореничко подручје, након ослобођења Лике од Турака 1689. године. Дракулићи на кореничком подручју су били прилично бројни. Могло би се  рећи да су преци Дракулића у другој половини 16. вијека боравили на подручју турске Лике, то би било неко најстарије познато мјесто поријекла.

На подручју славонске војне границе (око Иванића) био је познат род Драгуловића, који је потицао од Драгула аге, предводника српске сеобе из 1598. године са подручја западне Славоније. Не вјерујем да ови славонски Драгуловићи имају везе са личким Дракулама.

Ван мреже Теократија

• Почетник
  • **
  • Поруке: 27
    • Theocracy Now
« Одговор #47 послато: децембар 02, 2018, 01:43:45 пре подне »
Ево прикључио сам се. Урадио сам скоро ПХ908 који је изашао негативан а и Дис448 је нула тако да сигурно нисам ДИН-С, међутим мало су необични налази. Чекам даље резултате.

симо

• Гост
« Одговор #48 послато: фебруар 09, 2019, 10:34:52 пре подне »
На FTDNA српском ДНК пројекту у наредних неколико дана биће објављени резултати BigY за сљедеће тестиране:

Рајовић E-V13>PH1246
Тутњевић I2-PH908
Петровић E-V13>Z19851
Карадаглић (Сарапе) R1b-U106
Балић(Климента) E-V13

Ови резултати ће бити први код нас из туре BigY700, са повећаном покривеношћу, па ће бити занимљиво видјети да ли ће то нешто значајно утицати на откривање нових SNP-ова.

симо

• Гост
« Одговор #49 послато: фебруар 11, 2019, 08:59:59 пре подне »
На Српски ДНК пројекат ФТДНА управо се учланио Милошевић из Чачка ( не знам детаљније податке, али имам неке информације да би могао бити поријеклом из Премеће, Чачак). На овај резултат ми је Clavdivs прије неколико дана скренуо пажњу. Припада хаплогрупи I2-L38, грани I2 ријеткој за наше просторе, а и не тако раширеној на европском нивоу. На Еупедији за ову грану,а позивајући се на археогенетске налазе, претпостављају централноевропско келтско поријекло.

Код нас, мислим да је досад било свега три појединца која су на основу предикције одређена да припадају овој хаплогрупи.

За Милошевића је добра ствар што је урадио BigY и што се тачно зна којој подграни припада. Његови резултати налазе се и на YFullu
https://www.yfull.com/tree/I-BY25359/

Ова не тако стара грана BY25359 (засад је старост до заједничког претка 1600 година), заступљена је са неколико појединаца са Балкана, али и из Централне и Источне Европе.

Занимљиво је да је издвојен прилично млад грчки огранак (око 600 година) за који ми се чини да припада Мегленским Власима.

Остали из ове групе су : Пољак из Великопољске, двојица Руса, Хрват са италијанским презименом из Кастава код Ријеке и Румун из Трансилваније.

Тестирани Кнежевић без одређенијих података о поријеклу који се већ налази у Пројекту, би такође могао припадати овој грани.

Schützer

• Гост
« Одговор #50 послато: фебруар 11, 2019, 09:18:47 пре подне »
На Српски ДНК пројекат ФТДНА управо се учланио Милошевић из Чачка ( не знам детаљније податке, али имам неке информације да би могао бити поријеклом из Премеће, Чачак). На овај резултат ми је Clavdivs прије неколико дана скренуо пажњу. Припада хаплогрупи I2-L38, грани I2 ријеткој за наше просторе, а и не тако раширеној на европском нивоу. На Еупедији за ову грану,а позивајући се на археогенетске налазе, претпостављају централноевропско келтско поријекло.

Код нас, мислим да је досад било свега три појединца која су на основу предикције одређена да припадају овој хаплогрупи.

За Милошевића је добра ствар што је урадио BigY и што се тачно зна којој подграни припада. Његови резултати налазе се и на YFullu

Ова не тако стара грана BY25359 (засад је старост до заједничког претка 1600 година), заступљена је са неколико појединаца са Балкана, али и из Централне и Источне Европе.

Занимљиво је да је издвојен прилично млад грчки огранак (око 600 година) за који ми се чини да припада Мегленским Власима.

Остали из ове групе су : Пољак из Великопољске, двојица Руса, Хрват са италијанским презименом из Кастава код Ријеке и Румун из Трансилваније.

Тестирани Кнежевић без одређенијих података о поријеклу који се већ налази у Пројекту, би такође могао припадати овој грани.
Sjajno!  :D
Moji sa majčine strane došli su po priči pre 150 godina iz sela Premeća kod Čačka. Milošević takodje.

Ван мреже Милош

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • Поруке: 3963
  • I2-PH908>FT14506>Y56203>Y134578 Тарски Никшићи
« Одговор #51 послато: фебруар 11, 2019, 10:09:02 пре подне »

Мени ова грана личи на словенску експанзију, иако је очигледно да се ради о келтском пореклу, односно Халштатској култури, што говоре старије гране у Енглеској и Бергаму у Италији, области Рајне...
« Последња измена: фебруар 11, 2019, 10:17:35 пре подне Милош »

симо

• Гост
« Одговор #52 послато: фебруар 11, 2019, 10:23:28 пре подне »
Мени ова грана личи на словенску експанзију, иако је очигледно да се ради о келтском пореклу, односно Халштатској култури, што говоре старије гране у Енглеској и Бергаму у Италији, области Рајне...

