Аутор Тема: Gedmatch.com поклапања  (Прочитано 1457 пута)

Ван мреже Uzi

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • Поруке: 865
  • Y-DNA: N2>P189.2>FGC28435
Gedmatch.com поклапања
« послато: октобар 05, 2017, 01:19:48 пре подне »
Пошто све више људи, пореклом са наших простора, ради аутосомални тест те ставља резултате на gedmatch.com, размишљам да би било добро да се постави тема о поклапањима. Посебно примери познатих родбинских веза и како оне изгледају на Gedmatch.com.

Направио сам аутосомални тест за мог оца, мене и сестру, те ближе и даљне рођаке све до заједничког претка рођеног пре око 200 година, значи око 1817 године.

Овако изгледају поклапања за мог оца:

Ван мреже Сремац

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 524
  • I2-PH908>Y81557/FT98024
Одг: Gedmatch.com поклапања
« Одговор #1 послато: октобар 05, 2017, 12:12:36 поподне »
Пошто све више људи, пореклом са наших простора, ради аутосомални тест те ставља резултате на gedmatch.com, размишљам да би било добро да се постави тема о поклапањима. Посебно примери познатих родбинских веза и како оне изгледају на Gedmatch.com.

Направио сам аутосомални тест за мог оца, мене и сестру, те ближе и даљне рођаке све до заједничког претка рођеног пре око 200 година, значи око 1817 године.

Овако изгледају поклапања за мог оца:

Свака част,
надам се да ћу и ја бити ускоро у прилици да тестирам сроднике. Засада најближе подударање ми је у четвртом колену...

Неко од твојих сродника ми је такође далеки рођак:

Ван мреже Rimidalv

• Познавалац
  • Поруке: 425
« Одговор #2 послато: октобар 05, 2017, 04:12:42 поподне »
Ккао би требало да буде обележено поклапање са особом која је нпр. исте генерације са мојим дедом?

Ван мреже Сремац

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 524
  • I2-PH908>Y81557/FT98024
« Одговор #3 послато: октобар 05, 2017, 04:26:41 поподне »
Ккао би требало да буде обележено поклапање са особом која је нпр. исте генерације са мојим дедом?

Зависи од степена сродности, тј. од тога да ли је у питању рођени брат, брат од тетке или даљи рођак твог деде, тј. у идеалном случају требало би да ти покаже број поколења до заједничког претка.

Ван мреже Uzi

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
« Одговор #4 послато: октобар 05, 2017, 10:30:06 поподне »

У просеку би требало бити 0,5 на генерацију.

Успоредио сам две особе са којима имамо и ја и отац поклапања.

Са првом особом мом оцу показује 2.7, а мени 3.2 генерације. Са другом особом њему показује 3.7 генерације а мени 4.2.

Ван мреже Uzi

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
« Одговор #5 послато: октобар 05, 2017, 10:42:58 поподне »
Свака част,
надам се да ћу и ја бити ускоро у прилици да тестирам сроднике. Засада најближе подударање ми је у четвртом колену...

Неко од твојих сродника ми је такође далеки рођак:

Одлично, тестирање познатих сродника увек олакша разјашњавање непознатих.  :)  И увек је најбоље тестирати најстарије генерације, јер се са сваком новом генерацијом губи око 50% ДНК. А кад се тестира довољно сродника може се направити и ДНК профили наших предака. Али о томе можда треба отворити посебну тему.

Да видим сад да сте далеки рођаци, а кад тестираш сроднике видечемо са које стране ти дође та веза.  :)

Ван мреже Полић

• Члан Друштва
  • Познавалац
  • Поруке: 517
  • I2-Y56203
« Одговор #6 послато: април 18, 2020, 04:08:54 поподне »
Ево један приказ мојих поклапања са GedMatch-a.Први на листи је један Американац, кога сам контактирао, и испоставило се да смо заиста род, јер је његова мајка од Радуловића из Горњег Поља код Никшића, рођена сестра познатог сликара Сава Радуловића. Моја веза са господином Sansbury-јем је преко моје прабабе која је била такође од Радуловића. Калкулатор нам даје удаљеност од 3.8 генерација. Моја прабаба и његов деда су од два брата деца, дакле наш последњи заједнички предак је отац мог чукунденде по тој линији. Ако обратите пажњу на поклапање икс хромозома, види се да само са њим имам поклапање на том хромозому. Са свима осталима је 0. Нисам никад веровао да је могуће наћи заиста сроднике са којима је могуће испратити везу преко оваквих алата, али изгледа да ово ради посао :)