Аутор Тема: Лацман  (Прочитано 360 пута)

Ван мреже Bokez

• Помоћник
  • Поруке: 145
Лацман
« послато: јануар 05, 2020, 11:48:08 пре подне »
Занима ме етимологија ријечи Лацман.
Ја сам чуо верзију да је ријеч настала od њемачке ријечи ландсман-земљак за вријеме аустријског управљања Боком.
Међутим опет имамо и презимена Лацман и Лацмановић у околини Пљеваља  и питање је на основу чега су они добили презиме.

Ван мреже НиколаВук

• Помоћник уредника
  • Бели орао
  • Поруке: 5261
  • I2-PH908>Y52621>FT190799, род Никшића
Одг: Лацман
« Одговор #1 послато: јануар 05, 2020, 12:31:02 поподне »
Можда су ти из околине Пљеваља даљим пореклом из Боке или Приморја, па отуда такво презиме надимачког типа (људи из залеђа су често Приморце и Бокеље називали "лацманима"). Иначе, постоји и варијанта "ланцман" која је ближа немачком Landsman.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bokez

• Помоћник
« Одговор #2 послато: јануар 05, 2020, 02:10:59 поподне »
Можда су ти из околине Пљеваља даљим пореклом из Боке или Приморја, па отуда такво презиме надимачког типа (људи из залеђа су често Приморце и Бокеље називали "лацманима"). Иначе, постоји и варијанта "ланцман" која је ближа немачком Landsman.

Аустријско упраљање Боком је почело 1797. године. Тако да хронолошки ми се мало то не поклапа.
Иначе у Боки православци старосједиоци називају католике старосједиоце Лацманима :)

На мрежи ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 4223
  • I2-PH908>Y52621>FT190799, род Никшића
« Одговор #3 послато: јануар 05, 2020, 02:28:18 поподне »
Аустријско упраљање Боком је почело 1797. године. Тако да хронолошки ми се мало то не поклапа.
Иначе у Боки православци старосједиоци називају католике старосједиоце Лацманима :)
То ми више личи на уопштен надимак за оне који су из Боке (у "пакету" за све заједно, и за католике и за православце), као некада и за Србе у другим крајевима, па је настало презиме Маџаревић (иако се ради о Србима)...Изгледа да је наша особина да сународницима у пограничним крајевима где живе са другим народима, "частимо" надимцима који су везани за те друге народе :)
« Последња измена: јануар 05, 2020, 02:34:55 поподне ДушанВучко »

На мрежи Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 9585
« Одговор #4 послато: јануар 05, 2020, 02:34:39 поподне »
О пљеваљским Лацмановићима (Милета Војиновић)

Лацмановићи су Срби из Боке которске. Тамо су се презивали Богојевићи. Отуда је један њихов младић побегао од крви пре 400. година Лутао је више година по Црној Гори и радио којекакве послове. Црногорци су га звали Латин или Лацман, као и остале становнике под Млетачком Републиком. Изгледа да је тај младић прво дошао у Какмуже, а потом прешао у Црноборе, код Кнежевића у најам. Они су га оженили и били му кумови. Кнежевићи су ту живели много година пре доласка Лацмана Имали су велика имања и било их је више кућа Највероватније да су староседеоци још из периода српске државе Немањића Род су им Бјековићи и Томићи у Шуманима. По оном младићу кога су звали Лацман, његове потомке прозваше Лацмани или Лацмановићи. Турци су обесили једног Лацмана о липу у Оџаку, око половине прошлог века, неколико година пре него су обесили, такође о липу, 9 Шљиванчана У I светском рату учествовало је 13 Лацмана Имали су свој вод и водник им је био Перко. Он је добио златну медаљу за храброст. У лацманском гробљу у Црнобарама још стоје две велике крстаче, као и две у Боровици, али нико не зна чије су, нити када су подигнуте. Зна се само да су ту биле пре доласка Лацмана, непгго пре 1600. године.

Ван мреже Bokez

• Помоћник
« Одговор #5 послато: јануар 05, 2020, 03:24:43 поподне »
О пљеваљским Лацмановићима (Милета Војиновић)

Лацмановићи су Срби из Боке которске. Тамо су се презивали Богојевићи. Отуда је један њихов младић побегао од крви пре 400. година Лутао је више година по Црној Гори и радио којекакве послове. Црногорци су га звали Латин или Лацман, као и остале становнике под Млетачком Републиком. Изгледа да је тај младић прво дошао у Какмуже, а потом прешао у Црноборе, код Кнежевића у најам. Они су га оженили и били му кумови. Кнежевићи су ту живели много година пре доласка Лацмана Имали су велика имања и било их је више кућа Највероватније да су староседеоци још из периода српске државе Немањића Род су им Бјековићи и Томићи у Шуманима. По оном младићу кога су звали Лацман, његове потомке прозваше Лацмани или Лацмановићи. Турци су обесили једног Лацмана о липу у Оџаку, око половине прошлог века, неколико година пре него су обесили, такође о липу, 9 Шљиванчана У I светском рату учествовало је 13 Лацмана Имали су свој вод и водник им је био Перко. Он је добио златну медаљу за храброст. У лацманском гробљу у Црнобарама још стоје две велике крстаче, као и две у Боровици, али нико не зна чије су, нити када су подигнуте. Зна се само да су ту биле пре доласка Лацмана, непгго пре 1600. године.

Да постоји ДНК узорак могли би утврдити да ли је истинита ова тврдња. Е сад ако поставимо са етимолошке стране, ако је тачно ова тврднја постојала ријеч Лацман у 16.вијеку у даншањем смислу само не знамо од чега је настала. ( не вјерујем да је од Латин). Али ако је Лацман настао са доласком Аустрије онда ова тврдња о поријеклу није тачна. Због тога кажем да етимологија у овоме случају доста значи.

Ван мреже Иван Вукићевић

• Модератор
  • Етнолог
  • Поруке: 2008
  • Васојевић
« Одговор #6 послато: јануар 05, 2020, 05:57:26 поподне »
Лацмановићи су даљим пореклом од Богојевића из Љешанске нахије који такође славе Врачевдан. Тражили смо неког Лацмановића за акцију тестирања Херцеговаца, али се нико није пријавио.

Ван мреже Bokez

• Помоћник
« Одговор #7 послато: јануар 05, 2020, 06:22:33 поподне »
Лацмановићи су даљим пореклом од Богојевића из Љешанске нахије који такође славе Врачевдан. Тражили смо неког Лацмановића за акцију тестирања Херцеговаца, али се нико није пријавио.

Чуо сам и ја за то, то ми је реалније само нисам знао који је извор па нисам спомињао, па ако ти није мука само реци извор.

А сад да су Богојевићи старином из Боке ја стварно нисам наилазио ни на један података помена тог презимена у неком догађају али могуће је да гријешим.