И мени на први поглед тако изгледа. Иначе је Милошевићу најближи Рус Волохин (7/67).

На овој теми молгена било је расправе о том резултату http://forum.molgen.org/index.php?topic=6745.msg292816#msg292816

Могућа варијанта је да је нека келтска популација на Карпатима ушла у процесе словенске етногенезе,а затим се ширила са Словенима.

Чак и ови Грци у Меглену би могли бити погрчени македонски Словени. Временски се експанзија ове гране поклапа са словенском експанзијом.
« Последња измена: фебруар 11, 2019, 10:25:33 пре подне Милош »

Ван мреже Милош

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • Поруке: 3963
  • I2-PH908>FT14506>Y56203>Y134578 Тарски Никшићи
« Одговор #53 послато: фебруар 11, 2019, 10:30:39 пре подне »

Чак и ови Грци у Меглену би могли бити погрчени македонски Словени.

Рекао бих да је извесно да је тако... Иначе ту област су насељавали Сагудати у раном средњем веку. Када би знали њихову матицу на северу, можда би могли и дати одговор ко су I2-BY25359.
« Последња измена: фебруар 11, 2019, 10:44:18 пре подне Милош »

симо

• Гост
« Одговор #54 послато: фебруар 11, 2019, 11:20:38 пре подне »
Рекао бих да је извесно да је тако... Иначе ту област су насељавали Сагудати у раном средњем веку. Када би знали њихову матицу на северу, можда би могли и дати одговор ко су I2-BY25359.

Мало сам провјеравао, тројица су тестираних Грка који припадају подграни BY35091/Y128714 са заједничким претком од прије 650 година.

Сви су из истог региона, Меглена на грчкој страни у ширем смислу. Само је један од њих оставио податак о конкретном насељу поријекла,а то је https://www.google.com/maps/place/Theodorakio+584+00,+Gr%C4%8Dka/@40.9600675,22.0867216,11.25z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x1357b502663e6e97:0x74b4a7c1622965c5!2sTheodorakio+584+00,+Gr%C4%8Dka!3b1!8m2!3d40.9496853!4d22.1919695!3m4!1s0x1357b502663e6e97:0x74b4a7c1622965c5!8m2!3d40.9496853!4d22.1919695

Ово село Теодоракио није наведено у листи мегленовлашких насеља,а иначе је близу цинцарског села са прилично словенофоним називом Livadia. Тако да ће заиста бити вјероватније да су Грци ове гране словенског поријекла.

Занимљива подударност: предак једног од тестираних Грка из ове гране презивао се Tatsis, a Пољак исте гране презива се Tatucha. Још да се појави и Србин Татић.  :)

Schützer

• Гост
« Одговор #55 послато: фебруар 11, 2019, 03:03:39 поподне »
Sjajno!  :D
Moji sa majčine strane došli su po priči pre 150 godina iz sela Premeća kod Čačka. Milošević takodje.
Da citiram sebe, sad sam pogledao poreklo prezimena sela Premeća, ima samo jedna familija Miloševića, pamte da su došli iz okoline Berana u 18. veku.

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
« Одговор #56 послато: фебруар 11, 2019, 03:15:53 поподне »

Можда би ту грану требало довести у везу са пуховском културом са подручја Словачке, која представља археолошки одраз келтских племена Котина и Анарта. Археолошки остаци који се везују за Келте су такође проналажени на подручју југозападне и јужне Пољске (око Вроцлава и Кракова).

https://en.wikipedia.org/wiki/Gotini
https://en.wikipedia.org/wiki/Anartes
https://en.wikipedia.org/wiki/P%C3%BAchov_culture
https://en.wikipedia.org/wiki/Poland_in_antiquity#Celtic_peoples

Ван мреже Александар Невски

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 988
  • Борац за педерско-некрофилско-људождерска права.
« Одговор #57 послато: фебруар 11, 2019, 06:17:15 поподне »
Симо, могу ли се добити његове ознаке и СНПови? Немам приступа пуноме Л38 подухвату, а могао би бити користан за прѣдвиђача.

Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

симо

• Гост
« Одговор #58 послато: фебруар 13, 2019, 09:24:52 пре подне »
Јутрос се Српском ФТДНА Пројекту придружио Зековић. Није оставио детаљније податке о поријеклу, написао је само Србија/Црна Гора.
Припада хаплогрупи L-M349, роду којег је Иван означио као род Доброгорана. https://www.poreklo.rs/2017/11/19/rodovi-starobalkanskog-porekla-u-crnoj-gori/

Не знам који би ови Зековићи могли бити, најпознатији су они из Тушине, али они су већ кроз резултате двојице тестираних потврђени као R1a-M458>L1029. Не знам каква је ситуација са осталим Зековићима из Црне Горе.

Ван мреже Златан

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 329
  • Y: E-V13>А18833>А9739
« Одговор #59 послато: фебруар 13, 2019, 08:39:10 поподне »
На FTDNA српском ДНК пројекту у наредних неколико дана биће објављени резултати BigY за сљедеће тестиране:

Рајовић E-V13>PH1246
Тутњевић I2-PH908
Петровић E-V13>Z19851
Карадаглић (Сарапе) R1b-U106
Балић(Климента) E-V13

Ови резултати ће бити први код нас из туре BigY700, са повећаном покривеношћу, па ће бити занимљиво видјети да ли ће то нешто значајно утицати на откривање нових SNP-ова.

Када је термин за ово?
Да ли се ради о Петровићу из Грљана?