Аутор Тема: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци  (Прочитано 3314 пута)

Ван мреже СЦГ

• Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #40 послато: август 07, 2019, 10:34:52 поподне »
Из личних искуства са беломорским исељеника(у Македонији звани " егејци") могу доњети закључак да 95% од них су веома лоше настројени према Србима, чак много више воле Грце него Србе иако од Грце су имале велике муке и страдања.
         Што се тиче исељавање из беломорске Македоније по балканске војне, нешто преко 100 000 хиљада су насељени у Бугарској, претежно приморски део( највише у Варни). 300 000 хиљада муслимана у Туркој, а досељено је 600 000 иљада Грка из Турске у беломорској Македонији и тако је промењена етнографска карта у односу на словенско насеље.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

• Помоћник
  • Поруке: 178
« Одговор #41 послато: август 08, 2019, 07:24:13 пре подне »
Добра прича, Јосифе. Него, мени се, ипак, чини да је у питању трговачка довитљивост.

У овом случају сигурно није. Грци трговци науче нешто терминологије потребне за бизнис и то је све, док се ова баба била озбиљно распричала о својим невољама са старошћу. Било ми је одмах сумњиво и то што се ти апартмани где свратисмо по уље зову "Лена". Пре ће бити да је то наше Ленче, него неко грчко.

Ван мреже Делија

• Члан Друштва
  • Истраживач
  • Поруке: 1041
  • I2-PH908-Z16983>A493 (Динарска Јужна) Никољдан
« Одговор #42 послато: август 11, 2019, 09:26:19 поподне »
Занима ме какво је стање било пре 1945 а какво после 1945.године што се тиче прпслављања крсних слава на простору данашње Македоније? Сигуран сам да за ово не постоји званичн податак али ме занима је ли осим презимена промењен и обичај прослављања крсне славе или?
Такође ме занима имендан као један од обичаја за који сам чуо да га обележавају Грци..занима ме да ли се и на којим нашим просторима овај обичај обележавао?
Смрти нема,има сеоба !

Ван мреже СЦГ

• Гост
  • *
« Одговор #43 послато: август 12, 2019, 12:28:15 пре подне »
Занима ме какво је стање било пре 1945 а какво после 1945.године што се тиче прпслављања крсних слава на простору данашње Македоније?
Прослављавање крсних слава пре 1945 и после 1945 није имало неке разлике. До опадања прослављавања крсних слава(кућна слава-у Македонији) је дошло при миграциске процесе за пренасиљивања Скопља, и то население које је мигрирало из села у граду у великом проценту је престало да славе крсних слава.
      Шта се тиче прослављавања имендана данас је то неко помодарство, пре тога било је својствено за јужни и источни део Македоније(и беломорске Македоније)

Ван мреже СЦГ

• Гост
  • *
« Одговор #44 послато: август 12, 2019, 01:06:29 пре подне »
где свратисмо по уље зову "Лена". Пре ће бити да је то наше Ленче, него неко грчко.
Песма из беломорске Македоније.

<a href="https://www.youtube.com/v/T03dEOVScMU" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/T03dEOVScMU</a>
« Последња измена: август 12, 2019, 10:17:20 пре подне Amicus »

Ван мреже Алексеј

• Почетник
  • **
  • Поруке: 44
  • Г2а Л497
« Одговор #45 послато: август 13, 2019, 06:36:38 пре подне »
Мој деда је, путујући северном Грчком, негде наспрам Битоља набасао на неке људе који су били власници кафане "АВ". Деда је начуо да знају македонски језик, али да неће причати пред свима. На крају су прозборили. Питали су деду на шта га "АВ" асоцира, на шта је он одговорио - на псећи лавеж. Рекли су му да је погодио и дали му објашњење - када пси у селу лају, не виде се, али их сви чују, знају да су ту. Тако и Македонци у том месту, невидљиви су, али постоје.
« Последња измена: август 13, 2019, 06:38:14 пре подне Алексеј »