Аутор Тема: Набски Срби  (Прочитано 12525 пута)

Ван мреже drajver

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 658
Одг: Набски Срби
« Одговор #120 послато: март 06, 2020, 11:17:23 пре подне »
Синиша, ако сам добро разумео, Набски Срби/Ходи су асимилирани у 15-ом или 16-ом веку од стране Чеха, а управо у том делу Чешке где су они живели постоји висок проценат I2-PH908. Да ли је познато, на основу извршених досадашњих дубљих тестова, у којим процентима су међу њима изражене подгране испод I2-PH908 и које су то подгране? Видим да је Z16983 присутна међу Чесима, Немцима, Пољацима, Украјинцима.. да ли је још нека подграна изолована међу тим народима? Уколико FT14605 међу њима не буде ни у будућности пронађена, колико се можемо поуздати у Порфирогенита и теорију да балкански Срби, изворно комплетно воде порекло сви из Бохемије? Можда се тај повратак из Бохемије може односити само на Србе са Z16983, не и на остале? Занима ме конкретно сад само I2-PH908 хаплогрупа.

Што се Хода тиче, имамо повишено опште присуство хаплогрупе I2a на подручју на ком су присутни. То је старије истраживање и подгране хаплогрупе I2a из овог истраживања не могу да се сазнају. Имамо такође појединачно тестиране Чехе из тог и осталих подручја Чешке који су I2-PH908, али који највећим дијелом нису SNP профилисани. Најуочљивији примјер везе Хода и I2-PH908 је преко аутентичног ходског рода Блахник који припадају грани Z16983>A493. Свакако да би било корисно извући и све чешке припаднике хаплогрупе I2-PH908, на начин како сам то урадио за Нијемце. Ако будем имао времена урадићу то.

Иако је грана Z16983 присутна и разноврсна и код Чеха и код Нијемаца, не заостаје ни грана FT16449. И остале гране су могуће присутне, јер је још увијек највећи дио чешко-њемачких припадника гране PH908 СНП непрофилисан.

Могуће је да неке гране PH908 никада нису дошле до Бојке, али то би онда требале бити гране које никад нису ни ушле у процесе српске етногенезе. Историјски извори показују да су Срби већ почетком 7. вијека били профилисана и компактна група. Уосталом, од свих словенских народа, то је народ који је најраније забиљежен по имену. Као компактна група они и мигрирају. Да ли су Срби били gens (крвно повезана група) у правом смислу те ријечи, тешко је закључити. У контексту појединих грана хаплогрупе PH908 те везе су евидентне. Да ли би оне могле постојати и у вези још неких хаплогрупа, могуће је. Уколико постоје то би требале бити везе на нивоу 1500 година, које се и географски поклапају са присуством ових PH908 у Њемачкој и Чешкој.

Дакле, невезано за касније процесе и нарастање српског етноса, мене првенствено интересује овај првобитни српски gens 7.вијека, како се издвојио из опште словенске масе и какав му је био генетички састав. Засад прилично јаке потврде имамо у оквиру грана PH908>Z16983 и PH908>FT16449