Аутор Тема: Грк, презиме у Херцеговини  (Прочитано 4246 пута)

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

• Писар
  • Поруке: 211
Одг: Грк, презиме у Херцеговини
« Одговор #100 послато: август 30, 2019, 07:18:37 пре подне »
U radu Dinka Davidova "Pravoslavni u Vašarhelju i njihova crkva" naišao sam na zanimljivo povezivanje imena Grk i trgovačkog zanimanja. Naime, "Grcima" su Srbi u Vojvodini nazivali one koji su se bavili trgovinom. Da li je to slučaj sa našim hercegovačkim Grcima, da ime zaslužuju po nekom pretku koji se bavio trgovinom ne znam, ali mislim da vredi spomenuti.

То је сасвим тачно, наилазио сам на тај "надимак" прилично често, и док нисам знао о чему се ради био сам врло збуњен - зашто се овејани Србљи називају грцима. Кад сам у једном приватном писму из 70-их година 19. века прочитао синтагму "ми грци трговци", а аутор је ултра-Србин, који је заиста био трговац, тек тад сам схватио шта то значи. Назив је типичан за српску територију Угарске тог времена, али никад нисам нашао да се тако називају Срби из доњих крајева.

Ван мреже Грк

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 758
« Одговор #101 послато: август 30, 2019, 01:05:06 поподне »
Назив је типичан за српску територију Угарске тог времена, али никад нисам нашао да се тако називају Срби из доњих крајева.
Ово је тачно. Најчешће је ријеч о Цинцарима, али и други трговци су називани Грцима. Било их је и у Сарајеву. Углавном у великим варошима су живјели.

Код нас се предања о Грцима могу пратити кроз три доба:
Прије освајања Турака- остаци византијског не словенског становништва (старосједиоци), који припадају источној цркви.

Вријеме владавине Турака- као успомену на становништво које је ту живјело прије њиховог освајања, а често је Грцима називано и влашко-сточарско становништво (између осталог и због припадности православљу и најчешће доласка са југа Балкана).

18. и 19. вијек- као прорачунати и шкрти господари, трговци и дуђанџије досељени са југа Балкана.

Ван мреже Грк

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 758
« Одговор #102 послато: новембар 04, 2019, 06:02:43 поподне »
Наручен Big Y-700.

Резултати почетком фебруара.

Ван мреже Милош

• Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • Поруке: 3963